پروژه هپی مارت

0
219
اجرای نما
اجرای نما

پروژه هپی مارت

پروژه شرکت هپی لند در منطقه ی آزاد انزلی از سال ۹۴ شروع ‌و در سال ۹۹ به پایان رسیده است.

این پروژه در هر طبقه چیزی حدود ۸۰۰ متر مربع بنا دارد و ارتفاع ۳۵ متر را داراست.مجموعا ۵۶۰۰ متر مربع بنای پاساژ می باشد.

شرکت مهندسی ساز پس از پایان اسکلت انجام پروژه را بر عهده گرفت و نمای این ساختمان در مدت ۱۲ ماه انجام شده است با سازه های خرپایی که بالای دو متر کنسول شده و طرح بسیار جذابی را شکل داده است.

چیزی در حدود ۲۲۰۰ متر مربع شیشه لمینت به صورت لامل فیس کپ ،۴۳۰۰ متر مربع سرامیک خشک به صورت غیر نمایان و ۱۱۰۰ متر مربع کامپوزیت برای نوار های بین سرامیک در نمای این پروژه انجام شده است

دیوار های داخلی سری دی پانل و با پوشش بتن سبک می باشد و شیشه های مغازه های داخل همگی یک سانتی متر می باشند

در پروژه هپی مارت با توجه به بادهای بالای ۱۲۰ کیلومتر در ساعت ساحل انزلی سازه ی نمای خشک این بنا به نوعی از سازه های خاص خرپایی در ایران به حساب می آید که با توجه به خطاهای اکیپ مجری سازه مهندسی ساز با خطای دو سانتی متری در اجرای نما با نوعی تمام خطاها را نه تنها پوشش داده است بلکه به شکلی عالی کار را به پایان رسانده و بهترین نمای منطقه ی آزاد به گفته ی بیشتر ساکنین همین ساختما شرکت هپی لند یعنی پاساژ هپی مارت می باشد.

https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happymart3

پاساژ هپی مارت

در ابتدا با توجه به زمان شروع پروژه هدف از ساخت این ساختمان گردهم آوری برند های مطرح و لوکس موجود در کشور بود ولی در سال های انتهایی یعنی از سال ۹۷ به بعد با توجه به تحریم های موجود در کشور این کار صورت نگرفت و با چند برند مطرح داخلی ساختمان افتتاح شد.

 

سازه ی نما پروژه هپی مارت

با توجه به اسکلت بتنی ساختمان مهندسی ساز بدلیل وزن بالای خرپا های نما ستون های فلزی با پلیت های ۲۰ در ۲۰ و مهار خرپا با ستون های فلزی و انتقال بار به زمین به صورت مستقیم را انتخاب کرد، با توجه به دهانه های بزرگ خرپاهای نما و نیاز به جابجایی کم در اثر حرارت فصل گرما و سرما سازه خرپایی و صلبیت بالا طراحی شده که می تواند در زمینه ی طراحی بابت باد در نما یکی از ایمن ترین سازه ها می باشد .

در زمینه ی اجرای شیشه های نما پروفیل های شرکت مهندسی ساز با نرم افزار لاجیکال محاسبه گردیده و با دیتایل خود ساخته و نمونه ی مشابه را می توان در شرکت سارای ترکیه دید که با پروفیل رین فورس شده می باشد .

طراحی پروژه هپی مارت

ابتدا در مورد مرکز خرید یا پاساژ کوتاه توضیح بدهیم.

طراحی پاساژ : امروزه طراحی پاساژ یا مجتمع های تجاری در سطح شهرها  دیده می شوند که بیشتر این مراکز بصورت خاص طراحی و اجرا می شوند، که معمولا اکثر شهرها با توجه به نیاز ساکنین در آن شهر شروع به ساخت و ساز می کنند. نوع فعالیت این گونه مراکز با توجه به اصناف تعریف می شود، معمولا این مراکز یا بصورت تخصصی در یک صنف خاص و یا در چندین صنف در کنار یکدیگر فعالیت می کنند.

 

روند اولیه طراحی پاساژدر طراحی پاساژ ابتدا سایت پروژه مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد و بعد از آن طراحی معماری آغاز می شود. در  مطالعات طراحی معماری پاساژ همیشه سوالاتی وجود دارد که از دغدغه های معماران است. از سوالاتی که می توان در روند اولیه طراحی پاساژ به آن اشاره کرد:

 

٭ اول ٭ از مولفه های اصلی، عملکرد و کارایی در طراحی پاساژ است که چگونه باید آن را حل کرد؟

 

٭ دوم ٭ وجود رضایت مندی وحس تعلق مردم نسبت به طراحی پاساژ چگونه می تواند ایجاد شود؟

 

٭ سوم ٭ در طراحی پاساژ نوع زندگی و رفتار ساکنین چگونه می تواند ارتقا پیدا کند؟

 

این پرسش ها را می توان در پاسخ های بسیاری در مولفه های گوناگون مورد بررسی و تحقیق قرار داد.

 

در طراحی پاساژ باید پلان به نحوی طراحی شود که در آن  عملکرد و چرخش در فضا، افراد را دچار خستگی و کسلی نکند. طراحی پلان از مولفه های بسیار مهم می باشد که در صورت رعایت نکردن اصول طراحی معماری در آن، پروژه بازده خوبی نخواهد داشت و در نهایت، پروژه طراحی پاساژ با شکست روبرو خواهد شد.

برای اینکه طراحی پاساژ یا مجتمع تجاری به موفقیت دست یابد، باید به مواردی توجه کرد از جمله:

 

وجود سیرکلاسیون قوی در پروژه های طراحی پاساژ باعث می شود که این مجتمع ها در جذب افراد برای ورود به این مجتمع ها بیشتر شود، همچنین وجود واحدهای تجاری که دارای پلان و ویترین هایی با طراحی معماری خوب در نظر گرفته و طراحی شده اند برای جذب افراد که به عنوان خریدار این واحدهای تجاری اقدام می کنند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و توجه به این نکته در طراحی پاساژ، از مهم ترین عوامل برای رونق بخشیدن به این گونه فضاها می باشد. امروزه افراد به دنبال این هستند تا در مراکز خرید هرچه سریع تر و راحت تر به آنچه در دنبال آن میگردند دست یابی پیدا کنند. در کنار موارد گفته شده طراحیدکوراسیون داخلی پاساژ نیز می تواند ساکنین و همچنین  رهگذران را به خرید از این مجتمع ها جذب و دعوت کند که این امر باعث رونق در آن منطفه نیز می شود.

طراحی پاساژ هپی مارت با همکاری گروه معماری مهندسی ساز صورت گرفته است که بر پایه طرح اولیه مهندس طاهری و تغییرات مهندس کرمی به شکل نهایی آن رسیده است و این طرح به نوعی یاد آور طرح های پاساژ چارسو و خانه ی شریفی های تهران می باشد ولی با توجه به طرح اولیه این طرح قبل از ساخت این دو مجموعه بوده و به نوعی یونیک بودن خودن در طراحی را حفظ کرده است.

 

پاساژ هپی مارت به نوعی علاوه بر سازه ی مهندسی باتوجه به نمای خاص می تواند از دید جاذبه تفریحی و مکانی به آن نگاه کرد در کنار آکواریوم منطقه ازاد حتما نیاز به تجربه ی مکان در منطقه ی ازاد احساس می شود

https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happymart

 

 

 

 

 

 

https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happyma
https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happymart

 

 

 

 

 

 

https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happymart
https://www.mohandesisaz.com/happymart

 

 

 

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر و یا ساخت مراکز تجاری با دفتر مهندسی ساز تماس حاصل نمایید.

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید