دکوراسیون داخلی مدرن

0
907
دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن

ما باید آماده باشیم که در مقابل سختی ها و مشکلات بردباری پیشه کنیم و این را بدانیم که تمام کائنات به نفع ما دست به دست هم داده اند هرچند ممکن است نفهمیم که چطور به مرادمان خواهیم رسید.

دکوراسیون داخلی مدرن : از منظر تاریخی ، طراحی داخلی مدرن به سمت عملی گرایش یافت. برای اینکه چیزی مدرن توصیف شود ، باید یک شکل کاربردی داشته باشد. بنابراین ، فضای داخلی خانه مدرن شامل خطوط روشن و برنامه های باز است. در اوایل قرن نوزدهم ، مردم با سبک ها و دکوراسیون های سنتی مخالفت کردند و آنجا شروع تازه ای برای توسعه ایده های نوآورانه و آینده نگر و خلق سبک جدید از دکوراسیون به نام مدرن شد. دکوراسیون مدرن چیزی که اهمیت دارد زیبایی از نوع ساده است یعنی فرم‌ها و سطوحی که کاربردی بودن در آن‌ها بیشترین اهمیت را دارد و کاملا تمیز و شسته رفته و شیک طراحی می‌شوند. در دکوراسیون مدرن فضاها با هم ادغام می‌شوند و فضای خارج از منزل با فضای داخل منزل ترکیب می‌شود. دکوراسیون مدرن می‌تواند بهترین گزینه برای طراحی داخلی منزل شما باشد اما چطور می‌توان اصول این سبک را در خانه‌های امروزی پیاده سازی کرد؟ در این مقاله درباره دکوراسیون مدرن مطالبی را بیان خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که چطور این سبک را در قسمت‌های مختلف منزل خود پیاده کنید. قبل از این که بخواهیم دکوراسیون مدرن را تعریف کنیم ابتدا باید به تعریف خود واژه “مدرن” بپردازیم. مدرن به چه چیزی گفته می‌شود؟ طبق تعریف لغت نامه دهخدا هرچیزی که به تازگی مد شده باشد را می‌توان مدرن نامید اما در طراحی این مفهوم یک معنای متفاوت دارد. منظور از سبک و دوران مدرن در طراحی، یک دوره خاص است که تاریخ را به پیش و پس از خود تقسیم می‌کند. هنر مدرن در تاریخ ماندگار شده است و طراحی آن یک سبک کلاسیک و همیشگی است. بهتر است بدانید که سبک مدرن با سبک معاصر کاملا متفاوت است و سبک معاصر به سبکی گفته می‌شود که در یکی دو دهه اخیر رواج داشته است در حالی که دکوراسیون مدرن تاریخچه‌ای طولانی‌تر دارد. سبک مدرن از اواسط قرن بیستم یعنی حدود دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ رواج پیدا کرد و در آن زیبایی بدون پیچیدگی یک اولویت به شمار می‌رفت. سبک مدرن در واقع پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا به راه افتاد و نتیجه تمایل این کشور به حرکت به سوی دوران مدرن بود. در این دوره طراحی تعریف جدیدی پیدا کرد و عملکرد در آن مهم‌تر از فرم مطرح می‌شد. سبک مدرن بر فرم های شسته رفته، اشکال معاصر، استفاده از مواد طبیعی و یکپارچه کردن فضای بین داخل و خارج تاکید دارد و ترکیبی از آسایش و شیک بودن را به همراه دارد. در واقع این سبک بین آن چیزی که در طبیعت وجود دارد و آن چیزی که ساخته دست انسان است ارتباط برقرار می‌کند. با معرفی سبک مدرن دوره تازه‌ای در زندگی آمریکایی پدید آمد و مردم در خانه‌های خود از مزایای جدیدی بهره مند شدند مثل پنجره‌های عریض، درب‌های کشویی، پاسیو و هرچیزی که بین دنیای داخل منزل و بیرون از منزل ارتباط برقرار می‌کرد.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

سادگی در سبک مدرن: دکوراسیون مدرن اساسا ساده، باشکوه و سطح بالا است و باورهای عامیانه مثل این که دکوراسیون مدرن گرم و لذت بخش نیست نباید شما را گول بزند. دکوراسیون مدرن می‌تواند با رنگ‌های خنثی، سطوح تمیز و فرم‌های ساده یک بار برای همیشه خانه شما را شیک و زیبا کند. شما می‌توانید سبک مدرن را به خانه خود بیاورید به شرط آن که اشتیاق و ذوق و سلیقه کافی برای این کار را داشته باشید. البته برای مدرن کردن دکوراسیون منزل لازم نیست سراغ بنایی و تغییرات اساسی در ساختمان منزل بروید بلکه با چند تغییر ساده می‌توان این کار را انجام داد.

قسمتهای مختلف خانه برای پیاده سازی سبک مدرن
یک خوشامد گویی مدرن: هر خانه‌ای یک ورودی دارد و این قسمت می‌تواند مهم‌ترین بخش خانه شما باشد چون وقتی یک تازه وارد قصد آمدن به خانه شما را دارد قبل از هر چیزی با این قسمت مواجه خواهد شد. از طرف دیگر وقتی خود شما پس از یک روز کاری طولانی و خسته کننده وارد منزل می‌شوید دوست دارید که با منظره‌ای دعوت کننده و دلپذیر روبرو شوید. برای دکوراسیون مدرن ورودی منزل سعی کنید آن را تا حد ممکن دعوت کننده و راحت طراحی کنید. وجود یک جاکفشی و یک جالباسی و جای چتر در این قسمت ضروری است تا شما و مهمانان بتوانید لباس‌ها و کفش‌های خود را در همین قسمت درآورید و هنگام خروج هم به آن دسترسی داشته باشید. نصب یک آینه نسبتا بزرگ هم ایده خوبی است چون هنگام خروج از منزل می‌توانید خودتان و لباس‌هایتان را به دقت بررسی کنید و دچار اشتباهات فاحش نشوید.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن آشپزخانه: آشپزخانه بهترین محل برای اضافه کردن دکوراسیون مدرن به منزل است. فرقی نمی‌کند سبک فعلی دکوراسیون آشپزخانه شما چه باشد و کابینت‌ها و قسمت‌های اصلی چه فرم و مدلی داشته باشند چون شما می‌توانید با چند تغییر ساده و کم هزینه در گجت‌های آشپزخانه سبکی مدرن به آن بدهید. به خاطر داشته باشید که در دکوراسیون مدرن اگر چیزی کاربردی نباشد هیچ ارزشی ندارد بنابراین حتما از اشیا و گجت‌هایی استفاده کنید که برای شما ارزش عملکردی دارند و آن‌ها را صرفا به عنوان دکور در آشپزخانه قرار ندهید. ابزارهایی که برای تهیه غذا و پخت و پز و مرتب کردن ظرف و ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرند، جای حوله و دستمال، جامایع هوشمند و چیزهایی از این دست که طراحی سطح بالا و مدرنی داشته باشند می‌توانند به مدرن شدن آشپزخانه شما کمک کنند.

حمام و دستشویی مدرن: وقتی صحبت از خطوط تمیز و سطوح صاف و یکدست و رنگ‌های خنثی مثل سفید می‌شود حتما شما هم دستشویی و حمام منزل خود را به خاطر می‌آورید. پس این فضاها بهترین فرصت را برای مدرن دکوراسیون خانه شما به وجود می‌آورند و نباید از این فرصت چشم پوشی کنید. اگر می‌توانید کاشی‌ها و سرامیک‌های حمام و دستشویی را عوض کنید و از مدل‌های مدرن استفاده کنید حتما این کار را انجام دهید اما به خاطر داشته باشید که در حمام و دستشویی هم مثل آشپزخانه ابزارها و گجت‌های مختلفی وجود دارد مثل آویز حوله، جا مسواکی و جای شامپو و صابون و مهم‌تر از همه آینه. شما می توانید این ابزارهای کاربردی را در مدرن‌ترین و سطح بالاترین شکل ممکن تهیه و نصب کنید و بدون آن که نیاز به تغییر اساسی در دکوراسیون حمام و دستشویی داشته باشید آن را مدرن و زیبا کنید.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن اتاق خواب: اتاق خواب محلی است که شما در آن آرامش خود را بازمی‌یابید و برای شروع یک روز جدید و پرکار انرژی خود را ذخیره می‌کنید. بنابراین فضای اتاق خواب باید آرامش بخش باشد و دکوراسیون مدرن می‌تواند بهترین انتخاب برای آن باشد چون هم شیک و زیبا است و هم آرامش و کاربردی بودن در آن یک اولویت محسوب می‌شود. اما برای مدرن کردن دکوراسیون اتاق خواب لازم نیست حتما تخت و کمد و چیزهای دیگر را عوض کنید و هزینه زیادی به خودتان تحمیل کنید. بلکه می‌توانید با اضافه کردن و یا عوض کردن چند اکسسوری ساده در اتاق خواب تغییری کوچک اما چشمگیر در آن به وجود آورید. به طور مثال یک کشوی جدید برای ساعت‌های مچی خود تهیه کنید و یا چند تابلوی مدرن و زیبا به دیوار بیاویزید یا این که از روتختی‌های کاربردی‌تر و ساده‌تر استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

پذیرایی با دکوراسیون مدرن: سالن پذیرایی مهمترین فضای هر خانه است که منعکس کننده سبک زندگی ، سلیقه و روحیات شما می باشد. برای مبلمان اتاق پذیرایی در دکوراسیون مدرن می‌توان از مبل ، کاناپه مدرن و یک میز در جلوی آن‌ها، میز غذاخوری، دیوارهایی با رنگ خنثی، تلویزیون و وسایل دکوری دیگر استفاده کرد. توجه کنید بهتر است برای داشتن اتاق پذیرایی به سبک مدرن، مبل راحتی خریداری کنید؛ چرا که مبلمان کلاسیک و رسمی برای این سبک مناسب نیستند. برای مدرن نشان دادن سالن پذیرایی می‌توانید از چند شمع با رنگ‌های روشن استفاده کنید.

پذیرایی با دکوراسیون مدرن: سالن پذیرایی مهمترین فضای هر خانه است که منعکس کننده سبک زندگی ، سلیقه و روحیات شما می باشد. برای مبلمان اتاق پذیرایی در دکوراسیون مدرن می‌توان از مبل ، کاناپه مدرن و یک میز در جلوی آن‌ها، میز غذاخوری، دیوارهایی با رنگ خنثی، تلویزیون و وسایل دکوری دیگر استفاده کرد. توجه کنید بهتر است برای داشتن اتاق پذیرایی به سبک مدرن، مبل راحتی خریداری کنید؛ چرا که مبلمان کلاسیک و رسمی برای این سبک مناسب نیستند. برای مدرن نشان دادن سالن پذیرایی می‌توانید از چند شمع با رنگ‌های روشن استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

ناهار خوری در دکوراسیون مدرن: اگر می‌خواهید حس خوبی در خانه مدرن خود داشته و از میل کردن ناهار در کنار دوستان و خانواده خود نهایت لذت را ببرید، استفاده از میز ناهارخوری بزرگ شیشه‌ای با صندلی‌های زیبا در اتاق ناهارخوری با دکوراسیون مدرن می‌تواند گزینه مناسبی باشد. برای تزیین نیز می‌توانید در بالای میز ناهارخوری از چراغ‌های دکوری استفاده کنید و با تعدادی گل و یا گیاه ، طبیعت را به سالن غذاخوری خود منتقل کنید.
دکوراسیون داخلی مدرن اتاق کار: اگر شما در منزل خود اتاق کار دارید و یا دکوراسیون محیط کار شما در اختیار و کنترل شما است می‌توانید دکوراسیون مدرن را به این محل هم بیاورید. برای این کار هم لازم نیست هزینه‌های زیادی متحمل شوید بلکه سعی کنید فضای اتاق کار خود را مرتب‌تر و کاربردی‌تر طراحی کنید. اضافه کردن تعدادی اکسسوری و ابزار که به این مرتب شدن کمک کند قطعا فضای اتاق کار شما را مدرن‌ تر و راحت‌تر خواهد کرد. هر چیزی که میز کار شما را خلوت‌ تر و منظم‌تر کند یک امتیاز مثبت در دکوراسیون مدرن محسوب می‌شود. یک میز کوچک برای یادداشت‌های روزانه تدارک ببینید، یک سطل آشغال مدرن‌تر را جایگزین سطل پلاستیکی ارزان قیمت خود کنید و تعدادی گلدان و کتاب و … به فضا اضافه کنید تا همه چیز زیباتر و مدرن‌ تر شود.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

ویژگی سبک دکوراسیون مدرن
۱- ساده و بدون تزیین: سبک مدرن تحت تأثیر معماری و طراحی آلمانی و اسکاندیناوی ، سبک طراحی مدرن داخلی ساده و بدون تزئین است. مهمترین کیفیت این سبک عملکردی است. فرمی که همیشه عملکرد را دنبال می کند.

۲- مواد طبیعی و رنگهای خاکی: طراحی داخلی مدرن معمولاً شامل استفاده از مواد طبیعی و رنگهای خنثی یا خاکی است. چوب ، فلزات ، چرم با رنگهای اصیل.

۳- خطوط تمیز: در معماری سبک مدرن و طراحی داخلی ، تاکید بیشتر بر تعداد منحنی ها و تمیز تر بودن خطوط افقی و عمودی است. عناصر سازه مانند بتن یا تیرها نیز اغلب در معرض دید باقی می مانند.

۴- فضاهای بدون سر و صدا: اگر به دنبال فضایی بدون استرس و بی سر و صدا هستید طراحی مدرن بسیار مناسب است.

۵- نور طبیعی و پنجره های بدون تزئین: در خانه های طراحی مدرن ، نور طبیعی بسیار مهم است ، بنابراین تعداد زیادی از پنجره ها مهم هستند ، اما آنها به طور معمول بدون تزئین هستند.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

۶- مبلمان ساده و کاربردی: مبلمان مدرن مانند معماری بر سادگی و کارایی تأکید دارد. در خانه های سبک مدرن معمولاً مبلمان کم افقی با خطوط تمیز مشاهده خواهید کرد. و مبلمان معمولاً از مواد طبیعی مانند چوب بدون رنگ ، چرم ، فولاد ، کروم یا شیشه ساخته می شوند. برای اینکه مبلمان مدرن در نظر گرفته شود ، باید از سطوح صاف نیز استفاده شود که تزئینات بسیار کمی دارند. در ابتدای جنبش مدرنیسم ، کارخانه های مبلمان تازه شروع به محبوبیت کردند ، و قطعات جزیی و حک شده ای را جایگزین آن کردند.

۷- پالت رنگی تک رنگ: در طراحی مدرن معمولاً از پالت رنگی تک رنگ استفاده می شود. رنگهای اصلی به طور معمول سیاه و سفید با برخی از رنگهای اصلی (زرد ، قرمز و آبی) که برای تکمیل پالت رنگی تک رنگ است.

۸- طرح‌های حیوانات در دکوراسیون مدرن : خانه‌های مدرن پر از طرح‌های حیوانات در اندازه‌های بزرگ و کوچک هستند. یک بالش معمولی روی کاناپه یا تخت‌خواب می‌تواند پاسخ‌گوی سلیقه و سبک خاص شما باشد. اگر نه، می‌توانید از الگوهای طبیعی درمقیاس‌های بزرگ‌ تر هم استفاده کنید؛ برای مثال پوشاندن پله‌های شناور با این طرح‌ها. چنین پله‌هایی در ورودی خانه تو چشم هستند و تحسین همه را برمی‌انگیزند.

۹- زرق‌وبرق در کنار سادگی داشته باشید: خیلی از خانه‌های مدرن، از مجاورت مطبوع متضادها بهره می‌برند. ترکیب عنصرهای خام، مثل چوب سنباده‌نخورده در قالب لوسترهای سقفی و قاب‌ عکس‌ها و آثار هنری قدیمی، با عنصرهای بزرگ‌تری، همچون پیشخوان‌های مرمرین و کابینت‌های برنجی، جو بسیار خاصی ایجاد می‌کند.

۱٠- الگوهای هندسی در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن: بسیاری از فضاهای مدرن، از ساختار و تکرار الگوهای هندسی بهره می‌برند، چون این نوع نشانه‌های بصری به محیط اطراف نظم می‌دهند. خوشبختانه وقتی پای الگوهای هندسی به میان می‌آید، امکانات بی‌نهایتی در دسترس هستند، از جمله زیراندازها، آثار هنری، منسوجات، مبلمان، کاغذهای دیواری و غیره.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

۱۱- آشپزخانه‌ی خاص: آشپزخانه‌ی خاص و به‌روز، از نشانه‌های طراحی مدرن هستند، اما همیشه هم بودجه‌ی لازم برای بازسازی کامل آشپزخانه وجود ندارد؛ پس برای تغییر دکوراسیون، آن اجزایی از آشپزخانه‌تان را انتخاب کنید که می‌توانید به‌روزشان کنید و ظاهری تازه و خاص به آن‌ها بدهید. برای مثال، رنگی خاص، یا نورپردازی جدید یا چهارپایه‌های بلند، ممکن است همان چیزهایی باشند که ظاهر آشپزخانه را دگرگون می‌کنند و حس تازه و خاصی به آن می‌دهند.

۱۲- عدم‌ تقارن: دنیای طراحی مدرن پر از نمونه‌های عدم ‌تقارن است. البته رعایت تعادل شرط مهم در عدم ‌تقارن است. بنابراین اگر آینه را درست بالای بخشی از مبلمان، مثل میز یا کاناپه یا قفسه‌ی کتاب هم قرار ندهیم، جالب به‌نظر می‌رسد. البته رعایت تعادل با شیء دیگری که وزن بصری غیرمشابه اما یکسانی با آن دارد، ضروری است.

۱۳- براق و طبیعی: بعضی‌ها دکوراسیون مدرن را سرد و افسرده می‌دانند، اما این اصلا منصفانه نیست. ایده‌های دکوراسیون مدرن، شکاف بین مدرنیته و طبیعت را در فضای معاصر پر کرده‌اند. مثلا استفاده از وسایل چوبی جلا داده، تجربه‌ای نو را با وسیله‌ای که از جنس طبیعت است، برای ساکنان خانه به ارمغان می‌آورند.

۱۴- قفسه‌های دیواری در دکوراسیون داخلی مدرن: داشتن یک دیوار برای قفسه‌ بندی واقعا ظرفیت قراردادن وسایل زیادی را ایجاد می‌کند. بسته به اینکه وسایل‌ تان چه هستند، می‌توانید دیواری را انتخاب کنید که جلوه‌ی بهتری داشته باشد. مثلا کاغذ دیواری‌های طرح‌دار فضای شلوغی را پشت یک مجموعه آثار هنری و سفالینه‌ها ایجاد می‌کنند. اگر می‌خواهید وسایل‌تان بیشتر در چشم باشند، قفسه‌ها را هم به رنگ دیواری درآورید که روی آن نصب کرده‌اید.

شباهت سبک مینیمالیست با سبک دکوراسیون داخلی مدرن
مینیمال در لغت به معنای حد کم از تعداد و یا شدت است. در معماری رویکرد و سبک مینیمالیستی به معنی استفاده از کمترین عناصر ممکن است. ساختن منزل با کمترین تنوع در متریال و بافت، استفاده از تعداد کمی از رنگ های اکثرا روشن و نورپردازی محدود به صورت فکر شده بر روی سطوح خاص، فضایی بسیار آرامش بخش و راحت به وجود می آورد. در حقیقت ایده اصلی طراحی مینیمال کم کردن حواشی، و رسیدن سادگی است .این سبک برگرفته از فلسفه (( ذن )) و همچنین معماری شرق دور است. دکوراسیون مدرن هرچه کمتر وسیله وجود داشته باشد ایده آل ‌تر است. فضای خالی، دیوارها و بین مبلمان بخش‌های فوقانی سقف به اندازه فضاهایی که از وسایل پر شده است با اهمیت هستند. مبلمان در دکوراسیون مدرن باید خطوطی صاف و ساده داشته باشند. پارچه های مبلمان باید به رنگ‌های خنثی باشند مانند سفید ، سیاه ، تنالیته رنگ های خاکستری و چند رنگ دیگر که در مقاله رنگ شناسی به آنها اشاره شده است. پارچه‌هایی که روی مبل کشیده می‌شوند باید از جنس نخ، پشم، کتان و کنف باشد تا طبیعی به نظر بیایند. اجزای دیگری که همراه مبلمان هستند نیز باید ساده باشند و وسایل اضافی نداشته باشند. کوسن‌ها هم باید دارای شکل‌های هندسی ساده باشند. در این سبک در کل همه چیز باید ساده و بدون زرق و برق باشد و حتی اگر می‌خواهید در خانه مدرن قالی نیز داشته باشید بایستی از قالی با شکل‌ها و خطوط ساده استفاده کنید. این سبک نمودی از دقت و بی آلایشی است و همه چیز در آن به اندازه استفاده می شود. در سبک مینیمالیستی، فضاها بدون زمینه های مجلل و پر زرق و برق بر سادگی تاکید دارند. رنگ های مورد استفاده در این فضاها یا خیلی تیره و یا خیلی روشن و در بعضی از مواقع رنگ های درخشان هستند. استفاده از اشکال هندسی مانند مربع مستطیل و دایره در این سبک متداول است. سطوح وسایل استفاده شده صاف و بدون جزئیات است. شعار سبک مینیمالیستی: ” کمتر غنی تر است “.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

*** روزگاری بود که اتاق نشیمن، فضای کاملا جدایی برای مردها محسوب می‌شد. البته شاید هنوز هم همین‌طور باشد. اما آنچه در دکوراسیون مدرن جالب است، این تمایل به ترکیب عناصر مردانه و زنانه در هر فضایی است. ایجاد تعادل زیبا و خوشایندی در سبک دکوراسیون، در هر فضایی، از اتاق خواب گرفته تا اتاق نشیمن، و اتاق ناهارخوری، همه‌ی اعضای خانواده را منتفع می‌کند.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید