اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی

0
6596
اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی
اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی

اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی

در دنیا تنها یک چیز وجود دارد که باعث می شود ما به آرزوهایمان دست نیابیم، ترس از شکست.

اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی در طراحی داخلی : محوریت انسان در طراحی باعث شده الگوهایی انسان گرا به وجود بیاید. این الگو ها برای سیراب کردن نیاز های روحی و جسمی انسان به وجود آمده اند و طراحی داخلی به کمک بشر می آید. طراحی داخلی فقط مربوط به ظاهر داخل ساختمان نیست بلکه نقش اصلی در عملکرد را نیز بازی می کند.حتی بزرگترین خانه ها اگر طرح داخلی مناسبی نداشته باشند باز هم کسل کننده هستند. در حالی که یک آپارتمان کوچک با طراحی مناسب می تواند به یک فضای اقامتی دنج با فضای کافی تبدیل شود. طراحی داخلی بسیار مهمتر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می رسد و زمانی که به فضای داخل ورود می کند می تواند به راحتی با اهمیت معماری مقایسه شود. در نتیجه برای ایده خوب در طرح داخلی می توانید به طراحان داخلی مراجعه کنید که شرکت نقش مهراز با کادری مجرب طراحی تمام فضاها را به صورت دقیق انجام می دهد. داخل خانه باید بطور همزمان زیبا و جذاب باشد. با این حال برخی از تجهیزات مبلمان مانند پرده ها و یا اجاق گاز یا تجهیزات مدرن دیگر با توجه به درخواست و سلیقه افراد متفاوت می باشد. زیرا هر فرد با توجه به زندگی شخصی خود نیازها و درخواستهای متفاوتی دارد. در نتیجه پلان های معماری استاندارد به ندرت نیازهای مشتری را به طور کامل برآورده می کنند. برخی از مردم با هدف صرفه جویی در طرح داخلی و اصلاح طرح معماری، طرح ارائه شده را با شرایطی که مورد پسندشان نیست انتخاب می کنند و زمانی متوجه اشتباهشان می شوند که در حال استفاده از فضا هستند و حتی باید هزینه های بیشتری برای تغییر فضا نسبت به هزینه اولیه صرف کنند.

سیرکولاسیون چیست؟ واژه ایرانی آن دسترسی است دسترسی یا همان سیرکولاسیون در ساختمان به فضاهایی گفته می شود که در ساختمان از آن 100% استفاده می شود، یعنی حداکثر استفاده از یک فضا در صد سیرکولاسیون را مشخص می کند.

سیرکولاسیون در یک ساختمان به دو دسته تقسیم می شود :

۱- سیرکولاسیون عمودی

۲- سیرکولاسیون افقی

اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی
اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی

٭  سیرکولاسیون عمودی مبحثی است برای راه پله ها وآسانسورها و رمپ ها و بالابرها و می توان گفت دیدها. دیدها به این علت که بعضی اوقات هدف از انجام قطعه ای از ساختمان به نمایش گذاشتن آن است مثل نمایش دادن ورودی یک ساختمان که بعضا”به ارتفاع بالایی است پیدا می کند مثل ورودی های ایوانهای ایرانی که غیر از نشان دادن ورودی و تاکید و رعایت تناسبات کاربری دیگر ندارد، پس این نکته مهمی است. اما الان کجای ایران این همه تناسبات رعایت می شود و کجای ایران این همه روی ورودی تاکید می کند.

٭ سیرکولاسیون افقی است راهرو باید یک فضای آرام و بدون دردسر باشد با حداکثر استفاده از آن فضا، مثل اینکه در یک زمین 120 متری بتوانیم 3 اتاق خواب مطلوب و سرویس و هال و آشپزخانه ای کارآمد طراحی کنیم آیا این پدیده در معماری ما زیاد به چشم می خورد و آیااین سیرکولاسیون در معماری ما رعایت می شود. باید حتما نگاهی به معماری شهرتان بیندازید.

سیرکولاسیون(رفت و آمد) و فضای مورد استفاده : اساسا سیرکولاسیون در فضاهای مورد استفاده نشانگر اجزء با معنی ایستا و پویا در کل ساختمان هستند. فضای مورد استفاده از اهداف اولیه تصمیم گیری های معماری در ارتباط با کار ویژه بوده و سیرکولاسیون وسیله ای است که نتیجه طراحی به عهده آن می باشد. تفکیک حالتهای حرکت و ثبات و جوهر یک ساختمان

را شکل می بخشد. و اینجاست که به اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی در طراحی داخلی می توان پی برد، زیرا سیرکولاسیون تعیین کننده خواهد بود چگونه شخص ساختمان را تجربه نموده و می تواند وسیله ای برای درک مباحثی چون سازه، نور طبیعی، تعیین واحد، عناصر تکراری و مجرد، هندسه، تعادل و پیوستگی باشد.رفت و آمد ممکن است در فضایی که تنها مربوط به حرکت است محدود شود و یا بطور ضمنی در یک فضای مورد استفاده وجود داشته، بنابراین می تواند فرم مجزایی در میان فضاهای مورد استفاده باشد، و یا به آنها خاتمه یابد. همچنین ممکن است موقعیتهای مرکز را ایجاد نماید.

فضای مورد استفاده می تواند به عنوان بخش یا کل یک پلان آزاد فرض شود. همچنین می تواند مجرد باشد

مثلا یک اتاق. در تجزیه و تحلیل این مبحث به الگوهایی ایجاد شده توسط ارتباط بین فضاهای مورد استفاده اصلی، اشاره گردیده، این الگوها ممکن است سازماندهی های متمرکز، خطی یا مجموعه ای باشند. ارتباط سیرکولاسیون می تواند به حالت پیوسته اشاره نماید. اساس به کارگیری این مبحث به عنوان یک ابزار طراحی برای فهم این نکته بوده که هر یک از اشکال سیرکولاسیون و فضای مورد استفاده مستقیما روی روشی که در ارتباط با دیگر فضاها وجود دارد، تأثیر می گذارد.

اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی
اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی

انواع سیرکولاسیون در فضاهای مختلف

۱- سیرکولاسیون نمایشی ( همانند نمایشگاهها )

۲- سیرکولاسیون آرامش بصری در گردشهای دید ( پارکها )

۳- سیرکولاسیون آموزشی ( مانند مدارس )

۴- سیرکولاسیون جهت یابی

۵- سیرکولاسیون در داخل یک سیرکولاسیون

اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی در طراحی داخلی منزل

٭ گام‌های اساسی در طراحی داخلی

با استفاده از یک متر، از یک گوشه فضا شروع به اندازه‌گیری محیط کنید و به سمت مقابل آن پیش بروید. توجه داشته باشید که در طی اندازه‌گیری دیوار یا کف، باید اندازه پنجره، ستون، کمد دیواری، شومینه، پله و هر چیز دیگری که سر راه‌ تان قرار دارد را یادداشت کنید. به این ترتیب هر ضلع اتاق را که اندازه گرفتید به کمک یک خط‌کش ساده، خطی متناسب با آن بر روی صفحه بکشید و اندازه‌اش را نیز در کنارش قید کنید. اگر اندازه رادیاتور، پنجره، ستون و… را به دست آورده‌اید آن را با زدن یک علامت، در محل خود روی خطی که رسم کرده‌اید نشانه و اندازه‌گذاری کنید. به همین ترتیب در طول فضا پیش بروید و اضلاع دیگر نقشه را تهیه کنید. در پایان وقتی به نقطه ابتدای اندازه‌ گیری بازگشتید، یک نقشه ساده از محل موردنظرتان و زیبا تر جلوه دادن دکوراسیون منزلتان به‌ دست آورده‌اید.

اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی
اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی

٭ تهیه نقشه جهت سیرکولاسیون توسط متخصصان طراحی داخلی

نقشه‌ای را که متخصصان طراحی داخلی تهیه می‌کنند، جزئیات و اطلاعات زیادتری دارد مثل ارتفاع پنجره و رادیاتور، مقاطع مختلف ساختمان، باربر یا کاذب بودن دیوارها، محل قرارگیری ستون‌ها در دیوار، محل عبور سیم‌های برق یا لوله‌های آب و گاز، جهت باز شدن درها، شمال و جنوب ساختمان و… . اما برای تغییر دکوراسیون داخلی توسط افراد  مبتدی، نقشه‌ توضیح داده شده برای کارتان کافیست. پس از ترسیم نقشه محیط، بهتر است چند کپی از آن تهیه کنید تا برای مراحل بعد، نقشه آماده را در اختیار داشته باشید.

٭ نقش سیرکولاسیون در طراحی داخلی رستوران و فودکورت

در طراحی داخلی رستوران ، امکان دسترسی راحت به فضاهای مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است ، و به همین علت اهمیت سیرکولاسیون و فضاساز در طراحی داخلی آن بسیار بالاست. شیوه آرایش این فضاها می تواند اهمیت نسبی و نقش عملکردی یا سمبلیک شان را در سازماندهی یک بنا روشن نماید. در بیشتر مواقع، مقیاس فضاهای رستوران به دلیل ایجاد حس صمیمیت و فضای دوستانه در سالن غذاخوری ، انسانی بوده است.  فضاهای فودکورت برای حرکت می بایست، وسیع و پویا باشند. این مسیرها داخل سالن غذاخوری و مابین فضاهای سرویس دهنده هستند. راهروها به عنوان هسته مسیر ارتباطی و راه دسترسی سازمان دهنده فضایی مورد استفاده قرار می گیرند که نحوه ارتباط درست فضاهای سرویس دهنده و سرویس گیرنده، نقطه عطف طراحی رستوران ها است. این سازماندهی می تواند خطی، شعاعی یا مرکزی شود. در فضای معماری انسان با حرکت، ادراک می کند. توانایی افراد در درک مسیرهای داخل و بیرون فضا مختلف است. در طراحی رستوران جهت یابی و درک فضا جز اولویت های شاخص می باشد. در رستوران ها هر چه فضاها خواناتر، ادراک و خوانش کاربر بیشتر می شود. اصولا الگوهای حرکتی شعاعی و مرکزی در طراحی رستوران ها غالب است. در دیزاین داخلی رستوران براساس نوع غذایی که صرف می شود، نیاز به سیرکولاسیون، ارتباط فضایی و چیدمان مبلمان مختلفی دارد. انعطاف پذیری در فضا امکان توانایی تغییر در اجزای مختلف بر اساس نیازهای مختلف را می دهد. کاربران با خوانش فضا، ادراک های مختلفی را از فضا انجام می دهند. طراحی داخلی فودکورت باید به گونه ای باشد که محیطی خاطره انگیز را برای کاربر بوجود آورد و سبب احساس رضایت او شود. آمیختن ادراکات حسی ناشی از عوامل موجود در محیط با یکدیگر بر میزان ادراک محیطی کاربر از فضای رستوران تاثیرگذار است.

اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی
اهمیت سیرکولاسیون و فضاسازی

حرکت و توقف در خلق دکوراسیون داخلی رستوران به خصوص در مسیری که برای حرکت فرد در نظر گرفته می شود، همیشه مورد توجه بوده است. طراح داخلی به وسیله تناسبات ، اندازه های خاص ، عنصرهای معرف و ایجاد ریتم به فضا حرکت می دهد و هنگامی که نیاز به مکث و توقف باشد با گشایش در فضا، حالت توقف را به شخص القا می کند. ایستایی و پویایی فضا سبب خلق فضاهای متنوع در طراحی رستوران میباشد.طراحی داخلی رستوران با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر، از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح، می تواند کارکردهای مختلفی را بپذیرد.

٭٭٭ کار بخش جدایی ناپذیر از زندگی بشری است. در طول تاریخ ، همواره بخشی از این سنت چندین هزار سال در فضاهای باز و چندی دیگر در فضاهای بسته اتفاق افتاده است. با رشد شهر نشینی و جوامع شهری نیاز به فضاهای کار نیز افزایش می یابد. این امر دست اندرکاران طراحی و بازسازی در صنعت ساختمان را فرا می خواند. و طراحی های سیرکولاسیون را خلق کردند. ٭٭٭ سپاس از نگاه پرمهرتان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید