برندگان جایزه معمار ۹۸

0
690
برندگان جایزه معمار ۹۸
برندگان جایزه معمار ۹۸

برندگان جایزه معمار ۹۸

اگر می‌خواهید خواب‌هایتان تعبیر شوند، اول باید بیدار شوید.

برندگان جایزه معمار ۹۸ : جایزه معمار هر ساله در مهرماه برگزار می شود و یکی از رویدادهای مهم معماری کشور ایران محسوب می گردد. در۱۱ مهر سال ۹۸ مراسم اهدای جوایز برگزار شد مانند سال های قبل در چهار گروه مسکونی تک واحدی، مسکونی آپارتمانی، عمومی و بازسازی و مرمت پروژه های برگزیده انتخاب شدند.

جایزه معماری آقاخان چیست؟ جایزه معماری آقاخان (به انگلیسی: Aga Khan Award for Architecture – AKAA) جایزه ای است که هر سه سال یک بار از سوی بنیاد شبکه توسعه آقاخان (به انگلیسی: AKDN) به یک یا چند معمار اعطا می گردد. این جایزه که در سال ۱۹۷۷ میلادی از سوی کریم آقاخان پایه گذاشته شده، از نظر مالی برترین جایزه معماری در جهان به شمار می آید. به برندهٔ این جایزه ۱ میلیون دلار آمریکا داده می شود.

جایزه معماری آقاخان بر خلاف جایزه پریتزکر، بر روی شیوه های بومی و اسلامی و راهکارهای معماری کهن و نوین در توسعه جهان سوم نیز متمرکز است.هدف از این جایزه، شناخت نمونه های برتر معماری که هم طرح های نوین را دربرگیرد، هم فاکتورهای اجتماعی و بهبود و توسعه آنها، و نیز مفاهیم بازسازی، دوباره استفاده سازی، محافظت و طراحی محیط زیست عنوان گردیده است.

برندگان جایزه معمار ۹۸
برندگان جایزه معمار ۹۸

اهداف جایزه بزرگ معماری آقاخان

هدف از این مسابقه شناخت نمونه های برتر معماری که هم طراحی های نوین را دربرگیرد و هم فاکتورهای اجتماعی و بهبود توسعه آنها،  و نیز مفاهیم بازسازی،  دوباره استفاده سازی، محافظت و طراحی محیط زیست عنوان گردیده است. جایزه معماری آقاخان به منظور شناسایی و تشویق ایده های ساختمانی که به طور موفقیت آمیزی توانسته است به نیازها و خواسته های جوامعی که در آنها مسلمان بیشترین حضور را دارد، پاسخ بدهد. تاسیس شده است. پروژه های منتخب نبایستی تنها تعالی معماری را به نمایش بگذارند. یکی از برنامه های شبکه توسعه آقاخان، توجه به شهرهای تاریخی به منظور احیای این شهر ها در جهان اسلام هم از لحاظ فرهنگی و هم اجتماعی و اقتصادی است. این بنیاد در طول یک دهه گذشته عملیات بازسازی مناطق تاریخی در مصر،  افغانستان، سوریه،  هند،  پاکستان، مالی،  تاجیکستان،  تانزانیا و بوسنی و هرزگوین در دستور کار خود دارد.

برندگان جایزه معمار ۹۸
برندگان جایزه معمار ۹۸

برندگان جایزه معمار ۹۸: برندگان جایزه معمار۹۸ در روزهای ۶، ۷ و ۸ مهر ماه انجام شد. از میان ۸۴ پروژه راه یافته به مرحله نیمه نهایی، ۳۳ پروژه به فینال راه یافتند و از میان آنها ۱۷ پروژه به عنوان برنده و تقدیر شده توسط داوران انتخاب شدند. در نهایت مورخ ۱۱ مهر ۹۸ مراسم اهدای جوایز برگزار و نفرات برتر به شرح زیر اعلام گردیدند:

نفرات برتر

برندگان گروه مسکونی (تک واحدی)

* رتبه اول: خانه خیابان باهنر / رضا کولیوند

* رتبه دوم: خانه به‌ داد / محسن عطارها

* رتبه سوم: خانه آینه‌ ورزان دماوند / گروه معماری مان؛ مجید زمانی، محدثه یونسی

تقدیر شده: خانه افرا / استودیوی معماری دال؛ علیرضا اسفندیاری، هیلدا تهرانی

برندگان جایزه معمار ۹۸
برندگان جایزه معمار ۹۸

برندگان گروه مسکونی (آپارتمانی)

* رتبه اول: ساختمان مسکونی کنار آب / رضا حبیب زاده

* رتبه دوم: ساختمان مسکونی سرو / گروه معماران رواق؛ سید یوسف رضوی، امیرحسین منتظر

* رتبه سوم: ساختمان مسکونی ۱۰۶ مهرشهر / استودیوی معماری فرامتن و استودیوی طراحی معماری پراگماتیک؛ حسن اسناوندی، محمدرضا محب علی، نسترن نصیری

تقدیر شده: مجموعه اقامتی باغ زمان / مهندسین مشاور پلشیر؛ محمدرضا قانعی

برندگان جایزه معمار ۹۸
برندگان جایزه معمار ۹۸

برندگان گروه بازسازی

* رتبه اول: بوتیک هتل حنا / دفتر معماری باغ ایرانی؛ مهسا مجیدی

* رتبه دوم: معماری برای معمار / مهندسین مشاور نگین شهر آینده؛ علی نقوی نمینی، حمیدرضا موسوی، شادی عزیزی

* رتبه سوم: کلاژ / استودیو طرح و ساخت آدمون؛ شبیر موسوی، امیررضا فاضل، مهدی کلاهی

تقدیرشدگان:  ارغوان / استودیو معماری مهر آ؛ زهره مهرابی ویلای دماوند- خانه رویداد / حسین نمازی، مجتبی تسلط

برندگان جایزه معمار ۹۸
برندگان جایزه معمار ۹۸

برندگان گروه عمومی

* رتبه اول: ساختمان مرکزی مجموعه آجر کهن سرام / مشاوران هوبا طرح؛ هومن بالازاده

* رتبه دوم: پروژه دبستان زنده‌یاد شهابدین خسروانی و هاشم خسروانی / گروه معماری پادیاو پارت؛ بهرام شکوهیان، امیر فاضلی، کوروش ناظم پور

* رتبه سوم: مجموعه گردشگری و رستورانی باکویه / محمد وارسته

تقدیر شده: ساختمان اداری جردن / دفتر معماری نورا آفیس؛ کاوه دبیری

برندگان جایزه معمار ۹۸
برندگان جایزه معمار ۹۸

*** جایزه‌ی معمار هر ساله به برترین طراحان معماری ساختمان‌های کشور به لحاظ خلاقیت و نحوه‌ی بکارگیری فضا در خدمت کاربری تعلق می‌گیرد. با توجه به اینکه هیأت داوران جایزه‌ی معمار از میان معماران برجسته‌ی ایرانی و بین‌المللی انتخاب می‌شوند، این جایزه در بین جامعه‌ی معماری کشور دارای اعتبار ویژه‌ای است.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید