بازسازی حیاط های قدیمی

0
2142
بازسازی حیاط های قدیمی
بازسازی حیاط های قدیمی

داشتن حیاط در این زمان که آلودگی شهرها روز به روز بیشتر شده و امان شهروندان را بریده است،  محیط‌هایی از این دست، هر چند کوچک اما روزنه‌ی امیدی به تنفس هوای  پاک و سالم هستند.

بازسازی حیاط های قدیمی : وجود داشتن حیاط در خانه در واقع یک نعمت بزرگ است، این موضوع را بیشتر کسانی درک می کنند که در منزلشان حیاط ندارند. گاهی وقتها شما به هر علتی دلتان می خواهد حیاط قدیمی خانه اتان را مدرن تر و به قول معروف دستی به سرو صورتش بکشید، البته شما می توانید با انجام پیشنهادات بسیار ساده و ارزان قیمت زیر تحولی چشمگیر در محیط حیاط خانه قدیمی تان پدید آورید و آن را به فضایی باصفا و متفاوت تبدیل کنید زیرا داشتن چنین محیطی آرزوی بسیاری از آپارتمان نشینان است.

ایده هایی برای تغییر نمای حیاط

در صورتی که شرایط ساختمان خانه شما به گونه ای است که از وجود حیاطی هر چند کوچک یا حتی حیاط خلوتی در قسمت پشت ساختمان بهره مند هستید ولی با وجود هوای خنک شبانگاهی تابستان امسال، شکل و ظاهر قدیمی این فضا انگیزه ای برای گذراندن ساعاتی و حتی صرف وعده ای غذا در این محیط در شما ایجاد نمی کند، به این معنا نیست که وجود چنین نعمتی را فراموش کرده اید و از آن تنها به عنوان معبری برای رسیدن به فضای داخل ساختمان (در مورد حیاط اصلی) یا حتی انباری برای لوازم و خرده ریزها در گوشه ای از آن (به خصوص در مورد خیاط خلوت) استفاده کنید، بلکه شما می توانید با انجام پیشنهادات بسیار ساده و ارزان قیمت زیر تحولی چشمگیر در محیط حیاط خانه قدیمی تان پدید آورید و آن را به فضایی باصفا و متفاوت تبدیل کنید زیرا داشتن چنین محیطی آرزوی بسیاری از آپارتمان نشینان است. البته بسیاری از این ایده ها حتی در حیاط های مشترک آپارتمانی نیز قابل اجرا است.

بازسازی حیاط های قدیمی
بازسازی حیاط های قدیمی

▪ از سطوح دیوارها آغاز کنید. اگر نمای دیوارهای حیاط از جنس سیمان یا آجر بوده یا سطح آن را زمانی با پوشش هایی مانند کنیتکس پوشش داده بوده اند ولی اکنون به مرور زمان در مجاورت با هوای دودآلود شهری، کثیف و نازیبا شده است، با کمک رنگ، ظاهر آنها را متحول سازید. پیش از انجام این کار، به خصوص در مورد حیاط اصلی ساختمان، به پالت رنگی ساختمان شامل رنگ قاب پنجره ها، نرده ها، پوشش نما و اجزای دیگر مربوط به آنها و حتی لوازم دکوراسیونی و کاربردی موجود که ظاهری نو دارند و قابل استفاده هستند نیز توجه کنید. البته این محدودیت ها در مورد حیاط های پشتی یا همان به اصطلاح عام حیاط خلوت ها کمتر وجود دارد، زیرا شما حتی می توانید رنگ قاب یا نرده های پنجره های پشتی را نیز تغییر دهید.

▪ لوازم دکوراسیونی قدیمی این محیط را تعمیر یا ترمیم کنید؛ اگر سالیان سال است که شما ساکن این خانه قدیمی حیاط دار هستید، به طور قطع در این محیط با توجه به فرهنگ قدیمی، یک کاناپه یا به عبارت دیگر تخت چوبی یا فلزی یا لااقل یک میز و چند صندلی یافت می شود که احتمالاً در این سال ها و در مجاورت باد و باران و آفتاب صدمه دیده و دیگر ظاهر زیبای اولیه را ندارند در چنین شرایطی از ابتکار، هنر و سلیقه تان استفاده کنید و به هر طریقی که می توانید در صورت نیاز یا آنها را خودتان تعمیر کنید یا این کار را به اهل فن بسپارید ولی مرحله ترمیم آن به راحتی توسط خود شما انجام پذیر است. برای این منظور ما هم ایده هایی را به شما ارائه می دهیم.

الف ) بهترین و سریع ترین راه برای ایجاد تغییر نمای لوازم دکوراسیونی کهنه چه چوبی و چه فلزی، رنگ کردن است. پس با استفاده از یک قلم مو و چند رنگ هماهنگ و متناسب با فضا، ظاهر آنها را به کل تغییر دهید.

بازسازی حیاط های قدیمی
بازسازی حیاط های قدیمی

نکته

اگر از نحوه رنگ آمیزی با قلم مو اطلاع کافی ندارید، از اسپری های رنگی آماده که در دو نوع مات و براق عرضه می شوند، برای این منظور استفاده کنید.

نکته

توجه داشته باشید تنها رنگ مناسب برای رنگ آمیزی این قبیل لوازم رنگ های روغنی آن هم از نوع براق است زیرا رنگ های براق به راحتی قابل شست وشو هستند.

ب) اجرای تکنیک های مختلف رنگ آمیزی مانند چاپ استنیسل، چاپ با مهر و انواع تکنیک های رنگ آمیزی دیگر نیز بر روی سطوح صافی همچون سطح میز به راحتی انجام پذیر است. اگر با این تکنیک ها آشنا هستید، پس از رنگ آمیزی زمینه، برای تزئین، از آنها کمک بگیرید.

ج) سطح روی میز قدیمی تان را موزائیک کنید. بعد از آن که میز و صندلی که معمولاً فلزی هستند را رنگ آمیزی کردید، اگر سطح روی میز، چوبی یا نئوپانی است، آن را موزائیک کنید. به این ترتیب که از کاشی های رنگی باقی مانده از پروژه های ساختمانی در انبار استفاده کنید و با شکستن و تبدیل آنها به قطعات کوچک، ابتدا آنها را در کنار هم با چسب کاشی به سطح روی میز بچسبانید و سپس با ریختن دوغاب سیمان سیاه یا سفید بر روی سطح میز فضاهای خالی آنها را پر کرده و سپس با تکه پارچه ای سطح روی کاشی ها را تمیز کنید. حالا مدتی صبر کنید تا دوغاب میان کاشی ها کاملاً سفت شود. به این ترتیب میز شما با انواع و اقسام کاشی های رنگی پوشیده شده و نمای متفاوتی می یابد به خصوص آنکه در چیدن خرده کاشی ها در کنار هم الگو و نظم خاصی را به لحاظ رنگ و فرم رعایت کرده باشید. توضیح؛ اگر کاشی رنگی در خانه نداشتید، به یکی از فروشگاه های عرضه کاشی مراجعه کرده و بخواهید چند عدد کاشی رنگی اضافی و احتمالاً لب پر به شما بدهند یا اینکه برای این منظور شما می توانید از همان فروشگاه ها کاشی های مربع شکل کوچک تهیه کنید و سطح روی میز را با همان روش پوشش دهید.

بازسازی حیاط های قدیمی
بازسازی حیاط های قدیمی

د) برای لوازم قدیمی تان روکش بدوزید. اگر صندلی قدیمی تان رنگ و لعاب اولیه خود را از دست داده یا اساساً می خواهید نمای متفاوتی را در فضا ایجاد کنید، برای صندلی های موجود، روکشی از پارچه با نقش و رنگ مناسب و مورد علاقه تان بدوزید. فقط توجه داشته باشید که پارچه انتخابی خیلی خوب و قابل شست وشو باشد. دوخت روکش برای تخت ها و کاناپه های قدیمی نیز از جمله این راهکارهاست. این کار را می توانید با پارچه های گلیم بافتی که به صورت متری در انواع و اقسام رنگ ها و طرح ها در بازار یافت می شوند، انجام دهید و کاناپه یا تخت موردنظر را با روکشی از این پارچه ضخیم و مقاوم بپوشانید. فقط علاوه بر این به چند کوسن و پشتی نیز نیاز است که دوخت آنها نیز با پارچه ای که به لحاظ سبک و رنگ با پارچه گلیم اصلی متناسب باشد، به راحتی عملی است. برای تغییر نمای میز هم یکی دیگر از راحت ترین راه ها دوخت یا خرید یک رومیزی نقش دار یا ساده است. شما حتی می توانید پارچه ساده ای خریداری کنید و با رنگ آکریلیک و قلم مو روی پارچه نقاشی کنید. در ضمن بعضی از صندلی ها به خصوص از نوع فلزی به تشکچه ای برای کف نیاز دارند. این تشکچه ها را هم با همین پارچه های گلیم بافت بدوزید.

▪ به فکر یک نورپردازی مناسب باشید. واقعا در بازسازی حیاط های قدیمی جز الزامات است. محیط حیاط هنگام شب و به خصوص برای صرف وعده غذایی شام، به یک نورپردازی خوب و مناسب نیاز دارد که معمولاً از طریق انواع و اقسام چراغ های پایه دار داخل باغچه یا دیوارکوب و حتی سقفی در قسمت تراس، انجام می گیرد. علاوه بر اینها، برای هر چه زیباتر کردن این محیط، چراغ های ریسه ای تزئینی و شمعدان های رومیزی و فانوس های دیوارکوب، همگی مکمل های مناسبی برای این نورپردازی و زیباسازی حیاط شمار به شمار می آیند.

▪ اگر در حیاط خانه تان باغچه بزرگی ندارید، لااقل با اضافه کردن گلدان های کوچک و بزرگ حاوی گیاهان مختلف آن محیط را سرسبز کنید. در ضمن شما می توانید برای هر چه زیباتر شدن گلدان های قدیمی سفالی که دیگر ظاهری کهنه و سفیدک زده پیدا کرده اند، از هنر نقاشی استفاده کرده و بر روی آنها طرح ها و اشکال زیبا و ساده نقاشی کنید.

بازسازی حیاط های قدیمی
بازسازی حیاط های قدیمی

▪ در محیط حیاط از لوازم تزئینی استفاده کنید؛ به عنوان مثال نصب تابلو یا هرگونه دیوارکوب تزئینی به خصوص آنکه همزمان کاربردی نیز باشد، تنها مختص فضای داخل خانه نیست به عنوان مثال شما می توانید تابلویی از چند موزائیک نقاشی شده را با قابی فلزی روی دیوار حیاطتان نصب کرده و یا آن که از لوازم تزئینی مختلفی که همزمان کاربردی مانند شمعدان یا گلدان دارند استفاده کنید. علاوه بر این کاربرد انواع و اقسام مجسمه های سنگی یا رزینی مخصوص فضای بیرون از خانه نیز از جمله تزئینات حیاط به شمار می آیند.که در باسازی حیاط های قدیمی و تزئین آن استفاده می شود.

▪▪▪ در اکثر شهرها، به دلیل حضور جمعیت بیش از ظرفیت، شاهد حضور هزاران و شاید میلیون‌ها واحد مسکونی کوچک باشیم. خانه‌های کوچک یک طبقه، چند طبقه و آپارتمان‌ها، چشم انداز کلی شهرها را تشکیل می‌دهند. اما هر کدام از آنها، از وسعتی کوچک یا بزرگ به نام حیاط بهره می‌برند. جایی که فضای سبز راه به قلب مناطق شهری می‌گشاید. ▪▪▪ سپاس نگاه پر مهرتان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید