نمای ساختمان پنج طبقه

0
14943
نمای ساختمان پنج طبقه
نمای ساختمان پنج طبقه

نمای ساختمان پنج طبقه

اگر نمی توانید پرواز کنید ، بدوید،. اگر نمی توانید بدوید، راه بروید. اگر نمی توانید راه بروید، سینه خیز بروید. هر کاری که انجام می دهید باید رو به جلو باشید

نمای ساختمان پنج طبقه : نمای ساختمان مهم ترین بخش از طراحی معماری یک ساختمان است که بهتر است برای جذابیت و مقاومت بیشتر ساختمان های مسکونی و تجاری در انتخاب طرح و رنگ و مصالح به کار رفته در نما توجه لازم را داشته باشید. نما صورت ظاهری هر ساختمان است و علاوه بر این نمای خارجی ساختمان مورد توجه مردم قرار می گیرد از این رو بهتر است نمای شیک و زیبایی را برای ساختمان های مسکونی و تجاری انتخاب کنید.

طراحی نمای ساختمان پنج طبقه

نمای ساختمان پنج طبقه اگر به درستی انتخاب و طراحی شود شما می توانید شاهد ایجاد نمای بیرونی متفاوتی در ساختمان خود باشید. نمای ساختمان را بهتر است با توجه به شرایط محیطی نظیر آب و هوا و زلزله و طوفان و باد و … انتخاب کنید و علاوه بر این نمای ساختمان مسکونی بهتر است از مقاومت خوبی برخوردار باشد. نمای کامپوزیت، نمای سنگ و نمای آجر و نمای سرامیک را می توان از پرطرفدارترین نماهای خارجی ساختمان محسوب کرد. انتخاب رنگ نما برای ساختمان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و شما می توانید برای زیبایی بیشتر نمای ساختمان چند طبقه از ترکیب دو یا سه رنگ استفاده کنید توجه داشته باشید رنگ هایی که برای طراحی نما ساختمان انتخاب می کنید باید با یکدیگر مطابقت و همخوانی داشته باشند تا ظاهر ساختمان شما جذاب و زیباتر به نظر برسد. همچنین بهتر است برای دیده شدن نمای ساختمان پنج طبقه در شب از نورپردازی شیک و در عین حال کاربردی استفاده کنید. مصالحی که در ساخت نما ساختمان به کار برده می شوند باید مقاومت زیادی داشته باشند زیرا نما خارجی ساختمان محافظت از نمای داخلی ساختمان را بر عهده دارد.

نمای ساختمان پنج طبقه
نمای ساختمان پنج طبقه

توجه داشته باشید که هر چقدر کیفیت مصالح و انتخاب رنگ و طرح نمای ساختمان ایده آل باشد ارزش مادی ساختمان نیز بیشتر می شود.

*دو سبک پرطرفدار در نمای ساختمان پنج طبقه به بالا

۱- نمای مدرن برای ساختمان ۵ طبقه: یکی از ویژگی های مثبت در نمای ساختمان مدرن ، انعطاف در هزینه اجرای آن است . نماهای مدرن را می توان با کمترین هزینه ممکن اجرا نمود ، که این موضوع بستگی به تکنولوژی و متریال نمای ساختمان نیز دارد . در عین حال در صورت استفاده از متریال های گران قیمتی چون چوب ترمووود ، هزینه اجرا کمی بالاتر می رود . در مجموع این سبک از طراحی نما ، طرفداران خود را با هر وسع مالی مایوس نخواهد کرد .

برای طراحی نمای مدرن از چه مصالحی استفاده می شود ؟ هر متریالی که در مبحث مقررات ملی ساختمان مورد تایید در اجرای نمای ساختمان باشد قابل استفاده برای سبک مدرن است . از آجر نسوز گرفته تا متریال هایی چون چوب ترمووود ، انواع سنگ های ساختمانی ، کامپوزیت و … می توانند به صورت ترکیبی در طراحی نمای ساختمان مدرن مورد استفاده قرار گیرند.

نمای ساختمان پنج طبقه
نمای ساختمان پنج طبقه

 ویژگی های نمای ساختمان مدرن چیست ؟

۱- نمای مدرن خواهان سادگی و معقول گرایی است .

۲- عدم استفاده از جزئیات پیچیده در طراحی نمای ساختمان .

۳- در طراحی نمای مدرن بیشتر از خطوط عمودی و افقی استفاده می شود .

۴- استفاده از مصالح و تکنولوژی های نوین صنعت ساختمان .

*نمای کلاسیک ساختمان پنج طبقه: در طراحی نمای ساختمان کلاسیک ، پیش ورودی ، از اهمیت بالایی برخوردار است . وجود تقارن در طراحی نمای ساختمان در سبک کلاسیک باعث ایجاد یک نقطه مرکزی می شود، این نقطه مرکزی همان پیش ورودی ساختمان است که از نور های تارگت ( متمرکز) برای پررنگ تر کردن این موضوع در شب استفاده کرده است. یکی از جذابیت های نمای ساختمان کلاسیک استفاده از سر ستون ها و طاق های قوسی بزرگ و با شکوه است . استفاده از تقارن در طراحی نمای این ساختمان کلاسیک بسیار شگفت انگیز و خیره کننده است.

نمای ساختمان پنج طبقه
نمای ساختمان پنج طبقه

نماسازی شیشه ای در ساختمان چند طبقه: قصر کریستال لندن اولین ساختمان شیشه ای بود که در سال 1851 احداث شد. البته در ابتدای امر استفاده از شیشه در کارهای ساختمانی با استقبال چندانی روبرو نشد، ولی با گذر زمان و با پیشرفتهای چشمگیری که در کار تولید انواع شیشه ها، از جمله شیشه های نشکن، دو یا چند جداره عایق صدا و حرارت، شیشه های رفلکسی و … بوجود آمد، هر روز به میزان استفاده از اقسام مختلف شیشه به عنوان یک مصالح ساختمانی بسیار زیبا، عایق و در عین حال با صرفه اقتصادی افزوده می شود. علاوه بر مزایای فوق یکی دیگر از محاسن عمده استفاده از شیشه در ساختمان، فراهم شدن امکان دید وسیع و روشنایی کافی برای ساکنان است که در صورت  استفاده از انواع خاص آن این دید می تواند فقط از داخل به خارج باشد و نوری هم که وارد فضای داخل میشود، عاری از هر گونه اشعه مضر خورشید باشد، چرا که تقریباً تمام اشعه های زیان آور آفتاب در برخورد با سطح شیشه ها، بازتاب پیدا کرده و نوری که از شیشه عبور میکند، هیچگونه ضرری برای اشخاص یا اشیا منزل ندارد.

مصالح ساختمانی خشک در نمای ساختمان پنج طبقه به بالا

آجر و سنگ از متداول‌ترین مواد ساختمانی به کار رفته در نمای ساختمان هستند. در ساختمان‌های مدرن عموماً از آجر، سنگ و یا سیمان برای نماسازی استفاده می‌شود. این مواد قدرت و دوام خوبی دارند و در برابر آتش و تغییرات آب و هوایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. با این همه کاربرد آجر و سنگ در نمای ساختمان‌های تجاری و اداری چند طبقه بسیار مشکل و در برخی مواقع غیر عملی است و وزن و حجم بالایی را به ساختمان تحمیل می‌کنند. چوب از دیگر مواد ساختمانی است که در ساخت نما به کار گرفته می‌شود. چوب اگر چه زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد امّا استفاده از آن در نما خصوصاً در مکان‌هایی که دارای آب و هوای خشک و آفتاب شدید است اصلا توصیه نمی‌شود. چوب به نسبت سایر مواد ساختمانی از مقاومت بالایی برخوردار نیست و در مقابل آب و آفتاب و تغییرات آب و هوایی آسیب‌پذیری بالایی دارد. پیشتر آجر و سنگ را با سیمان و ملات در نمای ساختمان به کار می‌بردند امّا امروزه پیشرفت تکنولوژی به پیدایش روش‌های جدیدی در ساخت نما منجر شده است که با عنوان نمای خشک از آنها یاد می‌شود.

نمای خشک: نمای خشک به نمایی گفته می‌شود که در ساخت آن از ملات سیمانی و یا دوغاب استفاده نشود. نمای خشک دارای انواع گوناگونی از جمله نمای سنگ خشک، سرامیک خشک، نمای آلومینیوم کامپوزیت، چوب و … است. نمای خشک ضمن کاهش زمان و هزینۀ نصب، معمار و سازنده را در اجرای نمای دلخواه خود یاری می‌رساند. نمای خشک نشان‌دهندۀ خلاقیّت و سازندۀ ساختمان و تمایل وی به ارائۀ چیزی منحصر به فرد و تحت تأثیر دادن بینندگان، به معنای واقعی است. نمای خشک به سبب مزایای ویژۀ خود، بسیار گسترش یافته است و هم‌اکنون ساختمان‌های مسکونی و تجاری زیادی با این روش نماسازی می‌شوند. این نما در ساختمان های چند طبقه بسیار کاربردی و منحصر بفرد است.

نمای ساختمان پنج طبقه
نمای ساختمان پنج طبقه

تلفیق متریال های مختلف در طراحی نما: یکی از مهم ترین موارد برای رسیدن به یک نمای خوب این است که بدانیم چه مصالحی در کنار یکدیگر قرار دهیم تا در نما هماهنگی بیشتری ایجاد گردد و نما زیباتر به چشم آید. کیفیت و جنس متریال مورد استفاده در نما می تواند تا حد زیادی بر زیبایی آن تاثیر بگذارد. در طراحی نما هم تنوع رنگ بسیار مهم است هم تنوع بافت که دست یابی به این نکات به وسیله مواد و مصالح استفاده شده در نما به دست می آید.

ترکیب متریالها با هم برای  نمای ساختمان پنج طبقه به بالا زیبایی خیره کننده به ساختمان خواهد داد.

نورپردازی مهمترین ویژگی در زیبایی نمای ساختمان پنج طبقه  به بالا

نورپردازی نمای ساختمان به اندازه طراحی نمای ساختمان اهمیت دارد زیرا نورپردازی ها سبب می شود که ساختمان در شب مثل روز زنده، پویا و تاثیر گذار باشد. دقت کنید که نورپردازی ها نباید بسیار خیره کننده باشد یعنی باید در نظر بیننده ابتدا خود نما به چشم آید و سپس و نورپردازی آن.

نمای ساختمان پنج طبقه
نمای ساختمان پنج طبقه

در طراحی نمای ساختمان به این نکات توجه نمایید:

۱- یک مهندس معمار قبل از طراحی می بایست به سطح مالی کارفرما نیز توجه کند زیرا اگر کارفرما توان مالی اندک داشته باشد ، زیبا ترین و اصولی ترین طراحی نمای ساختمان را نمی توان اجرا کرد.

۲- قبل از طراحی نما ، به اقلیم منطقه ، توجه کنید زیرا طراحی نما تا حدودی به اقلیم منطقه بستگی دارد مثلا در در مناطق شمالی کشور استفاده از پنجره های بزرگ و سرتاسری ، جهت نورگیری و سیرکولاسیون هوا لازم است اما در مناطق سردسیر کشور استفاده از نماهای شیشه ای و پنجره های بزرگ سرتاسری به خصوص در جهت های بادگیر پیشنهاد نمیشود.

۳- توجه به بافت منطقه در طراحی نمای ساختمان یکی از الزامات است مثلا در برخی مناطق شاهد یک ساختمان آجری در کنار یک ساختمان سنگی و … هستیم که هیچ گونه تناسبی با هم ندارند. در کاشان به بافت منطقه توجه شده و در اغلب ساختمان ها از آجرِ نما در طراحی نمای ساختمان استفاده شده است.

نمای ساختمان پنج طبقه
نمای ساختمان پنج طبقه

۴- اگر در شهر و یا استانی زندگی می کنید که در آن متریال سنگ یافت می شود ، در طراحی نمای ساختمان از این متریال استفاده نمایید.

۵- قبل از طراحی نمای ساختمان از کاربری ساختمان مثلا اینکه ساختمان تجاری ، اداری و یا مسکونی است ، اطلاع یابید.

۶- در جهت زیباسازی نما از حجم هایی استفاده نکنید که موجب پرتی در فضای داخلی شوند.

۷- طراحی نمای ساختمان یک امر کاملا تخصصی و حرفه ایست پس طراحی نمای ساختمان خود را حتما به متخصصین با صلاحیت در این امر بسپارید.

*** نماي ساختمان در تعريف و شكل دهي شهر نقش بسيار مهمي ايفا مي کند، بنابراین در نماي ساختمانها بايد به مساله همگوني نماي شهري توجه بسياري داشت، زيرا اگر نماي هر ساختمان را بي‎توجه به بافت شهر و بدون در نظر گرفتن ساختمانهاي همجوار طراحي كنيم، ناهمگوني غير قابل جبراني را در سطح شهر رواج مي دهيم و با اين عمل، بي هويتي و تضاد شهري ناخواسته گسترش مي یابد.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید