اجرا و اصلاح آلاچیق

0
1711
اجرا و اصلاح آلاچیق
اجرا و اصلاح آلاچیق

زندگی گاهی سایه ایست به خنگی  و آرامش آلاچیق خانه ام آن زمان که دور هم جمع می شویم و از بودن ها ی وجودمان لذت می بریم.

اجرا و اصلاح آلاچیق : یکی از مهم ترین وسایل مبلمان شهری، آلاچیق ها هستند که در مکان های گوناگونی اعم از پارک ها، شهرک ها و حتی خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع آلاچیق سازه ای نیمه باز دارای سقف گنبدی شکل بوده که اطراف آن ها باز می باشد. کاربرد آلاچیق عموماً تفریحی و یا استراحی دارد. آلاچیق به گونه ای طراحی شده است تا بتوان برای مدت کوتاه در آن وقت سپری نمود و استراحت کرد. طی وقت گذرانی برای سکون و استراحت از باز بودن فضا برای دید داشتن به سایر نواحی و از سقف به عنوان سایه بان نیز بهره برد. بنابراین، آلاچیق سازه ای زیبا و پرجلوه برای آسودن و نیز دورهمی های دوستانه و خانوادگی محسوب می شود.

اجرا و اصلاح آلاچیق
اجرا و اصلاح آلاچیق
توضیحات

آلاچیق ها متناسب با ساختار و متریال به کار رفته در آن ها دارای انواع و اقسام متعددی هستند اما نوع چوبی آن ها به شکل و ساختار سنتی در اذهان عمومی به جا مانده است. امروزه آلاچیق های پیش ساخته رونق بسیاری یافته اند و استفاده از آن ها دیگر دردسرهای ساخت یک آلاچیق سنتی را ندارد. آلاچیق از یک سازه اصلی که معمولاً از جنس چوب، فلز و گاها بتن و سیمان است مهیا شده است. و مهم ترین بخش یک آلاچیق سقف آن محسوب می گردد. سقف هر آلاچیق متناسب با طراحی و اصل سازه آن از متریال های گوناگون ساخته می شود. بسیاری از آلاچیق ها دارای سقف شیب دار بوده و برخی از آن ها با حالت بسته و نیمه باز بدون شیب طراحی و ساخته می شوند. اگر سقف آلاچیق شیب دار باشد بهتر است اقدام به آهن کشی کرد. و در سایر طراحی های سر پوشیده و نیمه باز باید از فلاشینگ و ترمووود استفاده نمود. دیواره های یک آلاچیق جزء لاینفک سازه می باشند که دست سازندگان در طراحی آن باز می باشد. بسیاری ترجیح می دهند تا دیواره های آلاچیق با پوشش سبز و یکنواخت گیاهان پوشیده شود و برخی ترجیح می دهند از شیشه و چوب بهره ببرند. بخش پائین تر آلاچیق نشیمنگاه اشخاص می باشد که می توان آن را به صورت های دلخواه در آورد و مهیا ساخت. یک آلاچیق می تواند در اشکال متفاوت و بسته به محل قرارگیری در صورت های مربع، مستطیل، مثلث، دایره و… ساخته شود. محل قرارگیری آلاچیق باید در قسمت خوش منظره محوطه واقع باشد. آلاچیق سازه ای می باشد که ابعاد آن می تواند در اندازه دلخواه ساخته شود.

اجرا و اصلاح آلاچیق
اجرا و اصلاح آلاچیق

ساخت آلاچیق : برای ساخت و اجرای آلاچیق ابتدا باید متریال مصرفی ساخت و اجرای آلاچیق را انتخاب کنیم. مثلا همانطور که در بحث روش صحیح نصب ورق شیروانی ذکر کردیم آهن کشی هر ورق سقف شیروانی باهمدیگر فرق میکند. ابتدا باید صفحه ستونها را طبق ابعاد درخواستی نصب کنیم.در مرحله بعد ستونهای آلاچیق را نصب میکنیم. ارتفاع ستونها معمولا بین 2.5 تا 2.8 متر میباشد.سپس خرپای مثلثی شکل با شیب 20 تا 35 درصد ساخته و بصورت خطی که مثلث را به دو نیم تقسیم کند به روی دو ستون نصب میکنیم.همه ستونها را به راس خرپا وصل میکنیم. در مرحله بعد نمای فلزی نما هلالی (یا سینه کفتری) را دورتادور آلاچیق نصب میکنیم. در مرحله آخر آهن کشی سقف شیروانی آلاچیق، تیرریزی خرپای آلاچیق را نسبت به ورق پوشش سقف شیروانی آلاچیق نصب میکنیم. در مرحله آخر نصب ورق پوشش سقف شیروانی را بوسیله پیچ شیروانی و اورلب مناسب ورق شیروانی نصب میکنیم. برای پوشش زیر سقف شیروانی آلاچیق یا همان سقف کاذب هم میتوانید از انواع لمبه های فلزی و یا PVC و لمبه چوب در اجرا و اصلاح آلاچیق استفاده کنید.

در چه شرایطی باید آلاچیق نصب و اجرا کنید :

▪ محلی که آلاچیق در آن نصب می شود مسئله ی حائز اهمیتی می باشد چرا که آن محل حتما باید مشرف به فضای سبز و آبشار و همچنین منظره های زیبا باشد.

▪ آلاچیق ها دارای ابعاد متفاوتی هستند که ابعاد آنها بستگی به دو عامل دارد : اولین عامل مرتبط با فضایی می باشد که آلاچیق در آن نصب می گردد به گونه ای که در مکان هایی که کوچک هستند نباید از آلاچیق بزرگ استفاده کرد و یا برعکس در ویلاهای خیلی بزرگ نباید تنها از یک آلاچیق کوچک استفاده کرد چرا که می توان از یک آلاچیق بزرگ و یا چندین آلاچیق استفاده کرد . و اما دومین عامل بستگی به تعداد نفراتی دارد که قصد استفاده از آلاچیق را دارند که معمولا آلاچیق ها برای 6 نفر تا 8 نفر طراحی و ساخته می شوند.

اجرا و اصلاح آلاچیق
اجرا و اصلاح آلاچیق

انواع آلاچیق ها

۱- آلاچیق های چوبی: همانطور که از نام این نوع آلاچیق‌ها مشخص است ، جنس مواد مورد استفاده شده در آن‌ها چوبی می‌باشد . آلاچیق‌های چوبی معمولا در جنگل‌ها و سواحل دریا مورد استفاده قرار می‌گیرند تا با محیط همخوانی داشته و احساس بهتری به ساکنین آن انتقال دهد. به دلیل داشتن رطوبت بالا جنس چوب از نوع درختان جنگلی مورد استفاده قرار گرفته و هنگام اجرا و اصلاح آلاچیق با استفاده از لایه‌های پلاستیکی که به صورت بی رنگ روی آن‌های قرار می‌گیرد، محافظت می‌شوند. و یا جاهای خراب شده ی آلاچیق پر شود و از خرابی بیش از حد جلوگیری شود و در واقع آلاچیق را اصلاح کنید.

۲- آلاچیق فلزی: این نوع آلاچیق‌ها معمولا در داخل پارک‌های شهری مورد استفاده قرار میگیرد ، دارای دوام و مقاومت بالایی بوده، معمولا بازیافت پذیر می‌باشند و شکل‌دهی به آن‌ها راحت‌تر است. سقف این نوع آلاچیق‌ها معمولا از ورقه‌های فلزی و یا سفال می‌باشد. در هنگام اجرا و اصلاح آلاچیق آنها را رنگ روغن می زنند تا زنگ نزند و پوسیده نشود. این آلاچیق را به راحتی می توان تعمیر کرد و حتی شکل آنها را تغییر داد.

۳- آلاچیق های ترکیبی : بیشترین نوع آلاچیق‌های از این نوع بوده و در ساخت آن‌ها از مواد اولیه مختلف مانند : آهن ، چوب ، آلمینیوم ، شیشه ، سرامیک ، سفال و… استفاده می‌شود. به دلیل زیبایی ظاهر و دوام بالا ، این نوع از آلاچیق‌ها دارای بیشترین کاربرد بوده و بسته به نوع محیط ، میزان مواد اولیه مورد استفاده در آن‌ها متفاوت می‌باشد . آلاچیق‌های ترکیبی در ویلا و باغ‌های شخصی ، پارک‌های شهری ، جنگل‌ها و سواحل و… کاربرد داشته و در کنار ظاهر شیک و زیبا ، از دوام و طول عمر بالایی نیز برخوردار هستند.الاچیق های UPVC:  در ساخت این نوع از آلاچیق ها از سقف شیشه ای ، دیوار ها و پنجره های UPVC استفاده می شود که این نوع از آلاچیق ها به عنوان کافی شاپ و گلخانه در کنار آب نما مورد استفاده قرار می گیرند .الاچیق های پیش ساخته: امروزه با پيشرفت در زمينه فناوری و وجود تنوع در سليقه ها ، برای رسيدن به موفقيت در عرصه رقابت تجاری،استفاده از ايده های جديد و کار آمد، پاسخ اصلی اين امر مي باشد. آلاچیق پیش ساخته امری نو ظهوريست که سابقه آن به سايه بان های پارچه ای که برای محفوظ ماندن حکام و اربابان از تابش مستقيم خورشيد برپا ميشدنند، بر ميگردد.

اجرا و اصلاح آلاچیق
اجرا و اصلاح آلاچیق

آلاچيق پيش ساخته به دليل وزن کم و سرعت بالاي در اجرا و اصلاح آلاچیق این نوع نسبت به آلاچيق چوبی و فلزی و يا موقتی بودن آن ها ،امروزه مورد استقبال قرار گرفته اند. آلاچيق پيش ساخته به علت  تنوع و توليد انواع مدل هاي مدرن  وهمچنين  نو آوری در طراحی و انتخواب متريال از ديگر رقيبان خود پيشی گرفته است و از نظر هزينه ای نيز به نسبت آلاچيق های ديگر  کم هزينه تر می باشد.

آلاچیق پیش ساخته به ۲ گونه موقت و ثابت تقسيم بند ميشود :

▪ آلاچیق پیش ساخته ثابت :  از نظر ظاهری به آلاچيق فلزی و آلاچيق چوبی شبه می باشد.

▪ آلاچیق پیش ساخته موقت : قابليت برپايی و جمع کردن آسان در کمترين زمان و تنوع بالا از نظر جنس وسازه و از پايه  فلزی  پودر کورهای که با پارچه برزنتی ،پرس پلاستيک يا  تور های مخصوص پوشيده ميشود، تشکيل می شوند.

چگونگی و حفظ و نگه داری آلاچیق ها:  چیزی که باعث می‌شود بسیاری از صاحب‌خانه‌ها در تماس با یک سازنده آلاچیق تردید داشته باشند، ترس از  تعمیر و نگهداری آن است. اگر بدانید چطور باید یک آلاچیق چوبی را حفظ کنید و اگر چند قانون ساده را دنبال کنید، نگهداری آن دشوار یا وقت گیر نیست. هر چیزی که از الوار ساخته شود باید برای مقاومت در برابر عناصر ساخته شود. آلاچیق باید بر روی یک پایه محکم و استوار بنا شود به طوری که ستون‌های نگهدارنده در معرض خیس شدن مداوم آب و یا آلودگی قرار نگیرند. همچنین باید سبک و در معرض هوا باشد، هم به خاطر دلایل عملی و هم زیبایی.اگر جریان هوای ثابت در داخل و بیرون حفظ شود، بین باران خشک خواهد شد. یک سقف محکم نیز به حفاظت از عناصر طبیعی کمک می‌کند، هم رطوبت و هم نور مستقیم خورشید را به حداقل می‌رساند.تعدادی از مواد پشت‌بام مناسب در دسترس هستند، از جمله آلومینیوم، کاشی‌های رسی، توفال ، همه آن‌ها عالی به نظر می‌رسند، اما استفاده از چوب پلاست به حداقل نگهداری نیاز دارد. بهترین محافظ برای هر آلاچیق چوبی، یک سیلر ( یک نوع بتونه مایع بی‌رنگ جهت پر کردن خلل و فرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیرمسلح قابل دید نیست) با کیفیت خوب است.از یک سیلر / لکه برای ظاهر طبیعی و یکنواختی رنگ استفاده کنید. برای به حداکثر رساندن زندگی آلاچیق چوبی، هر دو سال یک‌بار آن را دوباره رنگ آمیزی تبدیل کنید.پس از پنج یا شش سال، شما ممکن است نیاز داشته باشید که یک نقاش را استخدام به صورت حرفه‌ای رنگ کنید ، اما با نگهداری درست، ممکن است تا ده سال طول بکشد تا شما نیاز به انجام این کار داشته باشید. همچنین آلاچیق فلزی را در نظر داشته باشید چون نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند و می‌توانند برای ساخت هزینه کمتری داشته باشند.

اجرا و اصلاح آلاچیق
اجرا و اصلاح آلاچیق

بهترین محافظ برای هر آلاچیق چوبی، یک سیلر ( یک نوع بتونه مایع بی‌رنگ جهت پر کردن خلل و فرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیرمسلح قابل دید نیست) با کیفیت خوب است.از یک سیلر / لکه برای ظاهر طبیعی و یکنواختی رنگ استفاده کنید. برای به حداکثر رساندن زندگی آلاچیق چوبی، هر دو سال یک‌بار آن را دوباره رنگ آمیزی تبدیل کنید.پس از پنج یا شش سال، شما ممکن است نیاز داشته باشید که یک نقاش را استخدام به صورت حرفه‌ای رنگ کنید ، اما با نگهداری درست، ممکن است تا ده سال طول بکشد تا شما نیاز به انجام این کار داشته باشید. همچنین آلاچیق فلزی را در نظر داشته باشید چون نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند و می‌توانند برای ساخت هزینه کمتری داشته باشند.

▪▪▪ در گذشته آلاچیق بیشتر در باغ های افراد ثروتمند دیده میشد. و معمولا در پیرامون آن ها گل کاری انجام می شد. آلاچیق فضایی برای فرار از زندگی پر مشغله های امروزی و گذراندن لحظاتی در محیطی آرام و ساکت است. این فضا ممکن است به سبک مدرن یا سنتی طراحی شود. ▪▪▪ پایان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید