دکوراسیون داخلی صرافی

0
580
طراحی داخلی صرافی
طراحی داخلی صرافی

طراحی داخلی صرافی

مشکل‌ترینِ کار تصمیم گیری برای اقدام است، باقی صرفا به سرسختی برمی‌گردد.

طراحی داخلی صرافی : طراحی داخلی چیست ؟ طراحی داخلی، نقشه کشی و ساخت و ساز فضاها به دست انسان، بخشی از طراحی محیطی بوده و ارتباط نزدیکی با معماری دارد. اگرچه طراحی برای ایجاد یک محیط خوشایند به دوران تمدن اولیه بشر بر می گردد،رشته طراحی داخلی نسبتا جدید است. از اواسط قرن بیستم به نحوی از واژه دکوراتیو داخلی استفاده شد که تقریبا معنا خود را از دست داد بنابراین واژه های توصیفی بیشتری مورد استفاده قرار گرفته اند. اصطلاح طراح داخلی نه تنها محدوده بزرگتری را شامل شده بلکه خود را به عنوان یک حرفه جدی نشان می دهد. در بعضی از کشورهای اروپایی ،جایی که این حرفه از آنجا نشات گرفته، به عنوان معمار داخلی از این حرفه یاد می شود.کسانی نگران تعداد بالای عناصر به کار رفته که ساخت دست بشر هستند، این رشته را به عنوان طراحی محیطی نام می برند. طراحی داخلی در واقع روند شکل دهی، فرم گیری و انتخاب جنبه های روانشناسی محیطی و معماری داخلی است. طراحی داخلی نباید با دکوراسیون داخلی اشتباه گرفته شود، مثلا برای طراحی داخلی صرافی، انتخاب رنگ ها، محل نورپردازی ها، محل باجه های فروش، جنس دیوار ها و جنس کفپوش، همه و همه از اصول طراحی داخلی به شمار می روند. اما اموری مانند نحوه چینش مبلمان و چینش دکوراسیون داخلی از اصول طراحی صرافی نیست بلکه بیشتر به دکوراسیون داخلی ربط دارد.

طراحی داخلی صرافی
طراحی داخلی صرافی
قوانین طراحی داخلی چیست ؟

طراحی داخلی یکی از شاخه های معماری می باشد ،باید این نکته را در نظر داشت که هر  شاخه تخصصی در هر رشته صرفا در محدوده همان مجموعه معنادار خواهد بود. بهترین ساختمان ها و فضای داخلی، فضاهایی هستند که میان عناصری که کلیت را تشکیل می دهند ناهمخوانی وجود نداشته باشد.در میان عناصر، جنبه های سازه ای یک ساختمان، برنامه ریزی سایت، محوطه سازی، مبلمان و گرافیک معماری (علائم)، و همچنین جزئیات داخلی است که در نمونه های بسیاری از ساختمان های برجسته و داخلی ایجاد شده است و به صورت یکپارچه(هماهنگ) عمل میکنند. به دلیل پیچیدگی تکنولوژیکی، برنامه ریزی و ساخت در دوران معاصر؛ ممکن نیست. معمار یا طراح در تمام جنبه های ساختمانی که در دوران مدرن ساخته می شود متخصص باشد.لذا ضروری است که متخصص ها به صورت گروهی و در ارتباط با یکدیگر با دانش کافی در جهت رسیدن به هدف مشترک همکاری کنند، در حالی که معمار بر روی طراحی کلی بنا تمرکز می کند، طراح داخلی به جنبه های دقیق مقیاس طراحی، زیباشناسی خاص و کاربردی و پرسش های روانشناختی و شخصیت و ویژگی فضا درگیر است .اگرچه طراحی داخلی هنوز یک حرفه در حال توسعه است بدون تعریف دقیق از محدودیت های آن اما این گرایش می تواند در دو گروه مسکونی وغیر مسکونی طبقه بندی شود. که اساسا در هر دو مورد بسیار حائز اهمیت است. در اینجا ما درباره ی طراحی داخلی صرافی ها صحبت می کنیم.

طراحی داخلی صرافی
طراحی داخلی صرافی

اهمیت طراحی داخلی صرافی: صرافی شاید مکانی بی توجه واقع شود اما از امر دکوراسیون داخلی مستثنی نمی باشد و حتی می توان گفت که طراحی داخلی صرافی می تواند حائز اهمیت نیز باشد. بهتر است طراحی و دکوراسیون داخلی صرافی کمی ملایم تر به کار رود و متناسب با فضای آنجا باشد و البته بهتر است مبلمان یا میزهای موجود در آن را مخصوص با آن مکان انتخاب کنند. طراح هم هدفش بر آن است تا با کاربردی کردن فضا و استفاده از طرح های جدید وسایل مورد نیاز صرافی، طراحی داخلی صرافی را شیک و مدرن به اجرا درآورد.

اصول طراحی داخلی صرافی

* سلیقه مشتری

جدا از این مبحث که طراح، طراحی صرافی را انجام دهد یا طراحی فضای دیگر، اصل اول در طراحی فضاهای مختلف، رعایت سلیقه مشتری است. ارزش گذاردن و محترم شمردن سلیقه شخصی کارفرما، یکی از اصول ابتدایی و در عین حال بسیار مهم است که طراحان داخلی باید به آن توجه کنند. اینکه کارفرما یا مشتری پس از اتمام کار، از طراحی داخلی راضی باشد، بر سلیقه شخصی طراح ارجحیت دارد.

طراحی داخلی صرافی
طراحی داخلی صرافی

* یک طراح داخلی، برای طراحی فضاهای عمومی و پر رفت و آمد مانند صرافی باید اصل انرژی را در اولویت های خود قرار دهد. در اکثر طراحی ها از جمله طراحی داخلی صرافی، طراح باید به دنبال بیشترین بهره گیری از نور طبیعی باشند که این یعنی وجود پنجره های بزرگ رو به جنوب یا وجود نورگیر در سقف. در طراحی فضاهایی که عموما کوچک هستند، رعایت سادگی و عدم شلوغی باید یکی از اولویت های طراح باشد. طراحی داخلی صرافی باید به گونه ای باشد که مهمترین بخش صرافی که همان باجه پذیرش و فروش می باشد، در عین حال که به راحتی در دسترس است، باید در زمان های شلوغی نیز تا حدی از خود انعطاف پذیری نشان دهد و بتواند جمعیت را در خود جای دهد، پس نباید برای این بخش یک طراحی شلوغ در نظر گرفته شود. از دیگر سو، اتاق مدیریت نیز باید بعد از فضای پذیرش و باجه فروش، دسترسی آسانی داشته باشد چرا که ممکن است اکثر مراجعه کنندگان به دیدار با مدیریت نیاز پیدا کنند. پس نحوه چیدمان و طراحی داخلی صرافی باید به گونه ای باشد که اتاق مدیریت علاوه بر دسترسی آسان، پاسخگوی حجم زیاد جمعیت باشد، برای این منظور می توان برای ورودی اتاق مدیریت یک راه پله در نظر گرفت تا انتظار مراجعه کنندگان موجب ازدحام جمعیت نشود. همچنین صرافی ها برای ساعات شلوغ خود، نیاز به یک مکان وسیع و باز برای انتظار مراجعه کنندگان دارند.

طراحی داخلی صرافی
طراحی داخلی صرافی

*اصل امنیت : در طراحی صرافی ها، طلا فروشی ها و جواهر فروشی ها، طراح باید بیشترین حساسیت را نسبت به طراحی یک فضای کاری ساده ودر عین حال با رعایت تمام اصول ایمنی، به خرج دهد. رعایت اصولی مانند قالب بندی و تزریق بتون، جنس ماده استفاده شده در تک تک اجزای داخلی صرافی (مثلا جنس استیل برای درب های ضد سرقت، جنس سنگ و سرامیک به کار رفته در طراحی فضای داخلی صرافی و…)  از اصول اولیه رعایت ایمنی در طراحی داخلی صرافی می باشند. یکی دیگر از اصول مهم در یک طراحی ایمن برای فضاهای کاری حساس مانند صرافی ها یا طلا فروشی ها، انتخاب مکان هایی مناسب برای نصب دوربین های مدار بسته می باشد. همچنین در انتخاب جنس درب ها و ورودی های صرافی باید کاملا محتاطانه برخورد کرد، استفاده از درب های ضد سرقت، شیشه های ضد ضربه و حتی ضد گلوله در طراحی داخلی صرافی بسیار مهم می باشد.

طراحی داخلی صرافی
طراحی داخلی صرافی

*در پیاده‌سازی یک طراحی دکوراسیون داخلی مناسب برای یک صرافی مدرن و امروزی، می‌توانید از یک تابلوی نمایش‌دهنده نرخ به‌روز طلا و ارز، برای مطلع شدن مشتریان از قیمت به‌روز آن‌ها استفاده شود. تا مشتریان با اطلاعات دقیق‌تری بتوانند ،به انجام معاملات ارزی خود و مبادله کردن پول‌های خود بپردازند.بنابراین در طراحی صرافی باید دقت داشته باشیم که مکان جداگانه‌ای برای قرارگیری ارزهایی مانند یورو و دلار و هم‌چنین سکه‌های متفاوت موردنیاز خواهد بود.با استفاده از این روش صراف می‌تواند به‌راحتی به ارزهای مدنظر دسترسی داشته باشد و با سهولت بیشتری امور تبادل ارز را انجام داده و رضایت خاطر مشتری را به‌طور کامل به دست آورد.

نکات مهم در طراحی فضای کاری

*در طراحی فضاهای کاری، یک طراح خوب علاوه بر نکات عامی که در ابتدای متن به آنها اشاره شد، باید برای  برخی از نکات، ارزش و توجه بیشتری را قائل شود. از آنجایی که صرافی یک فضای کاری پر استرس و پر مشغله می باشد، پس طراحی صرافی باید به گونه ای باشد که رنگ های مصرفی در ساختمان صرافی، رنگ های تنش زا یا انرژی زا نباشند. استفاده از رنگ های آرامش بخش و خنثی مانند رنگ سبز یا سفید یا قهوه ای روشن، برای طراحی داخلی صرافی، مناسب به نظر می رسد. از دیگر اصول مهم در طراحی این گونه فضاها، پیش بینی محل استراحت برای کارکنان است. همانطور که اشاره شد، شغل صرافی یک شغل پرتنش و پر استرس است پس طراح باید در طراحی مکان استراحت، علاوه بر رعایت اصول روانشناسی برای کاهش تنش (مثلا انتخاب رنگ مناسب) این نکته را نیز در نظر داشته باشد که مکان استراحتگاه باید دور از فضای اصلی و شلوغ صرافی باشد.

طراحی داخلی صرافی
طراحی داخلی صرافی

*هرگز زیاده روی و بیش از اندازه طراحی نکنید. زمانی که به نقطه ای رسیدید که آنچه را طراحی کرده اید دوست دارید، متوقف شوید. ممکن است وسوسه ی ادامه طراحی را داشته باشید اما اغلب با ادامه دادن، از مسیر درست خارج می شوید.از نظر برخی طراحان، اولین عنصر مهم در طراحی، نور است. آنها به دنبال دریافت بیشترین نور طبیعی هستند. این به معنای داشتن پنجره های رو به جنوب بزرگ و عریض است. ضمن اینکه نور طبیعی هزینه های انرژی را کاهش می دهد.برخی از طراحان بر اهمیت وقت گذاشتن و سنجش دقیق گزینه ها تأکید می کنند. در انتخاب نهایی عجله نکنید، از احساس تان پیروی کنید. اگر درباره ی انتخاب عنصری در طراحی مطمئن نیستید، به نمایشگاه ها بروید، نمونه های بیشتری ببینید و تا زمانی که عنصر مورد علاقه تان را پیدا نکرده اید، دست نگه دارید.

*افرادی که قصد طراحی یک صرافی را دارند، می توانند با استفاده از طراحان خبره در این امر بهترین محیط را برای خود به وجود آورند. لذا برای دکوراسیون داخلی صرافی خود، سعی نمایید تا بهترین متریال لازم را استفاده کنید و نسبت به طراحی محیط خود اقدام نمایید. گفتنی است هزینه ای که برای انجام این طراحی داخلی صورت می‌ گیرد، می‌ تواند با توجه به سطح طراحی متغیر باشد. توصیه ما این است که قبل از انجام طراحی خود از منابع مالی مورد نظر اطمینان حاصل کنید و سپس نسبت به طراحی اقدام نمایید.

طراحی داخلی صرافی
طراحی داخلی صرافی

***به دلیل این‌که اصول امنیتی برای طراحی دکوراسیون داخلی مناسب یک صرافی ،باید حتماً به‌عنوان یکی از اصولی‌ترین نکات در نظر گرفته شود. بنابراین می‌توانید از یک شیشه با بریدگی گرد، مانند شیشه‌های طراحی‌شده در بانک‌ها برای رابطه میان مالک صرافی و مشتری استفاده کنید. هم‌چنین در صرافی‌هایی که مراجعه‌کنندگان زیادی را در طول روز خواهند داشت، طراحی سیستم نوبت‌دهی برای رعایت نوبت و رضایت بیشتر مشتریان بسیار ضروری می‌باشد.*** سپاس

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید