نمای خشک سرامیک

1
382
نمای خشک سرامیک
نمای خشک سرامیک

نما یکی از مهم ترین بخش های یک ساختمان می باشد و توجه ویژه به آن امری اجتناب ناپذیر است. سیستم نمای خشک یک سیستم به روز برای اینکه متفاوت باشید و متفاوت زندگی کنید.

نمای خشک سرامیک

نمای سرامیک خشک از آن دسته نماهای نوینی است که به دلیل وجود تولید مصالح سرامیک با جذب رطوبت پایین در کشور ایران دارای قیمت مناسبی می باشد سرامیک هایی با جذب آب پایین تر از یک درصد که به عنوان سرامیک های فول بادی شناخته می شوند. سرامیک هایی با ضخامت ۱۱ میلیمتر که در صورت خش برداشتن سطح رویه آن ها به دلیل همرنگ بودن هسته مرکزی ظاهر کلی نمای پانل سرامیکی وضعیت بصری خود را حفظ می نماید. حال آن که اگر بیسکویت مرکزی سرامیک همرنگ با سطح رویه نباشد اصطلاحا فول بادی نباشد در صورت وارد شدن آسیب به سطح رویه سرامیک یک هسته مشکی رنگ دیده می شود که ظاهر کلی نما را به شدت بر هم می زند تعداد کارخانه هایی که در کشور توان تولید این نوع سرامیک را دارند تعداد معدودی می باشد.

ابعاد استاندارد این نوع سرامیک پرسلانی ۱۲۰×۶۰ سانتی متر است که با روش های مختلفی قابل نصب می باشد. در نحوه نصب و اجرای زیرسازی های اختصاصی این نوع سرامیک باید دقت شود جزییات و مصالح مورد استفاده دقیقا بر اساس استانداردهای تایید شده رعایت شود چرا که هرگونه دخل و تصرف در عوامل نگهدارنده نتایج خطرناکی  به بار خواهد آورد. دلیل این موضوع بیشتر آن است که در پروژه های با متراژ بالا برخی از مجریان به جهت ورود به پروژه در مناقصات با حذف برخی از جزییات و مصالح الزامی در زیرسازی نمای سرامیک قیمت های بسیار پایینی را اعلام می نمایند و خطر سقوط سرامیک های با وزن ۳۰ کیلوگرم در ارتفاع را برای استفاده کنندگان و مالکان در مقابل اولین فشار باد برای ساختمان ها ایجاد می نمایند. چه برسد به وقوع  زلزله که آثار جبران ناپذیری را برای ساختمان ایجاد خواهد نمود.

یکی از مواردی که در نمای سرامیک پرسلانی ۱۲۰×۶۰ باید به آن دقت شود آن است که این نوع نما برای لبه های کار و دور پنجره ها پیشنهاد مناسبی ندارد و راهی جز بریده شدن و پرت مقدار زیادی سرامیک در این نوع نمای سرامیک وجود ندارد. در صورتی که پیشنهاد شرکت اکوآرکبا سابقه طولانی در اجرای نماهای خشک استفاده از سرامیک های دوجداره مخصوص نما می باشد چرا که در نماهای سرامیک دوجداره (یا نمای سفالی تراکوتا) به دلیل تکنولوژی تولید آن ها به وسیله اکستروژن می باشد قابلیت تولید مقاطع خاص و یا مقاطع بحرانی نما از قیبل لبه ها، کنج ها و کف پنجره ها و فلاشینگ ها از جنس سرامیک وجود دارد. سرامیک های پرسلانی که با ضخامت یازده میلیمتر تولید می شوند با تکنولوژی پرسی از ترکیب مواد مختلف به همراه خاک در دمای بالا و در مدت زمان کمی تولید می شوند که کمی خاصیت ترد شدگی در آن ها ایجاد می شود و در صورتی که مورد اصابت ضربه خاصی در نمای ساختمان قرار گیرند ممکن است دچار شکستگی شوند که جهت بالا بردن کلی ایمنی نمای سرامیک پیشنهاد می شود از توری فایبرگلاس و چسب مخصوص جهت مسلح کردن پانل های سرامیک به صورت تمام سطح استفاده گردد.

مزیت نمای سرامیک خشک

▪ یکی از مزیت های قابل توجه نمای خشک قابلیت بازیافتی آن است که میتوان پنل ها و مصالح استفاده شده را جمع آوری نمود و از آنها مجددأ استفاده کرد.

▪ همچنین از حجم ضایعات ساختمانی به طور چشمگیری می کاهد. این نوع نمای ساختمان به بهینه سازی در مصرف انرژی کمک چشم گیری می کند و به جهت آزادی استفاده از روسازی های متفاوت ساختمان را در برابر ورود آب ، صوت و هوا مقاوم می سازد.

▪ نمای خشک را می توان در برابر تنش های ناشی از باد، طوفان و زمین لرزه و همچنین در مقابل حریق مقاوم نمود.

نمای خشک سرامیک
نمای خشک سرامیک

 نکاتی که در اجرای نمای خشک می بایستی مورد توجه قرار گیرد.

☆ چار چوبی که انتخاب می شود باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشد. اتصالات در برابر سرما ، گرما ، بخار آب و گازهای موجود در هوا مقاوم باشند و از اتصالاتی ضخیم و با دوام استفاده شود.

☆ متریال زیرسازی با مصالح نمای خشک به گونه ای انتخاب شود که از لحاظ شیمیایی با یکدیگر مغایرت نداشته باشند. یعنی باعث خوردگی نشوند. پنجره ها ، درز ها ، برآمدگی ها و نقاط کور ساختمان بایستی با دقت و تمرکز زیاد آب بندی شود. لایه محافظ روی دیوار و قسمت های ریز کار باید به دقت کنترل و بازبینی شود. نوع مصالح مورد استفاده و زیر سازی های موجود باید از نظر زیبایی شناختی بررسی شود و با یکدیگر تطابق داشته باشند، قیمتی مناسب داشته باشند و به آسانی و با سرعت بالایی اجرا شوند. حتماً پس از نصب کیفیت کل سازه نما مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد.

آشنایی با مصالح نمای خشک

متریال ها و مصالح زیادی با تفاوت های بسیار برای ساخت نما به روش خشک مورد استفاده قرار میگیرند، که از رایج ترین آنها عبارتند از : سرامیک خشک پرسلانی ، کاشی و سفالینه ،کرتین وال ، صفحات آلومینیوم کامپوزیت و …

سرامیک خشک پرسلانی زیر مجموعه ای از تایل های سرامیکی است با این تفاوت که در دمای بالاتری (نزدیک به ۱۴۰۰ درجه سلسیوس) نسبت به تایل های رایج پخته و با فشار زیاد و به دو روش اکسترودی و پرسی تولید می شوند.علت تولید پرسلان ها در این دما بوجود آمدن ماهیت هایی چون تخلخل کمتراز ۰٫۱% و حالت زجاجی(شیشه ای) در آن است و این امر آنها را از سایر محصولات سرامیکی تفکیک می کند.

پرسلان ها زیر مجموعه : تایل های مجوف (سوراخ دار) ، تایل های توپُر و (Terracotta) دارد که هر کدام از آنها خواص و استفاده های متفاوتی دارند.   پرسلان ها دوام و مقاومت بالایی دارند که باعث می شود پس از گذشت چندین سال از عمر نمای ساختمان همچنان پوششی جذاب و زیبا به نظر بیایند. به طور کلی این متریال را می توان در زمره یکی از مصالح نمای خشک زیبا و با دوام قرار داد.

پیش از نمای خشک ظاهر ساختمان چگونه ساخته می شد؟ قبل از نمای خشک متریال نما با ملات یا چسب سیمانی به سازه اصلی ساختمان فیکس می شد، در این روش نصب امکان استفاده از عایق کاری برای سازنده وجود نداشته و همچنین در ارتفاعات زیاد بار باد وارد شده به سازه باعث کاهش استحکام متریال نما و نهایتاً باعث سقوط آن شده که خطرات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

نمای خشک سرامیک
نمای خشک سرامیک

ویژگی های منحصر به فرد نمای سرامیک خشک پرسلانی

همچون سطح یکنواخت ، رنگ متنوع و ماندگار و مقاومت بالا امکان طراحی بدون نگرانی را برای رسیدن به تعادلی مناسب بین یک طرح زیبا و کاربردی بودن آن را به طراحان ارائه می دهد. با تغییر ابعاد و ریتم کاشی سرامیک نمای بیرونی ، شما می توانید یک نمای شگفت آور و منحصر به فرد ایجاد کنید.

زیرسازی نمای سرامیک خشک پرسلانی : در سیستم نمای خشک متریال نما توسط زیر سازی های آلومینیومی و بدون استفاده از نیروی چسبندگی بر روی سازه اصلی اعمال  می شود که باعث طولانی شدن عمر نما می شود و در صورت نصب صحیح و مهندسی این اطمینان را به شما خواهد داد که در شرایط سخت نیز به هیچ وجه سقوط نخواهد کرد این روش نصب باعث دوپوسته شدن نمای ساختمان می شود. در محفظه خالی می توان روی سازه عایقی برای محافظت از ساختمان در برابر شرایط جوی ، آلودگی های صوتی و سایر مزاحمت هایی که ساکنین با آن مواجه خواهند بود اعمال کرد. همچنین یک محفظه هوا بین دیوار سازه و نما بوجود می آید که این هوا از ورود هوای خارجی به داخل ساختمان و بالعکس جلوگیری خواهد کرد.

کاربرد نمای سرامیک خشک پرسلانی : جزء به روز ترین نماهای ساختمانی روز دنیاست که به روش نصب خشک اجرا می گردد . نمای سرامیک خشک پرسلانی برای کاربری های مختلف تجاری،  اداری ، مسکونی و همچنین بخش های داخلی ساختمان ، پایانه ها و  ایستگاه های مترو و  . . . می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

انواع سرامیک خشک پرسلانی : سرامیک خشک تولید شده مخصوص نما به دو شکل کلی در بازار صنعت ساختمان کشور عرضه می گردد که شامل سرامیک مجوف و سرامیک تو پر که اصطلاحا سرامیک یک سانتی متری و یا فول بادی نیز گفته می شود.

ویژگی های سرامیک خشک مجوف : این نوع سرامیک خشک پرسلانی با داشتن سوراخ هایی در ضخامت خود مزیت های عایق بندی بیشتری دارند. چرا که هوای موجود در حفره های خالی (Cavity) از نفوذ هوای سرد یا گرم از طریق بدنه سرامیک جلوگیری می نمایند و نقش عایق را در ضخامت سرامیک خشک ایفا می کند.

به دلیل سوراخ های موجود در بدنه سرامیک، درصد قابل توجهی از حجم سرامیک خشک پرسلانی شامل هوا خواهد بود که این موضوع باعث کاهش وزن بخش پوشش نمای خشک یا ( Cladding )  می گردد. این نوع سرامیک با تعبیه حالت کام و زبانه در دو وجه بالا و پایین، مسائل مربوط به آب بندی درز افقی نمای سرامیک خشک را به طور صد در صد حل می کند؛ به طوری که هوا پشت آن می رود ولی آب و رطوبت به هیچ وجه به پشت آن نفوذ نمی کند. این نوع سرامیک خشک پرسلانی دارای قطعات مخصوص برای کنج ها، کف پنجره ها و فلاشینگ های ساختمان است که ظرافت زیادی به نمای و قابلیت رگلاژ و آب بندی بالا را به محصول می دهد.

ویژگی های سرامیک خشک پرسلانی تو پر  یک سانتی متری  فول بادی

▪ این سرامیک ها بیشتر خاصیت های سرامیک خشک که همان جذب آب کم می باشد را دارا هستند.

▪ ابعاد استاندارد تولید شده برای این نوع سرامیک خشک ۱۲۰ در ۶۰ می باشد و قابلیت برش به اندازه های مورد نظر طرح را دارد.

▪ اکثر دیتیل های اجرایی مربوط به سرامیک خشک پرسلانی مجوف چه به لحاظ ویزیبل و چه اینویزیبل برای این نوع سرامیک خشک نیز امکان پذیر است.

▪ سیستم های اجرایی مخصوصی برای نصب این سرامیک به لحاظ نمایان بودن و یا غیر نمایان بودن طراحی و قطعات آن تولید گردیده است که تمام استانداردهای جهانی را نیز دارا می باشد.

▪ قیمت تمام شده این محصول نسبت به سرامیک خشک پرسلانی مجوف کمتر می باشد.

نمای خشک سرامیک
نمای خشک سرامیک

خشک توپر یک سانتی متری فول بادی

نگاه درخشان البرز  (NDA) به عنوان پیشرو در بخش نمای صنعت ساختمان کشور  برای نصب سرامیک های پرسلانی توپر از ۳ روش روز دنیا استفاده می نماید که شامل روش های زیر می باشند:

۱-  روش نمایان (VISIBLE) : در این روش تایل های سرامیک خشک پرسلانی بوسیله قطعات کلیپس استینل لس استیل ، بر روی ریل های آلومینیومی زیرسازی در فواصل مشخص شده متصل می گردند.رنگ کلیپس ها با رنگ سرامیک انتخابی بوسیله رنگ پلی استر با روش الکتروستاتیکی یکسان می گردد و در محل اتصال سرامیک به ریل نیز ، لاستیک های EPDM با کیفیت بالا جهت جلوگیری از لغزش سرامیک ها قرار می گیرند.

۲-  سیستم کیل ( KEIL) : اتصالات سیستم (Keil)، در حقیقت اتصالات مکانیکی مخفی بدون نیاز به چسب هستند که برای پوشش دادن نما به وسیله انواع مصالح گوناگون به وجود آمده اند. این سیستم در صنعت ساختمان، به طور گسترده جهت پوشش نما، دیوار های داخلی و خارجی و حتی سطوح بام (در معرض باران) استفاده می شود. در این روش سرامیک خشک پرسلانی از طریق اتصالات آلومینیومی مخصوصی به نام کلمپ (Clamp) بر روی ریل های آلومینیومی افقی مخصوص این سیستم متصل می شوند.

۳- سیستم شیاری :  دراین روش ابتدا بر قسمت پشت سرامیک ها توسط دستگاه اتوماتیک شیارزن شیارهایی تعبیه می شود،  توسط دستگاه شیارزن شیارهای ویژه ای در دو جهت معکوس ایجاد می شود و سپس کلمپ ها به وسیله برجستگی هایی که دارند توسط چسب مخصوص داخل این شیارها کاملا محکم می شوند، سپس سرامیک ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده و به وسیله پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل خود رگلاژ می شوند.

در سیستم نمای خشک برای اتصال المان ها به یکدیگر از ملات استفاده نمی‌شود. برای اتصال المان های مخصوصی که در این سیستم به کار می‌روند، از تجهیزات فلزی مانند ریل استفاده می‌شود.

▪▪▪ سرامیک خشک یکی از مصالحی است که به طور عمده در ساخت نمای خارجی ساختمان استفاده می شود. علت این امر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی سرامیک خشک است که آن را به عنوان یکی از مناسب ترین مصالح ساختمانی شناسانده است. ▪▪▪ سپاس از توجه تان

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید