آلاچیق چوبی با چوب روسی

0
1185
آلاچیق چوبی با چوب روسی
آلاچیق چوبی با چوب روسی

آلاچیق چوبی با چوب روسی

آلاچیقی ساخته ام به وسعت دریا و به رنگ چوب…در باغ زندگی و شوق زیستن، و چه می چسبد چای قند پهلو زیر سایه آن.

آلاچیق چوبی با چوب روسی: چوب روسی از درختان بلوط ، راش  و خصوصا گونه های مختلف درخت کاج بوده که در جنگل های روسیه بریده می شود، و بعد به کارخانه برده شده و به ابعاد مختلفی برش داده می شود، و به صورت پالت بسته بندی می گردد و به کشور های مختلف صادر می شود. واژه چوب روسی در بازار چوب ایران تقریبا به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از کشور روسیه تلقی می شود، و کاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی کند. در حالی که این چوب سفید خود شامل گونه های کاملا متفاوت چون نراد ، نوئل و انواع کاجها می شوند. این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز ، فاقد مجاری صمغی ، راست تار ، سبک، واکشیدگی و هم کشیدگی کم قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار ، سنباده خوری خوب ، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند.

کاربرد های چوب روسی : این چوب به علت سبکی زیاد و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت بندی ساختمان است. الیاف بلند و خمیر سفید رنگ این چوب در صنعت کاغذسازی هم مصرف فراوان دارد. این چوب به علت خاصیت ارتجاعی و استحکام آن چوب مورد علاقه نجاران میباشد. در ضمن این چوب هم بعلت بافت نرم آن جهت استفاده در قسمت های رنگی کار توصیه نمی گردد. امروزه از چوب روسی برای دکور سازی، کف سازی‌های پارکت، قاب سازی‌های سقف و دکورسازیها و کابینت‌های چوبی و بخصوص درهای چوبی با روکش‌های زیبا و همچنین ساخت آلاچیق چوبی بهره کافی گرفته می‌شود. چوب روسی به دلیل رنگ روشن و یکنواخت خود و قابلیت شکل پذیری بالا در میان چوب های مورد استفاده در نما و محوطه سازی بیشتر مورد نظر قرار گرفته است.

آلاچیق چوبی با چوب روسی
آلاچیق چوبی با چوب روسی
برای ساخت آلاچیق می توان از مواد زیر استفاده کرد:

▪ چوب ترمو

▪ چوب روسی

▪ چوب پلاست

▪ فلز ، سنگ، آجر، بتن ، شیشه

در هزینه ساخت آلاچیق سه مسئله تاثیر گذار می باشد.

۱- متریال : در ساخت آلاچیق می توان از متریال متفاوتی استفاده کرد. می توان از چوب روسی، ترمو وود، چوب پلاستیک برای پوشش نمای کلی آلاچیق استفاده کرد. برای پوشش سقف می توان از چوب، ترمو وود، چوب پلاستیک، ورق های دکرا، ورق های شینگل و حتی ساقه برنج استفاده نمود. استفاده از تایل های سفالی نه تنها وزن سنگینی را بر سقف تحمیا می کند به دلیل محدودیت در طرح و رنگ، در اغلب موارد سازه ای زیبا را پدید نمی آورد. استفاده از شاسی فلزی که از پروفیل های آهن ساخته می شود، تضمین کننده دوام آلاچیق خواهد بود. انواع ترمو وود قیمت های متفاوت تری دارند. بهترین و گران ترین ترمو وود ها از چوب اش (زبان گنجشک) تهیه می شوند که دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. استفاده یا عدم استفاده از هر یک از متریال یاد شده بر هزینه نهایی آلاچیق تأثیر می گذارد.

۲- طرح آلاچیق : طرح آلاچیق بر قیمت نهایی آن تأثیر زیادی دارد. به طور کلی به ترتیب آلاچیق های ۸، ۶، ۵ و ۴ ضلعی هزینه ساخت بیشتری دارند، هرچه تعداد ستون های یک آلاچیق بیشتر باشد هزینه ساخت آن بالاتر می رود. بعضی از آلاچیق ها در ساخت دارای ظرافت های زیادی هستند. برای ساخت طرح های آن نیاز به سی ان سی کردن چوب می باشد که این امر بر هزینه نهایی تأثیر گذار است.

۳- ابعاد : تبعاً هر اندازه ابعاد یک آلاچیق بزرگ تر باشد هزینه نهایی آن بیشتر می باشد. انتخاب صحیح در بکارگیری متریال ساخت آلاچیق می تواند باعث ایجاد جذابیت بصری در ساخت آلاچیق می شود. و از سویی دیگر دوام آن تضمین شود.

آلاچیق چوبی با چوب روسی
آلاچیق چوبی با چوب روسی

ویژگی های آلاچیق چوبی با چوب روسی

☆ از مهمترین ویژگی های آلاچیق چوبی با چوب روسی استحکام بسیار خوب آن است. به دلیل استحکام چوب روسی از آن در مصارف گوناگون از جمله در ساختمان سازی و صنایع مختلف و همچنین در ساخت داربست های مستحکم نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

☆ آلاچیق چوبی با چوب روسی، زیبایی خاصی دارد، آلاچیق چوب روسی به دلیل رنگ زیبا و خاصی که دارد باعث جلوه بخشیدن به محیط می شود. بنابراین می توان علاوه بر آلاچیق ازچوب روسی برای استفاده در نمای ساختمان استفاده نمود.

☆ آلاچیق چوبی روسی بسیار مقاوم و محکم است و نسبت به ترک مقاومت زیادی دارد.

☆ نسبت به دمای مرطوب و باد باران بسیار مقاوم است.

☆ آلاچیق چوب روس را می توان با طرح های زیبا ساخت، به دلیل انعطاف پذیری چوب روسی بسیار طرح های آن زیبا خواهد بود.

☆ آلاچیقی که با چوب روسی ساخته می شود، نسبت به سایر آلاچیق ها بسیار سبک تر است، علت این سبکی به دلیل چوب آن است، این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها حتی برای اسکلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان تا آلاچیق استفاده می شود.

تکنیک رفع شکاف محل اتصال چوب رو سی در آلاچیق

با توجه به تنوع مصنوعات چوبی که در ایران با چوب روسی عرضه می شوند و البته از محبوبیت لازم در بین مردم نیز برخوردار است، برآن شدیم تا به پاره ای از ابهامات موجود در مورد اینگونه مصنوعات چوبی پاسخ دهیم . در ابتدا باید به این نکته توجه شود که ایجاد شکافهای سطحی، خصوصا در محل اتصال مصنوعات چوبی آلاچیق ساخته شده از چوب روس یک امر طبیعی و به دلیل تغییر درجه دمای محیط می باشد، چرا که طبق اصل انبساط و انقباض مواد، چوبها هم در محیط های سرد و گرم دچار تغییر اندازه می شوند، که البته این انبساط و انقباض در چوبهای روس شدیدتر بوده و در نتیجه معمولا در محل اتصال اینگونه مصنوعات چوبی ترکهای سطحی و بندرت شکافهای عمیقی ایجاد می گردد. حال با ذکر این مقدمه میتوانید از روش های زیر برای تعمیر مصنوعات چوبی خود استفاده نمائید.

حالت اول: اگر میزان شکاف به حدی باشد که وسیله مورد نظر تراز خود را از دست بدهد نیاز به تعمیر اساسی داشته و می بایست وسیله چوبی از محل اتصال موردنظر باز شده و پس از قرار دادن مقداری چست چوب در بین اتصال، آنرا با پیچ دستی بسته و به مدت یک ساعت در محلی که فشار یا تکانی به آن وارد نشود نگهداری نمائید.

حالت دوم: اگر شکاف ایجاد شده چندان محسوس نباشد، می توان از آن چشم پوشی نمود، چراکه این مورد کاملا طبیعی است؛ حال در صورت تمایل شما به رفع این شکافها، می بایست اقدامات زیر را با دقت دنبال نمائید:

۱) ابتدا مقداری مل (خاک بتونه)، سیریش و پودر زرد رنگی بنام گل ماشین بمقدار خیلی کم (که در صنعت چوب کاربرد دارد) را با آب مخلوط نموده تا ماده خمیر گونه ای که تقریبا به رنگ چوب روس خودرنگ می باشد، بدست آید.

۲) در این لحظه بوسیله خمیر حاصله، شکاف های مورد نظر را پر نمائید.

۳) در مرحله آخر برای همرنگ شدن رنگ تعمیر شده با چوب روس از اسپری کیلر فوری استفاده نمائید. برای این کار بعد از خشک شدن سطح بتونه شده، مقدار از اسپری را بروی سطح خشکی پاشیده و بوسیله قلموی ریز بروی بتونه بکشید. البته در اکثر موارد نیازی به استفاده از اسپری کیلر نیست زیرا خمیر بدست آمده تقریبا همرنگ چوب روس می باشد.

تکنیک رفع فرورفتگی بدنه ی چوبی آلاچیق : میزان مقاومت چوب در برابر نفوذ یک جسم را سختی چوب مینامند . سفتی و سختی دو امر متمایز است. (سفتی یعنی مقاومت در برابر گسیختگی و شکست) باید بدانیم میزان سختی چوب با وزن مخصوص آن رابطه مستقیم و با افزایش رطوبت رابطه معکوس دارد و میزان سختی چوب عامل بسیار مهمی می باشد. یکی از محاسن چوب مقاومت مکانیکی نسبتا خوب و خاصیت ارتجاعی واقعی درمقابل  ضربه می باشد.  يکی از  مشکلاتی که معمولا برای چوب هايی با بافت نرم مثل  نراد (سفيد روسی) پديد می آيد، ضرب خوردگی و خراش در اثر برخورد با اجسام تيز يا سنگين است.

آلاچیق چوبی با چوب روسی
آلاچیق چوبی با چوب روسی

برای انجام اين کار نيازبه  اتو ، آب و دستمال پارچه ای داريد.

مقداری آب را بر روی قسمتی که ضربه خورده است بريزيد و منتظر بمانيد تا جذب چوب شود.در اين حالت آب خود را به بخش های فشرده شده زيرين چوب ميرساند. دستمال پارچه  ای را بر روی همان قسمت قرار دهيد و باز هم کمی آن را مرطوب کنيد. اتو را روی پارچه قرار دهيد و به مدت ۱۰ دقيقه عمليات گرمادهی را انجام دهيد تا آب موجود در زير چوب تبخير شود تا بافت های فشرده شده را آزاد کنید و به بالا برگرداند. با این ترفند می توانید مقداری از ضربه ی وارد شده را به حالت اول برگردانید. معمولا این ترفند مناسب چوب هایی با بافت نرم مثل سفید روسی (نراد) هست که امیدوارم مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

قیمت چوب روسی برای ساخت آلاچیق : با توجه به آشفتگی بازار و نوسانات شدید قیمت نمی‌توان در حال حاضر قیمت چوب روسی نراد، یولکا، ساسنا را به‌صورت مشخص در این مطلب ذکر کرد؛ اما در شهریور ماه سال ۹۷  قیمتی بین دو میلیون و پانصد تا سه میلیون تومان را برای هر متر مکعب چوب روسی قیمت داشت این قیمت با توجه به خشک بودن یا نبودن و کیفیت چوب مورد نظر متفاوت میشد، قیمت چوب‌ها روسی از هم متفاوت هستند. قیمت چوب روسی در فروردین ماه سال ۹۸ بین ۲.۷۰۰.۰۰۰ تا ۳.۳۰۰.۰۰۰ تومان رسیده است تفاوت قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب متفاوت هست.

▪▪▪ آلاچیق سازه ای است جذاب که نه تنها سایبانی برای استفاده طولانی تر افراد از محوطه است که زیبایی آن تأثیر زیادی بر زیبایی محوطه خواهد داشت. ▪▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید