هزینه روف گاردن

2
5718
هزینه روف گاردن
هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن : آیا تا به حال به داشتن باغ خانگی فکر کرده اید؟ فضایی که بتوانید در اوقات خستگی خود و فرار از این شهر شلوغ به آن پناه ببرید؟ مکانی که با استفاده از پوشش گیاهی متنوع فضایی آرامش بخش و دلنشین را برای شما فراهم کند. امروزه با استفاده از روف گاردن می توان بر روی پشت بام ها و تراس ها فضایی سبز را ایجاد نمود. برای اجرای روف گاردن به دلیل استفاده از مواد سبک و مقاوم برای رشد پوششی گیاهان بستری مناسب ایجاد خواهد شد .

امروزه با توجه به پیشرفت شهر نشینی و حضور برج ها و ساختمان های بلند، فضاهای در دسترس برای محوطه سازی هر روز کاهش می یابد، و نیاز به ساخت بام باغ ها حتی در فضای کوچک پشت بام ها بیش از پیش حس می شود. این فضای زیبا به نوعی قادر است در مجتمع های بزرگ باعث آشنایی همسایگان با یکدیگر گردد.

می‌توان با خریدن چند گلدان کوچک گل‌های شب بو کنار پنجره رو به حیاط آپارتمان این نیاز را تا حدی برطرف کرد، اما با آلودگی هوای شهری خیلی زود ممکن است گل‌های رنگارنگ شما پژمرده و خشک شوند، شاید به فکر خریدن چند کاکتوس برای فضای داخلی باشید، اما باز هم کاکتوس نمی‌تواند حس خوب آن رایحه خوش و سبزی چشم نواز را برایتان مهیا کند.

اما اینها تنها راه‌حل‌ها نیستند، شما می‌توانید در همین آپارتمان کوچک در نزدیکی خودتان یک باغچه بزرگ یا یک گلخانه پر گل داشته باشید، اگر تا به حال در آلودگی هوای تهران نتوانسته اید سقف سبزی ببینید، حتما تا به حال شنیده‌اید که می‌توان بر روی پشت بام خانه‌ها باغچه‌های زیبایی دایر کرد. اصطلاح روف گاردن دقیقا معادل کلمه فارسی بام باغ است، اما روف گاردن را بیشتر از بام باغ می‌شنوید.

تراس گاردن، روف گاردن یا بام باغ تکنولوژی مدرن سقف سبز است، که در واقع بر روی پشت بام‌ها و تراس‌ها بستری مناسب جهت رشد پوشش گیاهی ایجاد می‌کند.

قیمت روف گاردن چگونه تعیین می‌شود؟

اکثر افرادی که قصد اجرای روف گاردن دارند، در ابتدا به فکر قیمت آن می‌افتند و از ما در مورد هزینه روف گاردن سوال می‌کنند. اکنون باید بگوییم که هزینه روف گاردن به عوامل متعددی بستگی دارد. اکنون برای اطلاع از هزینه طراحی روف گاردن می‌توانید همین حالا قیمت بگیرید، ولی این را بدانید که طراحی روف گاردن یک کار پروژه‌ای است که ممکن است هزینه پیشنهادی اولیه بعد از کارشناسی، مقداری بالا و پایین رود.

در صورت تمایل جهت برآورد هزینه روف گاردن با تماس با شماره بالای صفحه درخواست خود را مطرح نموده تا هر یک از متخصصان معرفی شده، قیمتی را طبق خواسته‌هایتان برآورد کنند.

هزینه روف گاردن به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه روف گاردن نیز بسته به محل پروژه، نوع روف گاردن، نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدان‌ها، تجهیزات، نوع کف و … متغیر است. حال بهتر است در هنگام درخواست برای ساخت روف گاردن، محل اجرای روف گاردن، مساحت تقریبی کف را ذکر کنید و اگر روف گاردن ساده و یا روف گاردن ارزان می‌خواهید حتما بیان کنید تا مطابق با خواسته شما قیمت گذاری شود.

هزینه روف گاردن
هزینه روف گاردن

انواع روف گاردن

روف گاردن ها انواع متفاوتی دارند که از آن ها می توان به روف گاردن گسترده، مدلار و متمرکز اشاره نمود.

روف گاردن متمرکز

به کارگیری این روش، نیازمند ساختمانی است که تحمل بار گیاه را داشته باشد، زیرا در روف گاردن های متمرکز از پوشش های گیاهی زیادی استفاده می شود. در این روش، ایزولاسیون به صورت تیکه ای انجام شده و تمام سطح پوشیده نمی شود.

روف گاردن گسترده

از این روش زمانی استفاده می شود که میزان تحمل بار سقف یا سازه در کمترین حالت ممکن باشد. در این روش بیشتر از گیاهان رونده استفاده شده، پوشش گیاهی تنوع بسیار کمی داشته، فضای اجرا ضخامت و ارتفاع کمی دارد و نیاز به عایق بندی مناسب می باشد. روف گاردن گسترده بیشتر در ساختمان هایی کاربرد دارد که مقاومت سازه آنها مشخص نیست.

روف گاردن مدلار

در این روش اجرای روف گاردن از گیاهان جعبه ای و باکس ها استفاده می شود که نیاز به آبیاری قطره ای دارند. این نوع از روف گاردن برای ساختمان های قدیمی که مقاومت کمی دارند مناسب است. از طرفی این روش نسبت به روش متمرکز هزینه کمتری داشته و به همین دلیل برای ساختمان های دیگری که هزینه و توان اجرای شیوه متمرکز را ندارند مناسب است. به طور کلی می توان گفت که سیستم روف گاردن مدلار در همه پشت بام ها قابل اجراست.

عوامل موثر بر هزینه روف گاردن

  • متراژ روی بام
  • انتخاب سیستم آبیاری
  • نوع و حجم نورپردازی
  • استفاده از تجهیزات جانبی
  • جنس و برند محصولات
هزینه روف گاردن
هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن را به طور دقیق نمی توان قبل از طراحی محاسبه کرد و این موضوع رابطه مستقیم با کیفیت طراحی، کیفیت متریال های استفاده شده در روف گاردن، تراکم استفاده از متریال ها و مبلمان روف گاردن، داشتن یا نداشتن آلاچیق یا پرگولا و…. دارد.

هزینه روف گاردن را می توان پس از طراحی محاسبه کرد یا به عبارت دیگر میتوان بر اساس میزان بودجه طراحی کرد. برای مثال در روف گاردن های پرتابل مدولار که تمامی اقلام و محصولات استفاده شده در روف گاردن قبلا در کارگاه تولید و به صورت پیش ساخته استفاده می شوند با کم و زیاد کردن فلاور باکس ها ، تری باکس ها ، متراژ آلاچیق و پرگولا ، چمن مصنوعی یا طبیعی ، واش بتن و … میتوان هزینه پروژه را در محدوده دلخواه تنظیم کرد.

در روف گاردن پرتابل مدولار بیشتر عناصر فقط بر اساس طرح چیده می شوند و هرکدام عنصری مجزا هستند و به راحتی می توان طرح آنها را تغیر داد. اگر اعلام شود که قیمت مشخصی برای بام سبز وجود دارد یعنی توجه خاصی به شرایط اقلیمی، شرایط ساختمان و  موقعیت جغرافیایی آن نشده است و این نوع روف گاردن زیاد کارآمد نخواهد بود زیرا بر اساس نیازهای ساختمان مورد نظر طراحی صورت نگرفته است و متریال ها متناسب با پروژه انتخاب نشده است.

تیم مهندسی ساز در طراحی و اجرا روف گاردن و محوطه سازی سعی می کند تمامی نیازهای کارفرما و ساختمان مورد نظر را برطرف کند و بهترین طرح را به آنها پیشنهاد دهد. در طراحی روف گاردن باید شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر، ویژگی های اقلیمی مانند جهت تابش خورشید،جهت وزش باد و … ، جمعیت استفاده کننده، شرایط ساختمان و بودجه در نظر گرفته شده لحاظ شود و با توجه به این مسائل طراحی صورت گیرد.

متریال های استفاده شده در روف گاردن نیز می تواند در هزینه روف گاردن تاثیر گذار باشد برای مثال اگر به جای ترموود از چوب پلاست استفاده شود می تواند علاوه بر کاهش هزینه اجرای بام سبز باعث کاهش هزینه نگهداری نیز شود.

چوب پلاست چیست؟

عمدتا از ترکیب چوب و پلاستیک ساخته شده است که از طریق فرآیندهای معینی که به اکستروژن تولید می شود. این محصول به دلیل خواص آن نیاز به نگهداری نداشته و در مقابل باران و برف هم مقاومت بیشتری نسبت به چوب طبیعی از خود بروز می دهد. چوب پلاستیک محصولی است که برای موریانه ها اشتها آور نیست. در حالی که چوب طبیعی اشتهای موریانه را تحریک هم می کند.

چوب کامپوزیت پلاستیک می تواند به عنوان آن استفاده می شود و نیاز به هیچ نقاشی یا نقاشی بیشتر نیست. چوب طبیعی باید به اندازه مورد نیاز برداشته شود و سپس نقاشی یا پرداخت شود. چوب پلاستیک یک ماده پایدار است که از پلاستیک بازیافت شده و زباله های چوب استفاده می کند و مانع از برداشت بیشتر درختان می شود. چوب طبیعی در نهایت منجر به جنگل زدایی خواهد شد.

هزینه روف گاردن
هزینه روف گاردن
روف گاردن پرتابل مدولار

در روف گاردن پرتابل مدولار برای فلاور باکس ها یا تری باکس ها محفظه کاشت استفاده می گردد. می توان این محفظه کاشت را به جای ورق گالوانیزه با رنگ پودری کوره ای از پلاستیک فشرده ساخت و به این صورت علاوه بر وزن هزینه نیز کاهش می یابد. یا مثلا به جای چمن طبیعی از چمن مصنوعی استفاده کرد تا علاوه بر کاهش هزینه نگهداری زیبایی ماندگاری را ایجاد کرد.

عنصر دیگری که در کاهش هزینه روف گاردن تاثیر گذار است هزینه کاشت و نگهداری گل و گیاه می باشد. با توجه به اقلیم منطقه مشخص می شود که میتوان از چه نوع پوشش کیاهی استفاده کرد. استفاده از درختچه های خاص و آرایش شده می تواند هزینه روف گاردن را بالا ببرد .

آبیاری هوشمند و قطره ای نیز از مواردی ست که هزینه را افزایش می دهد اما این افزایش هزینه کاملا به صرفه می باشد چون هزینه نگهداری را در طولانی مدت کاهش می دهد.

به طور کلی هزینه روف گاردن به آیتم های متعددی بستگی دارد که از آنها می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

فضای سبز روی بام: فضای سبز روی بام میتواند به صورت گیاهان پوششی و یا ترکیبی از درختان و درختچه باشد، هرچه میزان درختچه و درخت و تراکم و تعداد آنها بیشتر، قاعدتاً هزینه اجرای روف گاردن بالاتر خواهد بود.

آبیاری اتوماتیک روف گاردن: جهت نگهداری گیاهان و آبیاری منظم در فواصل مشخص و با توجه به محدودیتهای نیروی انسانی در مراقبت و باغبانی در پشت بام، آبیاری اتوماتیک و یا آبیاری قطره ای هوشمند جزء ضرورتهای اجرای روف گاردن محسوب می گردد. هزینه اجرای آبیاری اتوماتیک در مقایسه با عملکرد آن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود.

نورپردازی روف گاردن: از جمله عناصری که در طراحی لاکچری روف گاردن بسیار مؤثر است، نورپردازی می باشد که نسبتاً هزینه بالایی را در بر می گیرد.

زیرسازی روف گاردن: جهت اجرای روف گاردن نیاز به آماده سازی سطح تمام شده بام وجود دارد. در روش پرتابل- مدولار زیرسازی استاندارد بام شامل ایزوگام (در دو جهت مختلف)، یک لایه ملات ماسه – سیمان روی ایزوگام، و یا موزائیک می باشد. پس از اجرای زیرسازی اولیه، به مدت دو شبانه – روز تست آب باید انجام گیرد.

کفسازی روف گاردن : کفسازی در پشت بام به دو صورت کف چوبی و شن و قلوه سنگ تزئینی می باشد. هر چه میزان مسیرهای چوبی در کف بیشتر باشد هزینه روف گاردن بالاتر و هرچه میزان شن تزئینی افزایش یابد هزینه روف گاردن کاهش خواهد یافت. چرا که در کفسازی چوبی علاوه بر بالا بودن هزینه متریال اولیه چوب پلاست، هزینه زیرسازی و دستمزد جزء هزینه های اضافه می باشد. اما شن تزئینی نیاز به زیرسازی و نصب نداشته و قاعدتاً در کم کردن هزینه اجرای روف گاردن بسیار مؤثر است.

تجهیزات جانبی روف پشت بام : از جمله آیتم های تأثیرگذار بر هزینه اجرای روف گاردن، تجهیزاتی همچون آلاچیق، آتریوم، مبلمان، آبنما، فضاهایی همچون آشپزخانه و … می باشد. آلاچیق ها با توجه به طرح، متراژ و تعداد تأثیر بسزایی در هزینه اجرای روف گاردن ایفا میکند.

هزینه روف گاردن
هزینه روف گاردن
طراحی روف گاردن به صورت شخصی با کمترین هزینه

الزامی ندارد برای طراحی و اجرا روف گاردن هزینه های زیادی متقبل شوید. در ساده ترین برخورد می توانید با چیدمان فلاور باکس و گلدان های مناسب و همچنین نشمین های زیبا و ساده فضایی ساده و دلنشین برای بام خانه خود دیزاین نمایید و از بودن در این فضا که طبق سلیقه خودتان طراحی و اجرا کرده اید نهایت لذت را ببرید در این روش با نورپردازی ساده و کم هزینه می توانید نیاز به روشنایی در این فضا را مرتفع نمایید. البته این نکته فراموش نشود که شما به هر حال و با توجه به هر میزانی از بودجه نیاز به افراد متخصص و پیمانکاران پیدا میکنید چرا که تحمل وزن ساختمان است که مشخص می کند شما تا چه اندازه می توانید روی پشت بام خود تغیررات ایجاد کنید.

اگر یک پشت بام بزرگ دارید شما می توانید با استفاده از پوشش های گیاهی محیط بام خود را دیزاین کرده و از دید همسایگان محصور کنید. برای این کار بامبو و علفزار ترکیب مناسبی است. استفاده از تخت های بلند در مجاورت این دیواره ها می تواند فضای دلنشینی را برای شما ایجاد کند.

در خرید و چیدمان مبلمان ابتدا نیازسنجی کنید، آیا می خواهید در این مکان به استراحت بپردازید و یا می خواهید شام بخورید؟ با توجه به نیاز خود برای خرید مبلمان اقدام کنید.

همیشه یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی در نظر بگیرید و دو رنگ هم تناژ با رنگ اصلی را در ترکیب رنگی خود قرار دهید. استفاده از چندین رنگ مختلف باعث می شود سقف شما شلوغ به نظر برسد.

2 نظرات

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید