معایب روف گاردن

0
4130
معایب روف گاردن
معایب روف گاردن

معایب روف گاردن : روف گاردن یا بام سبز یکی از ایده های خلاقانه طراحی بام ساختمان است که این روزها مورد استقبال فراوانی قرار می گیرد. در حال حاضر معماران و طراحان یافته اند که چگونه گیاهان و درختان را در مکان هایی دور از انتظار همچون پشت بام تعبیه کنند. در شهرهای شلوغ امروزی پشت بام اکثر ساختمان ها یکنواخت و کسل کننده است، از این رو طراحی سبز را می توان راه حلی مناسب برای ایجاد جذابیت و زیبایی به فضای شهری عنوان کرد. اگر بام سبز را به درستی طراحی و اجرا کنید، با فواید و مزایای بسیار زیادی رو به رو خواهید شد.با توجه به مزیت های فراوانی که وجود روف گاردن باعث آن ها می شود، یکسری باور های غلط تحت عنوان معایب روف گاردن گفته می شوند که قصد داریم به آن ها بپردازیم و بررسی کنیم که آیا واقعا می توان از آن ها تحت عنوام معایب روف گاردن نام برد؟

طراحی روف گاردن

عوامل زیادی در طراحی روف گاردن تاثیرگذار می باشد. از این رو بهتر است قبل از طراحی روف گاردن با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، اطمینان از بستر مناسب سقف خانه برای انجام این کار می باشد.

مراحل ساخت روف گاردن

مراحل ساخت روف گاردن شامل کلیه عملیاتی است که از ابتدا تا انتهای ساخت روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد. این مراحل به ترتیب شامل طراحی اولیه و در نهایت طراحی تکمیلی روف گاردن، تخمین هزینه های حاصل از ساخت روف گاردن، انتخاب روش اجرای طراحی روف گاردن، استفاده از مصالح ساختمانی سبک در جهت محوطه سازی فضا، ایزوله لاسیون سازی روف گاردن، لایه بندی سطح زیرین و ایجاد زهکشی مناسب، انتخاب خاک مناسب روف گاردن، انتخاب و کاشت گیاهان مناسب، نصب سیستم آبیاری هوشمند در صورت تمایل به انجام آن، طراحی نورپردازی مناسب و در نهایت انتخاب المان های تزئینی مانند آلاچیق، باربیکیو، مبلمان و غیره می باشد.

معایب روف گاردن
معایب روف گاردن
استاندارد اجرای بام سبز

اگر به دنبال بالا بردن بازدهی بیشتر و تاثیر مثبت اجرای بام سبز هستید، رعایت استانداردها نکته مهم و قابل توجهی می باشد. از جمله استاندارهایی که می توان در این زمینه نام برد، استفاده از گیاهان بومی و متناسب با شرایط آب و هوای شهری که در آن زندگی می کنید، می باشد. گیاهانی که به این منظور مورد استفاده قرار می دهید، باید در برابر بادهای شدید و حتی گاها خشکسالی مقاومت داشته باشند. از دیگر استانداردهایی که در جهت اجرا روف گاردن تعریف شده است، استفاده از مصالحی که تولیدات منطقه است می باشد. این کار در جهت حمایت از تولیدات منطقه شکل می گیرد. هم چنین می توان به این منظور از مصالح بازیافتی ساختمان نیز استفاده کرد. استفاده از مصالح تجدید پذیر نیز از استانداردهایی است که می توان در طراحی روف گاردن مورد استفاده قرار داد. از دیگر استانداردهای تعریف شده در این زمینه به کارگیری غشاء ضد آب قبل از اجرایی کردن روف گاردن می باشد. در میان استانداردهای طراحی روف گاردن حذف کودهای شیمیایی و آفت کش ها نیز به چشم می خورد. از دیگر موارد ذکر شده در این زمینه استفاده از سیستم زهکشی برای جمع آوری آب های سطحی و استفاده دوباره از آن ها در سیستم آبیاری می باشد.

معماری سبز

معماری سبز یا معماری پایدار ابزاری مناسب برای ارتقاء کیفیت زندگی است. همانطور که می دانید گیاهان نقش بسزایی در کاهش میزان آلودگی ها دارند، از این رو در شهرهای پر جمعیت که میزان آلودگی بالاست برای پاکسازی هوا می توان سقف خانه ها را به صورت روف گاردن طراحی نمود. این سقف ها نه تنها هوا را پاک و تمیز می کنند بلکه در زیبایی معماری شهری نیز تاثیر شگرفی دارند. مسلماً این سقف ها در مقایسه با سقف های ساده و کسل کننده منجر به تقویت روحیه افراد و امید به زندگی در آن ها می شود.

گیاهان روف گاردن

گیاهانی که آب را در خود ذخیره می کنند و نیازمند آبیاری مداوم نیستند گیاهان مناسب برای روف گاردن می باشند. این گیاهان نه تنها زیبایی بام را به خوبی به نمایش می گذارند بلکه در مصرف آب نیز صرفه جویی می کنند. آن ها با هر شرایط آب و هوایی سازگار هستند و تازگی و طراوت خود را از دست نمی دهند. هر چند در ابتدای کاشت برای محکم کردن ریشه گیاهان، آبیاری باید مرتب صورت گیرد اما به مرور زمان تعداد دفعات آبیاری کاهش خواهد یافت. آبیاری گل ها و گیاهان تنها به نوع آن ها بستگی ندارد بلکه شرایط آب و هوایی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. در مناطق مرطوب و یا مکان هایی که باران می بارد نیازی به آبیاری نیست و در واقع می توان گفت بام سبز بخشی از طبیعت آن منطقه محسوب شده که با شرایط آب و هوایی وفق پیدا کرده است. چرخه طبیعت خود شرایطی ایده آل برای پرورش و رشد گیاهان روف گاردن فراهم می نماید.

با توجه به مکانی که در آن زندگی می کنید می توانید گیاهانی را انتخاب کنید که مناسب منطقه زندگی شما باشند. برخی از گیاهان به آب فراوان نیاز دارند و برخی دیگر با توجه به شرایط آب و هوایی نیازمند آبیاری کمی هستند. مهم ترین نکته در انتخاب گیاهان مخصوص بام سبز عدم استفاده از درختان و گیاهانی است که ریشه های سخت داشته و به سقف آسیب می زنند.

معایب روف گاردن
معایب روف گاردن

برخی از مردم از اجرای سقف سبز هراس دارند زیرا نمی دانند از کجا شروع کرده و به چه مقدار هزینه نیاز دارند. و همیشه از این می ترسند که اجرای آن ممکن است دارای معایب روف گاردن باشد در این مواقع انجام اینکار را باید به تیم های متخصص و حرفه ای سپرد تا به خوبی از عهده آن برآمده و زیبایی را با رعایت استانداردهای لازم به خانه شما ببخشند. با یک زهکشی مناسب و انتخاب درست گیاهان دیگر هیچ نگرانی بابت اجرا روف گاردن وجود ندارد. تیم های متخصص و حرفه ای از مهارت لازم در خصوص طراحی و اجرای این نوع بام برخوردار هستند و با تکیه بر تجربه و دانش آن ها می توان سال ها از داشتن بامی سبز و زنده برخوردار بود. افرادی که سقف خانه آن ها پر از گل و گیاه است آرامش بیشتری خواهند داشت و راحت تر استرس ها و نگرانی ها را از خود دفع می کنند.

 

در ادامه به بررسی چند باور غلط درباره روف گاردن که تحت عنوان معایب روف گاردن شناخته می شوند می پردازیم:

باور های غلط درباره روف گاردن

روف گاردن باعث افزایش هزینه های ساختمان می شود؟

بام سبز منجر به صرفه جویی در هزینه های ساختمان می شود و در مقایسه با سایر سقف ها گزینه ای مناسب از نظر صرفه اقتصادی است. کاشت گل و گیاه بر روی بام، آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می کند. در واقع می توان گفت بام سبز میزان دمای داخل ساختمان را کاهش داده و هوای آن را خنک می کند، از این رو نوعی عایق پشت بام محسوب می شود. بنابراین برای صرفه جویی در کاهش هزینه سیستم های گرمایشی و سرمایشی می توان روف گاردن را اجرا نمود. مهم است بدانیم بام‌های سبز به وجود آمده‌اند تا گیاهان را به طور طبیعی رشددهند، پس عوض شدنِ فصل‌ها و از راه رسیدن پاییز و زمستان، نه‌تنها تاثیر منفی بر ماهیت بام‌های سبز ندارد، بلکه اگر برای بام‌ سبزتان، گیاهانِ مناسب با نور اریب خورشید در دوفصل آخر سال و مقاوم در برابر سرمای هوا انتخاب کنید، جلوه تازه‌ای از طبیعت پیش روی تان می‌گذارند.

روف گاردن باعث نشت آب به لایه های زیرین سقف می شود؟

یکی از بزرگ ترین دغدغه های افراد در اجرای روف گاردن که گاها تحت عنوان معایب روف گاردن از آن نام برده می شود، نشت آب و نفوذ نم و رطوبت به لایه های زیرین سقف است. بیایید صادق باشیم. اگر سقفی سوراخ باشد چه معمولی بوده و چه به صورت بام سبز ساخته شده باشد دچار آسیب خواهد شد. مهم ترین نکته ای که قبل از اجرای روف گاردن باید بدان توجه نمود، زهکشی آن است. البته نه تنها بام سبز بلکه پشت بام های معمولی نیز نیازمند عایق بندی می باشند تا از نفوذ آب و ایجاد هر نوع خرابی ممانعت گردد. سقف خانه های امروزی به گونه ای ساخته می شوند که قابلیت تحمل بار را دارند، بنابراین به معمار و مهندس ناظر ساختمان خود اعتماد داشته و مطمئن باشید مشکلی برای ساختمان شما پیش نخواهد آمد زیرا با رعایت نکات ضروری و الزامات ساخت بام سبز دیگر نگرانی بابت مسائل احتمالی وجود نخواهد داشت.

روف گاردن در ساختمانهای قدیمی نیز قابل استفاده است؟

بله، بام بر روی انواع متعددی از سقف ها قابل اجرا میباشد. هرچند در ساختمان های جدیدتر، میتوان ویژگی هایی چون قابلیت تحمل وزن را نیز درنظر گرفت. برخی از ساختمانهای قدیمی نیز قابلیت تحمل وزن اضافه را دارند و حتی در غیراین صورت، با اضافه کردن بخش های پشتیبان نیز، میتوان این قابلیت را افزود.

معایب روف گاردن
معایب روف گاردن
میتوان هر ساختمان را سبز کرد؟

بله، اکثر ساختمان ها قابلیت این تبدیل را دارند. ساختمانهای بلند، قابلیت تحمل بار اندک، دسترسی محدود و قرارگرفتن در سایه از جمله مکانهای چالش برانگیز در اجرای فضای سبز به شمار میرود که نیازمند طراحی و مهندسی حرفه ای اجرای روف گاردن میباشد.

سقف موزاییکی میتواند تبدیل به سقف سبز شود؟

بله، ولی این کار نیازمند به مهندسی و اجرای سیستم های پیشرفته ای است که درحال حاضر چندان در ایران فراگیر نیست اما ممکن است.

آبیاری در تمامی فضاهای سبز اجباری است؟

آبیاری از جمله نیازهای اصلی در تمامی دیوارهای سبز، روف گاردن و اکثر سقف و نماهای سبز است؛ با این وجود میتوان سقف های سبز بدون نیاز به آبیاری ایجاد کرد ولی این کار باعث کاهش گونه های قابل استفاده و منفعت های آن از جمله سرمایش در تابستان و زیبایی های سقف های سبز میشود.

سقف های شیروانی می توانند تبدیل به روف گاردن شوند؟

بله ولی با افزایش شیب، نیاز به طراحی و مهندسی خاص از جمله زه کشی و سیستم های ثابت نگهدارنده بستر رویش و گیاهان مشهود است.

معایب روف گاردن
معایب روف گاردن
مصرف آب برای روف گاردن چقدر است؟

هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد چرا که میزان آب مصرفی در هریک از مکانهای سبز بسته به شرایط آب و هوایی، تاثیرات محیطی، ویژگی های بستر رشد، نوع سیستم مصرفی و طراحی فضا وابسته است. برای این که نیاز به آب لوله کشی شهری را به حداقل برسانید، می توان دسترسی به سایر منابع تامین مانند آب بازیافتی را بررسی و مورد مطالعه قرار داد. خصوصا اکثر دیوارهای سبز نیاز مبرمی به آبیاری مکرر دارند، به همین منظور سیستم تامین آب تعبیه شده باید از توانایی کافی بهره مند باشد.

ممکن است حجم گیاه نسبت به فضا رشد بی رویه داشته باشد؟

بله. خصوصا در مورد اجرای روف گاردن به دلیل محدودیت های موجود، مساله نگهداری باید یه عنوان یکی از فاکتورهای مهم در فاز طراحی مد نظر قرارگیرد. این مورد را به عنوان معایب روف گاردن نام می برند اما این قضیه قابل کنترل شدن است به طور مثال استفاده از گیاهان ضعیف تر (دارای بیومس-زیست توده- پایین) و یا گیاهانی که دانه هایشان به راحتی در هوا انتشار پیدا نمیکنند، میتواند از هزینه و عملیات نگهداری بکاهد. در دیوارهای سبز به جای هرس گیاه، میتوان با ایجاد فاصله میان گیاه و دیوار، با استفاده از هوا در غیبت رطوبت، ریشه های گیاه را سوزانده و بدین نحو تولید ریشه های سالم را در آن افزایش داد ولی در مورد نمای سبز، هرس به روش های معمول در نگهداری آن نقش به سزایی دارد.

هزینه اجرا روف گاردن چقدر است؟

هزینه ها تا حد زیادی به پروژه و طراحی بستگی داشته و میتواند بسیار متفاوت باشد. از جمله فاکتورهای اثرگذار در قیمت میتوان به اندازه فضای سبز، طراحی و نوع مواد مصرفی (مثل تقویت کننده ها، حجم بستر رشد مصرفی و تعداد سایر سطوح سخت به کار رفته در مجموعه مثل مبلمان)، نیازمندیهای سطح دسترسی و نیازهای مراقبتی (مثل ورودی آبیاری، وجین، هرس و بارور کننده) اشاره کرد.

قابل ذکر است که فن آوری های موجود در اجرای روف گاردن، علاوه بر کاربرد در اماکن بزرگ و طراحی های منحصر به فرد؛ امکان ایجاد دیوارهای نسبتا ارزان قیمت و قابل اجرا بدون نیاز به نیروی متخصص را نیز در اختیار میگذارد. برای این که بدانید چقدر هزینه لازم است تا بتوانید روف گاردن دلخواه خود را داشته باشید کافی است تنها با شماره بالای صفحه تماس بگیرید و از مشاوره تیم تخصصی مهندسی ساز استفاده کنید.

پس اجرا روف گاردن تماما باعث سود آوری می شود و تمامی نکاتی که ممکن است جز معایب روف گاردن به شمار روند تنها باور های غلطی است که گفته شده اند فراموش نکنید که داشتن یک طبیعت کوچک در خانه خودتان چقدر می تواند در حال خوب شما تاثیر گزار باشد به علاوه با ایجاد روف گاردن علاوه بر داشتن روحیه شاداب تر شما می توانید ارزش ساختمان خود را بالاتر ببرید چرا که روف گاردن جز امکانات ساختمان به حساب می آید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید