روف گاردن تهران

0
1930
روف گاردن تهران
روف گاردن تهران

روف گاردن تهران : به جرات می توان گفت در شهرهای بزرگ نظیر تهران به دلیل ازدحام و شلوغی و ساخت و ساز های متعدد در کوچه ها و خیابان ها پوشش گیاهی و درختان نقشی کمرنگ دارند و حتی در برخی نقاط اصلا یافت نمی شود به همین علت چرخه زیست محیطی با مشکلاتی مواجه می شود برای حل این مشکل می توانیم بام خانه هایمان را به روف گاردن مجهز نماییم تا به حفظ چرخه زیست محیطی کمکی شایان نماییم. امروزه با توجه به همین نکته و کمبود فضاهای سبز در شهرهای بزرگ مثل تهران مهندسین و معماران ساختمان تصمیم گرفتند تا با طراحی روف گاردن در پشت بام خانه ها و برج های مسکونی یا تجاری به جبران این مشکل اساسی بپردازند.

ساخت روف گاردن در تهران

با توجه به گرم تر شدن زمین و انتشار آلودگی هوا در تهران مهم ترین کمک به این شرایط ساخت روف گاردن در خانه ها و مراکز تجاری و اداری می باشد امروزه اکثر مراکز و مجتمع های تجاری و اداری برای ایجاد فضایی به منظور استراحت و رفاه حال شهروندان به ساخت فضایی سازگار و مطبوع پرداخته اند. ایجاد محیطی لذت بخش در ارتفاع با چشم اندازهایی متفاوت بدون تردید ایده ای نو آورانه و خاص در زندگی شهر نشینی ما به حساب می آید محل اجرای روف گاردن الزاما بام ساختمان ها نیست تراس، پاسیو و لابی ساختمان ها نیز می توانند یکی از گزینه های مناسب برای ساخت روف گاردن باشند. تاریخچه ایجاد روف گاردن به کشور آلمان برمیگردد که به منظور جلوگیری از آتش سوزی ناشی از قیر بروی بام خانه ها از گیاهان برای مدرن سازی ساختمان های شهر استفاده کرد.

روف گاردن به ساختمان شما ارزش و اعتبار می بخشد بنابراین برای ساخت روف گاردن در ساختمان ها باید در انتخاب مصالح مناسب دقت نمود زیرا موارد مختلفی در ایجاد و ساخت روف گاردن نقش دارند یکی از موارد حائز اهمیت کف سازی بام سبز می باشد که اکثرا به صورت چوبی طراحی و اجرا می گردد برخی از طراحان با طراحی آلاچیق چوبی و پرگولا به منظور ایجاد سایبانی برای استراحت از فضاهای روف گاردن نهایت استفاده را می نمایند.

روف گاردن تهران
روف گاردن تهران

طراحی روف گاردن مدرن

هنگامی که باغ پشت بام یا روف گاردن را در ذهن خود ساختید، راه را برای طراحی روف گاردن مدرن روشن کنید. با سازنده یا پیمانکار خود چک کنید تا ببینید آیا سقف شما می تواند فشار خاک، ظروف و غیره را برای طراحی روف گاردن مدرن نگه دارد. اقدامات ایمنی نصب نرده ها و پناهگاه های مینیاتوری به منظور حفاظت از گیاهان از سقوط اشیاء (اگر شما به عنوان مثال با ساختمان های بلند تر احاطه شده). شروع به تحقیق در مورد نوع گیاهان که می توانند رشد کنند برای طراحی روف گاردن مدرن و با متخصص در مورد نگهداری صحبت کنید. نصب اسپرینکلرها یک ایده عالی است برای طراحی روف گاردن مدرن خصوصا در طول تابستان.  گفته می شود، ما آرزو می کنیم برنامه ریزی زمان سرگرم کننده و توسعه روف گاردن همه و همه پروسه ای سراسر لذت بخش باشد.

همانطور که گفته شد زندگی در تهران باعث این شده تا در محل زندگی خود باغ و یا باغچه و یا فظای سبزی نداشته باشید . داشتن فضای بیرونی همیشه در مناطق شهری از امتیازات شهر نشینی مثبت برای طراحی روف گاردن مدرن محسوب می گردد و اگر شما در یک ساختمان بلند یا بلوک آپارتمان زندگی می کنید، شما به سادگی می توانید باغچه ی با کیفیت خود را داشته باشید اگر در طبقه بالا زندگی کنید و حقوق دسترسی به سقف داشته باشید. یا شاید شما تراس سقف خود را داشته باشید که هنوز استفاده نکرده اید؟

پشت بام ها فرصت های عالی برای ایجاد و طراحی روف گاردن مدرن را فراهم می کند و می تواند به عنوان همتایان طبقه ی اول خود جذاب و آرام باشد.

روف گاردن تهران
روف گاردن تهران

اصول طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن یا ایجاد بام سبز یکی از راهکارهای مناسب جهت افزایش فضای سبز مخصوصا در شهرهای آپارتمان نشین می باشد. برای طراحی روف گاردن پیروی از اصول و قوانین مختلفی باید مد نظر قرار گیرد تا نتیجه رضایت بخش باشد. زیرسازی مناسب، بهره گیری از سیستم آبیاری استاندارد، نورپردازی و بستر سازی کاشت گیاه بخشی از اصول طراحی گاردن روف محسوب می شود.

از آنجایی که زندگی در شهرها مخصوصا شهرهای بزرگ به صورت آپارتمان نشینی است دسترسی افراد به فضای سبز در حال کاهش می باشد. از این رو ایده های مختلفی برای تامین فضای سبز توسط کارشناسان به کار گرفته می شود. ایجاد فضای سبز آن هم در پشت بام یکی از ایده های خلاقانه جهت تامین فضای سبز آپارتمان های چند طبقه و برج ها می باشد که به صورت حرفه ای انجام می شود.

 

اصول طراحی و اجرای روف گاردن

با ایجاد فضای سبز یا روف گاردن در آپارتمان ها می توان به زیباسازی فضای شهری و نیز کاهش آلودگی هوا کمک کرد. از طرف دیگر فضایی مناسب برای استراحت و گذران اوقات فراغت برای خانواده ها فراهم می شود. طراحی روف گاردن مانند سایر ایده های ایجاد فضای سبز مستلزم پیروی از اصول و قوانین متعدد می باشد. در حال حاضر متخصصین در این حوزه با توجه به فضای موجود و وضعیت آب و هوایی منطقه مورد نظر اقدام به طراحی و اجرا روف گاردن در مناطق مختلف کشور می نمایند.

  • توجه به زیرسازی استاندارد

برای ایجاد روف گاردن تهران و سایر شهرهای بزرگ که زندگی آپارتمان نشینی جریان دارد مهمترین اصل استاندارد سازی زیر ساخت فضای مورد نظر می باشد. از آنجا که طراحی و ساخت روف گاردن تهران بر روی سقف انجام می گیرد زیرسازی اصولی جهت جلوگیری از نشت آب اهمیت زیادی دارد. همچنین زیرسازی فضای گاردن روف باید متناسب با استقامت و توان ساختمان انجام شود.

  • محوطه سازی و بسترسازی مناسب برای کشت گل ها و گیاهان

از بین اصول کلی طراحی روف گاردن تهران می توان به بسترسازی و ایجاد محیط مناسب برای کاشت گل ها و گیاهان اشاره کرد. استفاده از انواع مصالح از جمله خاک، سنگریزه و تخته بخشی از فعالیت های مربوط به بستر سازی بام سبز یا روف گاردن تهران می باشد. کاشت درختان سرسبز با قدرت ریشه دوانی کم و همچنین مقاوم در برابر تغییرات جوی از دیگر مواردی است که باید در طراحی روف گاردن تهران مد نظر قرار داد.

  • امکانات رفاهی بخش از طراحی روف گاردن

از جمله مواردی که در طراحی روف گاردن تهران باید به آنها توجه نمود طراحی محل استراحت و نشستن می باشد. از این رو بخشی از فضای روف گاردن به نصب تجهیزاتی مانند آلاچیق، میز و تخت اختصاص داده می شود. برای طراحی محل استراحت در پروژه های بام سبز باید فضای موجود و نوع مصالح مناسب برای ساخت این تجهیزات را در نظر گرفت.

از دیگر اصول طراحی روف گاردن تهران استفاده از سیستم آبیاری استاندارد است که مانع از صدمه دیدن ساختمان می شود. همچنین باید به نورپردازی محیط روف گاردن مخصوصا تامین روشنایی آن در هنگام شب توجه نمود. بهره گیری از پوشش مناسب از جمله چمنکاری و کاشت گل های متنوع ساختمانی از دیگر فاکتورهای مهم در طراحی گاردن روف محسوب می شود.

روف گاردن تهران
روف گاردن تهران

اجرا روف گاردن

مراحل اجرا کردن روف گاردن به ترتیب زیر است :

  • مجوز اجرای روف گاردن از شهرداری

قدم اول در طراحی و اجرا روف گاردن تهران این است: اطمینان حاصل کنید که شهرداری مجوز اجرا روف گاردن را به ساختمان شما می دهد. البته در تهران معمولاً هیچ مانعی در ساخت روف گاردن یا بام سبز وجود ندارد. با این وجود قبل از انجام، حتما هماهنگی های لازم را انجام دهید.

  • تشخیص مقاومت ساختمان

اگر ساختمان شما قدیمی ساز است، ممکن است ناراحت کننده باشد اگر بدانید ساخت روف گاردن روی بام شما احتمالا مقاومت کافی را ندارد. اما با این حال حتما از یک کارشناس مجرب مشاوره بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید که مشاوره با کارشناس هزینه اضافی نیست بلکه هزینه های گزاف و بیهوده را نیز حذف می کند. شما عزیزان می توانید با کارشناسان ما در گروه مهندسی ساز با شماره تلفن بالای صفحه تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

  • بررسی دسترسی ها

منظور از این دسترسی ها، دسترسی به منابع آبی برای سرسبز ماندن گیاهان و دسترسی به مسیرهای رساندن مصالح به پشت بام است.

  • انتخاب طرح مناسب

حتما هنگام طرح دادن به روف گاردن، فضایی را که در اختیار دارید را در نظر داشته باشید. همچنین تطابق بین طرح روف گاردن و نمای ساختمان، جذابیت بام سبز شما را دو چندان خواهد کرد. برای مثال اگر نمای ساختمان شما مدرن است از طرح مدرن برای اجرای روف گاردن تهران ، و اگر نما کلاسیک است، از طرح کلاسیک برای اجرای روف گاردن استفاده کنید.

  • کدام قسمت از پشت بام برای کاشت گیاهان مناسب است؟

بهتر است محلی از پشت بام را برای کاشت گیاهان انتخاب کنید که نور بیشتر و رطوبت مناسبی دارد. همچنین به جهت وزش باد هم در این مرحله به اندازه کافی دقت کنید.

  • گیاهان مناسب پشت بام با توجه به شرایط جغرافیایی

در این مرحله باید بر اساس وضعیت جوی محل اجرای روف گاردن، نوع پوشش گیاهی مناسب آن را انتخاب کنید. این مرحله را به خصوص اگر قصد کشت میوه و سبزیجات را دارید، بیشتر اهمیت بدهید.

  • کاهش هزینه‌ها

اجرای روف گاردن تهران می تواند هزینه های زیادی در پی داشته باشد. برای کاهش هزینه ها می توانید آلاچیق را حذف کنید، یا لازم نیست فلاورباکس های گران قیمت را برای کاشت گل ها به کار برید. می توانید از گلدان های ارزان قیمت تر برای کشت گل ها استفاده کنید. برای کف روف گاردن هم می توانید از کفپوش های ضد رطوبت استفاده کنید. برای ساخت یک فضای لذت بخش نظیر روف گاردن بر روی پشت بام و یا تراس به منظور رفاه حال شهروندان باید در انتخاب متریال های مناسب و همچنین اجرای صحیح روف گاردن دقت نمود و از کارشناسان متبحر و زبده در این زمینه راهنمایی گرفت تا با کمترین قیمت بهترین متریال را داشته باشیم.

روف گاردن تهران
روف گاردن تهران

هزینه روف گاردن

یکی از دغدغه های متقاضیان طراحی و اجرای روف گاردن تهران هزینه اجرای این پروژه می باشد که به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مسائل مهم در حوزه تعیین قیمت روف گاردن گسترده و میزان فضای مورد نظر برای طراحی و پیاده سازی بام سبز می باشد. نوع مصالح مورد استفاده برای زیر سازی فضای مورد نظر، نوع بستر سازی محیط برای کشت گل ها و گیاهان و طراحی تجهیزات رفاهی و … بخشی از عوامل موثر در هزینه اجرای روف گاردن محسوب می شود. امروزه متخصصین و کارشناسان حرفه ای در حوزه طراحی گاردن روف فعالیت دارند که خدمات خود را از طرق مختلف از جمله سایت های اینترنتی ارائه می کنند.

هزینه های نصب و نگهداری روف گاردن

هزینه برآورد شده برای نصب و نگهداری سقف سبز با توجه به نوع آن متفاوت است. به طور مثال هزینه های ایجاد و نگهداری از یک پشت بام سبز شخصي به اندازه یک دهم تا یک سوم با هزينه‌ هاي يك پشت بام عمومي، متفاوت است.  نگهداری معمولی  از روف گاردن شامل لقاح، آبیاری، کنترل علفهای هرز و در صورت لزوم کاشت مجدد مي باشد.

چند نمونه از روف گاردن های تهران

روف گاردن ارگ تجاری تجریش

پروژه روف گاردن ارگ تجاری تجریش یکی از منحصر به فرد ترین و زیباترین روف گاردن های تهران به شمار می آید زیرا از چوب ایپه برای پوشش کف در فضای باز استفاده شده است که زیبایی بی نظیری را به فضا بخشیده است.

روف گاردن تهران
روف گاردن تهران

روف گاردن ساختمان جاوید

این ساختمان در منطقه قیطریه تهران واقع شده است که آرشیتکت آن برای رفاه حال ساکنین تصمیم به ساخت روف گاردن بر بام ساختمان نموده است. همان طور که در عکس های زیر مشاهده می نمایید برای کفپوش فضای باز و ساخت آلاچیق و پرگولا از چوب استفاده شده است.

روف گاردن تهران
روف گاردن تهران

روف گاردن برج پلاتینیوم

یکی از ساکنین برج پلاتینیوم که در منطقه سوهانک تهران واقع شده است تصمیم به ساخت روف گاردن در تراس واحد خود نمود ساخت روف گاردن در تراس خانه ها یکی از مواردی است که این روزها بسیار محبوب و پرطرفدار گشته است. ساخت روف گاردن با متریال چوبی فضای آرام و دلنشینی را تداعی می نماید در تراس این واحد از چوب برای کفپوش فضای باز، فلاورباکس ها، پرگولا و دیوار پرچین شده استفاده گردید.

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید