بازسازی ویلا

1
1143
بازسازی ویلا
بازسازی ویلا

بازسازی ویلا : بازسازی ویلا با صرفه جویی هزینه گره‌ ای کور دارد یعنی اگر مایلیم با هزینه‌ای کمتر صاحب ویلایی درجه یک شویم یکی از گزینه ‌های پیش رو بازسازی است به جای ساخت ویلایی جدید.

تفاوت نوسازی ویلا با بازسازی ویلا

نوسازی ویلا و بازسازی ویلا شاید در عبارت بسیار شبیه به هم باشند و در خیلی از موارد به جای هم استفاده شوند. اما این دو تفاوت‌های اساسی و چشمگیر با یکدیگر دارند. به مرور زمان علاوه بر قسمتهای ظاهری به کار رفته در ویلا، قسمتهای درونی آن مانند لوله کشی ‌ها، سیم کشی ‌ها و سایر قسمتهای درونی ویلا نیز ممکن است دچار پوسیدگی و خرابی شوند.

بازسازی ویلا احتمالا مربوط به قسمت‌های خاصی از ویلا می ‌شود. احتمالا در آن شما فقط قسمتهای ظاهری را تعویض می‌نمایید و یا به بازسازی قسمتی از پلان ویلا می ‌پردازید. در بازسازی ویلا قاعدتا پلان ویلا دست نخورده باقی می ‌ماند. نوسازی ویلا اما کمی‌متفاوت است در نوسازی ویلا در اکثر مواقع تمام زیرسازیها و بخشهای درونی سازه ویلا تعویض می‌شوند. در برخی موارد پلان عوض شده و حتی در مواردی هم کل فضاها به جز اسکلت و فونداسیون دوباره نوسازی می ‌شوند.

بازسازی ویلا
بازسازی ویلا

در واقع پس از نوسازی ویلا، شما با یک ویلای جدید با متریال جدید و حتی نقشه و فضاهای جدید روبرو هستید. بسیاری از ویلاهای قدیمی ‌که پلان ‌های قدیمی ‌و دلگیر دارند، نیاز به نوسازی ویلا خواهند داشت. اما در بازسازی شما احتمالا فقط با متریال جدید روبرو خواهید بود. بیان این تفاوت در این مبحث برای انتخاب هرچه بهتر شما میان یکی از این دو مورد بود، تا برای ویلای خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

نوسازی ویلا تقریبا شبیه یک طراحی پلان اولیه است. شما در نوسازی ویلا نیاز دارید با یک متخصص طراحی و اجرای پلان ویلا مشورت نمایید. هرچند بازسازی ویلا نیز نیاز به مشاوره خواهد داشت.

بازسازی ویلا
بازسازی ویلا

چرا نوسازی ویلا؟

اگر از پلان قدیمی ‌ویلای خود خسته شده اید و فضاسازی ویلا دیگر برای شما مناسب نیست، اگر همه قسمتهای ویلا قدیمی ‌و پوسیده شده است و نیاز به بازسازی ویلا دارید، باید از همین امروز شروع نمایید. یک راه حل سخت و البته پرهزینه در این مواقع کوبیدن و ساخت دوباره ویلا است. کاری که نیاز به پرداخت هزینه ‌های هنگفت خواهد داشت. راه حل بهتر و ساده تر در این مواقع بازسازی ویلا یا نوسازی ویلای خودتان است.

شما در واقع با کاهش هزینه ‌های ساخت ویلا تقریبا به یک دهم و حتی کمتر، می‌توانید کار نوسازی ویلای خود را انجام دهید و در عوض یک ویلای نوساز تحویل بگیرید. در واقع پس از نوسازی ویلا، شما یک ویلای نوساز در اختیار خواهید داشت که همه قسمتهای آن نو و به روز هستند و تقریبا ویلای شما را برای ۲۰ الی ۳۰ سال آینده تضمین خواهد بود.

بازسازی ویلا
بازسازی ویلا
طراحی قبل از ساخت و یا بازسازی ویلا باید چگونه باشد؟

طراحی، ساخت و بازسازی ویلاهای شمال کشور باید باتوجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی صورت بگیرد. همچنین این اقدام باید به نحوی انجام شود که تناسب دکوراسیون داخلی ویلا و فضاهای خارجی آن رعایت شود. لازم به ذکر است که استفاده درست از فضاهای خارجی نیز به اندازه فضای داخلی آن اهمیت دارد.

مراحل بازسازی ویلا

برای طراحی ویلا می بایست در ابتدا تمامی شرایط مورد ارزیابی قرار بگیرند که شامل محدوده زمین، ویلاهای همسایه ها و قوانین موجود برای ساخت و بازسازی هستند. سپس عملیات تخریب باید در جاهایی از بنا که متخصصین آن را تایید نمودند صورت بگیرد.

بازسازی ویلا
بازسازی ویلا

بعد از این مراحل باید به تشخیص مسیرهای لوله های آب سرد و گرم برای سرویس بهداشتی یا ظرفشویی، ماشین لباسشویی و … پرداخت.

سپس می توان به نصب کابینت، درب و پنجره های جدید و همچنین رنگ آمیزی یا پتینه کاری ویلا پرداخت.

نکات بازسازی ویلا

بازسازی محوطه بیرونی ویلا

در بازسازی ویلا بهتر است به بازسازی و مرتب کردن محوطه و باغ نیز توجه کرده و همزمان با برنامه بازسازی داخلی برنامه تغییرات محوطه را نیز تهیه کنید. برای بازسازی محوطه و باغ به نوع چینش درختان توجه کرده و در صورت لزوم آن ‌ها را جا به ‌جا نمایید، از طرف دیگر برای توسعه باغ خود نیز برنامه‌ریزی کرده و درخت ‌ها و گیاهان لازم را در محل مناسب بکارید. در حین انجام بازسازی ویلا می ‌توانید به یک آلاچیق یا فضای مناسب نشستن در محوطه نیز فکر کرده و آن را طراحی و اجرا نمایید.

بازسازی ویلا
بازسازی ویلا
تعمیرات مورد نیاز در بازسازی ویلا

مورد بعدی که در بازسازی ویلا اهمیت دارد انجام تعمیرات مورد نیاز ویلا است. برای این کار بهتر است با استفاده از متخصیص در امور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی و در صورت نیاز سیم‌کشی ‌ها، لوله‌کشی ‌ها و عایق‌بندی ‌ها را تعمیر یا تعویض کنید. در صورتی که نیاز به نور بیشتری در ویلای خود احساس می ‌کنید، می ‌توانید از مهندس تاسیسات بخواهید که امکان افزودن روشنایی به بخش‌ های تاریک منزلتان را بررسی کند. همچنین با مشورت گرفتن از پیمانکار می ‌توانید محل ستون ‌ها و دیوارهای باربر را مشخص کرده و در صورت لزوم دیوارهای غیر باربر را حذف کنید و به این ترتیب فضای بزرگ‌تر و مدرن‌ تری داشته باشید.

 بازسازی دیوارها، سقف و کف ویلا

مورد بعدی در بازسازی ویلا و به خصوص در رابطه با ساختمان‌ های با عمر بیشتر رفع ترک‌ ها و مشکلاتی است که ممکن است بر اثر تغییرات حرارتی یا زلزله ایجاد شده باشد. در این صورت پس از اطمینان از سلامت سازه برای ترمیم گچ‌ کاری دیوارها و سقف اقدام کنید. در مرحله بعد پوشش دیوارها و رنگ آن‌ها را نیز انتخاب نمایید. کف ویلا را نیز از نظر سلامت بررسی کرده و در صورت لزوم پوشش آن را تعویض کنید.

بازسازی ویلا
بازسازی ویلا
مدیریت زمان و هزینه در بازسازی ویلا

موردی که در بازسازی ویلا بسیار اهمیت دارد مدیریت زمان و هزینه است. با یک مدیریت صحیح می‌ توانید از هدر رفتن زمان و هزینه جلوگیری کنید. به این منظور پیش از شروع بازسازی ویلا یا خانه باغ خود از گروه بازسازی کننده بخواهید جدول زمان بندی منظمی تهیه کند و در آن فهرستی از اقدامات لازم و مدت زمان و هزینه‌ ای که برای هر یک باید صرف شود را یادداشت کند.

افزودن فضاهای دیگر به ویلا

در صورتی که در ویلای شما فضاهایی مانند پارکینگ خودرو یا انباری وجود ندارد می ‌توانید ساخت چنین فضاهایی را نیز به برنامه بازسازی ویلا بیفزایید. در افزودن فضاهای جانبی به ویلا باید به هماهنگی فرم آن ‌ها با ساختمان اصلی و محوطه توجه کنید. همچنین مکان ‌یابی احداث این فضاها باید به گونه‌ای انجام شود که در فعالیت‌ های دیگر اخلال ایجاد نکند.

بازسازی ویلا
بازسازی ویلا
از بین بردن فضای پرت ویلا در در بازسازی ویلا
 • فضا های ورودی در اکثر خانه ها خلوت ترین و تعریف نشده ترین قسمت می باشد. که به عنوان فضایی برای جاکفشی یا گذاشتن کمد تعویض لباس صرفا استفاده می شود. ساخت نمای ویلا شما میتواند بیانگر احساس و نوع تفکرتان باشد. ما با کمی تغییرات و استفاده بهینه از فضا های استفاده نشده می توانیم شکل بهتری به آن بدهیم.
 • استفاده از کاغذ دیواری متناسب با رنگ مبلمان ویلا در دیوار ورودی. طراحی یک قسمت از دیوار با سنگ و تزیین آن با تابلویی در روی آن.
 • گذاشتن قفسه و باکس در فضاهای پرت ورودی ویلا که کاربری جدیدی به این فضاهای بدون استفاده می دهد.
 • نشیمن هر ویلا و خانه ای نیز مکان دوره هم جمع شدن خانواده و پذیرایی از مهمان ها می باشد. برای استفاده بهینه از فضاهای غیر قابل استفاده میتوانید با توجه به ابعاد پرت آن فضا یک کتابخانه طراحی کنید، یا میتوانید  فضایی برای نصب قاب عکسها استفاده شود.
 • تغییر کاربری تراس های ویلا که عموما کمتر استفاده میشود و به مرور زمان به فضای پرت در ویلا تبدیل شده است.
 • اگر ویلای شما دوبلکس هست می توانید از زیر پله ای که به طبقه بالا می رود با طراحی مناسب بعنوان فضایی کاربردی استفاده کنید.
بازسازی ویلا
بازسازی ویلا

بازسازی آشپزخانه

 • آشپزخانه جز فضا هایی از یک خانه یا ویلا است که بدلیل مرطوب بودن و پخت و پز، بیشتر از فضا های دیگه در معرض استهلاک قرار دارد و چون مکانی هست که مادر خانواده بیشتر از بقیه افراد در آنجا زمان می گذارد نیاز به زیباسازی و کاربردی تر کردن دارد.
 • تغییر در دیوار ها و پلان آشپزخانه بنا به ضرورت که هم به کاربردی تر شدن آشپزخانه کمک میکند و هم تنوع در شکل فضا ایجاد میشود. در مرحله بعد تغییر کابینت ها، کفسازی و طراحی سقف آشپزخانه با هم فکری کارفرما می باشد.

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

 • با تعمیر تاسیسات ویلا بخصوص در سرویس ها و حمام  در درجه اول کمک به صرفه جویی در مصرف بهینه انرژی و آب خواهد شد.
 • سپس با تعویض کاشی ها حمامی زیباتر خواهید داشت.

بازسازی سالن نشیمن و پذیرایی

 • با تغییر دیوار ها و ایجاد فضا هایی جدید و تخریب فضا هایی که غیر قابل استفاده بوده اند و اضافه کردن آن ها به فضای نشیمن ، طراحی جدید در سقف پذیرایی با استفاده از گچ یا کناف می توانید تغییراتی اساسی در فرم اصلی سالن نشیمن خانه خود ایجاد کنید.
 • اگر قصد تغییرات پلان در فضای نشیمن ندارید با تغییر متریال های اصلی این فضا می توانید با هزینه کمتر تغییر چشمگیری ببینید. با تغییر رنگ دیوار ها یا استفاده از کاغذ دیواری، تغییر در کفپوش، تعویض سیستم نورپردازی سالن نشیمن
 • استفاده از پنجره های دوجداره در ساخت نمای ویلا به بهینه سازی مصرف انرژی کمک شایانی میکند و همچنین از ورود آلودگی و سروصدا به داخل ویلا جلوگیری خواهد کرد.
بازسازی ویلا
بازسازی ویلا
توصیه هایی درباره بازسازی ویلا

اگر مایل به خرید ویلا در شمال باشید، باید بدانید به دلیل رطوبت و باران گیر بودن منطقه، این ویلاها در مدت زمان کمتری نیاز به بازسازی پیدا می کنند. این رطوبت باعث می شود تاسیسات و لوله ها و کابینت آشپزخانه ها زودتر دچار پوسیدگی شوند. در ضمن باید بدانید رنگ کردن دیوار ویلا در شمال زودتر از سایر مکان ها نیاز به تمدید پیدا می کند و اگر ویلا شما کاغذ دیواری باشد زود به زود باید عوض شود.

بهتر است در شهرهای شمالی از مصالح مقاوم تری استفاده کنید. همچنین مصالحی که تا حد ممکن ضد آب باشند و به راحتی زنگ نزنند و مقاومت بالایی در مقابل رطوبت داشته باشند. برای بازسازی ویلای شمال خود می توانید از کاغذ دیواری های با جنس پی وی سی که از مقاومت بالایی برخوردار هستند استفاده کنید. همچنین می توانید پنجره های بزرگ شیشه ای برای آن تعبیه کنید که نمای خوبی از فضای بیرون را برای شما به ارمغان بیاورند.

بازسازی ویلا
بازسازی ویلا

 

همچنین اگر ویلای شما یک حیاط بزرگ داشته باشد جای مانور زیادی دارید. می توانید با استفاده از خدمات فضا سازی یک فضای سبز برای حیاط خود در بیاورید و با استفاده از چند درخت مختلف از جمله نارنج در شمال و کاشت گل های مختلف زیبایی خوبی را برای حیاط منزل خود به ارمغان بیاورید. یک آلاچیق چوبی هم ایده بسیار خوبی است اما به دلیل رطوبت باید از آلاچیق های ضد آب و همچنین با جنس های مقاومی این کار را انجام دهید که بتوانید در یک عصر تابستانی با خانواده از طبیعت خوب ویلای خود لذت ببرید.

هزینه بازسازی ویلا

محاسبات هزینه بازسازی ویلا بسیار بستگی به این دارد که چند درصد ویلای خود را بازسازی کرده اید. اگر بازسازی محدود به آشپزخانه و بازسازی کابینت های آن باشد مطمئنا هزینه بسیار کمتری خواهد داشت، همچنین در ویلاهای قدیمی که تاسیسات قدیمی دارند بهتر است که یک بازسازی کلی تاسیسات انجام شود. در این صورت ممکن است که کمی هزینه های شما زیاد شود. اما تا سال ها راحت هستید و آرامش دارید و گاه و بیگاه با خراب شدن لوله ها، برق کشی ها و … آرامشتان بهم نخواهد خورد و هزینه های خرد با اعصاب خردی های زیاد نخواهید داشت. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه ها با شماره تماس بالای صفحه تماس حاصل کنید تا کارشناسان تیم مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید