نمای ساختمان رومی

1
1264
نمای ساختمان رومی
نمای ساختمان رومی

نمای ساختمان رومی : طراحی نما ساختمان یکی از مسائل مهم طراحی معماری می باشد زیرا که پوسته خارجی بنا به حساب می آید و مورد بازدید و توجه عموم قرار می گیرد و کیفیت طراحی ساختمان و دکوراسیون داخلی را نمایان می سازد. بنابراین توجه به اصول طراحی نماd ساختمان و مبانی زیبایی شناسی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. سبک های مختلفی برای طراحی نمای ساختمان وجود دارد که رایج ترین آن ها نمای ساختمان مدرن، نمای ساختمان رومی و نمای ساختمان کلاسیک می باشد. از مسائل مهم طراحی نما با توجه به مصالح، حفظ منظره شهری، اقلیم منطقه، سطح بودجه، زیبایی شناسی و… می باشد.

نمای رومی و نمای کلاسیک

نمای ساختمان رومی و نمای ساختمان کلاسیک امروزه در شهرها ایران برای خود جای ویژه ای باز کرده اند. نمای رومی تهران بویژه مناطق 1 و 2 و 3  و نمای رومی کرج را به وفور می توان مشاهده نمود. به طور کل طراحی نمای ساختمان ها در تهران و کرج و مناطق مجلل نشین دیگر شهرها به سمت نمای ساختمان رومی جدید و نمای کلاسیک جدید کشیده شده است. البته در دنیا معماران معروف و شاخصی وجود دارند که فقط با سبک کلاسیک یا سبک رومی ساختمان ها را طراحی می کنند.

نمای کلاسیک رومی

مولد معماری نمای کلاسیک رومی قطعا ایران نیست. باید بدانیم معماری در هر کشور نشان دهنده هویت و فرهنگ آن کشور است اما اکنون با گسترش نماهای جدید رومی و نماهای جدید کلاسیک در طراحی معماری کشور ما باعث شده که سلیقه مردم گرایش زیادی به این نوع نماها نشان دهند. موضوع نمای ساختمان ها در شهر تهران و کرج از جمله موارد مساله برانگیز در سال های گذشته و محل اعتراض بوده که چرا به خوبی ساماندهی نمیشود. مشکلات دیداری، همخوانی و یا ناهمخوانی نماهای مسکونی رومی با فرهنگ و معماری گذشته و اصیل ایرانی و ایمنی ساختمان ها در مقابل زلزله و سیل از جمله حساسیت های بسیار این موضوع در کلان شهرها است.

نمای رومی پیش ساخته

نمای ساختمان رومی
نمای ساختمان رومی

درحال حاضر بسیاری از پیمانکاران با تجربه به این نتیجه رسیده اند که استفاده از نمای ساختمان رومی و نماهای کلاسیک سنگی با توجه به زلزله های اخیر تهران و به طبع آن سخت گرفتن مکرر سازمان های و نوسانات اخیر بازار ارز دیگر اقتصادی نیست. پیمانکاران با تجربه به استفاده از متریال های جدید و سبک و مقرون به صرفه در عین حال زیبا و مدرن روی آورده اند و نمای پیش ساخته کلاسیک و رومی  انتخاب اول آن ها شده است. مثلا نمای رومی پیش ساخته از فوم نسوز ساخته می شود که مناسب برای شرایط جوی مختلف می باشد و در مقابل گرما زیاد، سرما و ترک خوردگی بسیار مقاوم بنظر می رسد.

نمای ساختمان رومی یا نمای کلاسیک هم ازخواست مردم ریشه می گیرد که باید بررسی کنیم که این خواست دقیقا از کجاست؟! مردم ایران و جهان برای چه به شهرهای سنتی یزد و اصفهان سفر می کنند؟ برای اینکه می دانند نکته ای در این معماری هست که رابطه عمیق و نزدیکی با فرهنگ کشور ایران دارد. مردم کیفیت بالا را میفهمند ولی به صورت زبانی شاید نتوانند ابراز کنند. بدون شک نمای ساختمان هایی با سبک نمای رومی یا نمای کلاسیک بی همتا خواهند بود.

وظیقه ما معمارن است که این حس ایرانی و خواست های بیان شدن مردم را با طراحی معماری خود به مرحله ظهور برسانیم. اگر معماران با طراحی خود به مردم جواب مناسب بدهند آنها هم کیفیت را به خوبی احساس خواهند کرد.

نمای ساختمان مدرن

نمای ساختمان رومی
نمای ساختمان رومی

نمای ساختمان های آپارتمانی و ویلایی را می توان یکی از مهم ترین اجزای ساختمان و در واقع هویت اصلی ساختمان محسوب کرد بنابراین بهتر است در هنگام طراحی نمای ساختمان بین فضای بیرونی و خارجی ساختمان تعادل برقرار باشد. از این رو معماران و طراحان ساختمان در انتخاب طرح و رنگ مصالح و نورپردازی نمای ساختمان توجه و وسواس زیادی را به خرج می دهند.

یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین نماسازی ها که می تواند چهره فضای شهری را به خوبی تغییر دهد و ظاهری منحصر به فرد و خاص به فضای شهری ببخشد نمای ساختمان مدرن است و علاوه بر این نماهای مدرن می توانند باعث افزایش ارزش مادی ساختمان شوند.

نمای ساختمان رومی ، سبکی کلاسیک است که از المان‌های معماری روم باستان الهام گرفته شده است. این نوع نما، جزء طراحی‌های لوکس و گرانقیمت به حساب می‌آید.

تاریخچه نمای رومی

سبک رومی قدمتی چند هزار ساله دارد و از این بابت در ساخت ویلاها به سبک های مدرن و سلطنتی از این طرح گاها استفاده می شود. اگر دقت کرده باشید این نوع سبک را در ساختمان ها و امارت های قدیمی مشاهده می کنید، برای مثال تخت جمشید این نوع سبک را دارا می باشد. در آن زمان هنگامی که رومیان ساختمان های خود را با این سبک ساختند ایرانی ها نیز به این نوع سبک علاقه زیادی پیدا کردند و این نوع را در صنعت ساخت و ساز خود وارد کردند. دلیل علاقه ایرانی ها در آن زمان به این نوع سبک این بود که ساخت این چنین نمایی هزینه کمتر داشته و افراد هزنیه کمتری را پرداخت می کنند. با این وجود می توانستند ساختمان ویلایی و یا کاخی زیبا داشته باشند که نه تنها هزنیه کمتری برای ساخت داشته بلکه سریعتر بهره برداری شده است.

 

نمای ساختمان رومی
نمای ساختمان رومی
معرفی نمای رومی

نمای رومی، در دسته‌ی سبک کلاسیک جای می‌گیرد. معماری رومی، به طور کلی نمادی از قدرت و استحکام است. این ویژگی از گذشته تا به امروز یکی از مهم‌ترین المان‌های طراحی بنا‌ها به سبک رومیان است. اجرای این سبک در نما، جزء پرهزینه‌ترین طرح‌هاست چرا که برای اجرایی با صلابت لازم است از مصالح سنگینی مثل سنگ مرمر، گانیت و تراورتن استفاده کرد.

همچنین اجرای نمای رومی، به دلیل پیچیدگی‌های موجود، کار سختی به حساب می‌آید؛ بنابراین می‌توان گفت که نمای رومی، تصویری لوکس و ارزنده به یک ساختمان اعطا می‌کند.

جالب است که بدانید در طراحی سبک رومی، تنها از المان‌های معماری روم باستان استفاده نمی‌شود به طوری که در برخی دیزاین‌ها می‌توانید المان‌های ایران باستان را نیز مشاهده کنید؛ و این شاید دلیلی بر محبوبیت چنین سبکی در میان ایرانیان است. در واقع طراحان، این سبک را با المان‌های ایرانی ترکیب کرده‌اند و امروزه نمای رومی طرحی کاملا بومی شناخته می‌شود.

 

 

نمای ساختمان رومی
نمای ساختمان رومی

 

 

نمای رومی در ایران برای طراحی نمای منازل و ویلاها کاربرد بیشتری دارد که انواع مختلفی دارد مانند نمای رومی ویلایی و نمای رومی و لندنی که در نمای رومی و لندنی معمولا از حلت نمای رومی پیش ساخته با متریال سبک استفاده می شود.

 

 

 

ویژگی‌های سبک رومی

احتمالا همه می‌توانید با دیدن یک نمای رومی، این سبک را تشخیص دهید. اما به طور کلی ویژگی‌های سبک رومی به قرار زیر است:

 • وجود قوس‌های منحنی و قطور
 • وجود ستون‌هایی به شیوه‌ی دوریک، یونیک و قرنتی
 • تعدد ستون‌های تزئینی در نمای رومی
 • ویژگی‌های خاص نمای رومی را می‌توانید در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک نیز ببینید.

 

امروزه، بیشتر نما‌های رومی با استفاده از سنگ تراورتن اجرا می‌شوند. چرا که فراوانی معادن آن موجب کاهش قیمت این سنگ در بازار مصالح شده و همچنین کیفیت و دوام خوبی نیز دارد. متریال دیگری که امروزه، در اجرای نمای رومی به کار می‌رود، سیمان سفید است. البته که اجرای چنین طرح‌های پیچیده‌ای با سیمان کمی دشوارتر است، اما هزینه‌ی مصالح به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

سنگ نماهای مناسب برای اجرای نمای رومی

به دلیل تراکم و مقاومت بالا و سازگاری با هر نوع آب هوایی  و همینطور وجود منابع و معادن بزرگ با سنگ های باکیفیت بیشتر در حال حاضر از سنگ های تراورتن درایران برای  نماهای رومی استفاده می شود. استفاده از سنگ های بی موج مرسوم تر است زیرا سنگ های موج دار تا حدی توان ابزرا خوری و جای کارکردن را دارند

نمای ساختمان رومی
نمای ساختمان رومی
انتخاب سنگ نمای رومی

در اجرای سنگ بر روی نما دغدغه های جدی از چسبندگی وجود دارد . به علت تفاوت ضریب نفوذ سنگ اجرای نمای ساختمان از لحاظ ایمنی و احتیاط در زمان های زلزله و آتش سوزی به دلیل جدا شدن سنگ از نما همواره مورد ترید بوده است انجام برخی ریزه کاری ها در هنگام اجرای نما می تواند کمک کند تا سنگ به شکل اصولی تری به نما متصل شود .

 

 1. شستن سنگ و زیر کار در محیط ساختمانی، بویژه هنگام برش کاری سنگ همیشه مقدار غبار بر روی نما و سنگ می نشیند. این غبار مانند لایه ای بین سیمان با سنگ و نما عمل می کند. این نکته ظریف بدون شک بزرگترین عامل ضعف در چسبندگی بین سنگ و سیمان است. برای این کار لازم است تا نما و سنگ قبل از اجرا شسته شوند. با شستن سنگ و نما، لایه غبار از بین رفته و اتصال مستقیم بین سیمان و سنگ برقرار می شود.

 

 1. دوغاب شل یا سفت؟ به نظر می رسد دوغاب شل به علت نفوذ بالاتر در حال حاضر بهترین راه اجرای نمای سنگ باشد.

 

 1. استفاده از اسکوپ. اسکوپ می تواند بین سنگ و سیمان و نما یک اتصال کاملا میکانیکی ایجاد کند که از افتادن سنگ جلوگیری کند. اسکوپ گذاری اصولی می تواند تا مقدار قابل توجهی به عمر نما بیفزاید. هر چند این کار نمی تواند مانع عوامل فیزیکی و شیمیایی موجود در محیط برای جداشدن سنگ از نما باشد اما تا حدودی می تواند به باقی ماندن سنگ روی نما کمک کند

 

 1. استفاده از سنگ های متخلخل و آهکی مانند تراورتن در ارتفاع. یکی از راه های ماندگاری نمای سنگ استفاده از سنگ هایی مانند تراورتن است. این مسئله به خوبی در زلزله ها ثابت شده است هر چه نفوذ و آمیختگی سیمان در سنگ بیشتر باشد به همان نسبت چسبندگی سنگ به نما افزایش یافته است.

 

 1. عایق کردن نما و از بین بردن راه های نفوذ آب به نما می تواند از فرسودگی نما جلوگیری کند. در نظر گرفتن شیب مناسب هنگام طراحی برای کف خواب پنجره ها، قرنیز ها و رعایت اصول مربوط به آبگیری های نما می تواند از ایستایی و نفوذ آب در نما جلوگیری کند.

 

 1. استفاده از سیمان مناسب با نسبت های مناسب. سیمان مهمترین چسب به کار رفته در ساختمان سازی در ایران می باشد. متأسفانه به علت سختی کار نظارت، کیفیت این محصول کارخانه به کارخانه و دوره به دوره متفاوت است.

 

 1. اتصالات اشکال هندسی را حتما کنترل کنید. در نماهای پر ابزار امروزین، استفاده از سازه های فلزی و اعمال رابیتس بندی بسیار پر حجم می باشد. دقت در کیفیت اتصال این اشکال به بدنه نما از هر گونه شکستگی و تغییرات تأثیرگذار بر نما جلوگیری می کند.

 

دلیل استفاده از نمای رومی در ایران

امروزه و با وجود زیبایی ها و منحصر بفرد بودن معماری ایرانی اسلامی، استفاده از نماکاری رومی گسترش قابل توجهی پیدا کرده است؛ به نحویکه با قدم زدن در خیابان ها و کوچه ها می توان موارد مختلفی از آنها را مشاهده نمود.

دلایل مختلفی برای استقبال از این نماها در ایران به جای معماری سنتی معرفی شده که عبارتند از:

 • عدم توسعه و برزورسانی معماری ایرانی اسلامی
 • پیچیدگی ها و دشواری های اجرای معماری ایرانی اسلامی
 • جهت گیری سلیقه سازندگان ساختمان به سوی معماری کلاسیک
نمای ساختمان رومی
نمای ساختمان رومی
فواید و معایب نمای رومی

اگر نگاهی به نمای های رومی موجود در شهر بیاندازید متوجه استحکام آن می شوید به همین دلیل است که نمای رومی نماد و سمبلی از قدرت است. همچنین نماهای رومی حسی از بومی بودن نیز می دهند چرا که علاوه بر المان های روم باستان از المان های ایران باستان نیز درآن استفاده می شود نمای رومی، نمایی لوکس و مجلل به ساختمان می دهد بنابراین به خودی خود شهر را هم زیباتر می کند.

اما تنها مشکلی که در مورد نماهای رومی وجود دارد این است که به سرمایه و هویت ایرانی چوب حراج زده است.

و اما چرا؟

درواقع استفاده از حجم بالایی از مصالح باعث سنگین شدن نما خواهد شد و در مواقعی جدا شدن و سقوط این مصالح باتوجه به هزینه های بالای ساخت آن و هم چنین در مواردی به علت عدم رعایت استاندارد سازی تلفات جانی و مالی به همراه خواهد داشت به همین دلیل توصیه ی ما به شما این است که در حد امکان در مناطق زلزله خیز از نمای ساختمان رومی استفاده نکنید.

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید