طراحی کلینیک پوست و مو

0
1752
طراحی کلینیک پوست و مو
طراحی کلینیک پوست و مو

طراحی کلینیک پوست و مو

بشر هیچ نیست، مگر آنچه از خود می‌سازد.

طراحی کلینیک پوست و مو : مشخصا دکوراسیون ومعماری داخلی فضاهای درمانی و بهداشتی مخصوصا کلینیک های زیبایی و یا کلینیک های پوست و مو از درجه ی اهمیت بسیار بالایی برخوردار است  چرا که باید  ضمن در نظر گرفتن کلیه ی اصول تخصصی و بهداشتی ،فضا به گونه ای طراحی شود که از نظر زیبایی شناسی بسیار چشمگیر بوده و برای کلیه ی مراجعین کاملا دلپذیر بوده و احساس آرامش به آنها دهد. این در حالی است که زیبایی و آرامش فضا در صورتی که نیاز پزشک و مراجع را پاسخگو نباشد، نه تنها کافی نیست بلکه طراحی بطور کل غیر قابل قبول میباشد.

کلینیک پوست و مو شامل عرصه های مهمی می باشد که در زمان طراحی فضاها و عرصه های آن باید این عوامل را لحاظ نمود. این عرصه های تخصصی شامل موارد زیر می باشد:

۱- اتاق بررسی و ویزیت

۲- اتاق تکه برداری یا بیوپسی (Biopsy)

۳- اشعه درمانی با اشعه ماوراء بنفش VBA و UVB

۴- الکترولیز ( سوزاندن موهای اضافی )

۵- آزمایشگاه جهت انجام بررسی حساسیت پوستی (Patch Test)

۶- فضا استریل برای لیزر تراپی پوست، پیوند مو

۷- اتاق جراحی تشخیص و درمان پوست توسط بی حسی موضعی (مانند جراحی برداشتن پوست، ضایعات Bcc، برداشت کراتیت سالخوردگی، و برداشت خال)

۸- اتاق انجام کوتر و کرایو ضایعات پوستی

طراحی کلینیک پوست و مو می بایست از فضایی کارآمد بهره ببرد تا خدمات را در ساده ترین شکل ممکن به مراجعه کننده ارائه کند. استراتژی شاخص طراحی درمانگاه پوست و مو بستگی به تخصیص متراژهای فضا و سیرکولاسیون دارد. اینکه به هر کدام از کاربری های فوق (چه فضاهای تلفیقی و چه فضاهای مستقل) بالا چه متراژ در نظر گرفته شود. رنگ آمیزی، طراحی نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی تأثیر زیادی در تکوین کلینیک پوست و مو دارند. معمولا رنگ های گرم و ساده مناسب چنین کلینیکی است و از دکوراسیون ساده و راحت می تواند در چیدمان و دیزاین این فضا بهره برد. مهم ترین عامل طراحی کلینیک پوست و مو به کاهش هزینه های آن در هنگام اجرا و خرید وسایل دکور خلاصه می شود.

طراحی کلینیک پوست و مو
طراحی کلینیک پوست و مو

نکات مهم در طراحی کلینیک پوست و مو

۱- از طراحی سقف کلینیک زیبایی خود غافل نشوید: یکی از اجزای فضاهای داخلی که قابلیت زیادی برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک را دارند، سقف ها هستند. اگر از  فضای داخلی مطب یا کلینیک خود خسته شده اید و به دنبال یک تغییر اساسی، مقرون به صرفه و سریع  هستید، به سراغ سقف ها بروید. سقف ها همیشه  از مهم ترین المان های معماری داخلی، مخصوصا برای فضاهای درمانی بوده اند. در کلینیک های زیبایی و یا پوست و مو اکثر خدمات و یا درمان ها در حالی انجام می شود که بیمار یا مراجع در حالت دراز کشیده قرار دارد.برای جلوگیری از کسل شدن بیمار، همچنین سرگرم و آرام شدن فرد، سقف ها پتانسیل بالایی دارند. اگر نمی دانید چه تغییراتی را می توانید در سقف هایتان اعمال کنید با ما همراه باشید تا با شما ایده هایی را برای این کار در میان بگذاریم. به نمونه های زیر توجه کنید که چگونه سقف یک کلینیک زیبایی برای مراجعین طراحی شده است.

طراحی کلینیک پوست و مو
طراحی کلینیک پوست و مو

۲- رسپشن و سالن انتظار:طراحی سالن انتظار همیشه از مهمترین بخش های طراحی یک کلینیک زیبایی است. طراحی داخلی سالن انتظار باید به گونه ای باشد که در درجه ی اول باعث جلب اعتماد مراجعین و ایجاد حس راحتی در آنها شود. استفاده از فرم ها و رنگها باید به گونه ای جذاب باشد که به مراجعین نه تنها احساس آرامش بدهد بلکه به گونه ای احساس خوشایندی به آنها دست دهد و سرگرم شوند که احساس انتظار خود را فراموش کرده و همچنین انگیزه و اشتیاق حضور دوباره در این فضا را برای فرصت های بعدی داشته باشند. ست مبلمان نشیمن سالن انتظار یکی دیگر از عناصری است که در جذاب نشان دادن این فضا اهمیت بسزایی دارد. قسمت پذیرش اولین مکانی است که مراجعین توقفی نسبتا کوتاه در آنجا دارند. به همین منظور دکوراسیون داخلی این قسمت در زیباتر به نظر رسیدن سالن انتظار اهمیت بسیار زیادی دارد. طراحی میز پذیرش به خودی خود از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که علاوه بر اصول زیبایی شناسی،رعایت اصول ارگونومی هم به هیچ وجه نباید فراموش شود. رعایت این اصول باعث گردیده تا درصد آسیب های وارده به کاربران کمتر گردد. استفاده از بهترین مواد مصرفی یکی دیگر از مواردی می باشد که  باید در طراحی میز منشی مدنظر قرار گرفته شود.

۳- استفاده از سبزینگی و المانهای طبیعی در کلینیک زیبایی: طبیعت و هر آنچه که مربوط به آن است بدون شک هر فضایی را منحصر بفرد و سرشار از آرامش خاطر میکند. تحقیقات نشان داده اند که بیماران علاوه بر تمایل به وجود عناصر و صحنه های طبیعی در مطب ها و کلینیک های درمانی، بـه تجربـه ی مسـتقیم طبیعت نیـز علاقه دارنـد و آن را موجب تسکین علائم جسمی، کاهش استرس و یا بهبود حس خوب بودن و فراموشی موقت بیماری مـی دانند. همچنین با استناد به پژوهـش های صورت گرفتـه، بهره گیری از موسیقی و صداهای طبیعت مانند صدای دریا همچنین رایحه گلها و گیاهان در محیط های داخلی،مخصوصا کلینیک های زیبایی و مطب ها به منظور کسب آرامش و کاهش اضطراب در بیماران، نیز پیشنهاد می شـود. در نتیجه به خاطر داشته باشید اگر امکان استفاده از نور طبیعی،پاسیو و تراس را در کلینیک زیبایی خود دارید،هرگز این فرصت را از دست ندهید چون با یک طراحی فکر شده و مناسب بهترین اتفاقها برای فضای شما رخ خواهد داد.همچنین استفاده از گیاهان سبز،پوشش های گیاهی برای جداره ها ،انتخاب گلدان های مناسب و یا استفاده از سایر متریال های طبیعی مثل چوب و سنگ و ماسه… همه و همه  به نوعی طبیعت زیبا را داخل کلینیک زیبایی شما می آورد.

طراحی کلینیک پوست و مو
طراحی کلینیک پوست و مو

۴- استفاده از اکسسوری و مبلمان خاص و خلاقانه:  متاسفانه در بیشتر مطب های پزشکی و کلینیک های درمانی توجه چندانی به مقوله  تزیین دکوراسیون داخلی کلینیک و مطب نمی شود. که این خود به نوعی باعث افزایش استرس مراجعه کنندگان به کلینیک می شود. شاید هزینه زیاد دلیلی برای توجه نکردن به این موضوع باشد اما باید بدانید که چیدمان کلینیک زیبایی برای آنکه با خلاقیت انجام شود لزوما نیازمند هزینه های بالا نیست شما می توانید با استفاده از یک سری المان خاص فضای کلینیک خود را به کلی متفاوت کنید. هر چه دکوراسیون یک کلینیک زیبایی گرم، صمیمی و دوستانه تر باشد، نه تنها بر آرامش و اعتماد مراجعه کنندگان تاثیر مثبت تری دارد بلکه به عنوان نشانه ای از احترام به آنان ناخودآگاه حس مبتنی بر خدمات درمانی بهتر در این کلینیک را در آنها ایجاد می کند.

فراموش نکنید زمانی که شما از یک عنصر دکوراتیو خاص و متفاوت در کلینیک خود استفاده کنید باعث می شوید تا فضا در ذهن مخاطب شما حک شود. اگر در آینده فرد قصد مراجعه به یک کلینیک زیبایی را داشته باشد،قطعا شما از اولین گزینه هایی هستید که به ذهن او خواهد رسید.

طراحی کلینیک پوست و مو
طراحی کلینیک پوست و مو

۵- انتخاب رنگ و بافت مناسب برای کلینیک های زیبایی:  ممکن است خیلی راحت رنگی که دوست دارید یا رنگ هایی که ترکیب خوبی دارند را برای کلینیک زیبایی خود انتخاب کنید. اگرچه، رنگ های مختلف تاثیرات مختلفی هم دارند. درنتیجه باید هنگام تصمیم گیری این موضوع را به خاطر داشته باشید تا در نهایت اتمسفر کلینیک زیبایی باعث تشویش احساسات نشود. از آنجایی که انتخاب رنگ و بافت مناسب تاثیر بسیار مستقیمی روی ذهن مراجعین دارد از موارد حائز اهمیت برای طراحی مطب و کلینیک زیبایی به شمار می آید.برای فضاهای مثل کلینیک پوست و مو یا به طور کلی کلینیک های زیبایی که اکثر افراد جهت امور زیبایی و بهداشتی مراجعه میکنند احساس آرامش و لطافت حرف اول را میزند در نتیجه رنگ ها و طرح های آرام و ملایم می توانند بهترین انتخاب شما باشند.

۶- در سیستم طراحی داخلی، استانداردها را باید رعایت کرد. می توان از عناصر آنتیک یا ساده و مدرن با رعایت روحیات مراجعه کنندگان استفاده کرد. برای طراحی داخلی این مرکز، می توان از سقف ها شروع کرد. سقف های کاذب با نورپردازی های جذاب می توانند محیط کلینیک را دلنشین و از لحاظ روحی روی بیمارانی که در طول درمان مجبور به خوابیدن روی تخت هستند و بر سقف چشم می دوزند، تاثیر مثبت بگذارد.

طراحی کلینیک پوست و مو
طراحی کلینیک پوست و مو

۷- علاوه بر سقف، دیوارها و کف کلینیک نیز باید طراحی خاصی داشته باشند. کف کلینیک اکثرا سنگ گرانیت است که به راحتی شستشو می شوند. متریال هایی که برای طراحی داخلی کلینیک زیبایی انتخاب می کنید باید قابل شستشو و بهداشتی باشند. دکور سالن انتظار باید به گونه ای باشد که بیماران و مراجعین، احساس راحتی کنند، مبلمان و صندلی های قرار گرفته در سالن انتظار یک مطب باید راحت و به تعداد کافی باشد. در دسترس قرار دادن کتاب ها و مجلات برای سرگرمی مراجعین، یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود.

۸- در طراحی داخلی مطب زیبایی هوشمند سازی در ساختمان می ‌تواند تلفیقی از هنر و خلاقیت و مهارت باشد.

۹- استفاده از رنگ های مناسب در طراحی داخلی کلینیک زیبایی انرژی مثبت را به بیماران و مراجعه کنندگان القا می کند. در طراحی داخلی مطب می‌ توان از تابلوهای هنری یا عکس های زیبا و مبلمان های راحتی و گیاهان گلدانی که باعث روحیه دادن و آرامش اشخاص می شود، استفاده کرد. ما در اینجا به مواردی اشاره خواهیم کرد که می تواند راهنمای شما در انتخاب بهترین ها برای طراحی داخلی کلینیک زیبایی باشد.

*** ما انسانها بیشترین زمان عمر خود را در داخل ساختمانها و بناهای مختلف  می گذرانیم .چگونگی فضاها و کیفیت آنها تاثیرات زیادی در روحیات ،عملکرد  عواطف انسانی دارد .اما جدا از این مسائل که بخش مهمی است گاها کیفیات فضایی تاثیرات دیگری نیز دارد .مثلا کیفیت فضایی یک مطب ،یک کلینیک تخصصی و…می تواند تاثیرات مثبتی در اعتماد مراجعه کنندگان و پیشرفت های بیزینسی یک کلینیک  یا مطب داشته باشد،بنابراین طراحی داخلی کلینیک یک مورد بسیار مهم است. که کارکردی حرفه ای را می طلبد.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید