دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

0
443
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

سود بردن بهتر از مزد گرفتن است حقوق گرفتن باعث گذراندن زندگی می شود که البته به نوبه ی خود خوب است ولی سود بردن باعث ایجاد ثروت می شود و این فوق العاده است.

دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ : رنگ یک زبان بینایی بین المللی است که همه  آن  را می فهمند و درک می کنند بنابراین وقتی می خواهید چیزی را از طریق دکوراسیون داخلی منتقل کنید، هیچ راهی بهتر از رنگ وجود ندارد. برای انجام این کار، شما باید درک کنید که چگونه رنگها رفتار می کنند ، چگونه شخصیت آنها را تغییر می دهند و چگونه بر روحیه ما تاثیر میگذارند. در نور و سایه ، تمام رنگ ها ویژگی خود را تغییر می دهند ، بنابراین تنها انتخاب رنگ برای یک عنصر خاص در دکوراسیون داخلی کافی نیست ، زیرا شما  باید به سایه های رنگ ها نیز در هنگام انتخاب  توجه کنید.  رنگهای  روشن مطبوع و آرام هستند و به طور کلی ، باعث می شوند اتاق ها بزرگتر و روشن تر شوند.  رنگ های تیره پیچیده و گرم هستند و باعث می شوند اتاق ها صمیمی باشند و کوچکتر بنظر برسند.

دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

اصول مهم انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی منزل:  در علم روانشناسی ثابت شده که رنگ بندی دکوراسیون منزل بر خلق و خوی ساکنین منزل در دراز مدت تاثیر می گذارد و نتایج و بازخوردهای روحی و عاطفی آن غیر قابل کتمان است. طراحی دکوراسیون منزل بر اساس روانشناسی رنگها می تواند اهرمی کمک کننده برای داشتن لحظاتی شاد و بدون دغدغه باشد. بسیاری از ما طراح داخلی نیستیم ، اما مانند یک طراح از اینکه با نور، رنگ و چیدمان سروکار داشته باشیم، لذت برده و دوست داریم که بتوانیم فضایی دلچسب و رمانتیک برای خود بسازیم. بنابراین باید نکات مربوط به انتخاب رنگ را بدانیم.

۱- نحوه استفاده از چرخه رنگ :یکی از ابزار مهم برای انتخاب رنگ و نحوه قرارگیری و چگونگی ترکیب رنگها با یکدیگر،چرخه رنگ است.با استفاده از این ابزار شما خواهید توانست از همان ابتدا نتیجه را بدور از هر گونه حدس و گمان و به طور دقیق پیش بینی کنید. نگران نباشید، نیازی به خاطر سپردن آن ندارید؛ وب سایت هایی مثل paletton به شما کمک می کنند تا چیدمانهای مختلف رنگی را ایجاد کرده و بهترین را انتخاب کنید.

دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

۲- مشخصات رنگ :هر رنگ سه مشخصه دارد: ته مایه رنگ (hue) :برداشتی که از یک رنگ داریم. در بیشتر موارد به نام خود رنگ اطلاق می شود:زرد،آبی،قرمز و …

خلوص (saturation) :به میزان خلوص یا شدت رنگ از نظر ترکیب با خاکستری می گویند. بسته به اینکه چه مقدار خاکستری به رنگ اضافه شده، میزان آن تغییر می کند. بدین ترتیب که هرچه قدر خاکستری بیشتری به رنگ اضافه شود، خلوص آن پایین تر آمده و ماتر می شود. خاکستری کمتر، خلوص بیشتری به رنگ داده و رنگ شفاف تر می شود.

درجه تیره-روشنی (value) :این گزینه به میزان روشنی یا تیرگی رنگ از ترکیب با سیاه یا سفید گفته می شود. سیاه دارای کم ترین ارزش رنگی(valuee) و سفید دارای بیشترین ارزش رنگی است.

۳- گروههای اصلی رنگ :در هر چرخه رنگی دوازده رنگ یا فام وجود دارد،که عبارتند از:  رنگهای اصلی(primary colors) :قرمز ، آبی و زرد. این رنگها به تنهایی در طبیعت وجود داشته و از ترکیب رنگهای دیگر به دست نمی آید.  رنگهای فرعی(secondary colors):نارنجی ، بنفش، سبز. از ترکیب رنگهای اصلی با یکدیگر به وجود می آیند.

دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

قرمز+ آبی = بنفش

زرد+ آبی= سبز

زرد+قرمز= نارنجی

رنگهای گروه سوم (tertiary colors) :که شامل شش رنگ می باشد و از ترکیب رنگهای اصلی با رنگهای فرعی به وجود می آیند.

قرمز+ بنفش= قرمز- بنفش

آبی + بنفش= آبی – بنفش

قرمز+ نارنجی= قرمز – نارنجی

زرد+ سبز= زرد – سبز

آبی + سبز= سبز-آبی

زرد+ نارنجی= زرد- نارنجی

اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، بهترین نقطه برای شروع انتخاب یکی از همین دوازده رنگ به عنوان رنگ اصلی است.

دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

قرمز:هدف محور، با اراده و مصمم

نارنجی:پر انرژی، خوشحال

زرد:خوش برخورد و اجتماعی با کنترل در رفتار، مجاب کننده

سبز:ذاتا همکارو مراقبت کننده

آبی:تحلیل کننده و منطقی، محتاط

بنفش:تسلی دهنده، باوقار و باشکوه

سفید:صلح طلب، قوی در نظم بخشیدن

سیاه:خلاق اما محافظه کار

۴- قهوه ایی:عملگرا، بهترین تکمیل کننده در فعالیتها تغییر رنگ با اضافه کردن رنگهای خنثی:وقتی رنگ اصلی خود را انتخاب کردید، با ترکیب این رنگ با رنگهای خنثی مشکی،سفید،خاکستری) می توان تن های مختلفی از همان خانواده را بدست آورید، که عبارتند از :

*ته رنگ (tint) :کمرنگ کردن یک رنگ با اضافه کردن رنگ سفید به آن

*سایه (shade) :تیره کردن رنگ با اضافه کردن رنگ سیاه به آن

*درجات رنگ (tone) :تیره کردن تدریجی رنگ با اضافه کردن خاکستری

۵- دمای رنگ (color tempture) :شاید تا به حال شنیده باشید هر رنگی دارای درجه حرارت است. از این نظر رنگها به دو دسته گرم و سرد طبقه بندی می شوند. قرمز، نارنجی و زرد را با نام رنگ های گرم میشناسند. این رنگ ها به محیط انرژی، سر زندگی، پویایی و حرکت می دهند. همچنین به خاطر اینکه باعث کوچکتر به نظر رسیدن فضا می شوند، حسی خودمانی به محیط می دهند.در مقابل این گروه، گروه رنگ های سرد یعنی آبی ها، بنفش ها و تعدادی از سبزها قرار دارند که می توانند از آنها در محیط های که می خواهیم حس آرامش و سکون را تداعی کنند، استفاده کنیم. استفاده از این رنگ ها، باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضا می شوند. دقت کنید استفاده از رنگ های گرم در محیط های کوچک، شلوغ و کم نور ممکن است ایجاد احساس خفگی کند و یا برعکس، استفاده از رنگ های سرد در محیط های بزرگ نیز احساس سرد،خالی و نیمه تمام بودن را القا می کند.

دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

۶- قانون ۱٠-۳٠-۶٠:از این قانون برای تنظیم رنگ ها در این الگو استفاده می شود. به این ترتیب که :۶٠ درصد برای رنگ اصلی، ۳٠درصد برای رنگ دوم و ۱٠درصد برای رنگ تاکیدی (accent) در نظر گرفته می شود. رعایت این تناسب باعث چرخش چشم در فضا شده و به آن تعادل می بخشد. رنگ اصلی معمولا رنگی است که بر روی دیوار ها قرار می گیرد، رنگ دوم عموما برای مبلمان و پرده و رنگ سوم بصورت نقاط تاکیدی در وسایل تزئینی، تابلوها و … استفاده می شود.

۷- چگونگی توزیع رنگ های تیره و روشن در محیط :اشتباهی که اغلب طراحان در اجرای الگوهای رنگی انجام می دهند این است که به بالانس و توزیع رنگ های تیره و روشن در فضا دقت نمی کنند. این مسئله باعث برهم خوردن تعادل در فضا می شود. به این معنی که قسمتی اتاق تیره تر و سنگین تر به نظر رسیده و قسمت دیگر کمرنگ و محو، انگار به آرامی در حال دور شدن است. یکی از راه ها برای اجتناب از این مشکل، تقلید از مادر طبیعت است. استفاده از رنگ های تیره تر در کف (زمین)، رنگ های با تیرگی یا روشنی متوسط برای دیوارها (درختان و کوه ها) و رنگ های روشن تر و سبکتر برای سقف (آسمان) در نظر گرفته می شوند. به عبارت دیگر توزیع افقی رنگ ها در فضا تعادل چشم نوازی در فضا ایجاد خواهند.

شناخت عملکرد رنگها در طراحی دکوراسیون داخلی مهم است:  دانستن کاربرد هر کدام از رنگها بسیار مهم است زیرا با شناخت عملکرد هر رنگ می توانید به راحتی  زیبایی بیافرینید.

دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

*رنگ ها اساساً به سه روش رفتار می کنند.  آنها می توانند فعال ، منفعل یا خنثی باشند.  خنثی ها شامل سیاه ، خاکستری ، سفید و قهوه ای هستند و این رنگ ها اغلب برای ایجاد تعادل در دکوراسیون استفاده می شوند که شامل سایه های فعال و غیرفعال است.

*بسته به رنگهای مورد استفاده  در دکوراسیون داخلی ، یک محیط ممکن است کم تحرک یا پر تحرک باشد. یک محیط کم تحرک دارای شدت ضعیف رنگ و تضاد رنگ  در آن محیط یکسان و ضعیف یا یکنواخت است در حالی که یک محیط پر تحرک دارای رنگ های بسیار اشباع ، تضادهای قوی و یا الگوهای بصری بسیار پیچیده است.

*رنگ هایی که در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی خود به کار میبرید ، تاثیری در جو ایجاد شده دارد و باید قبل از انتخاب رنگ ها ، به طور صحیح ارزیابی کنید. به عنوان مثال یک اتاق خواب باید آرامش داشته باشد.  یک اتاق نشیمن باید هیجان انگیز و پرانرژی و غیره باشد.

*هنگام انتخاب رنگ برای یک اتاق ، عوامل مختلفی را  باید در نظر داشته باشید، اگر حیوانات خانگی دارید یا بچه های کوچک از رنگ های سفید و رنگ های روشن  دیگر که مراقبت از آنها دشوار است دوری کنید.

* اصل تناسب را رعایت کنید، رنگ هایی که انتخاب می کنید باید یا با هم هماهنگ باشد یا متضاد. بنابراین تصمیم بگیرید که آیا می خواهید دکوراسیون هماهنگ و آرامش بخش باشد یا جالب و پویا باشد. هنگام انتخاب تن و سایه نیز بسیار مراقب باشید.

*شما باید بدانید، که هر کدام از رنگها دقیقا مناسب چه جایی هستند و در کجا کاربرد دارند و بهتر عمل می کنند.  به عنوان مثال ، از آنجا که نارنجی یک رنگ پرانرژی است و رنگ زرد رنگی نشاط آور و استقبال کننده است ، هر دو گزینه خوبی برای منطقه ورودی هستند. آبی آرام ، آرامش بخش و بی سر و صدا است و اغلب در اتاق خواب ها و حمام ها استفاده می شود.

دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ
دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ

*بنفش رنگی غنی و جدی است،  با این رنگ زیبا می توانید نمایشی از پیشرفته و مدرنیته نشان دهید. و البته اگر می خواهید یک محیط رسمی تر ایجاد کنید ، می توانید از این رنگ در مناطقی مانند اتاق نشیمن یا حتی اتاق غذاخوری استفاده کنید.

* سبز رنگی است آرام و سرشار از استراحت است، بنابراین گزینه خوبی برای اتاق خواب است اگرچه به دلیل طراوت بودن و تازگی و البته  حس جان بخشیدن  در آشپزخانه نیز میتواند فوق العاده به نظر برسد.

*قرمز رنگی تحریک کننده است و باید در دوزهای کوچک درست مانند سیاه استفاده شود. فقط در مناطقی که می خواهید تضاد یا نقاط کانونی ایجاد کنید ، از آن به عنوان یک رنگ متضاد استفاده کنید.

*رنگهای خاکی مانند مایل به قرمز گرم و آرامش بخش هستند ، اگرچه اغلب تصمیم می گیرند قبل از افزودن آن به پالت رنگ خود می خواهند آیا با رنگ بندی انتخابی خود مطابقت دارد یا نه.

*رنگ فیروزه در طراحی دکوراسیون داخلی: فیروزه از دسته رنگهای خاص و زیبا است ث، با اینکه زیباست اما باید با احتیاط از آن استفاده کنید، فیروزه ای می تواند دریایی برای خانه شما باشد. و البته می تواند سرد ی را به خانه تان دعوت کند. که خیلی ها دوست ندارند. اغلب فیروزه آبی یا سبز گفته می شود. اگرچه این رنگ را می توان رنگ مستقل نامید ، اما این رنگ نیز سایه ها و تن های رنگی خاص خود را دارد.  فیروزه ای تیره و روشن با هم وقتی همراه می شوند نشان موج دریا است.  رنگ فیروزه ای برای پر کردن اتاق با فضل عاشقانه خاصیتی بی نظیر دارد، شما احساس می کنید که در چنین فضای داخلی توسط فضاهای بی پایان دریا یا تکه های جنگلهای وحشی احاطه شده اید.

*** انتخاب رنگ دکوراسیون برای هر کدام از اتاق های منزل با توجه به اصول طراحی داخلی و تعادل در انرژی و آرامش بایستی انجام شود تا به نتیجه دلخواه برسید.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید