ساخت نمای ویلا

2
1515
ساخت نمای ویلا
ساخت نمای ویلا

ساخت نمای ویلا : در این روزهای شلوغ و پرترافیک داشتن ویلای شخصی در فضایی سرسبز و به دور از هیاهوهای زندگی شهری رویای هر شخصی است. داشتن مکانی برای یافتن آرامش و ریلکس کردن بعد از یک هفته سخت کاری، تفریح، گردش و مسافرت غدای روح است، پس بهتر است زمان بیش تری را برای بازیابی آرامش درونی خود اختصاص دهیم.

هر طراح و یا سازنده به خوبی می داند برای فروش ساختمان ویلایی و بنای خود، یک عامل و برگ برنده بسیار مهم در اختیار دارد که چنانچه آن برگ را به درستی خرج نماید، فروش ملک ویلایی به سرعت و به راحتی آب خوردن خواهد بود و آن برگ برنده چیزی نیست جز ساخت نمای ویلا در نتیجه به شدت و با تمام توان ابتدا سعی دارند بهترین نما و ظاهر را ایجاد کرده سپس انرژی خود را در داخل صرف نمایند.

امروزه نیز طراحان و معماران از انواع نما های بیرونی استفاده میکنند. برای همین ساخت نمای ویلا انواع مختلفی دارد و یکی از بخش های مهم برای زیبا سازی یک ساختمان نمای آن است. با توجه به اینکه انواع مختلفی از نماها وجود دارد میتوانید نمای بیرونی ساختمان خود را با توجه به سلیقه ی شخصی خود انتخاب کنید میتوانید از نماهای مدرن و کلاسیک استفاده کنید. سعی کنید ساخت نمای ویلا را باتوجه به نمای داخلی انتخاب کنید تا نمای داخلی و بیرونی ویلا باهم هماهنگ باشد و باعث زیبایی ساختمان ویلا شود.

ساخت نمای ویلا
ساخت نمای ویلا

ویلاهای مدرن امروزی دچار تغییرات گسترده ای شده اند. زوایای زیادی به این بناها اضافه شده و به ظاهر کلی آنها نمایی عجیب و غیر معمول داده است. شیشه معمولا در ساخت نمای ویلا نقش بسیار مهمی ایفا می کند، در کنار شیشه نیز مصالحی از قبیل، سنگ مرمر، بتن و فلز نیز به وفور دیده می شود. ترکیب تمامی این عناصر کنار یکدیگر، نمای بسیار ویژه و خاص در این ساختمان های لوکس ایجاد می کند. قیمت این ویلاها نیز درست همانند ظاهرشان، در کلاسی جدا قرار می گیرد اما همانطور که گفتیم طرح های زیبا همیشه می توانند الهام دهنده باشند.

مهم ترین قسمت که قبل از اجرا به آن می پردازیم طراحی ویلا است. (در مقاله مراحل ساخت ویلا از صفر تا صد راجع به مراحل ساخت ویلا گفتیم) در مراحل اولیه باید بهترین مکان را برای اجرای ویلا و ساخت ویلای خود مشخص کنیم. اگر شهر خاصی مد نظر شماست، بهتر است منطقه ای که زیبا ترین و بکرترین طبیعت شهر در آن قسمت است را انتخاب کنید. ولی اگر شهر خاصی را در نظر ندارید و در داخل شهر می خواهید به ویلا سازی بپردازید خوب است که موارد زیر را در نظر داشته باشید:

مراحل ساخت و طراحی ویلا

 • طراحی پلان ویلا
 • طراحی نما ویلا
 • طراحی محوطه ویلا
 • طراحی داخلی ویلا
 • ساخت واجرای ویلا

اصول طراحی ویلا

اهمیت بودجه شما برای ساخت

طراحی بر اساس بودجه شما از اهمیت بالایی بر خوردار است چراکه عدم توجه به آن می تواند منجر به تحمیل هزینه های فراتر از انتظارتان شود. این امر می تواند روند و سرعت ساخت را تحت تاثیر خود قرار دهد و مغایر با اهدافتان باشد. پس بسیار ضروری است تا در ابتدا و پیش از طراحی به خوبی در این باره بحث و گفتگو شود.

سلیقه شما در طراحی ویلا

سلیقه بیشتر در مورد جنبه های زیبایی شناسی و عملکرد ها به کار می رود. برای مثال شما کلیات ظاهری ویلا شخصی تان را برای ما بازگو می کنید و این کار ما است تا نزدیک سبک معماری به سلیقه تان را شناسایی کنیم و تصویر کلی ای که در ذهن خود دارید را با اصول معماری منطبق کرده و تصویری با جزییات هرچه بیشتر به شما ارائه کنیم.

ساخت نمای ویلا
ساخت نمای ویلا

 

مطابقت نقشه ویلا با اهداف و نیاز ها و سبک زندگی شما

سبک زندگی، عادات و علایق شما تاثیر به سزایی در امر طراحی دارد. طراحی باید فضایی خلق کند که متناسب با فعالیت های روزمره شما باشد و آنها را تا جای ممکن تسهیل کند. در واقع طراحی ویلا خوب سبب افزایش احساس راحتی و رفاه بیشتر می شود. ممکن است بخواهید یک اتاق کار خانگی برای پیگیری برخی امور کاری خود در نظر بگیرید و یا اگر به صورت حرفه ای به ورزش خاصی می پردازید ایجاد فضایی که باعث شود از ورزش خود دور نمانید بسیار ضروری خواهد بود.

کیفیت اسناد مورد نیاز برای طراحی و ساخت ویلا

ممکن است آنها را با اسم پلان یا نقشه بهتر بشناسید. اما تنها نقشه ها نیستند. جداول متره و برآورد قیمت، برنامه زمانبندی و …..را نیز شامل می شود.دبرای ساخت ویلا نیازمند اسناد و مدارک فنی هستید تا بتوانید کلیه اقدامات مربوط به ساخت را انجام دهید. همچنین این مستندات نقش بسیار مهمی در طراحی و ساخت ویلا بر عهده دارند. در واقع زبان این اسناد کاملا فنی و مهندسی است.

کمترین تاثیر، پایین بودن کیفیت این اسناد رد شدن آن توسط ارگان های مربوطه و به تأخیر افتادن زمان شروع ساخت می باشد. اما مشکل اصلی در زمان اجرا توسط پیمانکاران جزء و استاد کاران خود را نشان می دهد. درک و تفسیر نا صحیح از نقشه که منجر به اجرای اشتباه در عناصر اصلی ساختمان می شود.

دید و منظر

ویلا در تعریف به بناهای برون گرایی اطلاق می شود که حداکثر ارتباط را با محیط خارجی دارند. در واقع یکی از اهداف اصلی ساخت ویلا نیز دوری از شلوغی شهرها و لذت بردن از مناظر طبیعی می باشد. پس بسیار مهم است بیشترین بهره از مناظر طبیعی پیرامونی برده شود و تا جایی که ممکن است این مناظر به فضای داخلی ویلای شما آورده شود.

ساخت نمای ویلا
ساخت نمای ویلا

صرفه جویی در زمان و هزینه

طراحی ویلا اگر به شکل اصولی انجام شود، تمامی موارد ناخواسته در حین اجرای پروژه را شناسایی کرده و برای تمامی اشکالات احتمالی پاسخ صحیحی ارائه می کند. بنابراین یک طرح خوب شما را از اعمال تغییرات در حین اجرای ویلا بی نیاز کرده و اتلاف هزینه و زمان برای بر طرف کردن آنها جلوگیری می کند.

ارزش افزوده یک طرح خوب

یک ویلای به خوبی طراحی شده از ارزش بالاتری بر خوردار است. به چشم خریدارانه در نگاه اول از جذابیت های بسیار بالاتری برخوردار است. همانگونه مطلع هستید از برخی از بنا ها تحت عنوان بنای “خوش نقشه” نام می برند. در روی دیگر سکه نیز بناهای دیگری وجود دارند که از آنها تحت عنوان بد نقشه نام برده می شوند. این اصطلاحات زمانی بکار می رود که اشتباهات فاحشی در طراحی و ساخت ویلا رخ داده است. ویلا هایی با ظاهری جذاب و خوش نقشه با سرعت و قیمت بسیار بالاتری به فروش می رسند.

توجه به سازه و سیستم های ساختمانی

تسلط بر اجرا امری ضروری در فرآیند طراحی ویلا می باشد. برای مثال انتخاب سازه بتنی و یا فولادی هرکدام مزایای خاص خود را دارد. هر کدام از این سازه ها محدودیت هایی برای طراحی ایجاد می کند از جمله، طول دهانه ها، محل قرار گیری ستون ها، پیش آمدگی کنسول و قطر ستون ها و همچنین نوع سیستم سازه ای در سرعت ساخت و تامین مالی پروژه نقش پر رنگی را بازی می کند. برای مثال تامین مالی سازه بتنی جزئی تر از سازه فولادی می باشد.

ساخت نمای ویلا

اقلیم و تحلیل محل پروژه

شناخت صحیح اقلیم کلید یک طراحی موفق است. اقلیم نقش موثری در شکل گیری بنا دارد. نوع قرارگیری ساختمان در محوطه، جهت کشیدگی، ارتفاع سقف، انتخاب مصالح عواملی هستند که اقلیم نقش مهمی در آنها بازی می کند. همچنین شناخت عوامل مضر برای هر اقلیم عمر مفید ساختمان را افزایش داده و باعث بهبود عملکرد فضاهای داخلی ویلا می شود. برای مثال بزرگترین چالش ساخت ویلا در شمال مقابله با باران های فصول سرد و جلوگیری از رطوبت زدگی عناصر ساختمان می باشد. جهت کشیدگی از دیرباز تحت عنوان “رون” در معماری ایرانی مطرح بوده و متناسب با هر اقلیم متفاوت است. برای مثالی دیگر شناخت جهت های باد قالب در مناطق کویری و توجه به بازشو ها از ورود گرد و خاک به داخل ساختمان پیش گیری می شود.

کاهش هزینه های تعمییر و نگهداری

با انتخاب مصالح متناسب با هر اقلیم و با دوام تر در برابر عوامل مخرب بیرونی می توان هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری را تا جای ممکن کاهش داد. این امر با توجه عایق ها و پوشش های صحیح به راحتی امکان پذیر است که لازمه آن داشتن علم طراحی کافی است.

مصالح ساخت نمای ویلا

یکی از ویژگی های مهم معماری سنتی ایران استفاده از مصالح بومی است. از این رو پیشنهاد می کنیم از مصالحی در ساخت نمای ویلا استفاده نمایید که در شهر شما و یا نهایتا در استان های مجاور به راحتی قابل دسترس باشد. برای مثال اگر در شهری مثل یزد قصد ساخت نمای ویلا دارید استفاده از مصالح سنتی مانند آجرنما بهترین انتخاب است. بسته به اقلیم منطقه مصالح را انتخاب کنید.

ساخت نمای ویلا
ساخت نمای ویلا

عوامل تأثیرگذار بر طراحی نمای ویلا

محل قرارگیری ویلا یا موقعیت ساختمان

موقعیت ساخت ویلا از عواملی است که اگر بخوبی بررسی شود بعنوان فرصت و پتانسیل ویلا سنجیده می‌شود اما اگر با سهل‌انگاری از کنار آن بگذریم یک عامل معضل ساز بحساب می‌آید. طراحان حرفه‌ای سعی می‌کنند طراحی نما ویلایی را بر اساس محلی که ویلا در آن قرار می‌گیرد انجام دهند به این صورت که طراحی فرم نما تابع خط آسمان و ناهمواری‌‌های مجاور ویلا خواهد بود. موقعیت ویلا تا حدی تأثیرگذار است که معماران خلاق در بکارگیری مصالح در طراحی نمای ویلا به بافت مجاور ویلا دقت کرده و سعی می‌کنند از رنگ‌های همخوان با محیط استفاده کنند.

سبک طراحی نما ویلایی

طراحان و معماران معروف در طراحی‌هایشان از روش خاص و سبک خاصی پیروی می‌کنند به شکلی که اگر شما ساختمان خاصی را ببینید، بدون اطلاع از اینکه طراح آن کیست قادر هستید حدس بزنید که این ساختمان از آثار کدام معمار مشهور است. پس  هر معمار در طراحی‌های از سبکی که می‌پسندد استفاده می‌کند اما نکته مهم این است که نظر کارفرما و مالک نیز تعیین‌کننده است. به همین دلیل در سراسر دنیا وقتی کارفرمای خوش‌سلیقه در کنار معماران حرفه‌ای قرار می‌گیرد، یک اثر ماندگار ایجاد می‌شود. توجه داشته باشید که انتخاب سبک طراحی نما ویلایی یک امر سلیقه‌ای است و هر فرد سلیقه‌ی ویژه‌ی خودش را دارد.

ساخت نمای ویلا
ساخت نمای ویلا

سادگی و خوانایی

باید توجه داشت که طراحی نما در حالتی ساده، زیبا و خوانا انجام شود زیرا قرار است محیطی آرام و آرامش‌بخش را برای ساکنین فراهم کند. به همین دلیل توصیه می‌شود حداکثر از دو نمونه مصالح استفاده شود و همین‌طور در دو رنگ و از این میزان تجاوز نکند. طراحی نما ویلای شما باید به صورتی باشد که فرصت را برای جلوه گری طبیعت فراهم کند.

دید در شب

مسئله دیگری که نباید آن را فراموش کرد دید و نمای ویلا در شب است. نورپردازی مناسب و اصولی می‌تواند تأثیر بسزایی در زیباسازی نمای ویلا در شب داشته باشد.

ساخت نمای ویلا
ساخت نمای ویلا

شاخصه های فنی ساخت نمای ویلا

 • عایق بودن نما در برابر سرما و گرما
 • عایق بودن نما در برابر صوت
 • مقاوم نسبت به زلزله
 • مقاوم نسبت به ضربه
 • مقاوم نسبت به یخ‌زدگی
 • مقاوم نسبت به آتش‌سوزی
 • مقاوم نسبت به جداشدن و افتادن از نما
 • نما به عنوان رابط بیرون و داخل خانه

مزایای طراحی و ساخت ویلا

اطمینان از کیفیت ساختمان

هر ویلا از بخش های مهمی تشکیل شده که پس از ساخت تقریبا دسترسی و بررسی آنها غیر ممکن است. حال حتی اگر طبق اصول مهندسی ساخته شده باشند باز هم دارای کیفیت برتر نیستند. چرا که قوانین ساخت زمانی تغییر می کنند که دچار مشکل می شوند. برای مثال شیب سقف های شیب دار در کشور ما زمانی تغییر کرد که بارش برف های سنگین باعث فرو ریختن آنها شد.

ضمانت ساخت

پس از خرید ویلا شما هیچ ضمانتی از فروشنده بابت استحکام و یا خرابی ها و اشکالات احتمالی آینده دریافت نخواهید کرد. این در حالی است تیم اجرای ویلا ما تمامی بخش های ویلای شما را به مدت یکسال گارانتی می کند.

شناسایی و تحقق اهدافتان

هر ویلایی بر مبنای یک دیدگاه، یک چشم انداز و اهداف خاص خود طراحی ساخته شده است. این دیدگاه ها بسیار متفاوت هستند گاهی کاهش هزینه های ساخت می باشد، گاهی رفاه بیشتر و گاهی استحکام بیشتر، خرید ویلا به معنی پذیرش تمامی دیدگاه های سازنده قبلی است. البته تفاوت سبک زندگی سازنده قبلی و تاثیر آن بر فعالیت های شما را نیز باید در نظر گرفت.

با طراحی ویلا و ساخت آن مطمئن خواهید بود که از بروز ترین سیستم ها و فناوری های ساختمانی در ویلای شما به کار رفته است.

ساخت نمای ویلا

قیمت ساخت نمای ویلا

با توجه به عوامل متعددی که در ساخت نمای ویلا تاثیر گزارند پیشنهاد می کنیم برای اطلاع دقیق از هزینه ها با شماره تماس بالای صفحه تماس حاصل کنید تا کارشناسان تیم مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

2 نظرات

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید