نمای رومی با ابزار

0
8456
نمای رومی با ابزار

نمای رومی با ابزار : نما رومی به معنای آن است که بخش اعظمی و یا تمام نمای ساختمان شما از سنگ تراورتن(ترجیحا بی موج) استفاده شود. این نوع سنگ کاری بیشتر حالت تجمل گرایی دارد که امروزه نمای زیبا به شهر ما بخشیده است. البته در طرح های رومی ابزار و برش کاری پیچیده تری نسبت به دیگر نماها دارد.

ابزار فوق سبک نما

ابزارهای پیش ساخته نمای ساختمان ضد آب بوده و مناسب برای محیط های با میزان بارندگی بالا نیز می باشد. این ابزار نمای ساختمان به دلیل وزن بسیار پایین، ضد زلزله نیز هست و به راحتی قابل نصب در ارتفاع نیز می باشد.

نماهای متنوعی از قبیل نمای رومی، نمای سنگی و انواع نمای کلاسیک با استفاده از ابزار پیش ساخته نما قابل اجرا و پیاده سازی می باشد و همچنین ابزار پیش ساخته نما به واسطه کیفیت بالا، صرفه اقتصادی و نصب سریع توجه بسیاری از طراحان و سازندگان را به خود جلب کرده است.

درحال حاضر پیمانکاران با تجربه می دانند که استفاده از نمای رومی سنگی با توجه به زلزله های اخیر و به طبع آن سختگیری های مکرر سازمان های مربوطه و نوسانات بازار ارز دیگر مقرون به صرفه  نیست. پیمانکاران با تجربه به استفاده از متریال های سبک مقرون به صرفه در عین حال زیبا روی آورده اند و نمای پیش ساخته رومی و نمای رومی با ابزار به انتخاب اول آن ها تبدیل شده است.

ابزار نمای خارجی فوم پلی استایرن EPS

نمای رومی پیش ساخته EPS (فوم با دانسیته بالا) جدیدترین متریال ساختمانی است که در نماهای لوکس و مدرن ساختمان‌های اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای پیش ساخته رومی از فوم نسوز پلی استایرن انبساطی EPS  با دانسیته ۲۲ و روکش بتن پلیمری به ضخامت ۴ میلیمتر با انواع مواد پلیمری، شیمیایی و معدنی تولید تولید شده که در مقابل عوامل جوی و اقلیمی پایدار می باشد و بصورت پیش ساخته در محل کارخانه تولید می گردد.

نمای رومی با ابزار
نمای رومی با ابزار

با توجه به استانداردهای جدید ساخت و ساز، نمای رومی پیش ساخته و نمای رومی با ابزار ساختمان را میتوان جایگزین نما رومی سنگی دانست. لازم به ذکر است ابزارهای پیش ساخته رومی در نمای رومی با ابزار منطبق با تمامی شرایط مندرج در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است.

انواع ابزار پیش ساخته رومی

 • پنل های پیش ساخته دیوار پوش رومی
 • ستون گرد
 • ستون نیم گرد
 • ستون چهارگوش
 • ابزارهای دورپنجره رومی (زیر پنجره، کنار پنجره)
 • قاب پنجره
 • تاج پنجره
 • تاج (کمری)
 • سر ستون
 • پا ستون (پایه ستون)
 • گنبد رومی پیش ساخته
 • قاب پنجره آینه ای

ویژگی های نمای پیش ساخته پلی استایرن EPS

 • عایق حرارتی ، برودتی که باعث کاهش هدر رفتن انرژی تا 60% می باشد
 • عایق رطوبتی قابل استفاده در مناطق شرجی و مرطوب
 • عایق صوتی مناسب برای آکوستیک کردن کلیه فضاها
 • مقاوم در برابر ترک خوردگی: الاستیسیته بالای محصول و ترکیبات بکار برده شده باعث جلوگیری از ترک خوردگی می شود
 • سبک سازی: وزن فوق العاده سبک این محصول باعث عدم هرگونه آسیب رسانی نسبت به اتفاقات طبیعی (زلزله) و غیر طبیعی می باشد
 • قابلیت رنگ پذیری و ایجاد شکل هندسی در نمای ساختمان
 • مقاوم در برابر اشعه UV ، باران های اسیدی و یخ زدگی
 • نصب سریع : کاهش زمان در ساخت کلیه پروژه ها

نمای رومی سنگی

در نمای رومی سنگی نیز می بایست فاکتورهای کیفیت ، قیمت ، مصالح بومی ، اقلیم منطقه و … را در نظر گرفت در بحث کیفیت قطعا نمای سنگی برنده این قیاس است ولی در بحث قیمت نمای رومی سیمانی برنده تقابل با نمای رومی سنگی است.

نمای رومی با ابزار
نمای رومی با ابزار

شاید بسیاری براین اصل پایبند باشند که طراحی نما می بایست با فرهنگ کشور متناسب باشد اما واقعیت این است که نمای کلاسیک و نمای ساختمان رومی گستردگی جهانی دارد و کشور عزیزمان ایران را نیز شامل می شود . اگر نگاهی به تاریخ کوتاه ایران در روزگاران بسیار دور بیندازیم شاهد تخت جمشید خواهیم بود که متناسب با فرهنگ ایرانی ساخته شده بود. در واقع این روزها نمای ساختمان رومی با سنگ تراورتن یا همان نمای رومی به دلایل متعدد از جمله وجود ذخایر سنگ تراورتن و … مورد دقت قرار گرفته است.

پس بهتر است این سبک از معماری را با معماری و فرهنگ اصیل ایرانی همگام و همسو نماییم طراحی نمای ساختمان یک امر کاملا تخصصی و حرفه ای می باشد. چرا که نمای یک ساختمان پوسته ای عینی و قابل لمس توسط عموم مردم است و بعضا تعداد کثیری از عموم مردم کیفیت یک ساختمان و بنا و یا سازه را از روی نمای ظاهری و بیرونی آن حدس می زنند. ضمن اینکه طراحی نما فقط رعایت اصول زیباشناسی در معماری نیست و دقت به اقلیم منطقه، سطح بودجه، مصالح بوم آور و … می بایست توسط مهندس معمار در نظر گرفته شود.

استفاده از این سبک در طراحی نمای بیرونی ساختمان در ایران آنقدر دقیق و مهندسی و زیبا بوده که حتی مهندسین اروپایی و شاید رومیان باستان نیز به این نوع طراحی نمره بالایی می دهند و آن را تحسین نمایند.

ویژگی‌ نمای سنگی رومی

در نمای سنگی رومی بیشترین استفاده از سنگ برای رسیدن به حداکثر شکوه ممکن است. رنگ‌ های روشن ظاهری شاهانه به سازه می‌بخشند. از این رو، سنگ‌ های تراورتن روشن و کرم، سنگ‌ های عمده به کار رفته در نمای سنگی رومی را تشکیل می‌دهند. استفاده از قوس‌ ها، ستون‌ ها و جزئیات و تزئینات سنگی سبب می‌شود تا نمای سازه به عنوان نمای سنگی رومی شناخته شود. ستون‌های بزرگ و با ارتفاع زیاد، قوس‌های منحنی و قطور، ستون‌های کوچک تزئینی در کنار ستون‌های بزرگ از المان‌های برجسته این نمای پرطرفدار هستند.

استفاده از سرستون‌ های زیبا و کله‌ گاوی‌ ها، برج‌ های نقطه‌ ای، استفاده از قوس‌ های بزرگ و گیرا با نقش‌ های برجسته، استفاده از کتیبه‌ ها، گلویی‌ ها، هلال و قاب پنجره، از عناصری هستند که در طراحی نمای پرطرفدار و اجرای نمای رومی کاربرد فراوان دارند. سقف و ستون ها در نمای سنگی رومی اهمیت زیادی دارند؛ چرا که با افزایش ارتفاع سقف و ستون‌ها عظمت و شکوه بنا بیشتر می‌شود. همچنین، استفاده از ستون‌ها و سرستون های بزرگ در نمای پرطرفدار ساختمان‌ های مجلل رواج بیشتری دارد.

نمای رومی با ابزار
نمای رومی با ابزار
نمای سنگی مدرن

در طراحی نمای سنگی مدرن، معماران با حذف تزئینات به سمت استفاده بیشتر از عناصر و المان‌ های ساده‌ تر در خلق جدیدترین نماهای سنگی، حرکت می‌کنند. مصالح به کار رفته در نمای سنگی مدرن نیز، بر خلاف نمای سنگی رومی، معمولا بیش از یک نوع مصالح است. با وجود تأکید جدی موجود در معماری مدرن بر حرکت به سمت ساده شدن طرح‌ ها، همچنان مشاهده می‌شود که برخی طراحان نمای سنگی مدرن، تلاش دارند تا با افزایش تعداد مصالح به کار رفته در نمای سنگی مدرن طراحی شده و نیز ایجاد تغییرات نامتعارف در طرح‌های اجرایی خود، یک نمای پرطرفدار را ارائه دهند اما تنها نتایج نامطلوبی را به نام نمای سنگی مدرن و یا جدیدترین نماهای سنگی به بار می‌آورند.

چنین طراحانی برای ارائه جدیدترین نماهای سنگی، سبک ترکیبی را در پیش گرفته‌اند و با افزودن مطالحی همچون آجرهای رنگی، انواع شیشه‌ ای، پنل‌ های کامپوزیتی، سیمان‌های رنگی و انواع سازه‌های فلزی، اصالت را از نمای سنگی مدرن گرفته و از آن جز نامی باقی نگذاشته‌ اند.

علاوه بر این اعمال سلیقه بیش از اندازه مالک یا کارفرما، هنرنمایی اغراق آمیز برخی از طراحان، عدم به کارگیری مدولاسیون، عدم رعایت اصول طراحی بنا، عدم همخوانی فرم و کاربری، الحاقات زائد و غیراصولی و استفاده از گرایش‌ های معماری بی‌ ارزش و بی‌هویت، آفتی است که گریبانگیر نمای سنگی مدرن در ارائه جدیدترین نماهای سنگی شده است.

طراحی نمای رومی

نما رومی به دلیل دارا بودن فاکتورهای زیبایی افراد زیادی را بخود جذب می کند. یکی از این فاکتورها توجه به جزئیات و پرکار بودن المان های این نماست. این گونه طراحی به خصوص با نورپردازی مناسب در شب باعث چشمگیر شدن بنا می گردد. به همین دلیل گزینه مناسبی جهت طراحی ساختمان های لوکس و مدرن به شمار می آید. معماری پیچیده و پر جزئیات و کاربرد مصالح گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن این سبک را به سبکی لوکس تبدیل کرده که در ابتدا فقط قشر مرفه از طرفداران آن بودند اما امروزه این سبک همه گیر شده است. نماهای رومی شهر را از یکنواختی در می آورند و به آن پویایی می بخشند. نما رومی ساختمان ها به دلیل طراحی لوکس و چشمگیر خود بر روی هر رهگذری تاثیر می گذارد. البته انتقادهای بسیاری نیز به این سبک وارد آمده است که خواهان استفاده بهینه و بیشتر از معماری بومی و متناسب با فرهنگ ایران هستند.

نمای رومی با ابزار
نمای رومی با ابزار

روش اجرای نمای سیمان رومی

ماسه، پودرسنگ، سیمان سیاه بعلاوه ی الیاف مخصوص که مورد استفاده قرار میگیرد. الیاف موجود در ملات باعث میشود که سیمان ترک نخورد و استحکام داشته باشد. هر باند و سینه کفتری سیمانی باید دو لایه رابیتس بسته شود. بعد از سیمان کشی رابیتس نوبت ملات روی رابیتس و تمام کننده باند و طرح مورد نظر میرسد که باید بطور منظم اجرا شود و یک لایه ماسه وسیمان و یک لایه پودر سنگ و سیمان اجرا میشود که آن هم باید به دست استاد وارد و کار بلد اجرا شود چون اگر اشتباهی در اجرا حاصل شود ممکن است که کار ترک بردارد و یا بصورت دقیق اجرا نشود.

بعد از باندها و طرح ها نوبت به قاب ها و ابزارهای دور پنجره میرسد که باید بصورت دقیق اجرا شود در اجرای دور قابی که ملات خور آن بیشتر از ۴ سانت باشد میخ کوبی الضامی است و مانع از ترک های عمیق میشود طرح های دور قاب بسته به کار فرما اجرا میشود در نمای کلاسیک از انواع ستون های رومی نیز استفاده میشود که اجرای آن کار ساده ای به حساب نمی آید مثلا در اجرای ستون ده طبقه که ارتفاع ان ۳۳ متر میرسد باید ریسمان کشی و قالب بندی دقیق اجرا شود و تمامی کارها باید به استاد کار وارد سپرده شود.

بعد از اتمام ابزارهای رومی نوبت به شیشه گذاری و قاب بندی برای طرح آب صاف میرسد و شیشه ها که در عرض یک سانت و نیم و طول متغییر هستند استفاده میشود و بر روی کار اجرا میشود بعد از شیشه گذاری نوبت به پر کردن قابها میرسد و داخل قابها را با ملات مخلوط از پودر سنگ و سنگ شماره ۱ریز و سیمان سفید پر میشود و بعد از انجام عملیات مخصوص خود به طرح دلخواه انجام میشود.

بعداز پرشدن قاب ها نوبت به بند کشی میرسد که باید شیشه ها را از جا در اورده و شیارها را با پودر سنگ و سیمان سفید انجام داد و صیقل داد، بعد از همه اینکار ها نوبت به صیقل دادن و نانو کاری نما میرسد مواد نانو برای ضد آب شدن نما و ضد گرد و قبار بکار گرفته میشود قبل از انجام نانو باید نما را با سمباته ی مخصوص سطح کار را صیقل داده و روی آن مواد نانو را با قلم رنگ یا پمپ بادی پاشیده میشود به این ترتیب نما کامل شده و به اتمام میرسد.

نمای رومی با ابزار
نمای رومی با ابزار

نما رومی سیمانی یا نما رومی سنگی؟

برای پاسخ به این سوال باید فاکتورهایی چون کیفیت، قیمت، اقلیم، مصالح بومی و … را در نظر بگیریم.

اگر از نظر قیمت به این سوال پاسخ دهیم قاعدتاً نمای رومی سیمانی هزینه کمتری نسبت به نما رومی سنگی دارد.

و اگر از نظر کیفیت به این سوال پاسخ داده شود نمای رومی سنگی در اولویت قرار دارد. البته با توجه به شرایط و قیمت بالای سنگ، اکثر مردم از نمای سیمانی برای طراحی نما ساختمان خود استفاده می کنند.

لذا امروزه با توجه به انعطاف در هزینه اجرای نمای رومی و سیمانی کلاسیک، این سبک طراحی طرفداران بیشتری را به خود جذب نموده است.

چرا نما رومی پیش ساخته بهترین جایگزین برای نما رومی سنگی است؟
 • قیمت ارزانتر: 70% ارزانتر از سنگ
 • نصب آسان و کم هزینه: نما رومی پیش ساخته بر خلاف سنگ، نیاز به شاسی کشی، جوشکاری، رابیتس بندی و اسکوپ ندارد
 • وزن سبکتر: 80% سبک تر از سنگ
 • اجرای سریع: مدت زمان اجرا نمای پیش ساخته رومی و نمای رومی با ابزار 6 برابر سریعتر از سنگ رومی است.
 • قابل اجرا در تمامی اقلیمها: مقاومت کامل در برابر شرایط آب و هوایی
 • تنوع نامحدود: تنوع بسیار بالا مدلها و امکان تولید سفارشی
 • قابلیت رنگ پذیری: قابلیت رنگ کردن چندین باره (رنگهای معمولی و رنگهای تکسچر بافتدار)
 • ضد زلزله و ایمن: نمای رومی پیش ساخته و نمای رومی با ابزار کاملا مطابق با مباحث سبک سازی ساختمان میباشد و به دلیل استفاده نکردن از فرز و صفحه دیسک در فرآیند نصب، کاملا ایمنی تیم اجرایی را حفظ مینماید.

هزینه اجرای نما رومی

قیمت تمام شده نمای رومی به دلیل جزئیات و پر کار بودن بالاست. با توجه به بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد نیروی متخصص، این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی خواهد داشت. برای مثال هزینه اجرا و طراحی نمای ساختمان در شیراز ، بوشهر، اصفهان یا اهواز با طراحی نما در تهران متفاوت است. در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه اجرای نما رومی به مراتب کاهش خواهد یافت. اما اجرای کار نمای رومی با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد داشت. برای اطلاع دقیق از هزینه ها با شماره تماس بالای صفحه تماس بگیرید تا مشاورین ما در مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید