بازسازی نما کلینیک

0
237
بازسازی نما کلینیک

بازسازی نما کلینیک : ساختمان های پزشکی که تحت عنوان ساختمان پزشکان با آنها آشنا هستید و معمولا واحدهای آن را با عنوان کلینیک می شناسید نیازمند به خدمات بازسازی دوره ای می باشند. در واقع نمای ساختمان همچون خود بنا طول عمر خاصی دارد. که عوامل زیادی مثل شرایط آب و هوایی منطقه، نحوه اجرا و کیفیت مصالح در تعیین میزان طول عمر نمای ساختمان دخیل هستند. درگذر زمان، نما دچار تغییراتی هم از نظر ظاهری و هم از نظر کالبدی می‌ شود. به همین دلیل پس از گذشت چند سال، صاحبان بنا تصمیم به بازسازی نما می‌گیرند.

کلینیک های دندانپزشکی و مطب هایی که در آنها عملیات جراحی های سرپایی انجام می شود نیاز به پاکیزگی دارند تا سلامت بیماران نیز حفظ شود. گاهی بازسازی‌ ها برای حفظ زیبایی نما و ایجاد تنوع در ظاهر آن، هماهنگ شدن با محله و حفظ زیبایی شهر انجام می‌شود اما بیشتر اوقات برای تأمین میزان استحکام نما و جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از سقوط مصالح انجام می‌شود.

دلایل بازسازی نما کلینیک

اولین نکته ای که باید بدان بپردازیم این است که چرا نمای ساختمان نیاز به بازسازی و نوسازی دارد؟

دلایل بازسازی نما ساختمان و روش های تعمیر نما ساختمان

گاهی ممکن است باگذشت زمان و در اثر عوامل جوی، باران های اسیدی یا انبساط و انقباض های پی در پی، آجر یا سنگ های نما از ملات نگهدارنده جدا شوند و ملات زیرسازی نمای قدیمی نیز پوک شده و قطعات سنگ یا آجر نما با این که سالم هستند از نمای ساختمان جدا‌شوند. این اتفاق بسیارخطرناک است و با دیدن اولین نشانه ها سریعاً باید به فکر بازسازی نما بود. اولین و ساده ترین اقدامی که جهت بازسازی نما ساختمان به ذهن خطور میکند فیکس کردن قطعات با پیچ و رول پلاک و استفاده از نیرو های آموزش دیده و متخصص در زمینه کار در ارتفاع، می باشد. البته این روش معایب و مشکلاتی نیز همراه دارد.

از قبیل:

  • امکان جدا شدن مجدد قطعات به دلیل عدم گیرداری کافی رول پلاک در ملات سست زیر کار
  • مشاهده سوراخ های رول پلاک در سطح نما و از بین رفتن زیبایی بصری

به طور کلی استفاده از این روش مانند مصرف قرص مسکن به عنوان راه حل ابتدایی و کوتاه مدت شناخته می شود. بهترین راه حل که موجب افزایش ارزش مادی ساختمان نیز میگردد، بازسازی نما با استفاده از سیستم های نصب خشک یا به اختصار نمای خشکه می باشد.

بازسازی نما کلینیک
بازسازی نما کلینیک

از دلایل دیگر روی آوردن به بازسازی نمای ساختمان می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

زیبایی ظاهری ساختمان

یکی از مهم ترین دلایلی که می توان به آن اشاره نمود زیبایی ظاهری نما ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری می تواند باشد ، با بازسازی نمای ساختمان می توان با هزینه کم ظاهری مناسب به ساختمان بخشید.

جلوگیری از پوسیدگی نما

با بازسازی نما ساختمان و استفاده از متریال با کیفیت و مناسب می توان از پوسیدگی و تخریب نما برای سال های طولانی جلوگیری نمود.

جلوگیری از ترک خوردگی نما

ترک خوردگی پدیده ای است که به مرور زمان در نما های آجری و سیمانی مشاهده می شود. این نوع نماها قبل تر در صنعت ساختمان ایران بیشتر مورد استفاده قرار میگرفت، این مشکل را می توان به سادگی و با صرف هزینه معقول توسط بازسازی نما ساختمان به روش نصب خشک، تا پایان عمر مفید ساختمان به طور کامل و اساسی حل نمود.

حفظ ارزش ساختمان

در مواقعی که ظاهر ساختمان فرسوده شده و امکان ساخت مجدد ساختمان از نو نیز وجود نداشته باشد و یا بازسازی داخلی انجام شده است، می توان جهت حفظ ارزش مادی ساختمان به بازسازی نما ساختمان اقدام نمود.

تغییر کاربری ساختمان

در مواردی به دلیل تغییر کاربری و نیاز به هم خوانی ظاهر و نما ساختمان با مورد کاربری، لزوم بازسازی و استفاده از متریال مناسب نما احساس می شود. در چنین مواردی بازسازی نما ساختمان با استفاده از روش های خشکه و بدون استفاده از ملات در کوتاه ترین زمان و حتی بدون ایجاد مزاحمت برای ساکنین بهترین روش برای رسیدن به این هدف می باشد. همچنین انواع مختلف متریال در دسترس و مورد استفاده در این سیستم ها، جهت همخوانی با هر نوع کاربری موجود می باشد. به عنوان مثال برای کاربری های اداری، تجاری و صنعتی می توان از پنل های فلزی پانچ متال و cnc ، ورق های کامپوزیت آلومینیومی، انواع سیستم ها و نماهای شیشه ای (کرتین وال)، پنل های فایبر سمنت یا سرامیک های پرسلانی استفاده نمود. جهت بازسازی نمای ویلاها و یا ساختمان هایی که محیط های فرهنگی، هنری و سنتی محسوب می شوند میتوان از نمای چوب ترموور، آجر های خشکه یا انواع طرح های مناسب سنگ و سرامیک خشک استفاده نمود. حال اگر نیاز به بازسازی نما داریم چه باید بکنیم؟

مراحل بازسازی نما کلینیک

ما در این جا بازسازی نما کلینیک را به سه مرحله اصلی تقسیم کردیم تا موضوع ساده و روشن شود. این سه مرحله کدام است؟

  • طراحی
  • انتخاب مصالح
  • اجرا

در ادامه به تفصیل هر مرحله را شرح می دهیم.

طراحی بازسازی نما کلینیک

بازسازی نما کلینیک پزشکی را باید به صورت اصولی و با دقت خاصی انجام داد. برای بازسازی این نوع از ساختمان ها بهتر است با کارشناسان و روانشناسان مشاوره لازم را داشته باشید تا بتوانید علاوه بر اینکه فضای زیبا و منحصر بفردی را خلق  نمایید، محیطی آرام و دلنشین را برای بیماران خود رقم بزنید. نکته قابل توجه این است که برای انجام این کار باید از متخصصان کارآزموده کمک بگیرد تا بهترین نتیجه ممکن را کسب نمایید.

بازسازی نما کلینیک
بازسازی نما کلینیک

در بازسازی نما طراحان باید با در نظر گرفتن عواملی که در طراحی نمای ساختمان، اهمیت دارد بپردازند. این موارد شامل: طراحی نمایی زیبا، مقرون‌ به‌ صرفه، سازگار با اقلیم و هماهنگ با بافت و منظر شهری

نکته ای که در طراحی نما برای بازسازی نمای ساختمان وجود دارد و با طراحی اولیه نما متمایز می باشد، این است که، در اینجا نمای موجود بعنوان زیر دست در اختیار شماست که نمیتوانید بی توجه به آن به طراحی بپردازید.

خلاقیت معمار آنجا خود را نشان می دهد که کمترین میزان تخریب را همراه با بیشترین میزان تغییر و نوآوری همراه کند. از المان های قبلی نما الهام گرفته و بعنوان ابزار جدید از آن استفاده نماید. تا ساختمان کاملا هویت قبلی خود را از دست ندهد. زیرا نمای ساختمان تنها متعلق به مالکان ساختمان نمی باشد بلکه جزئی از خاطره شهر محسوب می شود. و گاهی بعنوان نمادی برای آدرس دهی ساکنان محل می باشد.

با همنشینی تمامی عوامل و اولویت بندی پارامترها در کنار هم، می توانید به طرح مورد نظر دست یابید. مثلا جای پنجره ها و بالکن ها از قبل تعیین شده است و شاید فقط بتوانید اندازه و فرم آن را تغییر بدهید. که همین تغییر تناسبات میتواند به کلی نمای ساختمان را متفاوت از قبل کند.

انتخاب مصالح بازسازی نما کلینیک

انتخاب نوع مصالح ساختمانی برای بازسازی نما کلینیک مهم‌ترین مرحله بازسازی است.

اولین گام برای انتخاب مصالح این است که تعیین کنید میخواهید پوسته ای روی نمای پیشین ایجاد کنید یا نمای قبلی را تخریب کنید و مجددا بسازید. اگر قصد دارید پوسته ای جدید روی نما کار کنید متریال های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

ورق کامپوزیت، ورق اچ پی ال، ترمووود، نمای اسپایدر، ورق های گالوانیزه، پلی کربنات و کلیه متریال های سبک که به روش خشک اجرا می شوند.

اما اگر میخواهید از نو نمای ساختمان را بسازید انتخاب مصالح تابع موارد زیر می باشد:

  • اقلیم منطقه
  • کاربری ساختمان
  • بودجه کارفرما
  • همسایگی ها و مجاورت ها
  • ضوابط شهرداری

یک راه حل بسیار رایج در دنیا برای بازسازی ساختمان هایی که ارزش تاریخی دارند و نمای ارزشمندی دارند، این است که از مصالح شیشه مانند روکشی روی نمای ساختمان استفاده می شود. با توجه به شفافیت شیشه و نمایان شدن نمای قبلی در پشت آن. علاوه بر این برای اضافه نمودن بخشی جدید به ساختمان از نمای شیشه ای استفاده میکنند. زیرا شیشه یک متریال خنثی ایست که در کنار هر متریال دیگری همنشینی خوبی دارد.

بازسازی نما کلینیک
بازسازی نما کلینیک

اجرا بازسازی نما کلینیک

اجرای نمای بازسازی شده با اجرای نمای ساختمان تازه ساخت یک تفاوت اساسی دارد و آن این که در ساختمان بازسازی شده اجزای دست نخورده ای وجود دارند که نباید به آن ها آسیبی برسد. همچنین هنگام انجام عملیات کمترین میزان آسیب به سازه ساختمان بسیار مهم است. اجزای سازه ای موجود در نما، بادبند یا دیوار برشی، به هیچ عنوان نباید دست کاری شود.

آشنایی با نکات مهم جهت بازسازی نما کلینیک

از آنجا که افراد با ویژگی های خاصی جهت درمان به کلینیک های پزشکی مراجعه می کنند از اینرو بهتر است کلینیک علاوه بر دارا بودن فضای زیبا، آرام و دلنشین از نمای مناسبی نیز برخوردار باشد. بنابراین در صورتی که سال های زیادی از عمر ساختمان گذشته باشد باید نبست به بازسازی و تعمیر آن اقدام نمود، تا با استفاده از یکسری تغییرات اصولی آن را به فضا و محیطی دلنشین برای بیماران تبدیل کرد. از این رو برخی از نکات مهم جهت بازسازی نما کلینیک را خواهیم شد.

بازسازی نما کلینیک
بازسازی نما کلینیک
بازسازی ساختمان مطابق با کاربردهای کلینیک

اولین نکته جهت بازسازی نما کلینیک و به طور کلی بازسازی کلینیک ها این است که با توجه به کاربرد آن اقدام به تعمیر و بازسازی آن نمود. زیرا کلینیک های پزشکی در زمینه های مختلفی جهت بهبود حال بیماران دایر می شوند. از دیگر مواردی که در بازسازی نما کلینیک مورد توجه قرار می گیرد رده سنی مراجعه کنندگان آن می باشد. برای مثال در صورتی که مراجعه کنندگان کلینیک کودکان هستند باید متناسب با روحیه آن اقدام به بازسازی و تعمیر کلینیک نمود، همچنین از رنگ های شاد برای طراحی و رنگ دیوارهای مختلف آن استفاده کرد. از طرفی در طراحی و معماری این کلینیک باید طراحی ها را به گونه ای در نظر گرفت که برای سرگرم شدن بچه ها مناسب و ایده آل باشد.

همچنین باید با توجه به حال بیماران مسیرهای متناسب با حال و وضعیت عمومی آن ها را انتخاب و طراحی نمود. برای مثال اگر بیماران یک مطب افراد نابینا هستند بهتر است یک درب خروجی به داخل ساختمان به گونه ای طراحی شود که بیماران به راحتی رفت و آمد کنند.

شناسایی نیازهای کلینیک جهت بازسازی نما کلینیک

از دیگر نکات مهم جهت بازسازی نما کلینیک در نظر گرفتن نیازها و توقعات پزشکان و مراجعه کنندگان می باشد. در بازسازی نما کلینیک و بازسازی ساختمان پزشکی باید یک فضای آزاد و دلنشین برای مراجعه کنندگان در نظر گرفته شود. در واقع ایجاد این فضا با قرار دادن تعدادی صندلی مانع از هرج و مرج و بی نظمی در محیط مورد نظر می شود. همچنین جداسازی اتاق پزشک و سالن انتظار در بازسازی داخلی کلینیک از آلودگی صوتی میان مراجعه کنندگان با پزشک و دستگاه های مختلف به نوعی جلوگیری می کند.

بازسازی نما کلینیک
بازسازی نما کلینیک
ایجاد حس شادابی و روحیه با بازسازی نما کلینیک

بهتر است بدانید در کلینیک ‌های پزشکی ایجاد حس مثبت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع با به وجود آوردن این حس به راحتی می توانید حس نگرانی و تشویش را از بیمار دور کرد. از دیگر نکات مهم این است که پرسنل کلینیک باید از انرژی مثبت و خوبی برخوردار بوده تا به راحتی قادر باشند بیماران را برای درمان راهنمایی و مشاوره کنند.

از دیگر فاکتورها و نکات مهمی که برای کلینیک ‌های پزشکی باید با دقت خاصی مورد توجه قرار گیرد، سیستم تهویه اتاق ‌ها است. از اینرو در صورتی که کلینیک شما فاقد یک سیستم مناسبی جهت تهویه هوا باشد در مرحله بازسازی نما کلینیک و بازسازی کلینیک بهتر است در این مورد با کارشناسان مهندسی ساز مشورت لازم را داشته باشید تا در صورت امکان یک تهویه مناسب را برای فضای شما ایجاد نمایند.

قیمت بازسازی نما کلینیک

همانطور که مشاهده کردید عوامل تاثیر گذار در بازسازی نما کلینیک متفاوت هستند و همین تفاوت ها هستند که قیمت بازسازی نما کلینیک را مشخص می کنند. برای اطلاع دقیق از هزینه ها با شماره تماس بالای صفحه تماس بگیرید تا مشاورین ما در مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید