ساخت روف گاردن رستوران

0
1347
روف گاردن رستوران
روف گاردن رستوران

روف گاردن رستوران : اگر به دنبال محیطی هستید که لحظات نابی را با آسایش و گفتمان سپری کنید، روف گاردن رستوران یا در واقع همان رستوران هایی که دارای روف گاردن هستند بهترین انتخاب خواهند بود. با طولانی شدن روزها و گرم تر شدن هوا تمایل مردم برای رفتن به رستوران و کافی شاپ های فضای باز بیشتر میشود. رستوران های فضای باز در فوصول گرم در میان مردم روز به روز محبوبتر میشوند. صاحبان رستوران های فضای باز با گرم شدن هوا علاوه بر افزایش درآمد، به مهمانان خود این شانس را میدهند که در هوای آزاد بروی مبلمان باغی راحت رستوران نشسته و از غذا و نوشیدنی خود لذت ببرند.

رستوران فضای باز حتی در مساحت کوچک و بدون تراس یا باغ بزرگ نیز میتواند بسیار سودآور باشد. فقط مهم این است که محیطی در فضای باز در اختیار مهمانان قرار دهند. در روزهای تعطیل رقابت بین رستوران های فضای باز چند برابر میشود. بطوریکه محوطه باز آنها مملو از مشتری های در صف انتظار خواهد شد. رستوران هایی که در ماههای بهاری و تابستانی از محوطه باز برخوردار نیستند، مقدار زیادی از مشتریان خود را از دست خواهند داد. زیراکه مهمانان ترجیح میدهند به جای نشستن در مکانی بسته و با نور ناکافی، در زیر نور خورشید در زیر سایبان نشسته و از وزش باد بهاری و یا تابستانی لذت ببرند.

پس با بی توجهی به فضای باز رستورانتان، شانس خود برای افزایش کسب درآمدتان را از دست ندهید.

طراحی روف گاردن رستوران

برای طراحی روف گاردن رستوران بایستی به نکات زیر توجه نمود:

روف گاردن رستوران
روف گاردن رستوران
کفسازی

کفسازی مناسب یکی از عوامل مهم در روف گاردن رستوران می باشد.انتخاب کفپوش که هم برای سبک مورد نظر مناسب بوده و هم مقاومت و ماندگاری بسیار زیادی داشته باشد از عوامل مهم در انتخاب کفپوش می باشد. یکی از عواملی که باعث طراحی مناسب برای هر محیطی می باشد ایجاد اختلاف ارتفاع در کف می باشد.این اختلاف ارتفاع باعث تفکیک فضایی شده و میتوان در ارتفاع های مختلف از متریالهای مختلف برای کفسازی بهره جست.

محوطه سازی

هماهنگ با فضای مورد نظر و همچنین ساخت المانهایی مانند آلاچیق و پرگولا و انواع سایبان ها و نیمکت ها در اجرای پروژه روف گاردن رستوران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. طراحی فضای روف گاردن رستوران ار اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چون بیشترین تاثیر در جذب مشتریان را دارد. فراموش نکنید که در طراحی محوطه روف گاردن رستوران حتما از سبک کلی رستوران بهره بگیرید.

آبیاری

ایجاد زیر ساخت های مناسب جهت آبیاری اتوماسیون و یا قطره ای برای پوشش سبز از دیگر نکات مورد توجه می باشد. یکی از المانهایی که بسیار باعث زیبایی محیط می گردد ساخت و ایجاد آبنما می باشد.با توجه به اینکه انواع آبنما ها موجود است میتوان یا از نوع فایبر گلاس آبنما ها استفاده برد و یا اینکه اقدام به ساخت آبنما نمود. در این بحث بر اساس سبک کار موجود هم میتوان از آبنما های فواره ای استفاده نمود و هم از ابنماهای مدرن و شاخه ای بهره برد. این آبنما ها با زیبایی بسیار زیاد بر جذابیت محیط روف گاردن رستوران می افزایند.

وزن سازه ها

از دیگر المانهای موجود در روف گاردن رستوران میتوان به نکات سازه ای و وزن متریالهای موجود در روف گاردن اشاره نمود. برای همین موضوع بیشتر متریال مصرفی در این پروژه چوب می باشد. یعنی فضای نشیمن موجود در روی روف گاردن از طراحی تعدادی آلاچیق و نیمکتهای چوبی بهره گرفته شده است. برای ایستایی بیشتر سازه ها زیر ساخت کار با آهن کشی انجام میگیرد.

نورپردازی روف گاردن

یکی دیگر از المانهای بسیار مهم در طراحی روف گاردن رستوران توجه به نورپردازی و ایجاد زیر ساخت برای نورپردازی می باشد. باید توجه داشت که برای نورپردازی هم میتوان از نورهای استفاده شده در کف زمین بهره جست و هم نورهایی که در ارتفاع قرار دارند. نمی توان عنوان نمود که کدامیک از این نورها برای روف گاردن رستوران مناسبتر می باشد. چون هر کدام در جای خاص خودش بر زیبایی محیط می افزاید.

پوشش گیاهی روف گاردن

یکی دیگر از عوامل مورد توجه در ساخت و طراحی روف گاردن توجه به کاشت گیاهان مناسب برای فضای روف گاردن می باشد. پوشش گیاهی مورد نظر بایستی مقاومت فضای باز را داشته و علاوه بر مقاومت زیبایی و تراکم مناسب را برخوردار باشد.

برای طراحی رستوران بایستی به نکات زیر توجه نمود

در طراحی و دکوراسیون داخلی موفق یک رستوران تا حد زیادی به چگونگی مشاهده (احساس) مشتری بستگی دارد. امروزه طراحان دکوراسیون با بهره گیری از رنگ، فرم خاص و نورپردازی، احساس راحت بودن را به مشتری خود القا می کنند. ظاهر رستوران و طراحی دکوراسیون داخلی به شیوه های گوناگونی بر مشتری تاثیر می گذارد. مسلماً مکان دارای نقش تعیین کننده در سبک معماری رستوران است. رستورانهایی که طراحی داخلی و تشکیلات و نور پردازی و فضای مناسبی داشته باشند محیط گرم و صمیمی و شاد را برای مشتری تداعی می کنند. اگر مکان رستوران که نقش تعیین کننده در سبک معماری رستوران دارد درست طراحی شده باشد و از طراحی های یکنواخت و تقلیدی استفاده نشده باشد در چنین مواردی مشتری فضای رستوران را بر خلاف ذهنیتی که از قبل در مورد تریاها و رستورانهای یکنواخت و خسته کننده داشته می بیند و جذب محیط رستوران می شود.

 

جلوگیری از الودگی صوتی برای همسایگان

برای رستوران و یا کافه فضای بازی که در همسایگی آن محل سکونت قرار دارد، جلوگیری از آلودگی صوتی به عنوان یک رکن خیلی مهم تلقی میشود. باید فضای رستوران خود را به گونه ای طراحی کنید که برای همسایگان ایجاد هیچگونه مزاحمتی نداشته باشد. بطور معمول رستوران هایی با شرایط فوق برای استفاده از فضای باز خود، محدودیت ساعتی قرار میدهند و مهمانان فقط  تا ساعت ۱۱ شب میتوانند از این فضا استفاده کنند.

روف گاردن رستوران
روف گاردن رستوران

مبلمان باغی و تجهیزات لازم جهت برپاسازی یک رستوران یا کافه در باغ و فضای باز

مهمان شما قطعا در انتخاب رستوران به مسائلی چون کیفیت و نوع چیدمان مبلمان فضای باز و تجهیزات شما اهمیت بسیاری میدهد. پس به جای صندلی های پلاستیکی یا فلزی از صندلی های شیکی که مخصوص فضای باز طراحی شده اند و در برابر هرگونه شرایط جوی بسیار مقاوم هستند را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در فصول سرد و بارانی سال که دیگر امکان استفاده از فضای باز باغ و یا رستوران خود را ندارید باید صندلی های خود را جابه جا کنید. پس مبلمانی را انتخاب کنید که سبک وزن بوده و به فضای زیادی نیاز نداشته باشند.

 

با توجه به نوع فضای باز شما و شرایط جوی منطقه ای که رستوران شما در آن قرار گرفته است باید به میزان تابش آفتاب و میزان وزش باد نیز توجه کرد و نسبت به منطقه از تجهیزات لازم همچون سایبان دیواری یا چترهای آفتابی و بادشکن استفاده کرد. تا مهمانانتان بتوانند در باغ شما اوقات خوشی را سپری کنند.

 

با قرار دادن سیستم گرمایشی فضای باز در شب، مدت زمان نشستن مهمانان را افزایش دهید. علاوه برآن عده ای از مشتریان تمایل دارند که در فضای خنک تر بنشینند.

برای صرفه جویی در وقت و جلوگیری از رفت و آمد بیش از حد مشتریان و یا کارمندان به داخل سالن رستوران، در فضای باز نیز یک ایستگاه خدمات رسانی قرار دهید.

برای دکوراسیون باغ رستوران خود به چه چیزهایی نیاز پیدا خواهید کرد؟ با گیاهان براحتی میتوانید فضای باغ را تقسیم بندی کنید و روشنایی صحیح میتواند در شب فضای رستوران باغ را گرمتر و دل انگیزتر کنید.

روف گاردن رستوران
روف گاردن رستوران
استفاده از چمن مصنوعی در روف گاردن رستوران

دلایل استفاده از چمن مصنوعی در رستورانها

از دلایل محبوبیت چمن مصنوعی در رستوران ها شباهت بصری چمن مصنوعی با چمن طبیعی می باشد و همچنین در رستورانها چمن مصنوعی تزئینی برای القا کردن حس سرسبزی، طراوت، نشاط و زیبایی به فضا به کار می رود. از این رو می تواند رستوران شما را متمایز کرده و باعث جذب مشتریان زیادی شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از چمن مصنوعی در رستورانها مقاومت و طول عمر بالای چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی می باشد. چمن مصنوعی در رستورانها به دلیل تردد بالایی که دارند بعد از مدتهای طولانی همچنان زیبا باقی می ماند. همچنین از مزایای چمن مصنوعی در رستورانها و کافه ها به عدم نیاز به نگهداری مداوم ، عدم نیاز به آب و کودهای شیمیایی، مقرون به صرفه بودن و قابلیت شستشو و پاک شوندگی آن میتوان اشاره کرد.

روف گاردن رستوران
روف گاردن رستوران

چه نوع چمن مصنوعی برای رستوران ها مناسب می باشد

چمن مصنوعی که در رستورانها و کافه ها استفاده میشود به دلیل تردد بالایی که در این مکانها وجود دارد باید دارای تراکم بالای الیاف باشند. چمن مصنوعی با تراکم کم در مکان های پر تردد بسیار سریع دچار کوبیدگی و سایش میشود که در دراز مدت باعث کم شدن طول عمر و از دست دادن زیبایی ظاهری چمن مصنوعی می شود و همچنین اگر از چمن مصنوعی در رستورانهای سرباز استفاده میشود، علاوه بر ویژگی تراکم بالا باید در برابر نور خورشید هم مقاومت داشته باشد و در برابر اشعه یو وی نور خورشید دچار رنگ پریدگی و ضعف الیاف نشود.

 

دلایل استفاده از چمن مصنوعی در روف گاردن رستوران
 • دارای قابلیت شستشو و نظافت
 • عدم شکستگی و یخ زدگی الیاف چمن به هنگام سرما و برف
 • نصب سریع و مقرون به صرفه
 • وزن مناسب و کم نسبت به چمن طبیعی
 • قابل استفاده و زیبا در تمام فصول سال
 • مقاوم در برابر ساییدگی و اشعه نور خورشید
 • عدم نیاز به آبیاری و نگهداری

 

ویژگی های چمن مصنوعی مناسب روف گاردن
 • وزن بالای نخ چمن مصنوعی که تاثیر مستقیمی بر کیفیت چمن مصنوعی دارد
 • مقاومت بالا در برابر اشعه های نور خورشید
 • تراکم بالا برای مقاومت در مکان هایی که تردد بالایی دارند
 • هدایت آب در روف گاردن برای اجرای چمن مصنوعی

 

هدایت آب در فضای روف گاردن ( بام سبز ) به دو روش صورت می گیرد

 

هدایت آب از طریق سطح کاذب

در این روش یک سطح نفوذپذیر به ضخامت ۳ الی ۱۰ سانتی‌متر برروی سطح پشت بام ایجاد می‌شود که آب از سطح چمن گذر کرده و سپس با عبور کردن از سطح کاذب نفوذپذیر به لایه ی ایزوگام رسیده و پس از آن از طریق شیب بندی سطح پشت بام به کف شور آب هدایت می شود. این روش به علت مزایایی که دارد از اصولی ترین روش های هدایت آب در اجرای چمن مصنوعی روف گاردن رستوران می باشد که از مزایای آن می توان به هدایت کامل آب و طول عمر چمن مصنوعی اشاره کرد. البته ناگفته نماند که این روش به علت بالا بردن هزینه های اجرایی کمتر مورد توجه قرار میگیرد.

 

هدایت آب از طریق شیب بندی

تمامی بام ها دارای شیب ‌بندی مناسب برای هدایت آب به سمت کانال‌های خروجی هستند در این روش چمن مصنوعی بر روی سطح پشت بام اجرا می‌شود و آب بدون نفوذ به لایه‌ی زیرین، از طریق حرکت بر روی سطح چمن مصنوعی به سمت کانال‌های خروجی هدایت می‌شود. این روش به دلیل داشتن قیمت مناسب و کارایی بالا در اکثر پروژه ها برای هدایت آب در فضای روف گاردن ها مورد استفاده قرار میگیرد.

 

در روف گاردن رستوران چه نوع غذایی سرو شود

اگر میخواهید رستوران فضای باز داشته باشد، باید به نوع غذا توجه کنید. توجه به اینکه آیا غذایی که در محوطه باز رستوران سرو میشود باید از غذایی که در محوطه بسته سرو میشود متفاوت باشد؟

به هرحال در فصل تابستان شما باید غذاهایی ساده تر و سبکتری را در منوی خود قرار دهید. زیر در دمای بالا خیلی از مشتریان میلی به غذاهای سنگین نخواهند داشت. اگر میخواهید در حق مهمانانتان لطفی کنید، نوشیدنی های آنهارا در لیوان ها بزرگ بلوری سرو نکنید. در روزهای گرم تابستان حتی با وجود تکه های یخ، نوشیدنی به سرعت گرم خواهد شد.

پس برای سرو نوشیدنی از لیوان های کوچکتر استفاده کنید زیرا که سریع تر نوشیده میشوند و مشتری از دوباره سفارش دادن آن خوشحال میشود. همچنین از فضای باز رستوران میتوان برای ایده های بهتری چون باربیکیو نیز استفاده کرد.

 

روف گاردن رستوران
روف گاردن رستوران

کارمندان

تعداد کارمندان خود را با توجه به مساحت محوطه باز رستوران خود در نظر بگیرید. قبل از اینکه محوطه باغ رستوران را راه اندازی کنید حتما کارمند حرفه ای خود را انتخاب کنید. زیرا مهمانانی که در فضای باز رستوران آماده برای پذیرایی هستند نیز انتظار دارند که فردی اماده در آنجا برای خدمات رسانی حضور داشته باشد.

با داشتن کارمند کافی از منتظر نگه داشتن مهمان خود جلوگیری خواهید کرد. میتوانید برای جلوگیری از هزینه های اضافه از نیروهای پاره وقت جهت کار کردن در فصول گرم سال استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که کارمندانی که در فضای باز مشغول به کار هستند نسبت به کارمندان داخل سالن به تجهیزات متفاوت تری نیازمند خواهند بود.

با توجه به نوع کفپوش باغ آنها به کفش مخصوص نیاز پیدا خواهند کرد یا در هنگام خنک شدن هوا با تامین جلیقه یا ژاکت متناسب با فرم رستوران برای آنها مانع سرما خوردن آنها شوید.

روف گاردن رستوران
روف گاردن رستوران

سرمایه گذاری

در آخر باید ذکر شود که یک رستوران در فضای باز نیاز به هزینه هایی جهت تامین مکان و تجهیزات، مجوز و استخدام نیروی کافی دارد. با طراحی و برنامه ریزی مناسب میتوان روف گاردن رستوران را با هزینه مناسب راه اندازی کرد و بعد از راه اندازی با جذب مهمانان هزینه های اولیه را جبران کرد.

علاوه بر این طراحی زیبا و مبلمان زیبا میتواند تعداد مهمانان شما را در فصول گرم سال چند برابر کند. پس سرمایه گذاری بیشتر و جذب بیشتر مهمانان بهتر از، از دست دادن مهمانان و ضرر و زیان است.

 

همیشه به یاد داشته باشید:

اگر به عنوان یک مهمان از رستوران فضای باز خود در تابستان دیدن کرده و از حضور خود در آنجا لذت بردید. مطمئنا در فصل زمستان نیز برای صرف غذا آن رستوران را انتخاب خواهید کرد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید