ساخت کلبه ی چوبی

1
3705
ساخت کلبه ی چوبی
ساخت کلبه ی چوبی

دﻟﻢ ﮔﺎﻫﯽ، یک ﮐﻠﺒﻪ ﻣﯿﺨﻮاﻫﺪ ، یک ﮐﻠﺒﻪ ی ﭼﻮﺑﯽ،ﮐﻨﺎر درﯾﺎ، ﺷﺎﯾﺪ ﻫﻢ وﺳﻂ ﺟﻨﮕﻞ، دﻟﻢ، ﺑﻮی ﭼﻮب ﺑﺎران ﺧﻮردﻩ ی ﻧﻢ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻣﯿﺨﻮاﻫﺪ، دﻟﻢ، ﯾﮏ دﻧﯿﺎ ﺳﮑﻮت ﻣﯿﺨﻮاﻫﺪ … ﯾﮏ دﻧﯿﺎ آراﻣﺶ

ساخت کلبه ی چوبی :با افزایش روز افزون هزینه خرید و اجاره مسکن کارشناسان به شما توصیه می کنند برای رفاه در زندگی در جوانی کار کنید و برای اندوخته روزهای پیری خانه بخرید. ساخت کلبه در جنگل میتواند تا حدودی هزینه های شما را کاهش دهد و خانه مخصوص خود داشته باشید که بدون وام مسکن و .. ساختید و متعلق به شما است و نسل های بعدی هم میتواند از این کلبه جنگلی استفاده نمایند. امروز در آی آر میکس قرار است اطاعاتی درباره چگونه ساخت کلبه جنگلی از قانونی بودن ساخت کلبه، انتخاب محل مناسب، میزان هزینه های که برای ساخت کلبه جنگلی لازم است و نگران تلاش و کوشش مداوم نباشید و شما مجبور خواهی بود که هزینه برای خانه خود پرداخت کنید که نباید این گونه باشد.

ساخت کلبه ی چوبی
ساخت کلبه ی چوبی

ساخت کلبه در جنگل رویایی است که خودتان می توانید به یکی از پروژه های هیجان انگیز و پرطرفدار تبدیل کنید. در قدم اول باید به نکات مهم برای ساخت کلبه در جنگل بپردازیم:

آیا ساخت یک کلبه چوبی در باغ و جنگل قانونی است یا خیر؟ هر منطقه قوانین ساخت و ساز مخصوص به خود را داند که با توجه به فاکتورهای آن شهر  فرق می کند. در وهله اول اگر تصمیم به ساخت کلبه جنگلی بعد از این مقاله کردید قوانین را بررسی کنید و بعد اقدام به ساخت کلبه جنگلی کنید.

برای ساخت کلبه در جنگل و آموزش زندگی در جنگل به چه مواردی نیاز دارید؟ اگر قصد دارید کلبه جنگلی خود را وسط جنگل بسازید اول باید بررسی کنید چه اقدامات و لوازمی برای این ساخت کلبه در جنگل احتیاج دارید تا بتوانید برنامه ریزی کنید.

▪ بررسی کنید که چگونه مصالح و ابزار خود را میخواهد به وسط جنگل ببرید. اگر کلبه جنگلی به خانه شما نزدیک باشد بردن وسایل به آنجا برای ساخت کلبه جنگلی راحت خواهد بود.

▪ اگر از خانه شما دور است باید از وسایل حمل و نقل مخصوص جنگل برای تردد استفاده نمایید.

▪ برای صرفه جویی در هزینه ساخت کلبه جنگلی شما شاید تصمیم بگیرید از شاخه های بریده شده از درختان در جنگل برای ساخت و ساز کلبه استفاده نمایید.

▪ اطمینان حاصل کنید که وسیله ای و جاده ای هست تا الوار ها و چوب های کوچک را به محل ساخت کلبه جنگلی ببرید  و غیر از الوار به ابزار و مصالح دیگری هم نیاز دارید.

ساخت کلبه ی چوبی
ساخت کلبه ی چوبی
وسایل مورد نیاز برای ساخت کلبه ی چوبی

▪ اره برقی

▪ چهار پایه نگهدارنده برای اره کردن چوب

▪ تبرچکش نردبان مته، پچ گوشتی برقی

▪ دسته جمع کردن الوارمتر

▪ انبر کلاغی، خط کش L شکل و فرغون

برای ابزارهای برقی از انژکتور استفاده نمایید و یا از ابزر های دستی جایگزین وسایل برقی کنید. فقط تنها مشکل استفاده از وسایل دستی این است که زمان ساخت کلبه جنگلی افزایش پیدا می کند.

مصالح ساختمانی مورد نیاز آموزش ساخت کلبه ی چوبی : ابزار و مصالح برای ساخت کلبه در جنگل با توجه به بزرگی و امکانات آن متفاوت است.

ساخت کلبه ی چوبی
ساخت کلبه ی چوبی

▪ مصالحی که برای ساخت کف کلبه جنگلی خود میخواهید استفاده کنید بستگی به تصمیم شما دارد که برای کف کلبه جنگلی از چه مصالحی میخواهید استفاده نمایید.

▪ الوارها و چوب های کوچک

▪ عایق مورد نیاز برای دیوار های کلبه جنگلی

▪ سقف کلبه جنگلی

▪ درب، پنجره و وسایل مورد نیاز ساخت آشپزخانه، حمام و..

☆ آیا محلی را که برای ساخت کلبه جنگلی در نظر گرفتید نزدیک به خدمات شهری مانند آب؛ برق و .. است یا خیر؟ قبل از شروع ساخت، مهمترین کار بررسی محل مورد نظر از نظر بودن آب و برق و .. می باشد. باید تصمیم بگیرید قصد دارید دور از آب، برق و .. باشید یا نه میخواهید از این امکانات در کلبه جنگلی خود استفاده نمایید. اگر تصمیم به ساخت کلبه جنگلی خارج از محوطه گرفتید تمام جوانب را بررسی کنید.

مراحل ساخت کلبه ی چوبی

وقتی شما تصمیم خود را برای انتخاب محل ساخت کلبه چوبی گرفتید و همینطور دانستن ابزار و مصالح مورد نیاز، وقت آن رسیده ساخت کلبه در جنگل را شروع نمایید.

محل ساخت کلبه چوبی را از چوب و ریشه درختان یا هر چیزی دیگری که در ساخت مشکل به وجود می آورد پاکسازی کنید. شما در قدم اول باید سنگ ها و درختچه ها را جمع کنید و در محل دیگری بکارید. باقی مانده پوشش گیاهی، سنگ ها را جمع کنید. حال سوالی که پیش می آید با این پوشش های گیاهی یا درختچه و سنگ ها چه کنیم؟

ساخت کلبه ی چوبی
ساخت کلبه ی چوبی

دو راه وجود دارد:

۱- یا ماشینی کرایه کنید تا آنها را به مکانی برای دفع آنها ببرد که این کار برای شما هزینه دارد.

۲- آنها را بسوزانید.

۱- ساخت پایه و زیربنای کلبه چوبی: در قدم اول انتخاب کنید که از چه پایه  اساسی برای کلبه خود انتخاب می کنید که انتخاب هر نوع از آن روی ساخت کلبه چوبی شما تاثیر می گذارد. اندازه کلبه جنگلی اندازه ورودی در کلبه چوبی خطوط جدا کننده قسمت های مختلف کلبه چوبی زهکشی بررسی زمین میزان هزینه که برای ساخت کلبه جنگلی در نظر گرفتیدنوع سنگ و مصالح ساختمانی مانند، گچ، ماسه، شن، خاک رس و .. ساخت کلبه چوبی به مصالح نیاز دارد ولی نه به آن اندازه که ساخت ساختمان های بتنی و سیمانی به سیمان و گچ و … نیاز دارد. مسیر های منتهی به محل ساخت کلبه جنگلی برای آودن مصالح بررسی کنید شاید بتوان مسیر موقت برای این انتقال درست کرد.

سه مرحله برای اره کردن درخت برای ساخت کلبه: چوب خود را سه قسمت در نظر بگیرید و یک برش افقی در قسمت اول ایجاد کنید سپس زاویه ۴۵ درجه را به سمت بالا ببرید طوری که اولین برش چوب را ببینید. برش سوم طرف مقابل برش اول را ببرید. دقیقا اگر ضخامت چوب را ۱۰ قسمت کنیم باید ۱ قسمت با این برش ها از قطر چوب کم شود. در این لحظه درخت در حال افتادن است.

۲- خرد کردن درخت و الوار های چوب: خرد کردن الوار و چوب بسیار آسان ولی زمان بر است. میتوانید از اره برقی برای خرد کردن چوب استفاده نمایید و راه های مختلفی برای جمع کردن الوار و چوب ها وجود دارد.

۳- ساخت کلبه در جنگل؛ ساخت چهارچوب و دیواره ها: حالا که الوارها و چوب را به انداز دیوار ها و چهارچوب برش زدید وقت آن رسیده که دیوار را با قرار دادن الوارها روی هم بنا کنید. دیوار ها و چهار چوب در هر دو طرف شکلی مثلثی را باید تشکیل دهد. از الوارهای بزرگ شروع به چیدن کنید تا به الوار های کوچک به بالا برسد. که شکل مثلثی را بوجود می آورد. مانند شکل زیر یک چنگ از بین الوار ها برای چسبیدن و نزدیک شدن چوب ها بهم را نصب کنید که از بالا به چوبی T شکل بوجود می آورد و از طرف دیگه گره بزنید تا الار ها از دو طرف در این طناب مرتب باقی بمانند.

۴- عایق بندی دیوار ها و کف و سقف : مهمترین قسمت ساخت کلبه جنگلی عایق بندی کف و سقف است که تا حدود ۷۰ درصد از اتلاف انرژی ها کمک میکند و گرما را حفظ می کند. شما میتوانید بین الوار یک برش V شکل در بالای در ورودی ایجاد کنید حتما این قسمت را هم عایق بندی کنید. برای سرد نگه داشتن کف کلبه چوبی از عایق بین بتن قرار دهید و همینطور سقف را هم باید عایق بندی کنید تا رطوبت به داخل کلبه جنگلی نفوذ نکند. به یاد داشته باشید زمانی که در یک جنگل کلبه چوبی می سازید، مهمترین چیزهایی باید فکر می کنید، دسترسی به شهر است.

ساخت کلبه ی چوبی
ساخت کلبه ی چوبی

هزینه ساخت کلبه ی چوبی

هزینه ساخت کلبه چوبی به موارد متعددی ارتباط دارد. مجموع این عوامل باعث می شود که هزینه ساخت کلبه چوبی گران یا ارزان تمام شود. تمام این عوامل در کیفیت و مرغوبیت یک کلبه چوبی اثر مستقیم دارند که باید بسته به نیاز موجود برای هر قسمت، گزینه صحیح انتخاب و سفارش داده شود. این عوامل عبارتند از:

▪نوع طرح کلبه چوبی

▪متراژ کلبه چوبی

▪ یک یا دو طبقه بودن کلبه چوبی

▪ نوع سقف یا خرپای کلبه چوبی

▪ نوع چوب به کار رفته در ساخت کلبه چوبی

▪ ارتفاع سقف کلبه چوبی

▪ نوع درب و پنجره کلبه چوبی

▪ نوع رنگ مصرفی در ساخت کلبه چوبی

▪عایق کاری و میزان مقاومت در برابر حریق کلبه چوبی

قیمت کلبه چوبی (هزینه ساخت کلبه چوبی): برای مشخص شدن قیمت کلبه چوبی از سوی سازنده، مشتری باید مشخصاتی که در بالا اشاره شد را انتخاب کرده و به کارفرما سفارش دهد.

نوع طرح کلبه چوبی: اولین موردی که باید مشخص شود نوع طرح کلبه چوبی است که مشتری می تواند بر اساس تجربه و سلیقه خود این کار را انجام دهد. ولی اگر توانایی مشخص کردن طرح اولیه کلبه چوبی از طرف مشتری وجود نداشته باشد می توان به سازنده کلبه چوبی معتبر اطمینان کرد و سفارش طرح اولیه کلبه انجام شود. نوع طرح کلبه چوبی در قیمت نهایی کلبه چوبی بسیار تاثیرگذار است به طوری که گاهی اوقات تا متری یک میلیون تومان اختلاف قیمت بین یک متراژ ثابت از کلبه چوبی فقط به خاطر نوع طرح آن به وجود می آید.

متراژ کلبه چوبی: نکته دیگری که در هزینه نهایی کلبه چوبی تاثیر مستقیم دارد متراژ کلبه چوبی است که بالطبع با افزایش متراژ کلبه قیمت آن هم بالا می رود. البته در این مرحله شما باید این انتظار را از سازنده یا فروشنده کلبه چوبی داشته باشید که با افزایش متراژ از یک حد مشخص، مبنای قیمت یا همان فی قیمت را کاهش دهد. این واقعیت بر مبنای کاهش پرت تولید و بهینه سازی مراحل تولید کاملا منطقی و امکان پذیر است.

یک یا دو طبقه بودن کلبه چوبی: یک یا دو طبقه بودن کلبه چوبی چندان در هزینه نهایی کلبه تاثیر ندارد و فقط متراژ طبقه دوم هم به متراژ طبقه اول اضافه می شود. در این مرحله سازنده نباید کلبه چوبی یک طبقه را به عنوان مثال متری ۲ میلیون تومان بفروشد و کلبه چوبی دو طبقه را متری ۲٫۵ میلیون تومان بسازد! چون این روش محاسبه قیمت کلبه چوبی منطقی نیست و نباید بین کلبه یک طبقه و دو طبقه در فی قیمت تفاوتی وجود داشته باشد.

نوع سقف یا خرپای کلبه چوبی: این مرحله از ساخت کلبه چوبی در خروجی کار تاثیر زیادی دارد. خرپای چوبی می تواند کلبه چوبی را از یک کلبه معمولی به یک کلبه رویایی تبدیل کند و همچنین باعث افزایش یا کاهش قیمت کلبه چوبی شود. ولی پیشنهاد ما در وودیانو این است که اگر قصد ساخت یک کلبه چوبی رویایی و همیشگی را دارید حتما از خرپاهای حرفه ای و زیبا و قدرتمند استفاده کنید. در این مرحله، تخصص و تجربه سازنده در خروجی نهایی خرپاهای ساخته شده بسیار تاثیرگذار است و باید در انتخاب سازنده از این حیث دقت فراوانی شود.

ساخت کلبه ی چوبی
ساخت کلبه ی چوبی

نوع چوب به کار رفته در ساخت کلبه چوبی: انتخاب نوع چوب برای ساخت کلبه چوبی بسیار مهم و تاثیر گذار است. برای هر بخش از کلبه باید چوبی متناسب با نیاز آن قسمت انتخاب شود. مثلا اگر سازنده ای به شما پیشنهاد می دهد که برای ساخت اسکلت کلبه یا خانه چوبی از چوب مرغوب و بادوام گردو استفاده می کند مشخص می شود که اصلا تخصص و صلاحیت لازم برای این کار را ندارد. درست است که چوب گردو چوبی مقاوم و با کیفیت است اما برای اسکلت سازه چوبی استاندارد اصلا مناسب نیست. این انتخاب تا حدی خنده دار است که مثلا برای ساخت تایرهای ماشین از ماده ارزشمند طلا، بجای لاستیک استفاده کنیم. پس برای هر قسمت باید چوب مناسب استفاده شود. برای ساخت اسکلت کلبه چوبی، بهترین چوب چوب های سوزنی برگ مقاوم و کم عیب است که با طول الیف بلند خود به نسبت پهن برگان توانایی تحمل بار در حالت تیر یا ستون را دارند.

▪▪▪ کلبه های چوبی در ابعاد و طرح های متنوعی طراحی و ساخته می شوند که این موضوع به سلیقه و بودجه افراد ارتباط دارد. اما به طور کلی اکثر کلبه های چوبی ابعاد چندان بزرگی ندارند و به عبارت دیگر فضایی دنج و جمع و جور دارند. معمولا به کلبه های چوبی با متراژهای بزرگ تر ویلا یا خانه چوبی گفته می شود. اما اگر متراژ کلبه های چوبی خیلی کوچک باشد و دیواره هایی باز و غیر پیوسته داشته باشد از آن به عنوان آلاچیق چوبی یاد می شود. ▪▪▪

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید