اجرای بام سبز

1
914
اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

اجرای بام سبز : بام سبز ها شاهکارهایی هستند که در نتیجه تقابل خلاقیت شهری و تفکر ارگانیک خلق شده اند. این باغ های مرتفع، با توجه به موقعیت ویژه ای که دارند صرفا یک فضای سبز نیستند بلکه بیشتر شبیه نمایشگاه هایی از ایده های سبزِ خلاقانه هستند. گلخانه ها، گلدان های زیبا، چمن کاری، مبلمان گرم و نرم، آتشدان ها، آبنماهای پیش ­ساخته، نور پردازی ها و سایر عناصر زیبایی که در باغچه های عادی مورد استفاده قرار می گیرند، در اینجا با خلاقیت و ظرافت بیشتری در کنار هم چیده شده اند. جدای از زیبایی و آرامشی که بام سبز ها برای ساکنان آپارتمان می آورند، خیر و خاصیت آنها به سایر اهالی یک شهر هم می رسد.

بر طبق بعضی از گزارش ها، بام سبز ها صرفه جویی در انرژی را افزایش می دهند و همچنین از آلوده شدن آب های سطحی (ناشی از بارش باران) نیز تا حدی جلوگیری می کنند. به دلیل رقابتی بودن بازار اجرای بام سبز در کشور های مختلف، نحوه ی ااجرای بام سبز و جزئیات بام سبز بسیار متنوع است. به طور کلی بام های سبز از 6 لایه ی اصلی تشکیل می شوند.

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز
عایق رطوبتی بام سبز

به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت از لایه های بالایی بام سبز، سطح روی سقف باید به خوبی عایق بندی شود. بام های سبز با هر گونه عایق رطوبتی قابل اجرا هستند و انتخاب نوع عایق برای ما محدودیت ایجاد نمی کند. اما باید به مواردی از جمله هزینه اجرا، طول عمر عایق و مسائل زیست محیطی توجه داشت. در کشور ما عایق قیر و گونی و عایق ایزوگام پر استفاده ترین عایق های رطوبتی هستند که برای احداث بام سبز مناسب هستند.

عایق رطوبتی ژئوممبران PVC

برای عایق کاری سطح بام از ورق ژئوممبران پی وی سی استفاده می شود.از عمده ترین مزایای استفاده از ورق پی وی سی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پایداری در برابر شرایط محیطی
 • سهولت در شکل گیری
 • استحکام برش و ازدیاد طول عالی
 • مقاومت در برابر سایش
 • مقاومت بسیار خوب در برابر نفوذپذیری
 • قابلیت جوش کاری بسیار بالا
 • خاصیت اشتعال پایین(خود خاموش شونده)
لایه ی محافظ بام سبز

به منظور محافظت از عایق ساختمان در برابر آسیب های وارده در هنگام نصب بام سبز و همچنین در هنگام کوددهی و یا در مقابل نفوذ ریشه های گیاهان باید به وسیله ی لایه ای محافظ روی عایق رطوبتی را پوشاند. این لایه ی محافظ می تواند یک روکش از جنس بتن سبک، ورقه ضخیم پلاستیک، ورق از جنس مس یا ترکیبی از این ها باشد اما توصیه می شود در هر منطقه از کشور از مصالحی که هزینه ی پایین تری دارد و بیشتر در دسترس است استفاده شود.

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

ژئوتکستایل: لایه ای از جنس پلی استر و در گرماژهای مختلف که به عنوان محافظ ورق ژئوممبران کاربرد دارد.

لایه ی زهکشی بام سبز

لایه ایست با حداقل ضخامت 20 میلی متر که به منظور ذخیره آب حاصل از باران و آبیاری و انتقال آب اضافه به سیستم فاضلاب ساختمان به لایه ی محافظ و محیط کاشت قرار می گیرد. در ساده ترین حالت این لایه از لایه ی خاک یا شن و ماسه تشکیل شده است. اما در سیستم های پیچیده تر از مواد مانندی پروپیلن استفاده می کنند که خاصیتی اسفنج مانند دارد و می تواند آب را برای مدت زیادی در خود نگه دارد.

روش پر کاربرد دیگر استفاده از شیت های پلاستیکی است که شکلی شبیه شانه ی تخم مرغ دارند و آب را در حفره های فنجان مانند خود ذخیره و آب اضافی را زهکشی می کنند. همچنین از جمله موتد در دسترس و با کارایی بالا تکه های فوم بازیافتی از صندلی خودروهاست. گراول یا همان شن های نخودی هم برای استفاده در لایه ی زهکش مناسب هستند اما به دلیل متخلخل نبودن قابلیت نگهداری آب برای طولانی مدت را ندارند.

لایه صافی یا فیلتر

در بین محیط کشت و لایه زهکش فیلتری قرار دارد که رطوبت را از محیط ریشه ها دور می کند و مانع از گندیدگی ریشه ها می شود.در عین حال لایه جداکننده ی خاک و زهکش بوده و به عنوان فیلتر این نقش را دارد که ذرات خاک،زهکش را مسدود نکنند.

از سری محصولات ژئوسینتیک ها،ژئوتکستایل نبافته از جنس پلی پروپیلن با گرماژ کم می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

محیط کشت بام سبز: لایه ای است که گیاه در آن کاشته می شود و شرایط رشد گیاه را فراهم می کند. در ساده ترین حالت محیط کشت

گیاهان مناسب برای روف گاردن

به طور کلی سه عامل مکانی، اجتماعی و اقتصادی در انتخاب گونه های مناسب دخیل اند. لازم است که گیاهان مناسب هر اقلیمی انتخاب شود، خواه شرایط آن بصورت دوره ای خیلی خشک، خیلی گرم، خیلی سرد یا خیلی متغیر باشد.

مهمترین مسئله در بام سبز و گیاهان مناسب برای روف گاردن ، دامنه مقاومتی پوشش گیاهی آن است. چرا که شرایط خشک در بیشتر اقلیم ها حاکم بر این نوع بام ها است. گیاهان شاداب گیاهانی هستند که در بافت های خود به مدت طولانی آب را ذخیره می کنند از جمله این گیاهان سدوم وتعداد کمی ار گیاهان خانواده کراکسولاسیا می باشند. تعداد کمی از گونه های سدوم مناسب برای بام سبز وجود دارد که دارای رنگ های مختلف و الگوهای رشد متفاوتند. در ترکیب با خزه رایج ترین جمعیت گیاهی بکار رفته در بام های گسترده می باشند.

در نقاطی از جهان که سدوم به طور طبیعی وجود ندارد توسعه بازار بام سبز به مبارزه ای بین گونه های مقاوم متناسب با اقلیم محلی و سنت های بومی بدل شده است. عبارتست از لایه ای خاک کود دهی شده. اما در انواع پیچیده تر این لایه از مواد معدنی مانند پشم سنگ به همراه مواد مغذی برای رشد گیاه تشکیل شده است توصیه می شود در صورت استفاده از لایه ی خاک، سعی بر آن باشد که نوع خاک با توجه به نوع گیاهان مورد نظر برای کاشت انتخاب شود. نکته مهم دیگر مسئله مقابله با فرسایش خاک به وسیله ی آبیاری و آب باران است. بدین منظور می توان خاک مورد نظر را با مقداری شن و ماسه مخلوط کرد تا از شسته شدن خاک جلوگیری به عمل آید.

نکات مهم در اجرای بام سبز

عدم دقت در زیرسازی باعث نشت ، نشست ساختمان و استفاده از متریال ارزان و نامناسب و افراد کم تجربه باعث ایجاد خسارت های زیادی به ساختمان می شود.

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

نکته مهم در اجرای بام سبز، انتخاب گل و گیاه متناسب با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی است.

قبل از اجرای روف گاردن باید به چند نکته مهم زیر از جمله عایق کاری مناسب بام سبز و استفاده از متریال مرغوب، طراحی درست و اصولی لنداسکیپ و شرایط مکانی پروژه (پر نور، کم نور بودن) توجه کرد.

اجرای بام سبز

بام سبز امروزه با تکنیکها و متریالهای مختلفی احداث می شود. یکی از نکات مهم در بام سبز مسئله استحکام ساختمان می باشد. همین مسئله باعث بوجود آمدن سیستمهای متفاوت در اجرای بام سبز شده است. زیرا پیش از ایزولاسیون تحمل سازه اهمیت بیشتری دارد که باید محاسبات آن در اختیار مجری قرا بگیرد. طراحی بام با توجه به وزن سازه صورت می گیرد. اگر سازه تحمل فشار زیادی را نداشته باشد. طراح باید از المانهای سبک تر و کمتری استفاده کند، متریال هایی مانند چوب پلاست ، ترمووود، کامپوزیت و متریال های سبک دیگر. وکلا سبک و نوع طراحی تغییر می کند. زیرا پیش از ایزولاسیون تحمل سازه اهمیت بیشتری دارد. باید محاسبات آن در اختیار مجری قرا بگیرد زیرا طراحی بام با توجه به وزن سازه صورت می گیرد.

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

در ساختمانهای قدیمی که استحکام سقف مشخص نیست اطلاعات دقیقی از نوع سازه در اختیار نیست قدرت ریسک بالا میرود. باید روف گاردن سبکی از نظر اجرا داشته باشیم. سیستم مدولار مناسب اجرای بام سبز بر روی چنین بامهایی میباشد.

سیستم مدولار بام سبز

باکسهای پیش ساخته و یا باکس هایی که سر پروژه ساخته میشوند و پرتابل هستند می باشد. البته پرتابل بودن ملاک بر جابجایی آن نیست زیرا بعد از خاک ریزی و کاشت گیاهان وزن آن زیاد شده. حتی با استفاده از خاک سبک نیز وزن آن بسیار زیاد می شود. به دلیل پرتابل بودن دیگر نیازی به ایزولاسیون کل بام نیست. تنها داخل باکسها ایزوله می شودکه ایزوله باکسها نیز انواع مختلفی دارد. گاهی با ورق گالوانیزه انجام میشود. گاهی نیز با متریالهای ایزولاسیون ولی حتما باید بعد از ایزولاسیون، تست آب گرفته شود و به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت آب را درون باکس ها نگه دارند.

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

ضمن این که طرح قابلیت تغییر دارد ولی تنوع گیاهی در چنیین پروژه هایی از سطح پایینی برخوردار میباشد. استفاده از چمن مصنوعی شن های رنگی و چوب در این نوع طراحی متداول می باشد. طبیعتا زیبایی چمن طبیعی چند برابر چمن مصنوعی است. در هنگام استفاده از چمن مصنوعی باید از زهکش استفاده کرد تا آب زیر چمن جمع نشود. اما در ساختمانهای نوساز و یا در حال ساخت چون مقاومت سازه مشخص است. با توجه به مقاومت میتوان از سیستم متمرکز استفاده کرد. بدین صورت که تمام سطح پشت بام ایزوله شده و با توجه به لایه ضد ریشه و ایزولاسیون روف گاردن میتوان کاشت گیاهان را در تمام نقاط انجام داد.

در هر متر مربع ۲۰۰ کیلو بار مرده و ۱۰۰ کیلو بار زنده در نظر میگیریم. اگر سازه این مقاومت را داشت سیستم متمرکز اجرا میشود. نکات کلیدی که میتواند باعث کاهش وزن در چنین روف گاردن ها یی شود خاک است.

خاک سبک

بیشترین وزن اجرای بام سبز برای خاک است زیرا تمام سطح را شامل میشود. بنابراین هر چقدر خاک سبکتر باشد در وزن کلی اجرای بام سبز تاثیر بیشتری دارد. خاک سبک تقریبا هر متر مکعب ۷۰۰ کیلو میباشد. استفاده از زهکش مانند ورسی سل و یا ژئو درین. ورسی سل در هر متر مربع حدود ۱۵۰ کیلو وزن را تحمل میکند.

با توجه به این که سطح مقطع را افزایش میدهد باعث کاهش وزن و فشار وارده به سقف میشود. استفاده از آن امریست ضروری. در گذشته به جای ژئو درین ها از پوکه صنعتی جهت زهکشی و کاهش وزن استفاده میشد ولی با توجه به اینکه حداقل باید ده سانت پوکه ریخته شود و در پشت بام مشکل ارتفاع داریم این روش منسوخ شده و زهکش های مدرن جایگزین آن شده اند.فیلتر خاک نیز به مانند زهکش اهمیت زیادی دارد. اگر جنس فیلتر مناسب نباشد خاک منافذ آن را پر می کند و آب به خوبی تخلیه نمیشود وزن خاک زیاد میشود.

اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

همچنین اگر آبیاری اتومات یا آبیاری هوشمند، در سیستم بام سبز کار نشده باشد، ممکن است بخاطر آبدهی بیش از حد، باعث ایجاد بیماریهای خاکزی مانند قارچ فوزاریوم میشود که به گیاهان صدمه میزند. سنگکاری و استفاده از چوب در کف پروژه جهت نشیمنگاه و مسیر راه نیز در کنترل وزن اهمیت دارد. به جای استفاده از ملات که وزن زیادی دارد باید از ورسی جک استفاده شود. ورسی جک بسیار سبک و مقاوم است. در کاشت گیاهان زینتی نیز باید دقت کرد. هر گیاهی را نمیتوان در بام سبز استفاده کرد. بعضی گیاهان ترشحات اسیدی دارند و به ایزولاسیون بام سبز صدمه می زند ولی با این حال برای اطمینان بیشتر باید از متریالهای آنتی روت استفاده کرد. همچنین عادت رشدی گیاهان را نیز باید در نظر داشت. گیاهانی که دارای رشد زیادی هستند و همچنین گیاهانی که ریشه اصلی دارند مناسب استفاده در اجرای بام سبز نیستند.

مزایای اجرای بام سبز

 • ایجاد یک فضای مطبوع و زیبا برای ساکنین ساختمان
 • ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام باعث تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا شده و بدین ترتیب اکسیژن هوا بیشتر می شود.
 • محدوده ی زندگی ساکنین ساختمان را افزایش داده و پشت بام را به یک فضای زیبا و کاربردی تبدیل می کند.
 • موجب افزایش غشای پشت بام تا دو الی سه برابر شده و از ساختمان در برابر اشعه ی یو وی و صدمات آب و هوایی دفاع می کند.
 • به دلیل اضافه شدن لایه ی عایق حرارتی موجب کاهش بار گرمایشی ساختمان و از طریق سرمایش تبخیری موجب سرمایش تبخیری آن می شود.
 • باعث کاهش آلودگی هوا و ایجاد مناظر شهری زیبا می شود.
 • خلق یک فضای نیمه سبز و زیبا برای اهالی ساختمان و افزایش کیفیت زندگی آن که موجب نشاط و شادی و حفظ روحیه ی آن ها می شود.
اجرای بام سبز
اجرای بام سبز

قیمت اجرای بام سبز

در این بخش ما به یک دید کلی نسبت به هزینه روف گاردن می‌رسیم. بهتر است بدانید که این لیست قیمت ممکن است هرسال و نسبت به متریال به کار رفته تغییر کند. به عنوان مثال ممکن است هزینه‌ای که برای یکی از بهترین روف گاردن های دنیا پرداخت شده باشد، با هزینه ای که برای یک بام سبز ساده پرداخت می‌شود برابری کند و این تنها به نوع متریال، متراژ و طراحی آن بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع دقیق از هزینه ها با شماره تماس بالای صفحه تماس حاصل کنید تا کارشناسان تیم مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید