تبدیل توالت ایرانی به فرنگی

0
516
تبدیل توالت ایرانی به فرنگی
تبدیل توالت ایرانی به فرنگی

آرامش در زندگی زمانی کسب می شود که امکاناتمان هدر نرود که به جای آسودگی، برایمان مشکل بیافریند. برای بهتر زندگی کردن، باید بدانیم که چگونه از آنها استفاده کنیم: دقیق ، درست و به موقع خود.

تبدیل توالت ایرانی به فرنگی : توالت های فرنگی از عمده ترین انواع مورد استفاده توالت در دنیا هستند و این ما ایرانی ها هستیم که باید از سبک توالت خاص خودمان در خانه داشته باشیم. هر چند توصیه های اخیر نشان می دهد که از توالت ایرانی بهتر است استفاده کنیم ولی در شرایطی لازم از تا با تبدیل توالت ایرانی به فرنگی برخی از مشکلات را حل کنیم. عموما در خانه های جدید از توالت فرنگی و توالت ایرانی هر دو استفاده می شود و در نقشه کشی اولیه تاسیسات جایگاهی برای هر دو این توالت ها در نظر می گیرند و در لوله کشی ساختمان این موضوع لحاظ می شود. ولی در خانه های قدیمی این موضوع رعایت نمی شد. با گذر عمر و رسیدن به سن بالا و یا به دلایل مختلف که به ستون فقرات و زانوها آسیب وارد می شود استفاده از توالت فرنگی تنها راه چاره ما می باشد و نمی توانیم از توالت های ایرانی استفاده کنیم . در این شرایط است که به ناچار یا باید خانه خود را عوض کنیم و یا جایی برای توالت فرنگی در نظر بگیریم. اگر خانه بزرگ باشد و جا فراوان می توان با اختصاص فضایی برای توالت و یک سیستم لوله کشی فاضلاب حتی مجزا مشکل را حل کرد اما وقتی فضای کافی در اختیار نباشد و مشکل استفاده از توالت ایرانی داشته باشیم به نظر چاره ای جز تبدیل توالت ایرانی به فرنگی نیست.

تبدیل توالت ایرانی به فرنگی
تبدیل توالت ایرانی به فرنگی
نظر دکتر ارتوپد در مورد معایب توالت ایرانی 

در نظر بگیرید شما قسمتی از پوست یا ناخن را تحت فشار قرار دهید و مانع رسیدن خون به آنجا شوید، چه اتفاقی می‌افتد؟ کم‌خونی یا ایسکمی باعث می‌شود آن بافت نابود شود. شما در واقع به مفصل خود همین فشار را ایجاد می‌کنید و باعث ایسکمی آن می‌شوید. علاوه بر آن، جلوی چرخش مایع مفصلی را هم می‌گیرید و به آن صدمه می‌زنید. متاسفانه به همین علت و ورزش نكردن و بد نشستن، سن تعویض مفصل و جراحی آن در کشور ما به حدود 40 تا 50 سالگی رسیده است، در حالی که در دنیا 80 سالگی است.» دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران معتقد است: «بعضی افراد علت امتناع از استفاده از توالت فرنگی را تماس مستقیم پوست با سطح آلوده می‌دانند، حتی اگر توالت در خانه شخصی باشد، در حالی که این توالت در مقایسه با توالتی که امروزه در اغلب خانه‌ها استفاده می‌شود، بهداشتی‌تر است. تمام کسانی که درد مفاصل درد دارند و فشار، دردشان را تشدید می‎کند، یا مبتلا به آرتروز و ساییدگی زانو هستند، استفاده از توالت ایرانی ممنوع است. در ضمن وقتی توالت فرنگی در خانه وجود دارد و افراد خانواده از آن استفاده می‌کنند، قطعا به خاطر رعایت بهداشت فردی، هر کدام از افراد عاری از مشکلات قابل‌انتقال از طریق پوست است. کافی است پس از هر بار استفاده، با فشار دادن دکمه‌ای که مایع ضدعفونی را در فضای توالت به گردش درمی‌آورد، آن را ضدعفونی کرد. اگر فقط با استفاده از آب هم که قدرت پاک‌کنندگی ذاتی دارد، محیط توالت‌فرنگی پاکیزه شود، احتمال انتقال مشکلات احتمالی پوستی که در صورت رعایت نکردن بهداشت سرایت می‌کند، منتفی است. در واقع با رعایت بهداشت، احتمال انتقال بیماری‌های میکروبی مثل کورک و جوش چرکی در منطقه ای از بدن که با سطح توالت تماس دارد، یا مشكلات قارچی و ویروسی بسیار كم است. به‌خصوص اگر از كاورهای یکبار مصرف مخصوص توالت استفاده شود، نباید از مزایای استفاده از توالت‌فرنگی به بهانه بهداشتی نبودن آن چشم‌پوشی كرد.» دکتر علی ترکمان ، فوق‌تخصص زانو، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌ پزشكی تهران می گوید: «موقع استفاده از توالت ایرانی مفصل زانو، ران و مچ پا خم می‎شود و فشار قابل‌توجهی به تمام مفاصل اندام تحتانی و حتی ستون فقرات و کمر می‌آید. کلا بهتر است همه گروه‌های سنی برای حفظ سلامت مفاصلشان، از نشستن روی توالت معمولی بپرهیزند و از صندلی مخصوص توالت یا توالت فرنگی استفاده كنند. اما باید گفت تمام کسانی که درد مفاصل درد دارند و فشار، دردشان را تشدید می‎کند، یا مبتلا به آرتروز و ساییدگی زانو هستند، استفاده از توالت ایرانی ممنوع است. این ممنوعیت در کسانی که عمل جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده‌اند، سالمند هستند یا باردارند هم باید مدنظر باشد.»

تبدیل توالت ایرانی به فرنگی
تبدیل توالت ایرانی به فرنگی

 

به سه روش می توان توالت ایرانی را به توالت فرنگی تبدیل کرد:

* تبدیل توالت ایرانی به فرنگی با استفاده از توالت های آماده : خوشبختانه با پیشرفت علم این موضوع خیلی سال است حل شده است. به راحتی می توانید با مراجعه به مغازه های تجهیزات پزشکی انواع توالت های فرنگی سیار را خریداری نموده و بر روی توالت ایرانی خود قرار داده و استفاده کنید. خوبی این روش این است که نیازی به تخریب ندارد ، هر کس نیازی به توالت فرنگی نداشت می تواند آن را جا به جا کند و مهم تر اینکه هزینه خیلی کمی دارد.

* روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی با تخریب : تخریب همیشه هزینه بردار است ولی بدون تعارف باید بگوئیم بهترین راه است. وقتی شما خانه ای از خود داشته باشید و موضوع استفاده از توالت فرنگی برای شما موضوعی همیشگی باشد بهتر است کار اصولی را انجام دهید و با تخریب جزئی ساخت خود یک توالت فرنگی دائمی داشته باشید.

روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی با تخریب نیز خود به دو صورت انجام می شود.

☆ روش اول اینکه به کلی ساختار توالت را تخریب کنید و با استفاده از لوله کشی مجدد توالت را نصب کنید. در این روش باید کف توالت به کلی تا مرحله قیر و گونی ساختمان تخریب شود و دسترسی به لوله اصلی پیدا شود. خیلی باید دقت کنید که لوله کشی اصلی آسیب نبیند تا کار سریع تر پیش برود. به آرامی دور لوله فاضلاب توالت ایرانی را خالی کنید و حدودا ۲۰ سانتی متر پایین تر بروید تا اره به راحتی بتواند لوله ها را جدا کند. از پشت سیفون توالت ایرانی باید سیفون را ببرید و با استفاده از یک تبدیل و یا به اصطلاح سوکت و دو زانو ۴۵ دوباره اتصالات را سر هم کنید. در این حالت اگر جا نمای دیگری برای توالت فرنگی در نظر داشته باشید راحت تر می توانید نقشه لوله کشی را تغییر دهید.سپس باید تا اندازه کف توالت را در نظر گرفته و یک تکه لوله به اندازه کمی بالاتر از کف برای توالت فرنگی در نظر بگیرید.

تبدیل توالت ایرانی به فرنگی
تبدیل توالت ایرانی به فرنگی

تذکر

الزامی برای حذف سیفون توالت ایرانی نیست و هدف ما در این مقاله توضیح دقیق ساختار اصولی توالت فرنگی است. شما می توانید بدون حذف سیفون توالت ایرانی و تنها با جانمایی دوباره کار نصب را سریع تر انجام دهید. در انتها باید کف توالت کاملا با مصالح پر شود و با استفاده از عایق بندی مناسب توالت فرنگی نصب شود.

☆ روش دوم تخریبی به این شکل است که تنها خود توالت ایرانی را خراب می کنید و بر روی لوله ورودی که بر روی سیفون توالت ایرانی قرار گرفته با استفاده از یک سوکت لوله ای اضافه می کنید و کف توالت ایرانی را کاملا با مصالح پر می کنید و وقتی سطح صاف شد توالت فرنگی را روی آن کار می کنید.

▪ روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی بدون تخریب :  این روش بیشتر مناسب افرادی است که در خانه های اجاره ای زندگی می کنند و یا به دنبال کمتر شدن هزینه های خود هستند. خوشبختانه به غیر از سیفون توالت که در ایرانی و فرنگی متفاوت است ما بقی ساختار و لوله کشی های فاضلاب توالت ها یکسان است. از این رو به راحتی می توان توالت ها را تبدیل کرد. در روش بدون تخریب لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی در گودی توالت ایرانی انجام می شود . به این شکل که با استفاده از یک صفحه کامل سطح توالت ایرانی به کلی پوشانده می شود و تنها یک لوله از روی سطح توالت تا درون سوراخ توالت ایرانی به شکلی که مسدود نشود و راه آن کاملا باز باشد تعبیه می شود.

خوبی این روش سرعت بالای اجرای آن است. شما با استفاده از سنگ ، چوب و یا تخته های پلاستیکی می توانید اندازه محیط توالت را بگیرید و بصورت کلی روی توالت را بپوشانید ویا تنها روی توالت ایرانی را مسدود کنید. به راحتی در این روش توالت فرنگی همانن سطح صاف سایر مکان ها می تواند کار گذاشته شود. آب بندی و محکم بودن سطح توالت اهمیت زیادی دارد. یکی دیگر از محاسن این روش به غیر از سرعت بالای اجرا ، کم هزینه بودن و دیگری این است که به راحتی قابل جمع کردن است. و می توانید هر زمان که نیاز داشتید دوباره توالت ایرانی خود را داشته باشید. نصب توالت فرنگی بر روی توالت ایرانی یکی از مرسوم ترین روش های تبدیل توالت ایرانی به فرنگی است . در این روش هر چند بهتر است کارشناس تاسیسات این مهم را عهده دار شود ولی نبود کارشناس هم اهمیت زیادی ندارد و شما با داشتن کمی مهارت خودتان می توانید این کار را انجام دهید.

تبدیل توالت ایرانی به فرنگی
تبدیل توالت ایرانی به فرنگی

▪ استفاده از توالت های تاشو : البته شایان ذکر است که اخیرا نوع دیگری از توالت های فرنگی وارد بازار شده که با روش اول شناخته می شوند. این نوع توالت های فرنگی به راحتی به دیوار نصب می شوند و به حالت باز و بسته شده در مواقع مورد نیاز برای استفاده برخی از افراد قرار داده می شوند. این خود نوعی تبدیل توالت ایرانی به فرنگی است با این تفاوت که تمام ساختار توالت ایرانی حفظ می شود و نیازی به خراب کاری و حتی هزینه زیاد نیست. این توالت ها به نام توالت های تاشو شناخته می شوند و مناسب برای افرادی هستند که نیاز به توالت فرنگی در خانه ای دارند که سایرین از توالت ایرانی استفاده می کنند. باز و بسته شدن توالت بواسطه یک فنر نرم است و نگه داشتن این توالت برای نشستن توسط دو بازو انجام می شود که تحمل وزن بالغ بر 150 کیلوگرم را به راحتی دارد. جالب است بدانید این توالت های فرنگی تاشو قابلیت این را دارند که با استفاده از پیچ هایی ارتفاع خود را تنظیم کنند. ضمنا مدل های مختلفی از این توالت در بازار وجود دارد.

هزینه تبدیل توالت ایرانی به توالت فرنگی : تغییر در سیستم خانه قاعدتا هزینه بر دار است و حتی ساده ترین روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی که استفاده از توالت های آماده بود نیز این مشکل را دارد و باید هزینه خرید توالت پرداخت شود. اگر هدف شما تبدیل توالت ایرانی به فرنگی بدون تخریب باشد تنها باید اتصالات ، صفحه فلزی و یا پلاستیک و یا چوبی و هزینه دستمزد کارشناس تاسیسات را محاسبه کنید. با توجه به اینکه توالت ایرانی خود قبلا سایر اتصالات مانند شیر آب و روشویی و … را دارد نیازی نیست این هزینه ها را براورد کنیم ولی اگر این اتصالات را هم باید اضافه کنید خودتان در لیست قیمت این موارد را هم در نظر داشته باشید. با توجه به اینکه توالت ایرانی خود قبلا سایر اتصالات مانند شیر آب و روشویی و … را دارد نیازی نیست این هزینه ها را براورد کنیم ولی اگر این اتصالات را هم باید اضافه کنید خودتان در لیست قیمت این موارد را هم در نظر داشته باشید. هزینه تخریب توالت ایرانی و تبدیل آن به توالت فرنگی هزینه بیشتری دارد ولی اصولی تر و دائمی است. بسته به اینکه کل ساختار را تغییر دهید و یا تنها توالت را تخریب کنید باید هزینه تخریب و لوله کشی فاضلاب مجدد بسته به متراژ کار را هم به آن اضافه کنید.

▪▪▪ در پایان خاطر نشان می شویم تبدیل توالت ایرانی به توالت فرنگی اگر بصورت ساده و تنها با استفاده از توالت های تاشو و آماده باشد نیازی به کارشناس ندارد ولی در غیر اینصورت قبل از تخریب حتما با کارشناسان و متخصصین این حوزه مشورت کنید زیرا راه های مختلفی وجود دارد که شاید هزینه های شما را کاهش دهد. ▪▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید