مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

3
350
مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع
مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

در دنیا تنها یک چیز وجود دارد که باعث می شود ما به آرزوهایمان دست نیابیم، ترس از شکست.

مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع: تهویه هوای مطبوع یک ضرورت است و اگر سیستم تهویه مطبوع شما خراب شود، زندگی می تواند بسیار غیرقابل تحمل باشد. و تعمیرات می تواند پرهزینه باشد، بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید که سیستم تهویه مطبوع شما از طریق نگهداری منظم از نظر ظاهری در بهترین حالت قرار دارد. و همیشه این می تواند یک ایده خوبی باشد که بتوانید از برخی از مشکلات رایج که در سیستم تهویه مطبوع شما ایجاد می شود آگاه باشید.

مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع
مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

ﻋﻴﺐ یابی ﻳﻚ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺗﻬﻮﻳﻪ ﻣﻄﺒﻮﻉ (کولر گازی، اسپیلت و ..) می توﺍﻧﺪ ﻛﺎﺭ ﺩﺷﻮﺍﺭ ﻳﺎ ﺳﺎﺩﻩ ﺍﻱ ﺑﺎﺷﺪ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ کلی ﺭﻭﺵ منطقی ﺑﺮای ﺍﻳﻦ ﻋﻤﻞ ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺮﺭسی ﻭ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴﺮی ﭘﺎﺭﺍﻣﺘﺮﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺳﻴﺴﺘﻢ، ﺣﺬﻑ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻭ ﺣﺬﻑ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺍﺣﺘﻤﺎلی ﺗﺎ ﺭﺳﻴﺪﻥ ﺑﻪ ﻣﺸﻜﻞ اصلی میﺑﺎﺷﺪ. ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﺗﺌﻮﺭی نمی ﺗﻮﺍﻥ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺟﻮﺍﺏ مشخصی ﺑﺮﺍی ﻋﻴﺐ ﻳﺎبی سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و ..) ﭘﻴﺪﺍ ﻛﺮﺩ؛ ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺑﺨﺶ مهمی ﺍﺯ ﻛﺎﺭ ﻋﻴﺐ ﻳﺎبی ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻭ ﺭﻭﺷﻬﺎی ﺧﺎصی ﻛﻪ ﺑﺮﺍی ﺭﺳﻴﺪﻥ ﺑﻪ ﺭﻳﺸﻪ ﻣﺸﻜﻞ ﺩﺍﺭﻧﺪ، ﻣﺮﺑﻮﻁ می ﺷﻮﺩ. در این مقاله برخی از مشکلات مربوط به دستگاه های تهویه مطبوع است آورده شده است.

تهویه مطبوع چیست؟ (Air Condition): تهویه مطبوع عبارتست از انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن و یا عملیات صنعتی معینی، راحت و بهداشتی کرد و این امر سبب می شود شرایط هوا طبق روش خاصی بصورت اتوماتیک ثابت بماند و یا تغییر کند. تهویه مطبوع شاخه ای از تاسیسات در مهندسی مکانیک است که با توجه به عملکرد و کاربری سیستم های مختلف در این زمینه، دارای تنوع بالایی است.

مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع
مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

اهمیت تهویه مطبوع: شرایط محیط زیست انسان، تاثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی، فیزیکی، نحوه انجام کار و بطور کلی تمام رفتارهای زندگی او دارد. از آنجائیکه بخش عمده ی زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان، خواه محل کار باشد، یا منزل و غیره، دارای اهمیت بسیاری است که مهمترین بخش آن تهویه مطبوع برای ساکنین ساختمان، با توجه به نوع فعالیت آنهاست.

عوامل هوا در تهویه مطبوع
تهویه مطبوع باید بتواند عوامل مختلف هوا را تنظیم و تثبیت نماید که اهم آنها عبارتند از:
درجه ی حرارت (Temperature)، رطوبت هوا (Air Moisture)، سرعت وزش هوا (Air Velocity)، صاف کردن و پالایش هوا از گرد و خاک (Air Filtering)، پاکی هوا با از بین بردن باکتریها (Air Sterilization) و همچنین از بین بردن بو و گازهای سمی. در این مورد درجه ی حرارت موثر عامل اصلی و بقیه جز شرایط فرعی محسوب می شوند.

انواع تهویه مطبوع از نظر درجه ی حرارت
*تهویه مطبوع زمستانی یا سیستم تک فصلی گرم کننده (Heating System): سیستم های گرمایشی مانند شوفاژ با دیگ آب گرم یا پکیج دیواری فقط قابلیت گرمایش هوا در فصول سرد سال را دارد. سیستم های حرارت مرکزی نوعی از این هستند. به غیر از انواع سیستم های حرارت مرکزی، وسایلی مانند بخاری ها و شومینه ها نیز، برای این منظور بکار می روند که البته دارای نواقص بسیار نسبت به سیستم های حرارت مرکزی هستند.

مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع
مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

*تهویه مطبوع تابستانی یا سیستم تک فصلی سرکننده (Cooling System): سیستم های سرمایشی مانند کولر گازی، اسپلیت (نوع فقط سرد) و کولر آبی که فقط توانایی سرد کردن هوا در فصول گرم سال را دارد، بر اساس عملکرد انواع سیستم های تبرید کار می کند و انواع مختلفی دارد.

*تهویه مطبوع سالانه یا سیستم دو فصلی گرم و سرد کننده (Heating & Cooling System): سیستم های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر، فن کویل و هواساز قابلیت ایجاد سرمایش در فصول گرم و گرمایش در فصول سرد سال را داراست. در این سیستم یا از مجموع دو سیستم تابستانی و زمستانی در کنار هم و یا از یک سیستم یکپارچه ی دو فصلی برای تهویه مطبوع ساختمان استفاده می شود. این نوع تهویه هوا معمولاً به دلایل قابلیت بالا و صرفه جویی در برخی هزینه ها به دو سیستم قبل، ارجحیت دارد، به جز در مناطق سردسیری و یا گرمسیری که فقط به یک سیستم تک فصلی نیاز دارند.

مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع
مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

مشکلات متداول دستگاه های تهویه مطبوع: یکی از مشکلات متداول دستگاه‌های تهویه مطبوع، عملکرد ضعیف آنهاست. اگر دستگاه شما روشن است، مطمئن شوید که پنجره و درب‌های خروجی ساختمان بسته است. اگر به دنبال تهیه لیستی از مشکلات معمول دستگاه و در جستجوی رفع عیب دستگاه هستید، ابتدا به صفحه ما با عنوان صرفه‌ جویی در مصرف انرژی ۱۰۱ مراجعه نمایید. در این صفحه تمام آنچه باید از نحوه عملکرد و نگهداری سیستم بدانید جمع‌آوری شده است. بقیه مشکلات متداول در دستگاه‌های تهویه مطبوع بدلیل نصب نادرست، روش‌های تعمیر اشتباه یا ضعیف و نگهداری ناکافی ایجاد می‌شوند. نصب اشتباه یک دستگاه تهویه مطبوع مرکزی می‌تواند منجر به نشتی آب حاصل از تعریق لوله ها در داکت‌ها و یا جریان ضعیف گردش هوا گردد.

آبریزی کولرهای اسپیلت: اگر متوجه شدید کولر اسپیلت آنچنان که باید خنک نمی‌کند، احتمالا در مرحله نصب مشکلی وجود داشته که باعث جمع شدن آب در سینی دستگاه شده و آب حاصل از تعریق لوله ها را تخلیه نمیکند. حتما برای تعمیر و تراز کردن اصولی دستگاه از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید.

مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع
مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

نگهداری نامناسب: در صورتی که فیلترها یا لوله‌های مارپیچی اواپراتور یا کندانسور کثیف شوند، دستگاه تهویه مطبوع شما خوب کار نمی‌کند و کمپرسور و فن‌ها قدرت کافی را جهت گردش هوا نمیتوانند ایجاد کنند.

خرابی کنترل‌های الکتریکی: سنسورها و کنترل‌های کمپرسور و فن ممکن است کهنه و خراب شوند، بویژه زمانیکه دستگاه مرتبا روشن و خاموش می‌شود. روشن و خاموش کردن متناوب دستگاه زمانی اتفاق می‌افتد که دستگاه برای محیط در نظر گرفته شده، بزرگ باشد. فرسودگی سیم‌ها و کابلها که در بسیاری از سیستم‌ها وجود دارد و همچنین سوکتهای الکتریکی و کنتاکتورها باید در طی مراجعه تکنسین متخصص کنترل شوند.

مشکلات سنسورها: دستگاه‌های تهویه مطبوع یک سنسور ترموستات دارند که در پشت پنل کنترلی قرار دارد و دمای هوایی را که به درون لوله‌های مارپیچی اواپراتور وارد می‌شود را اندازه می‌گیرد. یکی از مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع خارج شدن سنسور است، اگر سنسور از جای خود خارج شده باشد، دستگاه تهویه بطور دائم کار می‌کند یا بشدت نامنظم کار خواهد کرد. سنسور باید نزدیک لوله‌های مارپیچ باشد، اما نباید به آنها چسبیده باشد. باید به دقت سنسور را در جای مناسب تنظیم کرده و به وسیله سیم در جای خود ثابت قرار دهید.

مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع
مشکلات دستگاه های تهویه مطبوع

مشکلات درین و تخلیه آب:وقتی هوای بیرون مرطوب است، درینها را کنترل کنید تا ببینید مسدود نشده باشند و به درستی کار می‌کنند. دستگاه‌های تهویه مطبوع در اتاق‌ها ممکن است بدلیل نصب غیر اصولی و ارتفاع نامناسب قرارگیری دستگاه، دریناژ خوبی نداشته باشند.

*** برخی از مشکلات دستگاه تهویه مطبوع را خودتان به راحتی می توانید حل کنید. اما قسمتهایی دیگری وجود دارد که نیازمند بررسی توسط افراد مجرب و متخصص دارد.***

3 نظرات

    • با سلام
      ممنون از انتخاب سایت مهندسی ساز
      بلـــه خدمات هم انجام میشه با شماره های داخل سایت تماس بگیرید

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید