آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

0
1192
آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است
آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

یگانه فردی که سرنوشت از شما خواهد ساخت همانی است که خودتان تصمیم می‌گیرید باشید.

آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است : احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که از محل زندگی تان خسته شده اید و قصد ایجاد تغییراتی دارید. تنوع پسندی و نوگرایی ویژگی ریشه در فرهنگ ایرانیان دارد. گاهی دیگر تغییر چیدمان خانه و تغییر مبلمان مناسبی برای متنوع سازی خانه نیست.حتماً می گویید پس راهکار نوگرایی چیست؟یکی از پیشنهادات احتمالی بازسازی و یا  نوسازی ساختمان است.

بازسازی چیست؟ بازسازی یک ساختمان به معنای مرمت کردن آن است.بازسازی یعنی انجام اقداماتی فنی به منظور زنده کردن و دوام بخشیدن یک سازه فرسوده و قدیمی.در واقع بازسازی به منظور تغییر دادن و عوض کردن هر چیزی در یک بنا می باشد که احتیاج دارد که تعمیر شود. در واقع بازسازی یعنی مجموعه فعالیت ها و اقدامات فنی برای زنده کردن و تداوم بخشیدن یک سازه یا ساختمان فرسوده و قدیمی . به زبان ساده تر یعنی تغییر دادن و عوض کردن هر چیزی در یک ساختمان یا بنا که احتیاج دارد تا تعمیر شود . مثل تعمیرات ساختمان ، تغییرات در نمای بیرونی ، اجرای دکوراسیون داخلی و …

آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است
آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

نوسازی چیست؟ نوسازی به معنای نوکردن است ،این که اقداماتی صورت بگیرد تا ساختارهایی نو جای ساختارهای قدیمی را بگیرند و اینکه بناهای قدیمی به صورت نو خودنمایی کنند. در نوسازی به تعمیر نماهای داخلی بنا پرداخته می شود و این کارها قبل از آن که طراحی دکوراسیون شروع شود، انجام می گیرد. در واقع مجموعه ای از اقدامات که ساختار و تشکیلاتی جدید را جایگزین بافت یا بناهای قدیمی و فرسوده کرده و یا جلوه ای بسیار نو به آن می‌ بخشد. به زبان ساده تر به معنای نو کردن است ، یعنی اقداماتی صورت بگیرد تا ساختارهایی جدید و تازه جای ساختارهای قدیمی را بگیرند. همچنین این اقدامات قبل از آن که چیدمان و طراحی دکوراسیون شروع شود ، انجام می گیرند . مثل نصب کاغذ دیواری ، سقف کاذب و … در فرآیند بازسازی ساختمان به این دلیل که تخریب به صورت کامل انجام نمیشود برای صرفه جویی در هزینه ها بسیار مفید خواهد بود.

آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است
آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

چه نیازی به بازسازی و نوسازی ساختمان است؟

اکثر ما انسان ها نیاز به نو بودن و نو شدن را در درون وجود خود همیشه احساس می کنیم ، بعد از یک مدت زندگی در محیطی با ظاهری ثابت و بدون تغییر احساس دلزدگی و خستگی در آن محیط را خواهیم داشت و در نتیجه نیاز به تغییر و تنوع داریم؛ یا اینکه از مکانی به مکان دیگر جابجا می شویم و عمل بازسازی و دکوراسیون را انجام میدهیم . فرقی نمی کند که این محیط آشپزخانه و اتاقی در منزل باشد یا دفتر کار و محیط اداری ، پس به همین دلیل است که واژه بازسازی و نوسازی شکل گرفته است. با توجه به اینکه معمولا ساخت و ساز یک خانه از ابتدا بسیار سخت تر و پر هزینه تر می باشد، بسیاری از مردم جهان برای تغییر و تحول در محل زندگی خودشان به جای تخریب کلی و ساخت مجموعه ای جدید و نو ، اقدام به بازسازی ساختمان و نوسازی ساختمان می نمایند. این نکته را فراموش نکنید که بازسازی کار هرکسی نیست بلکه باید از نیروی های متخصص در بازسازی کمک گرفت و همچنین با مشاور های کارشناس و خبره که  در زمینه کاری خود تحصیلات کرده و علم آن را دارند صحبت کرده و مشاوره گرفت. با بازسازی منزل و ساختمان خود و تغییر محیط اطرافتان هرچند کوچک و جزئی می توانید راحتی بیشتری را برای خود و اعضای خانواده فراهم کرده و از زندگی لذت برده و همچنین با انجام بازسازی میتوان ارزش مالی ملک ، خانه و واحد خود را بالاتر ببرید.

آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است
آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

مراحل اجرای بازسازی ساختمان

۱- مشورت با مهندسین: گام اول در این امر مشورت با مهندسین سازه و معماری جهت ظرفیت سنجی ساختمان، آیا تعمیر و بازسازی ساختمان باید انجام شود یا بیش از حد ساختمان فرسوده شده است. آیا میشود از اسکلت ساختمان  استفاده کرد یا بر اساس قوانین جدید، استحکام ساختمان مورد تایید شهرداری و نظام مهندسی نیست.

۲- مرحله تخریب: دیوارها و قسمت هایی از خانه را که می خواهید برداشته شود، و یا قسمت هایی از ساختمان که نیاز به حذف آن را دارید با مشورت شرکت های ساختمانی و مهندسین ساختمانی، حذف می نمایید. در این مرحله شرکتهای ساختمانی که کار تخریب انجام می دهند بهترین مشاور برای شما هستند. در حذف دیوارها توجه به نوع بنا (فلزی، بتنی و بنایی) و نقش دیوار در تحمل بار ساختمان ضروری است.

۳- مرحله ساخت: این مرحله بیشتر برای تغییر کاربری فضای منزل بکار می رود.  این کار با افزودن دیوار، اتاق، انبار  با دیوار چینی و یا استفاده از دیوار های پیش ساخته صورت میگیرد. با استفاده از دیوارهای پیش ساخته، مرحله ساخت زمانبر نخواهد بود. همچنین امکان پیاده سازی طرح های مختلف وجود دارد.

۴- گچ کاری و سقف کاذب: اگر دیوارها و سقف خانه نیاز به گچ کاری دارد بعد از انجام دو مرحله قبل، می توانید این کار را آغاز نمایید. در بسیاری موارد سقف کاذب با استفاده از کناف یا رابیتس به جذابیت و زیبایی خانه کمک می کند.

۵- کف سازی: استفاده از کفپوش ها همچون سرامیک و سنگ و یا انواع پارکت ها برای کف سازی ساختمان استفاده می شود. طرح کف باید متناسب با طراحی سایر بخش های دیوار و سقف باشد.

۶- رنگ دیوار و سقف: مرحله ای که تاثیر زیادی در بخشیدن جلوه ای نو به نمای داخلی ساختمان شامل اتاقها، پذیرایی و راه پله میدهد، مرحله ی رنگ آمیزی دیوارها و سقف است. همچنین تنوع در رنگها می تواند جلوه ی خاصی به ساختمان دهد.

آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است
آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

مراحل اجرایی نوسازی ساختمان

۱- اجرای دیوارپوش یا کاغذ دیواری:  سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی، پنل و کاغذ دیواری تماما متریالی هستند که برای دکور دیوار به کار میروند. مطابق با سلیقه و طرحی که در نظر گرفته اید می توانید هر یک از این محصولات دکوراسیون را برای دکور دیوارهای خود به کار ببرید و جلوه ای ویژه به نمای داخلی ساختمان خود ببخشید.

۲- قرنیز: اجرای قرنیز چوبی یا سنگ در پای دیوارها مخصوصا وقتی در خانه ای کف سازی می شود و یا از کاغذ دیواری استفاده می شود، به دیوار جلوه بهتری میدهد.

۳- چیدمان: اگر هنوز هم بودجه بازسازی شما تمام نشده است، بهتر است آن را خرج خرید لوازم و مبلمان جدید و کابینت آشپزخانه کنید و البته برای یک چیدمان جدید حتما با یک شرکت طراحی داخلی مشورت کنید.

۴- نورپردازی: با استفاده از نور های مناسب و زاویه های مختلف ، اقدام به نورپردازی برای قسمت های مختلف ساختمان خود بپردازید. استفاده مناسب از نور باعث ایجاد جلوه ای زیبا برای ساختمان در نماهای داخلی و خارجی می شود.

۵- طراحی داخلی:  برای تغییر فضای داخلی ساختمان راهکاری مختلفی وجود. بهتر است در این زمینه با طراحان داخلی مشورت کنید.

۶- چیدمان مبلمان: اهمیت چگونگی چیدمان مبلمان بر اقشار مختلف جامعه بارز است. نوع چیدمان مبلمان از مواردی است که موجب تغییر فضای خانه می شود به صورتی که یک معمار خلاق می تواند با بازی با رنگها و یا تغییر چیدمان وسایل خانه موجب شود فضای خانه شما بزرگتر و با صفا تر به نظر برسد.

آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است
آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

*نکته * همانطور که ملاحظه می کنید، مراحل در بازسازی بسیار سخت تر و زمان بر تر از نوسازی می باشد.  در نوسازی ساختمان هدف تغییرات جزئی تر نسبت به بازسازی می باشد.

هزینه در بازسازی ساختمان نسبت به نوسازی آن بسیار بالاست. حال سوال اینجاست که آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است. نوسازی بهتر است یا بازسازی؟  انتخاب اینکه ساختمان خود را بازسازی کنید یا نوسازی بستگی به میزان خرابی ساختمان و کهنگی ساختمان دارد. بعضی ساختمان به اندازه ای فرسوده شده اند که تنها راه فقط تخریب آن و بازسازی همین ساختمان از نو می باشد. بنابراین نیاز شما به بازسازی زمانی آشکار می شود که شما بشدت به این امر احتیاج داشته باشید.بنابراین هزینه ی شما نیز افزایش خواهد یافت چون یک ساختمان  را می کوبید و از نو می سازید، که خود تخریب ساختمان کلی هزینه دارد. در نوسازی شما روندی به نام تخریب را ندارید، زیرا ساختمان شما چهار چوب سالم و قوی دارد. اما می خواهد ظاهر ساختمان مدرن تر و امروزی تر شود شروع به نوسازی آن می کنید. هزینه نوسازی ساختمان نیز با توجه به اینکه وسعت نوسازی منزلتان چقدر می باشد و اینکه قصد دارید از چه شیوه هایی استفاده کنید متفاوت است. گاهی شما به دلیل اینکه سیستم نمای ساختمان تان کهنه و قدیمی می باشد شروع به تغییر نمای ساختمان میکنید این یک بازسازی است اما با هزینه کمتری نسبت به زمانی است که شما می خواهید ساختمان خود را تخریب کنید.

آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است
آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است

بنابراین پیش از هر اقدامی تعیین کنید که دقیقا چه می خواهید، آیا یه خانه دیگر یا همان خانه با دیزاینی متفاوت. از این طریق به راحتی می توانید پی ببرید به اینکه آیا ساختمان را بازسازی کنیم یا نوسازی راه بهتری است.

هزینه بازسازی  و نوسازی ساختمان چقدر است؟

اگر عزم خود را برای بازسازی ملک مورد نظرتان جزم کرده‌اید، باید به شما بگوییم که هزینه فعلی بازسازی و نوسازی رقمی کم نیست؛ چرا که از ابتدای سال جاری، قیمت مصالح ساختمانی در حد چشمگیری افزایش یافته است. پس نیاز است که قبل از اجرای هر کدام از مراحل، ابتدا یک حساب سرانگشتی از میزان هزینه بازسازی  و نوسازی داشته باشید. برای اینکار ابتدا فهرستی از اقدامات مورد نیاز در ملک، دفتر کار یا مرکز تجاری تهیه کنید و فراموش نکنید که هزینه بازسازی پروژه، تنها خرید مصالح و دستمزد نیست؛ بلکه هزینه‌های غافلگیرکننده‌ای نیز در این زمینه وجود دارد که باید آن‌ها را هم در نظر داشته باشید.

*** اگر به دنبال بازسازی و نوسازی ملک مورد نظر خود هستید، باید ابتدا مجوز تعمیرات را از شهرداری دریافت کنید. برخی از فعالیت‌ها ‌مانند تخلیه چاه، رنگ‌آمیزی و کاغذ دیواری خانه، تعمیرات حوض و یا استخر، نماکاری دیوارها و… نیازی به دریافت مجوز شهرداری ندارند و شما می‌توانید اگر بازسازی فقط برای تعمیر باشد. بدون مجوز اقدام کنید.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید