نور مخفی در سقف

0
3436
نور مخفی در سقف
نور مخفی در سقف

به گفته روانشناسان، نور موجود در خانه تاثیر بسیاری بر روی روح و روان افراد آن خانه می‌گذارد.

نور مخفی در سقف : نور مخفی سقف، یکی از آیتم هایی است که در طراحی ودکوراسیون داخلی امروزه بسیار پرکاربرد است و با سلیقه ی بسیاری از کارفرما ها نیز همخوانی دارد. از طرف دیگر نورپردازی در طراحی داخلی بسیار مهم است و ظرافت خاص خود را می طلبد. نورپردازی موفق نمایش بهتر کار و طراحی انجام شده است. در بحث نورپردازی که در ادامه به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت، نور مخفی و بویژه نور مخفی سقف جایگاه ویژه های دارد.

نور مخفی در سقف
نور مخفی در سقف
اهمیت نورپردازی سقف کاذب

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که وارد خانه یا اتاقی شوید و مجذوب نور آرام بخش و زیبای آن فضا شوید؟ نورپردازی دقیق و متناسب با دکوراسیون کمک می‌کند تا حال و هوای خانه دگرگون شود. یکی از مزیت‌های سقف کاذب نسبت به سقف اصلی خانه نیز نورپردازی بسیار زیبایی است که می‌توان بر روی آن اجرا کرد. تیم تخصصی استادکار با ارائه بهترین خدمات و یک برنامه ریزی دقیق بر اساس چیدمان فضا و رنگ‌هایی که در دکوراسیون استفاده شده است بهترین نورپردازی را بر روی سقف کاذب در فضای شما ایجاد می‌کنند. نورپردازی سقف کاذب شامل مدل‌های مختلفی مانند باکس نور مخفی، سقف کاذب نورگیر، نورپردازی طرح‌دار، نورپردازی سقف با کناف، نورپردازی رو کار و استفاده از انواع نورهای رنگی بر روی سقف کاذب می‌باشد.

مزایای نورپردازی بر روی سقف کاذب چیست؟ همانطور که قبل‌تر درباره مزیت‌های سقف کاذب در خانه گفتیم، این مدل سقف می‌تواند کمک کند تا صرفه جویی بسیاری در مصرف انرژی شود. از طرفی برای نورپردازی سقف کاذب از لامپ‌های LED استفاده می‌شود که این لامپ‌ها به نوبه خود نیز می‌توانند در کاهش مصرف انرژی کمک کنند. علاوه بر این می‌توان بر روی نورپردازی سقف کاذب طرح‌های مختلفی اجرا کرد تا فضا را گسترده‌تر نشان دارد.

نور مخفی در سقف
نور مخفی در سقف

انواع نورپردازی بر روی سقف کاذب

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به هنگام نورپردازی سقف به آن توجه کرد کاربرد فضا است. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت رنگ‌ها و بافتیاست که در دکوراسیون داخلی فضا و اجسام آن فضا وجود دارد. نورپردازی سقف کاذب انواع مختلفی دارد.

▪ نور پردازی محیط روشن : به طور مثال اگر محیط دکوراسیونی روشن داشته باشد نور پردازی آن باید حداقل نور سفید را داشته باشد زیرا خود رنگ سفید میزان بالایی از نور را منعکس می‌کند در نتیجه شما به نورپردازی ملایمی نیازمندید.

▪ نورپردازی محیط تیره : از طرفی اگر دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر شما تیره است بهتر است در نورپردازی آن از نورهای روشن مانند سفید بیشتر استفاده کنید تا یک تعادل و هارمونی خوبی بین تمام فضاها به وجود آید.

نور مخفی در سقف
نور مخفی در سقف

۱- نور مخفی سقف کاذب : ر روش توکار یا همان نور مخفی سقف کاذب سعی می‌شود از چراغ‌هایی استفاده کرد که اصلا در ظاهر سقف کاذب دیده نمی‌شود و در واقع در قسمت‌های داخلی سقف کاذب به کار می‌رو و نوری مستقیم یا غیر مستقیم را در محیط پخش می‌کند. مدل نورپردازی توکار سقف کاذب برای خانه‌هایی که سقف کوتاه دارند بسیار ایده‌آل است.

۲- نورپردازی نقطه‌ای سقف کاذب : منظور از روش نورپردازی نقطه‌ای در واقع نوعی نورپردازی تو کار است با این تفاوت که از چراغ‌های به هم وصل و شبکه‌ای استفاده نمی‌شود بلکه به صورت نقطه‌های یکی در میان بر روی سقف نصب می‌شود و بیشتر برای مکان‌هایی مانند اداره‌ها و آزمایشگاه‌ها مناسب است و برای این مدل نورپردازی بیشتر از لامپ فلورسنت یا ال ای دی استفاده می‌شود.

۳- نورپردازی متمرکز سقف کاذب : اگر بر روی سقف کاذب از نوعی چراغ توکار استفاده کنید که در تمام جهات نور مستقیم را ایجاد کند و قابلیت تنظیم برای تمرکز بر روی یک نقطه مشخص را داشته باشد، به این روش نورپردازی سقف کاذب متمرکز می‌گویند که در مکان‌هایی مانند آشپزخانه و یا کارگاه‌هایی مانند نقاشی که نیاز به نور زیاد در یک نقطه مشخص دارند، کاربرد دارد.

نور مخفی در سقف
نور مخفی در سقف

۴- نورپردازی هالوژن سقف کاذب : در این روش سعی می‌شود به جای چراغ‌های ال ای دی از لامپ‌های هالوژن به عنوان چراغ سقف کاذب استفاده شود. هالوژن نوعی لامپ رشته‌ای است که عمر بیشتری نسبت به سایر لامپ‌ها دارد و نوع هالوژن ریلی کاربرد بسیاری در نورپردازی سقف کاذب دارد و برای زیباتر جلوه دادن سقف و مدل دادن نور بر روی سقف معمولا از این روش استفاده می‌شود.

نحوه اجرای نورمخفی در سقف های کاذب کناف : نورمخفی معمولا بصورت رشته های باریکی از چراغ های LED ال.ای.دی یا هالوژن های کوچک با حدفاصل متناسب از یکدیگر در زیر باکس کناف یا سقف کاذب کناف ما که میتواند به هر شکلی باشد، قرار می گیرد. برای رشته های ال.ای.دی در زیر سقف کناف یا باکس تعبیه میشود، و با چسب های مخصوص ثابت نگه داشته می شود.  در حالت هالوژن ها اگر نورها مستقیم هستند با گردبر بخشی از باکس یا سقف کناف برش خورده و لامپها درون آنها تعبیه و نصب میگردند. دقت نصاب در اجرای این لامپها و میزان تابش نور بسیار مهم است؛ چرا که در زیبایی کار میتواند به میزان زیادی تاثیرگذار باشد.

استفاده از نور مخفی در سقف آشپزخانه های امروزی : نور مخفی در آشپزخانه ایده ای خارق العاده و بی نظیر برای دکوراسیون آشپزخانه است که در اکثر خانه های امروزی از آن استفاده میشود. نور مخفی در آشپزخانه برای سقف و کابینت ها مورد استفاده قرار میگیرد که نور مخفی در کابینت های آشپزخانه را نورپردازی کابینتی نیز می گویند. نور مخفی کابینت آشپزخانه از آن کارهایی است که تا انجام نداده باشید ارزش و زیبایی آن را درک نخواهید کرد. نور مخفی آشپزخانه انتخاب اول افراد مدرن پسند است، افرادی که دوست دارند از متدهای روز در منزل شان استفاده کنند سراغ آن میروند.

نور مخفی در سقف
نور مخفی در سقف

مزایای ریسه شلنگی و نواری : اجرای نور مخفی سقف با استفاده از شلنگ‌ها و نوارهای نورانی که به‌صورت ریسه‌ای در بازار یافت می‌شود، کار بسیار ساده‌ای است. دلایل بسیاری سبب شده‌اند که این روزها استفاده از این شلنگ‌های نورانی برای ایده پردازی در اجرای نورمخفی ساختمان استقبال شود. در ادامه این دلایل را به صورت تیتروار لیست کرده‌ایم:

☆ نور طبیعی و شفاف

☆ تنوع رنگ زیاد

☆ مناسب برای فضاهای باریک

☆ قابلیت تعویض لامپ‌ها در صورت سوختن

☆ کاهش هزینه برق مصرفیقیمت خرید بسیار مناسبنور مخفی سقف با کناف : یکی از پرکاربرد ترین مصارف کناف، ایجاد باکس نور مخفی روی سقف است. این باکس ها دور تا دور نشیمن یا با یک شکل و طرح خاص اجرا می شوند و سپس نورپردازی می شوند. در نهایت دکوراسیون منزل شما مدرن تر، زیباتر و بسیار متفاوت خواهد بود. و با اجرای کناف سقف ، چه تغییر بزرگی در منزل تان اتفاق خواهد افتاد. همان‌طور که از نام این محصول مشخص است، به‌صورت مخفی بین گچ بری نمای سقف و سقف‌های کاذب کناف استفاده می‌شوند. این نورها به‌صورت مستقیم مشاهده نمی‌شوند و تنها به‌صورت غیرمستقیم نور محیط را تامین می‌کنند. در یک تقسیم‌بندی کلی انواع نور مخفی عبارتند از ریسه نواری و ریسه شلنگی. این ریسه‌ها را می‌توان در انواع معمولی، ال ای دی (LED)، فلکسی، نئون فلکسی و اس ام دی (SMD) تهیه کرد. برخی از انواع ریسه که در نور مخفی مورد استفاده قرار می‌گیرند به صورت متراژی فروخته می‌شوند و در طول‌های ۵ متر، ۱۰ متر و ۱۰۰ متر قابل تهیه هستند.

نور مخفی در سقف
نور مخفی در سقف

هدف استفاده از نور مخفی : اجرای نور مخفی در منزل این روزها با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است. اولین دلیل اهمیت این امر، جلوه دادن به فضای داخلی و نورپردازی ساختمان با شکلی متفاوت است. در نگاه اول، هدف از اجرای نور مخفی تامین نور فضا نیست؛ بلکه کسانی که در این حوزه تخصص دارند، معتقد هستند که نور مخفی به منظور ایجاد یک حس متفاوت در دیزاین داخلی است. سبک چیدمان، فضایی که قصد اجرای نورپردازی در آن را داریم و بسیاری موارد دیگر ازجمله عواملی هستند که نوع نورپردازی و رنگ آن را برای شما مشخص می‌کنند. اگر عناصری که مرتبط با دکور منزل هستند به‌درستی مورد استفاده قرار بگیرند، به زیبایی محیط کمک شایانی می‌کنند. حال اگر این کار به‌درستی انجام نشود، به بی‌نظمی و عدم زیبایی در محیط دامن می‌زند. به‌عنوان مثال اگر در زمان اجرای نور مخفی از چند رنگ استفاده شود، علاوه بر اینکه کمکی به زیباسازی فضا نمی‌کند، سبب یک به‌هم‌ ریختگی نامتعارف هم می‌شود.

نور مخفی در سقف
نور مخفی در سقف

مزیت‌های استفاده از اجرای نور مخفی : یکی از مهم‌ترین مزایایی که اجرای نورمخفی در ساختمان دارد، مرمت ساختمان‌های قدیمی با کمترین هزینه است. اگر نور مخفی در ساختمان به‌درستی اجرا شود، سبب می‌شود فضاهای کوچک بسیار بزرگ‌تر به چشم آیند. در نورپردازی سنتی تنها یک منبع نور در مرکز محیط موردنظر وجود داشت؛ حال آنکه در نورپردازی‌های جدید با استفاده از اجرای مدل‌های مختلف نور مخفی شاهد یک تفاوت بسیار محسوس در ایده پردازی‌های داخلی خواهید بود. استفاده از نور مخفی در ساختمان علاوه بر اینکه به زیباسازی فضا کمک می‌کند، باعث می‌شود از لحاظ روانشناسی هم تاثیرات شگرفی در میان اعضای خانواده مشاهده شود. نورپردازی اگر درست و اصولی انجام شود، در درازمدت مانع از بروز بیماری‌هایی همچون افسردگی می‌شود. به‌راحتی با اجرای نورمخفی در بین پله‌های ورودی ساختمان می‌توانید امنیت را برای رفت‌وآمد بیشتر کنید. با یک نگاه کلی می‌توان نتیجه گرفت اجرای نور مخفی با یک تیر چند نشان را می‌زند. زیباسازی دکوراسیون داخلی، رفع نیازهای مرتبط با ایمن‌سازی ساختمان و در نهایت جلوگیری از بیماری‌های ناشی از نور کم در منزل ازجمله عواملی هستند که می‌توان به آنها اشاره کرد. درنهایت می‌توان به کاهش هزینه‌های مصرفی خانواده هم اشاره کرد.

▪▪▪ نورمخفی در سقف های کاذب کناف یک انتخاب حرفه ای است، چرا که با هزینه ای اندک میتوان جلوه ای ناب به محیط دلخواه خود بخشید. بهتر است در نورپردازی از رنگ‌های ملایم استفاده شود تا در طولانی‌مدت، نور حاکم در فضا شما را دل‌زده و خسته نکند.و یادتان باشد، اگر نور مخفی در ساختمان به‌درستی اجرا شود، سبب می‌شود فضاهای کوچک بسیار بزرگ‌تر به چشم آیند.▪▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید