روف گاردن ساده

0
955
روف گاردن ساده
روف گاردن ساده

چه شما در شهر زندگی کنید چه در روستا همه می دانیم که به مکانی برای آرامش گرفتن نیاز داریم و چه مکانی بهتر از یک باغچه خانگی و یا روف گاردن برای آرام شدن؟ دراین جا به سراغ طرح هایی از روف گاردن ساده بروی پشت بام یا تراس خانه می رویم که چند سالی است در بسیاری از کشورهای جهان مرسوم شده و در کشور خودمان ایران هم شاهد اینگونه باغچه های بامی و روف گاردن ها در شهرهای بزرگی مثل تهران هستیم. اما قبل از هرچیزی باید با اندازه گیری محیط مورد نظرتان و تعیین کردن بودجه هدف کلی خودتان را مشخص کنید.

گاهی اوقات پیش آمده که افراد فکرهایی بسیار زیبا و درست در ذهن خود برای ایجاد یک روف گاردن ساده رویایی پرورانده اند اما در واقعیت ایجاد چنین چیزی با فضایی که در دسترس دارند مطابقت ندارد. به عنوان مثال اگر تراس یا سقف شما تقریباً 20 متر مربع فضا در اختیار شما قرار می دهد قاعدتاً نمی توانید برای طرحی بیش از این میزان برنامه ریزی داشته باشید؛ «تطبیق طرح و فضا» یکی از اولین مسائلی ست که حتماً می بایستی به آن توجه کنید.

همچنین در طراحی و ساخت بهترین روف گاردن خود می بایستی به نوع معماری و ساخت بنا نیز به شدت توجه کرد. اگر تراس شما با توجه به نمای ساختمانتان به سبک مدرن طراحی شده است در نتیجه می بایستی گاردن روف خود را دقیقاً در انطباق با همین سبک معماری پیش برده و حتی وسایلی که قرار است در آن جای داده و استفاده کنید مانند میز و صندلی ها، سایه بان، گلدان ها و… را نیز می باید با در نظر گرفتن تمامی این شرایط مورد استفاده قرار دهید.

روف گاردن ساده
روف گاردن ساده
تاثیر روف گاردن بر محیط

نکته ای که می بایستی حتماً به آن توجه کرد اینکه، یک روف گاردن ساده زیبا فقط مال شما نیست! بلکه متعلق به تمامی اطرافیان و ساختمان های مجاور نیز هست. شاید این جمله شما را کمی آزار دهد اما به هر حال وقتی شما چیزی را می سازید که در نمای بیرونی ساختمان قرار می گیرد قاعدتاً دیگران نیز از زیبایی یا حتی زشت بودن آن سهم خواهند داشت چه شما بخواهید و چه نخواهید.

چنین طرح هایی و استفاده از روف گاردن شاید بیشتر برای شهرهای بزرگ و صنعتی و آنهایی که کمتر از فضای سبز برخوردار هستند مناسب باشد البته در مناطق کوچکتر نیز می توان از چنین امکانی استفاده کرد اما به هر حال روف گاردن ها چنانچه در شهرهای بزرگ و دود گرفته مورد استفاده قرار گیرند حتماً سبب تغییر چهره شهر از بالا و زیبایی بصری فراوانی خواهند شد که این موضوع می تواند سبب تلطیف روحیه و ایجاد انگیزه برای ادامه قوی تر زندگی باشد.

می توان بهترین روف گاردن را حتی با کمترین هزینه و یا بهتر است بگوییم معقول ترین هزینه ساخت و از آن لذت برد. روف گاردنها می توانند همانند «طبیعت دم دست» شما باشند! جایی که با نشستن و وقت گذراندن در آن می توانید روح خود را صیقل داده و آماده تلاشی دوباره در روز بعد باشید. یکی از بهترین فواید این مکانها، لذتِ داشتنِ مکانی آرام و سرسبز در همین نزدیکی هاست آن هم در دنیای شلوغ و اعصاب خردکن این زمانه.

علاوه بر مواردی که گفتیم و در ادامه نیز به آن اشاره خواهیم کرد باید دانست که یک روف گاردن ساده می توانند علاوه بر استفاده شخصی برای شما و خانواده، در زیبایی بصری شهرها البته از بالا بسیار موثر باشند. حتما سیمای شهرهایی مانند تهران خصوصاً زمانی که از بالا به آن نگاه می کنیم شما را نیز آزرده خاطر می کند؛ ساختمان هایی نارنجی، سفید، خاکستری و… به شدت دود گرفته که تاثیراتی بسیار منفی برروحیه خواهند داشت.

در چنین شرایطی هر فردی می تواند با هر میزان فضایی که بر روی سقف یا حتی تراس در اختیار دارد مکانی زیبا و سرسبز ایجاد کرده و از این مکان زیبا و روف گاردن ساده خود نهایت استفاده را داشته باشد. می دانیم با شرایط موجود شاید بسیاری از افراد حوصله انجام چنین پروژه هایی بنا به دلایل مختلف را نداشته باشند اما اگر حتی ساختمان های شهرهای بزرگ بتوانند به صورت یکی در میان هم نسبت به ایجاد روف گاردن ها اقدام کنند به شدت بر زیبایی شهرها از بالا و همچنین زیبایی بصری ساختمان های چندین طبقه، وقتی که از پنجره ها و بالکن به بیرون نگاه می کنیم به شدت موثر خواهد بود. این کار را می توان به راحتی و با کمی صرف زمان و هزینه اجرا کرد.

روف گاردن ساده
روف گاردن ساده

آسان ترین راه برای راه اندازی روف گاردن

اگر در فکر ساخت روف گاردن ساده هستید، گزینه های متعددی پیش رویتان است. در بام های سبز که پوشیده شده از خاک وگیاهان است حسی زیبا از دوستی با محیط زیست است اما دراین نوع بام مسائل متعددی برای صاحبان زمین وجود دارد. در طراحی این نوع بام ها باید تعدادی مهندس متخصص و حرفه ای برای طراحی و نصب این بام ها به کار گرفته شوند.

بهترین و آسان ترین راه برای دستیابی به روف گاردن، استفاده از کانتینرها و بسترهای باغچه ی برجسته است. با استفاده از کانتینرهای گیاهان در حال رشد می توان انواع متعددی از باغبانی پشت بامی از گیاهان ساده گرفته تا انواع پیچیده ی آن را به وجود آورد.

کانتینرها به سبب سبک بودن، قابل حمل بودن، انعطاف پذیر بودن و مقرون به صرفه بودن گزینه ی مناسبی برای ساخت روف گاردن به شمار می آیند.

و اما موارد بسیار مهمی که برای رسیدن به این اهداف حتما باید به آنها توجه داشت از این قرار می باشند:

مورد اول که از اهمیت بالایی هم برخوردار است نورپردازی در ساخت باغچه است. نورپردازی نقش مهمی را در عمق دادن و حالت دادن به فضا ایفا می کند بعلاوه راه ورودی و خروجی را هم مشخص می کند. یکی از راه ها برای دستیابی به احساسات عمیق در چنین فضا هایی استفاده از روشنایی کم شدت و لطیف در قسمت بالای دیوار یا پایین درختان است که فضا را بشدت احساسی می کند.

مورد دوم «تطبیق طرح و فضا» است یکی از اولین مسائلی ست که حتما می بایستی به آن توجه کنید.

همچنین در طراحی و ساخت بهترین روف گاردن خود می بایستی به نوع معماری و ساخت بنا نیز به شدت توجه کرد. اگر پشت بام شما با توجه به نمای ساختمانتان به سبک مدرن طراحی شده است در نتیجه می بایستی روف گاردن خود را نیز به همین سبک پیاده کنید.

روف گاردن ساده
روف گاردن ساده

تجهیزات روف گاردن

تجهیزات روف گاردن به تمام مواد و وسایلی گفته می شود که در ساخت روف گاردن مورد نیاز بوده و بایستی برای ایمنی بخشی در کف بام اجرا نمایید به طور مثال از جمله تجهیزاتی که بایستی در ساخت روف گاردن از آن ها استفاده نمایید عبارتند از:

 • تجهیزات فیلتراسیون
 • تجهیزات زهکشی
 • تجهیزات لایه محافظ
 • تجهیزات ژئوتکستایل
 • تجهیزات ضد ریشه
 • تجهیزات عایق

همچنین از دیگر تجهیزات مربوط به دیزاین روف گاردن که می توانید از آن ها بر حسب نیاز یا سلیقه استفاده نمایید، عبارتند از:

 • آلاچیق
 • میز و صندلی
 • شومینه
 • باکس های گل و گیاهان

علاوه بر این، از دیگر تجهیزات و تاسیسات روف گاردن ساده که دقت در انتخاب آن ها می تواند یک روف گاردن زیبا و مناسب را برای شما ایجاد نماید، عبارت است از:

نکات زیر در انتخاب گیاهان روف گاردن ساده مدنظر گرفته شود.

 • به دنبال گیاهان سخت‌ جان و مقاوم در برابر گرما باشید. برای انتخاب گیاهان مساله مقاومت در برابر باد و اشعه آفتاب و گرما بیشتر از گیاهان باغچه ‌ای حائز اهمیت است. احتمال زنده ماندن نهال‌ هایی با خصوصیات فوق در سال اول رشد بیشتر از گیاهان دیگر است. برای اینکه بتوانید گیاهان ظریفتر و شکننده‌ تری استفاده نمایید نیاز به بادشکن و حفاظ دارید.
 • گیاهان محلی شهر خود را خریداری نمایید. گیاهانی که مخصوص شهر محل زندگی شما و یا مختص به آب و هوای مشابه با محل زندگی شما باشند، بسیار راحت تر از گیاهان خارجی با باغچۀ شما ارتباط برقرار کرده و رشد می‌کنند و مقاومت آنها در برابر تغییرات آب و هوایی محل زندگی شما بیشتر است. همچنین امکان لانه کردن پرندگان و پروانه‌ها در آنها بیشتر می‌باشد.
 • درختچه‌ها و بوته‌های تزیینی انتخاب کنید. تعدادی درختچه و بوته تزئینی برای روف گاردن خود خریداری نمایید. گیاهان بزرگ به دلیل سنگینی و جاگیر بودن گزینه‌های مناسبی برای باغچه‌های سقفی نیستند، اما درختچه‌های کوچک تزئینی گزینه‌های مناسبی برای آنهاست و اگر توسط بادگیرها محافظت شده و در جای ثابتی قرار بگیرند، رشد خوبی نیز خواهند داشت.

تعبیه قسمتی برای باربیکیو و کباب پز و همچنین در نظر گرفتن آشپزخانه ای کوچک و کاربردی برای راحتی در پخت پخت و پز با یک لوله کشی آب و لوله کشی فاضلاب و با ساخت کابینت آشپزخانه از جنس پی وی سی ( ضد آب ) به راحتی امکانپذیر است و محیطی مطلوب را در پشت بام ایجاد میکند. همچنین در صورتیکه دید مشاعات اجازه دهد میتوان متوان از جکوزی خانگی در روف گاردن استفاده کرد.

نکات کلی برای ساخت روف گاردن ساده

شیب پشت‌ بام

شیب پشت‌بام باید طوری باشد كه وسط ساختمان‌ تان چاله نیفتد و گرفتارتان نكند. كارشناسان می‌گویند، شیب 40 درجه برای شیروانی‌ها به اندازه كافی مطمئن است و می‌تواند كارتان را راه بیندازد.

روف گاردن ساده
روف گاردن ساده
زهكشی پشت‌ بام

قبل از اینكه پشت‌بام‌ تان را پر از درخت كنید، به فکر زهكشی ساختمان‌ تان باشید. راه آب باید طوری باشد كه در نهایت به ناودان برسد و گوش شما را از شنیدن صدای مزاحم آب خلاص كند.

عایق رطوبت روی پشت‌ بام

روی سقف‌ خانه‌تان را حتما عایق كنید وگرنه چند وقت بعد از باغبانی سقف خانه روی سرتان خراب می‌شود. هرقدر هم كه خودتان خبره هستید، این‌ یك كار را به اهل فن بسپارید و خودتان نظاره‌ كنید! لایه بعدی كه روی عایق و لایه ضد آب قرار می‌گیرد، خاک است. یادتان باشد در این بخش هم زهكشی را فراموش نكنید. خوشبختانه برای زیرسازی باغچه‌تان گزینه‌های زیادی دارید اما این دلیل نمی‌شود كه توصیه‌های بنا را دست‌كم بگیرید. بعضی از گزینه‌های كلی شما اینهاست: زغال سنگ نارس، خاك رس، مالچ، فوم گلفروش، پلیمرهای ضد آب و… .  راستی! در این میان هوای جیب‌تان را هم داشته باشید.

روف گاردن ساده
روف گاردن ساده
باغچه‌ تان را تكه‌ تكه كنید

باغچه‌تان را بنابر گیاهانی كه قرار است داشته باشید، بخش‌بندی كنید. بعد از زیرسازی درست حالا وقت این است كه در باغچه‌ تان خاک بریزید. خاک باغچه چون وزن خیلی زیادی دارد، معمولا برای پشت‌بام‌ های سبز استفاده نمی‌ شود. توصیه ما این است كه حواس‌ تان به این چند ویژگی باشد: اولا خاک باغچه پشت‌ بامی‌ تان باید تا حد امكان سبک باشد و دوم اینكه باید جنسش طوری باشد كه آب را نگه ندارد. شما می‌توانید از مخلوط خاک های ارگانیک و غیرارگانیک استفاده كنید. اینجا هم گزینه‌ های زیادی پیش روی‌ تان است. در این مرحله هم لطفا با یك اهل فن مشورت كنید و بی‌گدار به آب نزنید.

درختچه‌ های‌ تان را بكارید

درختان و گیاهانی را پیدا كنید كه در محل زندگی‌ تان راحت‌ تر رشد می‌كنند. دنبال گیاهانی باشید كه ‌آب كمتری نیاز دارند. سقف‌ های ما طاقت توفان‌ های سهمگین و باران‌های شبان ه‌روزی را ندارد.

غیر از نیاز كم به آب، دنبال گیاهانی باشید كه در شرایط مختلف آب و هوایی خم به ابرو نمی‌آورند. گیاهانی كه قرار باشد با یک تابش تند خورشید خانم یا وزش نسیم ملایم صبحگاهی قهر كنند، اهل پشت‌بام‌نشینی نیستند.

‌از كجا بخرید؟

یك توصیه كوچك اما مهم یادتان باشد. این توصیه همیشه جواب می‌دهد. گیاهانی كه قرار است تهیه کنید را از فروشندگان محلی و دست‌ اول بخرید؛ چون مغازه‌های پرآب و تاب قیمت‌ شان بیشتر است و قدرت جیب شما محدود. از گیاهان آپارتمانی‌ ای استفاده كنید كه جای كمتری می‌گیرند.

ر‌وف گاردن را آبیاری کنید

این توصیه به نظر عجیب می‌رسد اما باید حواس‌تان به آب دادن  گیاهان‌ تان باشد و همان‌قدری كه واقعا به آب نیاز دارند، سیراب‌ شان كنید. افراط و تفریط نكنید. قرار نیست شلنگ آب را شبانه‌روز باز بگذارید. از طرفی هم نباید آن ها را به امید باران رها كنید. اگر زمانی باران گرفت، خودتان آب به درخت‌ها ندهید. این توصیه آخر را هم از ما داشته باشید؛ حواس‌تان به آب دادن منظم به گل‌های‌ تان باشد.

روف گاردن ساده
روف گاردن ساده

همانطور که گفته شد ساخت روف گاردن به صورت اصولی نیازمند تخصص و دانش است زیرا در درجه اول میزان باری که ساختمان شما می تواند تحمل کند در طراحی روف گاردن حرف اول را می زند. برای دانستن این مورد شما حتما به یک مهندس عمران نیاز ‍‍پیدا خواهید کرد. در تیم تخصصی مهندسی ساز کارشناسان متخصص ما آماده پاسخگویی به تمامی نیازهای شما هستند. البته که شما می توانید با توجه به نیازتان یک روف گاردن ساده طراحی کنید تیم مهندسی ساز خوشحال می شود که شما را برای برآورده کردن این هدف همراهی کند چرا که به هر حال نیاز است که از مشاوره متخصصان در این ضمینه استفاده کنید.

 

هزینه روف گاردن

همانطور که در تمامی مقالات مربوط به روف گاردن گفته شده است هزینه ساخت روف گاردن تماما بستگی به فضای شما و تجهیزات مورد استفاده در روف گاردن دارد که مسلما هزینه یک روف گاردن ساده در به صرفه ترین حالت خواهد بود و باعث می شود تا یک طبیعت کوچک زیبا را براب همیشه در نزدیکی خود داشته باشید.

برای اطلاع دقیق از میزان هزینه ی طرحی که مد نظر دارید با شماره تماس بالای صفحه تماس بگیرید.

 

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید