اجرا روف گاردن

0
338
اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن

اجرا روف گاردن

وقتی که واقعا برایت اهمیتی نداشته باشد که دیگران در موردت چطور فکر میکنند به یک درجه ای از آزادی می رسی که بعدش می توانی به هر موفقیتی دست پیدا می کنی.

اجرا روف گاردن : روف گاردن چیست؟ باغ بام یا روف گاردن، هر نوع پوشش گیاهی است که در پشت بام ساختمان بنا شده است.  جدا از فواید تزئینی ، باغ بام به منظور ارائه معماری ، کنترل دما ، فرصت های تفریحی ، زیستگاه های حیات وحش و غذا در خدمت شما است. در واقع بیشتر ما یک سقف داریم ، خیلی از ما در واقع از آن سقف فقط برای  سرپناه استفاده می کنیم. خوشبختانه نسل جدیدی از سازندگان ، معماران منظره ، مقامات دولتی و صاحبان املاک در حال کشف مزایای بسیاری از روف گاردن ها یا  باغ های پشت بام و همچنین سایر ویژگی های یک بام سبز هستند. و این جای امیدی بس بسیار است برای حفظ محیط زیست اطرافمان و گامی در جهت رشد فضای سبز در محیط خاکستری شهری.

روف گاردن و پس انداز انرژی: برای درک بهتر فواید انرژی یک روف گاردن ، درک مفهوم جهنم گرمای شهری ، افزایش دما که تقریباً در تمام مناطق شهری یافت می شود ، حائز اهمیت است.  پرتوهای خورشیدی بتن ، آسفالت و سایر مواد ساخته شده توسط انسان را خیلی سریعتر و گرم تر از آن می کند که درختان ، گیاهان و فضای سبز را گرم می کند.  نتیجه منطقه بزرگ هوای گرم – جهنم گرما – در تمام سال از آن محیط های شهری است. در حالی که این امر به گرم نگه داشتن شهرها در زمستان کمک می کند ،  گرمای شهری باعث می شود که تابستان ها شهرها گرمتر شود و این بدان معنی است که سیستم های تهویه هوا و سایر تجهیزات خنک کننده باید سخت تر و طولانی تر کار کنند.  در نتیجه افزایش تقاضای انرژی ، فشار واقعی شبکه های برقی را ایجاد می کند و می توانند قبض های انرژی تابستانی را افزایش دهند بنابراین از طریق روف گاردن ها می شود این انرژی ها را ذخیره کرد و به جای مصرف بی رویه از فضای سبز برای کیفیت و بهبود زندگی استفاده کرد. یک  روف گاردن می تواند بار خانه ها وساختمان های تجاری را کاهش دهد.  یک مطالعه توسط شورای تحقیقات ملی کانادا نشان داد که یک سقف در معرض نور خورشید می تواند در روز آفتابی به اندازه 158 درجه گرم باشد،  اما همان سقف یکسان هنگامی که توسط یک باغ بام سبز و سایه دار پوشانده می شود ، در دمای 77 درجه نسبتاً سرد باقی می ماند.این اثر خنک کننده باعث صرفه جویی در انرژی میشود. براساس گزارش کانادا ، میانگین تقاضای انرژی روزانه برای تهویه مطبوع با سقف لخت 6.0 تا 7.5 کیلو وات ساعت (20،500-25،600 BTU) بود.  اما گیاهان سایه در بوستان پشت بام باعث کاهش جریان گرما و در نتیجه کاهش تقاضای متوسط ​​انرژی روزانه به کمتر از 1.5 کیلووات ساعت (5،100 BTU) – صرفه جویی بیش از 75 درصد می شود.

اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن
مزایای معماری روف گاردن یا سقف های سبز

*علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی ، باغ های پشت بام تاثیر مفیدی بر خود سقف ها دارند.  بیشتر سقف ها ، در معرض آفتاب ، باد ، برف و باران قرار دارند و تغییرات بسیار زیادی در دما دارند.  این درجه حرارت های شدید باعث می شود که غشای سقف در هوای سردتر کوچک شود و در هوای گرم گسترش یابد. این همه  انبساط و انقباض باعث افزایش خرابی روی سقف می شود و طول عمر آن را کوتاه می کند ، اما روف گاردن ها می توانند کمک کنند. در تحقیقات کانادایی که در بالا ذکر شد ، سقف برهنه نوسانات دمای روزانه 83 F را تجربه کرده است. وقتی باغ روناک ، واشنگتن ، یک سقف سبز را در ساختمان شهرداری خود با هزینه 123،000 دلار نصب کرد ، 20 تا 60 سال به عمر بام فعلی افزود.

*روف گاردن و مدیریت آب طوفان:  یکی دیگر از مزیت های مهم باغ بام ، توانایی آنها در مدیریت بارندگی ، تمیز کردن آن و در عین حال کم کردن مقدار آلودگی آب است ، بنابراین بار سیستم های فاضلاب محلی و طوفان را کاهش می دهد. هنگامی که محققان کانادایی میزان رواناب از یک سقف بدون روف گاردن و یک سقف با وجود روف گاردن را مقایسه کردند ، تفاوت حیرت انگیز بود: روف گاردن میزان رواناب را 75 درصد کاهش داد و زمان رواناب را 45 دقیقه به تاخیر انداخت.  برای سیستم های فاضلاب فاضلاب که بطور معمول پس از طوفان باران فاضلاب خام را تخلیه می کنند ، این یافته خبر بزرگی است. گرچه محققان کیفیت آب رواناب را اندازه گیری نکردند ، اما طرفداران بام های سبز و باغ های پشت بام ادعا می کنند که بارندگی در سقف بدون اجرای  روف گاردن حاوی بسیاری از آلاینده ها مانند ترکیبات آلی فرار مبتنی بر نفت (VOC) است.اما هنگامی که میزان بارندگی توسط یک پوشش درختان و گیاهان ضبط می شود و سپس از طریق خاک گیاهان فیلتر می شود ، حاوی آلاینده های مضر کمتری است. و این یکی از بهترین مزایای اجرای روف گاردن در پشت بام است.

اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن

*لذت بردن از روف گاردن: علاوه بر فواید زیست محیطی و مالی باغهای پشت بام ، یک مزیت دیگر نیز وجود دارد، لذت داشتن یک باغ و باغداری، به خصوص در مناطق شهری جایی که زمین های کشاورزی بسیار نادر است و اگر هم وجود نداشته باشد، ایجاد یک باغ پشت بام سبز و سرشار از میوه و سبزیجات تازه و همچنین فضاهای آرام و سبز برای استراحت و تفریح ​​را در خود جای داده است.

*قبل از اجرای  روف گاردن یا باغ سبز؛ باید از شهرداری مجوز اجرای روف گاردن را بگیرید. شهرداری  سایر ملزومات را برای اجرا دارند.  با این حال ، بسیاری از این مقامات دولتی متوجه می شوند که پس انداز انرژی ، کاهش آب آلوده حاصل از بارندگی و طوفان و سایر مزایای باغ های سبز می تواند محیط زیست را از خطرات بسیار زیاد نجات دهد. به عنوان مثال شهرداری  شیکاگو و شهر نیویورک در واقع تشویق به نصب باغ های پشت بام در سراسر شهرهای خود می کنند. که این خود یک گام بزرگ در تحقق فضای سبز است.

*کشاورزی در روف گاردن ها یا پشت بام سبز می تواند راه حل افزایش تقاضای مواد غذایی را فراهم کند و همچنین می تواند یک شهر پایدار و قابل سکونت را ارتقا بخشد.  غذای تازه و بی خطر محلی را می توان از طریق باغ های پشت بام در شهر تأمین کرد.

اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن

اجرای انواع روف گاردن یا باغ بام سبز  

۱- اجرای روف گاردن گسترده: این نوع باغ بام به حداقل لایه بستر خاک نیاز دارد و از این رو نگهداری از آن بسیار آسان است.  این باغ ها برای انبارها ، گاراژها ، سقفها یا سایر ساختمانهای اضافی در اطراف خانه مناسب هستند.  در عین حال از نظر زیبایی؛ زیبایی کمتری دارد زیرا انواع پوشش گیاهی که روی این گیاه رشد می کنند بسیار محدود است.  گیاه گل دار و خزه بهترین نوع پوشش گیاهی برای این نوع باغ است.  گلسنگ می تواند به راحتی روی سطحی مانند پلاستیک ، فلز و شیشه رشد کند.  از طرف دیگر خزه ، گیاه کوچکی است که برای رشد آن به رطوبت کمتری نیاز دارد و رطوبت زیاد خاک برای رشد آن است.  این باغ بام از نظر انواع پوشش گیاهی و ساخت و ساز ارزان تر است و برای آب و هوای مرطوب ایده آل است؛ بستر باغ بام سبز گسترده احتیاج به مراقبت کمتری دارد، این نوع  روف گاردن فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق است.معمولا این نوع از بام سبز برای زمانی که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می شود. و فقط پرسنل نگهداری و تعمیر به این نوع بام دسترسی دارند.این نوع بام مثل چمنهای نروژی بر روی بامهای مسطح و شیبدار احداث می شود.در این سیستم معمولا گیاهان به عمق 40 تا 100 میلیمتر استفاده می شوند.حدود بار نهایی بام تقریبا بین 50 تا 100 کیلوگرم بر مترمربع در حالت اشباع می باشند.در مورد بام های شیبدار در اغلب مکان ها 10 تا 20 درصد شیب توصیه می شود.در شیب حداکثر 30 درصد نیاز به استفاده از زه وار و ابزارهای ضد فرسایش وجود دارد. خاک ها یا بسترها معمولاً از نوع ماده مغذی کمی هستند و بنابراین رشد گونه های علفهای هرز مهاجم و ضخامت به حداقل می رسد. گیاهان انتخابی برای رشد در چنین شرایطی باید ویژگی های مخصوص این شرایط را دارا باشند. در این نوع از روف گاردن سبک های کاشت معمولاً با هدف ایجاد جامعه گیاهی خود پایدار در پشت بام ، و البته  طبیعت گرایانه هستند. در نظر داشته باشید که سقف ها محیط های سختی برای رشد گیاهان هستند  توصیه می شود در این سیستم از تخته های مخزن استفاده کنید به منظور صرفه جویی و کنترل آب ، جریان در زیر خاک ، ورود یک لوله نشتی در طرح به زنده ماندن گیاهان در دوره های خشک کمک می کند. این نوع از روف گاردن به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته میشود.

اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن

۲-  اجرای باغهای بام نیمه فشرده: این نوع باغ بام نیاز به یک لایه خاک عمیق تر دارد که باعث افزایش تنوع گونه های گیاهی می شود.  با توجه به پوشش گیاهی ، بار بیشتری برای حفظ خاک و آب ، برای ساخت این نوع پایدار نیاز است.  پوشش گیاهی را می توان با گونه های پایین تر از جنس Sedum انجام داد. از آنجا که این گونه ها شیرین هستند ، نیازی به آبیاری مکرر ندارند.  با این حال ، پوشش گیاهی در دوره های طولانی طولانی خشک نیاز به آبیاری اضافی دارد.  گلهای وحشی که احتیاج به نگهداری ندارند می توانند در چنین باغهای سقف به راحتی پرورش داده شوند.این نوع بام سبز شامل انواع مختلفی از گیاهان می باشد و مثل یک پارک طراحی می شود.برخی از بام های سبز دارای درختان بزرگ و آبنما هایی می باشند که این موضوع خود احتیاج به تقویت اساسی سازه دارد. این سیستم اغلب نیازهای سازه ای جدیدی را برای بام الزامی می کند به ویژه برای بام هایی که دسترسی عمومی نیز داشته باشد.این روف گاردن گاهی نسبت به روف گاردن گسترده هزینه بیشتری را طلب می کند.

۳- باغهای پشت بام فشرده:  سبزیجات مشابه باغ حیاط خلوت مانند گل ها ، درختچه ها ، درختان و چندین عنصر پارک را می توان در این نوع باغ ها کاشت.  با این حال ، این باغ بام مستلزم ساخت و سازهای بزرگ و پایدار است و از این رو بیشتر ساختمانها برای باغهای بام فشرده مناسب نیستند.  علاوه بر نیازهای اساسی به نگهداری ، در آبیاری نیز مورد توجه ویژه قرار می گیرد.

اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن

۴- اجرای روف گاردن مدولار؛ جعبه گیاه:در این نوع از باغ بام  گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می‌پوشاند، نگهداری می‌شود. در سیستم غیر مدولار محیط کاشت یک لایه پیوسته بر روی بام سبز می‌باشد. در مدولار این محیط ناپیوسته هست. این مدل از بام سبز برای پروژه‌های مسکونی و ساختمان‌های متعارف مناسب است. سیستم مدولار قابلیت اجرا بر روی کلیه بام های ساخته شده و در حال بهره برداری را دارا می باشد. اجرای پوشش گیاهی در این سیستم تنوع بالایی را شامل می شود. در واقع پوشش گیاهی به صورت غیر مستقیم و بدون تماس با سطح بام داخل جعبه های مخصوصی که از پیش ساخته شده اند کاشته می شود.

۵- اجرای ترکیبی روف گاردن گسترده و متمرکز: این نوع دارای فواید دو روف گاردن است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.

نکات طراحی باغ سقف

*سطح مقطع یک باغ بام به طور معمول با یک لایه عایق در پایین ، یک غشای ضد آب جهت جلوگیری از نشت ساختمان از ساختمان و یک مانع ریشه ای برای جلوگیری از نفوذ ریشه ها از طریق غشای ضد آب آغاز می شود.  غشاء ضد آب که می تواند در برابر اثرات اسیدهای آزاد شده از برخی ریشه های گیاه مقاومت کند باید استفاده شود.

*لایه زهکشی ساخته شده از پلاستیک سبک ، رس یا سنگ ماسه سبک بعدی است. علاوه بر حفظ سطح آب ، این لایه رسانه های رو به رشد را نیز هواده می کند.  نقاط زهکشی باید از بالا قابل دسترسی باشند زیرا سیستم سقف کل سقف را پوشش می دهد.  در طرح های خاصی ، لایه زهکشی همچنین می تواند آب را برای استفاده های بعدی گیاهان ذخیره کند.  در بالای لایه زهکشی یک  فیلتر تشک وجود دارد که اجازه می دهد تا آب درون آن خیس شود و همچنین از فرسایش ذرات ریز خاک جلوگیری می کند. سرانجام ، لایه های بالا از یک پتو بادی ، گیاهان و رسانه های رو به رشد تشکیل شده است.  مواد در حال رشد از نظر وزنی سبک بوده و در هنگام تأمین مواد مغذی گیاهان به زهکشی کمک می کند. از پتو باد برای نگه داشتن محیط در حال رشد تا زمانی که ریشه گیاهان شکل بگیرد استفاده می شود.

اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن

اجزا روف گاردن به 5 دسته تقسیم می شود

plant Layer: اغلب شامل گیاهانی هستند که بتوانند در خاک کم عمق و با مراقبت و نگهداری کم رشد کنند.

Growing Medium – 2: محیط کشت، فضایی که گیاهان در آن شروع به رشد و نمو میکنند، محیط کشت به واسطه الزامات خاص سازه‌ای باید وزن کمی داشته باشد به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوت هایی دارد. در این حالت باید از محیطی برای کشت استفاده کرد که حتی الامکان سبک بوده و وزنش حدود 900 کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب باشد. یک مخلوط معمولی مرکب از یک سوم ماسه، یک سوم سنگ‌های متخلخل و یک سوم گیاخاک مصنوعی (ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی) محیطی مناسب را تشکیل می‌دهد.

Drainage layer: لایه زهکش، لایه زهکش خود می‌تواند مجموعه پیچیده‌ای از لایه‌های دیگر به شرح زیر باشد:

الف- لایه صافی( Filter Layer): در بین محیط کشت و لایه زهکش فیلتری قرار دارد که رطوبت را از محیط ریشه‌ها دور می‌کند و مانع از گندیدگی ریشه‌ها می‌شود. این فیلتر می‌تواند شامل یک بافت پارچه‌ای باشد. این فیلتر نیز حتی می‌تواند لایه‌ای از شن و ماسه باشد.

ب- لایه مانع ریشه ها(Root Barrier): لایه‌ای است که به خوبی از نفوذ ریشه‌ها و آسیب زدن آن‌ها به عایق کاری و غشاء سقف جلوگیری می‌کند.

ج- صفحه زهکش( Drain Board) یک صفحه سه لایه است که لایه بالایی فیلتر را انجام میدهد و آب اضافی را از قسمت ریشه ها دور می کند.این لایه همچنین به عنوان لایه محافظ ریشه ها عمل می کند.لایه وسطی که به شکل کاسه های مخروطی شکل است آب اضافی را از ریشه ها دریافت کرده و در خود نگه میدارد. لایه پایینی یک فیلتر پارچه ای است که مانع از آسیب دیدن غشاء و عایق می شود.

اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن

Protective layer لایه محافظ: این لایه شامل پوشش‌هایی است که بام و سیستم عایق کاری را از نشت کردن و نفوذ آب حفاظت می‌کنند. این صفحه می‌تواند باریکه‌ای از بتن سبک، صفحه‌ای از عایق محکم، ورق ضخیم پلاستیکی، ورق مسی، یا ترکیبی از اینها، بر حسب ویژگی‌های طراحی و کاربرد بام سبز باشد.

5- water poofing ساختار سقف غشاء بام یا لایه عایق کاری رطوبتی بام را از نشت کردن و چکه کردن محافظت می‌کنند.

مراحل اجرای روف گاردن

مرحله ی اول زیرسازی برای ساخت روف گاردن یا باغ بام: بعد از محاسبات تان و اطلاع یافتن از میزان بارگذاری و تحمل سقف مورد نظرتان و محاسبات سازه ای ساختمان شروع به مرحله زیرسازی می کنید. زیر سازی یعنی اینکه شما باید محل خروج آبیاری گیاهان و همچنین آبهای باران و رواناب ها را مشخص کنید، البته قبل از اجرا حتما سقف باید ایزوگام باشد. بعد از این مراحل نوبت به اجرای شبکه ی آهنی است، اجرای شبکه آهنی با بار از پیش تعیین شده اهمیت بسیاری در زیرسازی روف گاردن دارد.

مرحله دوم اجرای تاسیسات : بعد از اجرای شبکه آهنی و ایجاد کردن ارتفاع مورد نظر برای روف گاردن نوبت به عبور تاسیسات مورد نیاز در روف گاردن است، لوله های آب برای آبیاری را به روی پشت بام برده و بسته به نوع طرح گیاهان در قسمت های مختلف روف گاردن شیلنگ های آبیاری را در زیر روف گاردن عبور می دهیم، اگر مایل هستید از مه پاش استفاده کنید باید از شیلنگ های مه پاش استفاده کنید. بعد از آن لوله های برق را در زیر روف گاردن عبور می دهیم و جاهایی که می خواهیم نورپردازی کنیم لوله های برق را عبور می دهیم. سیستم گاز کشی برای گرم کردن گیاهان در زمستان اگر لازم باشد انجام می شود.

اجرا روف گاردن
اجرا روف گاردن

مرحله سوم اجرای باکس گل: محل های مورد نظر جهت طراحی باکس را مشخص کرده و با قوطی آهن 4*4آهن کشی می کنیم. این شبکه باکس با شبکه آهنی زیر اتصال دارد،داخل باکس ها با ورقه های گالوانیزه 3 میلیمتر پوشانده می شود. زیر باکس ها حتما باید سوراخ باشد تا در هنگام آبیاری گیاهان آب اضافه خارج شود، عمق کشت گل و گیاهان در این باکس ها نباید از 50 سانتیمتر کمتر باشد. در این باکس ها گل و گیاهان مورد نظر در روف گاردن کاشته میشود، انتخاب گل و گیاه باید بر اساس شرایط آب و هوایی باشد.

مرحله چهارم نصب ورق پانچ و ترموود: در این مرحله باید روی شبکه های آهنی ورق پانچ 3 میلی متر بطور کامل جوشکاری شود. به ورقه ها حتما باید ضد زنگ بزنند، بعد از آن روی ورق های پانچ چمن مصنوعی پوشانده میشود.

تعمیر و نگهداری روف گاردن: نگهداری روف گاردن یکی از مهمترین موانع نصب آنها تلقی می شود.  با این حال ، در نظر گرفتن برنامه نگهداری در طول فرآیند طراحی بسیار ضروری است زیرا همه باغ های پشت بام نیاز به نگهداری دارند.  کلیه ساختمانهای تجاری با باغ بام ملزم به بررسی دوبار در سال  هستند.  تعمیر و نگهداری بیشتر به نتیجه دلخواه مشتری بستگی دارد ، که در صورت وجود باغ بام فشرده تا چک های سه ماهه یا حتی دو بار در سال در صورت وجود گسترده ترین باغ بام ، ممکن است بسته به نتیجه مطلوب مشتری باشد.

موارد زیر برخی از مهمترین فاکتورهایی است که باید در طول نگهداری مورد توجه قرار گیرد:

*برای جلوگیری از انسداد زهکشی و رشد گیاهان نامطلوب باید تلاش کرد.

*استفاده از کود باید به حداقل برسد زیرا سطح بالای استفاده ممکن است منجر به افزایش سطح مواد مغذی شود.  که ممکن است بر کیفیت آب تاثیر منفی بگذارد.

*موانع پوشش گیاهی بسیار مهم هستند زیرا از گسترش آتش جلوگیری می کنند.

*داشتن سیستم های محافظت در برابر سقوط ضروری است زیرا تعمیر و نگهداری در لبه 2 متر پشت بام انجام خواهد شد.  این سیستم ها لازم است سالی یک بار نگهداری شوند.

***باغ های پشت بام بسیار زیبا به نظر می رسند ، چشم اندازی عالی دارند و روشی هوشمندانه و سریع را برای لذت بردن از یک عقب نشینی آرام در دل شهر فراهم می کنند.  اما فراتر از مزایای تزئینی آنها ، بسیاری از مزایای چشمگیر و مهم دیگر در ساخت باغ های پشت بام وجود دارد که یکی از مهمترین آنها ارتباط شهرهای شلوغ و آلوده با طبیعت سبز و خوش آب و هوا است.*** سپاس از نگاه سبزتان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید