طراحی و اجرا نمای ویلا

1
6498
طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا

طراحی و اجرا نمای ویلا : ظاهر بیرونی و نمای ویلا یکی از مهم ترین بخش های طراحی ویلا می باشد. اولین چیزی که از یک ویلا به چشم می آید نمای آن میباشد. نمای ویلا رابطه مستقیمی با اقلیم و محیط پیرامونی پروژه دارد. ساخت ویلا در یک منطقه تمام همسایگی ها و انرژی های اطراف پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد. طراحی و اجرا نمای ویلا زمینه ای بسیار متنوع و تخصصیست که ارتباط مستقیمی با اصول زیبایی شناختی، ترکیب رنگ و سلیقه صاحب ویلا دارد.

فارغ از ابعاد زمین و متراژ ساختمان ویلا طراحی و اجرا نمای ویلا ، یکی ویلای کوچک باغی ممکن است پیچیده تر از طراحی یک ویلای لوکس مدرن یا کلاسیک دوبلکس باشد. امروزه به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی طراحی و اجرا نمای ویلا بسیار خلاقانه تر از گذشته طراحی میشود. متریال های روز دنیا دست طراحان و معماران را در این زمینه باز گذاشته است. قبل از صحبت راجع به انواع طراحی نمای ویلایی باید به چند نکته کلی که در طراحی و اجرا نمای ویلا مهم هستند اشاره کنیم:

  • سعی کنید در طراحی و اجرا نمای ویلا به محیط و طبیعت اطراف توجه کنید و سبک، مصالح و رنگ ‌ها را در تعامل با محیط انتخاب نمایید و نه در تقابل با آن.
  • به جنس و دوام مصالحی که استفاده خواهید کرد توجه داشته باشید. مصالح و متریالی را انتخاب کنید که با دوام بوده و عمر مناسبی داشته باشند.
  • نمای خارجی باید به گونه‌ای طراحی شود که با پلان و طراحی داخلی هماهنگ باشد و آن‌ ها را تکمیل کند.
طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا
انواع ویلاهای رایج در بازار ایران
  • ویلا فلت : ویلای فلت در یک طبقه به صورت مسطح ساخته می شود.
  • طراحی ویلا دوبلکس : ویلاهای دوبلکس در دو طبقه ساخته می شود و مناسب زمین های کوچک تر هستند.
  • طراحی ویلا تریبلکس : این ویلا ها که در سه طبقه ساخته می شوند بسیار مناسب زمین های سیبدار و مسطح دارای اختلاف سطح می باشد.
  • ویلا باغ : باغ ویلا در اصل به بناهایی اطلاق می شوند که درون یک باغ یا مزرعه ساخته شده اند. این عمارت ها که معمولا در زمین های 2000 متری یا بالاتر ساخته می شوند حسی از شکوه و عظمت را ایجاد می کنند.

طراحی و اجرا نمای ویلا

در طراحی ساختمان های شهری، محدودیت ها و ضوابط شهری بسیاری وجود دارند که معمار، ملزم به رعایت کردن آنهاست. به همین دلیل ، ساختمان های شهری معمولا بصورت باکس ساخته شده و عاری از هر گونه خلاقیت در حجم هستند. به جای آن، خلاقیت به بخش طراحی نما می رود و طراح می کوشد، نمای ساختمان را تا حد امکان، خلاقانه طراحی نمایند.

در طراحی و اجرا نمای ویلا ، بسیاری از ضوابط و شرایط موجود در طراحی شهری وجود ندارند. در حقیقت ویلا جایی است که یک معمار می تواند خلاقیت ها و ایده هایی که در ذهن دارد را پیاده نموده و حجم خاص و متفاوتی را خلق نماید. حال به بررسی چند نوع طراحی نمای ویلایی می ‌پردازیم که این روزها بسیار رایج و پرکاربرد هستند.

طراحی نمای ویلایی مدرن

نماهای مدرن تا حد امکان ساده و مینیمال هستند و خوانایی خطوط و الگوها در آن‌ها اولویت دارند. اصول پایه‌ ای که می‌ توانید در طراحی ویلای مدرن خود به کار ببرید عبارت است از:

طرح کلی ویلا

اولین اصلی که در طراحی ویلای مدرن باید به یاد داشته باشید توجه به عملکرد است. عملکرد در سبک مدرن حرف اول را می ‌زند و شالوده و بنیان طراحی ‌های مدرن است. در این سبک مینیمالیسم‌ و تکنولوژی نقش اساسی دارند و در واقع استفاده از تکنولوژی جدید در ساخت و ساز مانند به کار بردن اسکلت بتنی، اسکلت فلزی و همچنین پنجره ‌های سرتاسری از ویژگی ‌های اصلی طراحی مدرن است.

عملکرد در طراحی ویلای مدرن

همانطور که اشاره شد عملکرد نقش بسیار مهمی در طراحی ویلای مدرن و اصولا هر نوع طراحی مدرن ایفا می‌کند. به همین دلیل پیش از شروع طراحی و اجرا نمای ویلا باید مشخص کنید که دقیقا به چه نوع فضاهایی نیاز دارید و بر اساس آن به پیش روید. زیبایی و فرم ساختمان در طراحی مدرن درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد. زمانی می ‌توان طراحی ویلای مدرن را موفق دانست که همه فضاها به خوبی با نیازهای کاربران مطابقت داشته باشد و بر اساس سبک زندگی و سلیقه آن‌ ها طراحی شده باشد. در طراحی ویلای مدرن همه چیز باید کاربردی و عملکردی باشد.

طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا
انتخاب صحیح رنگ ‌ها

در طراحی ‌های مدرن و در اینجا به طور خاص در طراحی ویلای مدرن معمولا از رنگ‌ ها به صورت ترکیبی از رنگ‌های خنثی و رنگ‌های غنی و روشن استفاده می ‌شود. البته شما بنا به سلیقه خود می‌ توانید رنگ‌ ها را انتخاب نمایید اما باید دقت کنید که رنگ ‌ها در ترکیب با هم به خوبی قرار گیرند و تعادل بصری ایجاد شود.

طراحی پنجره ‌های ویلا

در بیشتر طراحی‌های مدرن شاهد استفاده از سطوح وسیع شیشه در نمای ساختمان هستیم. شما نیز در طراحی و اجرا نمای ویلا مدرن خود می ‌توانید از پنجره‌ های سرتاسری و بزرگ استفاده کنید. این نوع طراحی علاوه بر تامین نور فضاهای داخلی ظاهر مدرنی به ویلای شما خواهند داد. به یاد داشته باشید که در مشخص کردن محل قرارگیری پنجره ‌ها به جهت نور مناسب و نوع استفاده از فضا حتما توجه کنید.

نورپردازی ویلای مدرن

در طراحی ویلای مدرن نورپردازی بنا بسیار مهم است، چرا که احتمالا بسیاری از غروب‌ ها و شب ‌هایتان را به همراه خانواده در محوطه خواهید گذراند و از هوای تازه و محوطه‌ سازی ویلا لذت خواهید برد. استفاده از انواع چراغ ‌ها، شامل چراغ‌ های سقفی و دیواری، نورهای نقطه‌ ای و همچنین نورپردازی کف در یک ویلای مدرن به شدت توصیه می ‌شود.

طراحی نمای ویلایی کلاسیک

طراحی ویلای کلاسیک به عنوان سبکی شناسنامه دار که نشان از عظمت، اعتبار، شکوه دارد از دیرباز تا امروز همواره مورد توجه و نشانه ای از جایگاه طبقاتی و اجتماعی افراد بوده است. در طراحی و اجرا نمای ویلا کلاسیک تنوع متریال ساختمانی نسبت به طراحی ویلای مدرن کمتر و بیشتر نمای سنگی به کار می رود. ابزار ها و مجسمه های سنگی، قوس و طاق ها، سه راهی ها و… از وجوه بارز طراحی ویلای کلاسیک مطابق با ساختمان های قدیم یونان و ایران باستان میباشد. سبک کلاسیک در طراحی و اجرا نمای ویلا از محبوبیت زیادی برخوردار است. این سبک علاوه بر شیک بودن فضایی گرم و جذاب را نیز ارائه میدهد. این سبک کاملا منظم است.

طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی نمای ویلایی ساحلی

این نوع نما برای خانه‌ های ساحلی و نزدیک دریا بسیار مناسب هستند. در این سبک طراحی از رنگ‌ های روشن استفاده می‌ شود و سقف‌ ها شیب ‌دار هستند. همچنین به کار بردن طاق ‌ها و قوس‌ ها نیز در سبک ساحلی بسیار رایج است. حس سبکی در این نوع ویلاها کاملا واضح و ملموس است و این امر با انتخاب صحیح مصالح و رنگ‌ها اتفاق می‌افتد.

طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا

نمای ویلای آجری

آجر همیشه یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی بوده است و استفاده آن ‌ها در نمای ساختمان بعد از چند سال پسرفت دوباره در حال افزایش است. امروزه به لطف پیشرفت ‌های فناوری انواع مختلفی از آجرها در بازار موجود شده‌اند که از ویژگی ‌های منحصر به فردی برخوردار هستند که بیش از پیش آن را مناسب اجرای نمای ویلا کرده است. آجر را می ‌توان به تنهایی یا در ترکیب با سایر مصالح در اجرای نما به کار برد. آجر به دلیل ویژگی‌ های زیباشناختی و ساختاری که دارد همخوانی بسیار خوبی با تمامی انواع مصالح دارد. آجرها می ‌توانند در اجرای انواع نماهای کلاسیک به ویژه نوع ایرانی و مدرن به کار گرفته شوند.

طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا

نمای ویلای چوبی

چوب در برخی از اقلیم‌ ها از مهم ‌ترین مصالح به کار رفته در ساختمان سازی و اجرای نما به شمار می ‌رود. در بسیاری از مناطق کشور ما دسترسی به چوب سخت و هزینه زیادی می ‌طلبد و به همین دلیل هم گرایش به استفاده از آن کم است. با این وجود در منطق شمالی کشور به دلیل در دسترس بودن بیشتر استفاده می ‌شوند. استفاده از چوب در اجرای نمای ویلا بیشتر به ترکیب آن با دیگر مصالح بر می ‌گردد. چوبه به دلیل مزیت ‌های بالقوه‌ای زیباشناختی که دارد در ترکیب با تمامی مصالح از سنگ تا شیشه خود را بسیار خوب نشان می ‌دهد. ترکیب چوب با سنگ‌ های طبیعی در اجرا نماهای کلاسیک ویلا و ترکیب آن با بتن، فلز و شیشه در طراحی و اجرا نمای ویلا مدرن بسیار دیده می‌شود.

طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا

نمای ویلای بتنی

استفاده از بتن به شیوه‌ های مختلف از روش‌ های جدید در ساخت نمای ویلا است. بتن با توجه به این که محصولی کاملاً مهندسی شده است از این قابلیت برخوردار است که بتوان در ساختار و ترکیب آن دست برد و ویژگی‌ های دلخواه را به آن داد. امروزه بتن به صورت‌ های مختلفی مانند قالب ‌های بتنی پیش ساخته استفاده می ‌شوند. بتن ‌های سبک وزن نیز در استفاده به عنوان نما بسیار جذاب هستند.

استفاده از بتن به تنهایی چندان جنبه زیباشناختی خوبی در پی نخواهد داشت و به همین دلیل هم از آن بیشتر در ترکیب با چوب، فلز و شیشه استفاده می ‌کنند که عمدتاً به یک نمای مدرن می ‌انجامد. با توجه به این موضوع که می توان در ساخت نمای ویلا از بتن استفاده کرد و همین بتن نیز اگر به صورتی هوشمندانه طراحی شود خواهد توانست نقش نما را ایفا کند و دیگری به صرف هزینه ‌های کم و زیاد برای اجرای نما نباشد.

طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا

طراحی نما به سبک روستایی

سبک دیگری که می‌ توانید در طراحی و اجرا نمای ویلا به کار برید سبک روستایی یا روستیک است. در این سبک از خانه‌ های روستایی قدیمی الهام گرفته می‌شود و سعی بر آن است که تا حد امکان حس گرما و دنج بودن خانه‌ های روستایی ایجاد شود. در این سبک اغلب از چوب و آجر در نماها استفاده می ‌شود و سقف‌ها شیب ‌دار طراحی می ‌گردند. اگر قصد دارید از این سبک برای طراحی نمای ویلای خود استفاده کنید بهتر است طراحی داخلی ویلا را نیز متناسب با نما کار کنید.

طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا

طراحی نمای پست مدرن

استفاده از موتیف ‌ها و الگوهای سنتی و بومی هر منطقه و به بیان بهتر طراحی بوم ‌گرا یا پست مدرن که به فرهنگ ‌ها و هنر هر منطقه اهمیت می ‌دهد نیز یکی دیگر از سبک‌ های طراحی‌ رایج این روزها به شمار می‌آید. برای طراحی ویلایی با نمای پست مدرن معمولا از عنصر یا عناصری در نما استفاده می‌شود که به فرهنگ خاص آن منطقه ارتباط دارد. در طراحی به سبک پست مدرن ترکیب مصالح و رنگ‌های مختلف کاملا پذیرفته شده است.

نمای ویلای سنگی

نمای ویلایی سنگی در ایران و مناطق شمالی کشور بسیار به چشم می ‌خورد. دلایل زیادی را می ‌توان برای این موضوع برشمرد. فراوان بودن منابع سنگی مانند تراورتن و گرانیت، سازگاری بالا با شرایط آب و هوایی مختلف کشور و نزدیکی فرهنگی از جمله مهم‌ترین این دلایل است. سنگ مرمر در قدیم کاربرد گسترده‌ ای در ساخت نماهای ساختمان داشته است اما امروزه دلیل هزینه بالایی که دارد کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمای ویلای فلزی

انواع فلز از دیگر مصالحی هستند که در مقیاس‌ های مختلف در طراحی و اجرا نمای ویلا مورد استفاده قرار می ‌گیرد. فلز‌ها را می ‌توان در اشکال هندسی نامحدود به کار برد که همین موضوع موجب بالا رفتن تنوع آن‌ها می ‌شود. فلزها نیز از جمله مصالحی به شمار می ‌روند که بیشتر در ترکیب با سایر مصالح مانند چوب و سنگ به کار برده می‌شوند. فلز عمدتاً در اجرای نماهای مدرن ویلا به کار برده می ‌شود.

طراحی و اجرا نمای ویلا
طراحی و اجرا نمای ویلا

قیمت طراحی و اجرا نمای ویلا

هزینه ساخت ویلا بسته به مصالح مورد استفاده و البته نوع نمای انتخاب شده برای آن متغیر است در نتیجه پیشنهاد می کنیم برای اطلاع دقیق از هزینه ها با شماره تماس بالای صفحه تماس حاصل کنید تا کارشناسان تیم مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید