انتخاب رنگ پله ها

0
5983
انتخاب رنگ پله ها

انتخاب رنگ پله ها

آنچه ما امتحان‌هایی سخت می‌پنداریم‌شان غالبا موهبت‌هایی با لباس مبدل‌اند.

انتخاب رنگ پله ها : یک تغییر کوچک  در داخل خانه ممکن است باعث صرفه جویی زیادی در هزینه شما شود. و به راحتی می توانید آن قسمت خانه تان را لذت بخش و خلاق کنید، یکی از عناصری خانه که شما باید  آن را دوست بدارید پله است. در بسیاری از خانه ها، راه پله ها  کوچک و باریک هستند که هیچ کس دوست ندارد.  تبدیل پله خسته کننده به یک پله با رنگهای زیبا و طرح های خلاقانه ، کل جو اطراف خانه را تغییر می دهد. در اینجا ایده هایی خواهید یافت که پله شما را به یک تزیین جالب تبدیل می کند.  بیایید نگاهی بیندازیم به این الهامات دکوراسیون داخلی! راه پله یکی از اولین مواردی است که مردم هنگام عبور از درب جلوی می بینند ، پس چرا آن را چشم نواز نمی کنیم؟

رنگ مناسب راه پله برای خانه های قدیمی: خانه هایی که معماری قدیمی تری دارند، تمام جلوه ی خود را از رنگ آمیزی ساختمان می گیرند، بنابراین هر چقدر خلاقیت دارید در زمینه رنگ آمیزی خانه های قدیمی بکار ببرید، بخصوص راه پله ها که مسیر ورودی اصلی را تعیین می کنند و نمایان گر فضای داخلی خانه نیز هستند. در خانه های قدیمی، راه پله ها به سبک های قدیمی طراحی می شوند که در اکثر مواقع آلودگی، خرابی یا ترک های روی دیوار کاملا مشخص می باشد و تنها یک نقاش حرفه ای می تواند پله های خسته کننده را به راه پله ای زیبا و جذاب تبدیل کند.

انتخاب رنگ پله ها
انتخاب رنگ پله ها

رنگ مناسب راه پله برای فضاهای بدون نورگیر: یکی از المان های مورد نظر برای جذاب نشان دادن رنگ، نور گیر بودن راه پله است، قبل از اینکه رنگ آمیزی را شروع کنید به فضای راه پله، تعداد پنجره ها و اینکه کدام قسمت راه پله نور بیشتری می گیرد، توجه کنید. انتخاب رنگ مخصوص فضاها و راه پله های بدون نورگیر، یکی از دغدغه های مهم در نقاشی ساختمان می باشد که نقاشی راه پله را تحت تاثیر قرار میدهد، چرا که راه پله ها اولین فضای ورودی به ساختمان می باشند و اگر دلگیر و تاریک باشند، تأثیر منفی در روحیه ساکنان ساختمان و میهمانان می گذارد.

در نظر داشته باشید که استفاده از طیف رنگ های روشن می تواند فضای راه پله را دلبازتر و روشن تر جلوه دهد، در حالی که برخی رنگ ها مثل طوسی در عین شیک بودن، فضای راه پله را تاریک تر می کنند. در صنعت رنگ سازی انواع مختلفی از رنگ های جذاب و مات قرار دارند که می توانند زیبایی راه پله را دو چندان کنند، البته رنگ های روغنی براق یا رنگ های فانتزی که نخ های براق دارند، تنها در فضاهای نورگیر جلوه دارند و برای راه پله های تاریک، جذابیت خود را از دست می دهند، بنابراین رنگ های مات گزینه ی مناسبی برای انتخاب رنگ مناسب راه پله در فضاهای بدون نور می باشند.

رنگ مناسب راه پله برای پاگرد های لاکچری: در پاگرد های لاکچری در نظر گرفتن رنگ کفپوش، جنس پله، نرده و نورگیر بودن پاگرد اهمیت زیادی دارد. در خانه های لوکس که پاگردهای بدون نرده دارند، استفاده از رنگ سفید میتواند فضای باریک راه پله را روشن و مشخص تر کند، در حالی که در راه پله هایی با نرده های فلزی کلاسیک، رنگ های لوکس و مشکی مات، جذابیت راه پله را دوچندان می کنند.

انتخاب رنگ پله ها
انتخاب رنگ پله ها

رنگ مناسب راه پله برای خانه های آپارتمانی: در مجتمع های ساختمانی و آپارتمان های آسانسور دار، از مسیر راه پله کمتر استفاده می شود، اما در آپارتمان های بدون آسانسور، راه پله ها مسیر هر روز و پر رفت و آمد ساکنین ساختمان می باشند که بی شک اگر با رنگ های کسل کننده نقاشی شوند، بسیار خسته کننده می شوند، به همین دلیل انتخاب رنگ در نقاشی راه پله های آپارتمان ها اهمیت زیادی دارد. در خانه های آپارتمانی برای رنگ آمیزی بخش های عمومی مثل راه پله ها باید از رنگ هایی استفاده کنید که دیرتر چرک شوند و بعد از مدتی استفاده قابل شست و شو باشند، چرا که  نظافت هر هفته راه پله ها توسط خود ساکنین یا شرکت های خدماتی نظافتی صورت می گیرد که هر کدام ممکن است از شوینده های مختلف استفاده کنند، بنابراین رنگ راه پله علاوه بر اینکه باید قابل شست و شو باشد، ماندگاری و مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده داشته باشد تا طول عمر بیشتری داشته باشد. استفاده از رنگ های طوسی، سفید استخوانی، کرم و رنگ های خنثی، رنگ هایی هستند که چرک تاب می باشند و برای مسیر های پر رفت و آمد خانه های آپارتمانی مناسب ترند.

با توجه به اینکه رنگ های تزئینی نظیر بلکا، کنیتکس و انواع رنگ های روغنی در بازار موجود است، اما به نظر می رسد که برای فضاهای آپارتمانی نیاز به این همه تزئین نیست و رنگ های پلاستیکی پرطرفدارتر هستند.

انتخاب رنگ پله ها
انتخاب رنگ پله ها

رنگ مناسب راه پله برای خانه های ویلایی: انتخاب رنگ مناسب راه پله در خانه های ویلایی بیشتر بر اساس سلیقه ساکنین انجام می گیرد، حال اینکه به عنوان نقاش ساختمان می توانید بهترین گزینه ها را برای رنگ آمیزی راه پله ها پیشنهاد دهید. در خانه های ویلایی بخشی از راه پله ها ممکن است مربوط به داخل منزل باشند که طبعاً هم خوانی با دکوراسیون و شکیل بودن فضای راه پله بیشتر اهمیت دارد. استفاده از رنگ های سرد یا خنثی می تواند مکمل خوبی برای راه پله های چوبی باشد حال آنکه رنگ های گرم مثل زرد، قرمز و نارنجی، باعث خاص تر شدن مسیر راه پله در فضای داخل خانه می شوند. رنگ آمیزی پله ها در خانه های ویلایی و شخصی کاملا منحصر به فرد و زیبا می باشد که می توانید به میزان دلخواه رنگ ها را با هم ترکیب کنید و بر اساس طرحی که مد نظر دارید، رنگ مخصوص راه پله را انتخاب کنید.

رنگ مناسب نقاشی راه پله برای جنس های مختلف نرده: جنس نرده ها یکی از موارد مهم در رنگ آمیزی راه پله ها است، چرا که رنگ آمیزی نرده های فلزی با نرده های چوبی کاملا متفاوت است. در نرده های فلزی باید از رنگ های روغنی استفاده کنید که پوشش خوبی دارند و قابل شست و شو هستند، چرا که نرده ها در تماس مستقیم با دست می باشند و بیشتر در معرض آلودگی هستند و برای رعایت بهداشت باید بصورت دوره ای شسته شوند. رنگ آمیزی نرده ها باید به گونه ای باشد که مرز بین پله ها با دیوار و فضاهای مابین ساختمان را به خوبی مشخص کند. در آپارتمان هایی که ارتفاع راه پله ها زیاد است، نرده ها باید رنگی باشند که حتی در تاریکی مشخص کننده ی مسیر باشند. در اغلب راه پله ها، بهتر است رنگ نرده ها متضاد از رنگ دیوارها و راه پله باشد تا جلوه ی بیشتری برای راه پله ایجاد کند، برای مثال اگر راه پله سفید است، رنگ های قهوه ای یا شکلاتی خودش را به خوبی نشان می دهد و اگر راه پله ها طوسی و خاکستری بود، نرده های سفید رنگ جذابیت بهتری دارند، هر چند که نرده های فلزی طلایی رنگ در راه پله های سفید مرمری، ترکیبی تجملاتی و لوکس را ایجاد می کنند.

رنگ مناسب برای پوشش دیوار راه پله:  دیوار مهمترین بخش راه پله است که مسیر پله ها را پوشش می دهد، بنابراین رنگ مخصوص راه پله باید در عین هم خوانی، تضاد لطیفی از رنگ ها را در مسیر پله ها و دیوارهای اطراف رعایت کند. اگر رنگ دیوار را نسبت به پله ها، تیره تر یا روشن تر انتخاب کنید، باعث وضوح تصویر پله می شود که این برای راه پله های وسیع تر جذابیت بیشتری دارد، حال آنکه راه پله های باریک با سقف های کوتاه، استفاده از هارمونی رنگ در طیف های روشن، مسیر را دلبازتر می کنند.

انتخاب رنگ پله ها
انتخاب رنگ پله ها
چند ایده برای رنگ آمیزی راه پله های داخلی

راه پله رنگارنگ: اگر راه پله به اتاق خواب کودک دلبندتان ختم می شود، می توانید مسیر پله ها را شبیه یک جعبه مداد رنگی کنید، به طوری که هر پله با یک رنگ نقاشی شده باشد، اینگونه در یک مسیری جذاب کودکتان را تا اتاق خوابش راهنمایی می کنید.

راه پله مدرن: جوانترها از راه پله های مدرن بیشتر استقبال می کنند، بنابراین در انتخاب رنگ راه پله هایی که به اتاق افراد جوان خانواده ختم میشوند بیشتر احتیاط کنید، چرا که انتخاب محدود تری دارید و باید حداقل با دو یا سه نوع رنگ کل فضای راه پله را به فضایی مدرن تبدیل کنید.

راه پله کلاسیک:  در رابطه با راه پله های کلاسیک دو حالت وجود دارد، پله های سنگی با نرده های فلزی و پله های چوبی با نرده های تراش خورده از جنس چوب. برای پله های سنگ مرمر سفید، نرده هایی به رنگ طلایی جذاب ترند. در حالی که برای پله های سنگی گرانیت تیره، نرده هایی به رنگ دودی و نوک مدادی، شکیل تر می باشند، حال آنکه در راه پله های چوبی، استفاده از رنگ های قهوه ای مایل به رنگ چوب و رنگ سفید مناسب تر میباشد.

راه پله بدون نرده: برای رنگ آمیزی راه پله هایی که نرده ندارند، باید از رنگ هایی استفاده شود که ترکیب زیبایی از شمایل پله و دیوارها را نشان دهد. در این رابطه دو پیشنهاد داریم که می توانید برای راه پله های بدون نرده انتخاب کنید، استفاده از رنگ های متضاد که مرزهای راه پله را مشخص تر می کند و همچنین انتخاب رنگ از میان مجموعه طیف سرد یا گرم که می تواند هارمونی رنگ ها را در راه پله نمایش دهد. البته سبک هایی هم وجود دارد که در آن دیوارها با طرح های فانتزی و هندسی شلوغ رنگ آمیزی می شوند که جلوه ی بهتری به پله های ساده و یکرنگ می دهند.

انتخاب رنگ پله ها
انتخاب رنگ پله ها

عوامل تعیین کننده قیمت نقاشی راه پله ساختمان به شرح زیر است:

۱-نوع راه پله: نوع راه پله می تواند دو طرفه و یا سه طرفه باشد . مساحت رنگ به هندسه آن مرتبط است .

۲- تعداد طبقات : در شمارش تعداد طبقات باید تعداد طبقات پارکینگ ، مسکونی یا اداری و همچنین طبقه خرپشته را محاسبه کرد .

۳- ابعاد و اندازه راه پله: طول و عرض راه پله ، عرض پاگرد و پله و همچنین ارتفاع دیوار ، مساحت رنگ راه پله را به دست می دهد .

۴- نوع رنگ سقف و دیوار:  رنگ انتخاب شده شما می تواند روغنی ، اکریلیک یا بدون بو ، پلاستیک ، بلکا و کنیتکس باشد . هر چه عبور و مرور در یک محل بیشتر باشد ، باید از رنگهایی استفاده نمود که خاصیت لکه بری مناسب داشته باشد . سقف ساختمان در دسترس نیست و می توانید از رنگ پلاستیک استفاده کنید .

۵- کیفیت مصالح مصرفی: هرچه کیفیت مصالح بهتر باشد ، ماندگاری رنگ بیشتر بوده و دیرتر زرد می شود . در این حالت در فاصله های طولانی تر نیاز به تکرار رنگ آمیزی دارید . از طرفی مصالح با کیفیت بالاتر ، برای سلامتی و محیط زیست نیز مناسب تر است .

۶- نوع مجری : مجری حرفه ای کار را به قیمت مناسب و در زمان کمتری انجام می دهد . نرخ دستمزد مجری تازه کار کمتر است ، اما کیفیت نیز پایینتر خواهد بود . اگر مایل هستید بدانید در صورتی که شما مجری باشید ، تفاوت هزینه چقدر است گزینه مناسب را انتخاب کنید . در این حالت قیمت با و بدون دستمزد قابل مشاهده است .

۷- رنگ آمیزی نرده : نرده  میتواند از نوع قوطی ساده باشد . در این حالت مساحت نرده یک رو محاسبه میشود . اگر نرده فرفورژه باشد ، دورو محاسبه شده و در صورتی که رنگهای ترکیبی مانند پتینه باشد سه رو محاسبه می شود .اگر نرده تازه ساخته شده است ، لازم است هزینه ضد زنگ و یکدست اجرای مازاد رنگ نیز لحاظ شود .

انتخاب رنگ پله ها
انتخاب رنگ پله ها

۸-  تبدیل رنگ سقف و دیوار راه پله : اگر سطح زیر کار تیره است و مایل هستید رنگ روشن انتخاب کنید لازم است یک دست الی دو دست بیشتر رنگ بزنید . در این حالت هزینه نقاشی  افزایش می یابد .

۹- راهرو ورودی از درب ساختمان:  اگر راه پله در طبقه همکف ، دارای راهرو ورودی است ، لازم است تا هزینه رنگ آن را نیز محاسبه کنید .

۱٠- شهر محل اجرا: گرانترین شهر جهت دستمزد هرمزگان و بوشهر و ارزانترین شهر جهت اجرا به دلیل حضور کارگران خارجی ، شهرهای شرق کشور همانند مشهد است . قیمت نقاشی ساختمان در شهرهای شیراز ، اصفهان ، تبریز و تهران در حد وسط قرار دارد.

*** رنگ آمیزی در کل بسیار فاکتور مهمی است و می‌توان به کمک رنگ آمیزی بسیاری از کارها را در زمینه طراحی و دیزاین انجام نمود، نکته بسیار مهمی که باید در زمینه رنگ  راه پله به آن توجه کنید، استفاده از رنگ های سرد و گرم می باشد. با تناسب و هماهنگ از آنها استفاده کنید.*** سپاس از نگاه پر مهرتان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید