روف گاردن کوچک

0
1458
روف گاردن کوچک
روف گاردن کوچک

روف گاردن کوچک یا بزرگ فضایی است شبیه یک باغ که با توجه به نکاتی کلیدی روی پشت بام منازل یا انواع محیط اداری ایجاد می‌شود تا فضایی جذاب و سالم برای اهالی آن ساختمان ایجاد کند و آن‌ها بتوانند چند ساعتی را فارغ از دغدغه‌های محیط خشک و نسبتا بی روح شهری در آرامش سپری کنند. اغلب وقتی صحبت از روف گاردن می‌شود؛ فکرها به سمت پشت بام‌های بزرگ و دلباز می‌رود؛ در حالی که می‌توان با رعایت اصول خاص، اجرایی کردن روف گاردن را در محیط کوچک مد نظر قرار داد، به این معنا که حتی اگر شما فضای محدودی را بر روی پشت بام خود دارید می توانید به همان اندازه از داشتن یک روف گاردن کوچک لذت ببرید. در ادامه طرفند هایی وجود دارد که می توان فضای یک روف گاردن کوچک را بزرگ جلوه داد که آن ها را بررسی میکنیم.

رنگ روف گاردن کوچک

یکی از اولین ترفندهایی که می‌توان از طریق آن فضای روف گاردن کوچک را بزرگتر نشان داد، استفاده از رنگ‌های مناسب است. به خاطر داشته باشید برای بزرگتر نشان دادن هر فضایی بهترین رنگ‌ها، رنگ‌های روشن و ملایم هستند. برای مثال اگر قرار است دیوارها را با چوب پلاست بپوشانید، سراغ رنگ‌های روشن بروید و در مورد آلاچیق چوب پلاست هم از همین قانون تبعیت کنید. برای انتخاب رنگ فلاورباکس‌های روف گاردن کوچک از رنگ‌های شادی مثل یاسی، صورتی ملایم، آبی روشن و سفید بهره ببرید و در مجموع سعی کنید بین تمام اجزای موجود در روف گاردن از نظر رنگ هارمونی ایجاد کنید.

 

استفاده از دیوارها برای روف گاردن

در فضای انواع روف گاردن دیوارها یا دیواره‌هایی وجود دارد که اغلب در فضای بزرگ، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ اما در روف گاردن کوچک از این دیواره‌ها غافل نشوید. یکی از قوانین مهم فضای کوچک این است که به جای استفاده مداوم از فضای کف زمین، از دیوارها و سقف استفاده کنید؛ از آنجایی که به جز سقف آلاچیق، سقف دیگری در روف گاردن موجود نیست، می‌توان به دیوارها اکتفا کرد و از آن‌ها بهره برد. برای مثال می‌توانید به جای استفاده از گلدان‌های بزرگ روی زمین، سراغ نصب فلاور باکس‌های زیبای دیواری بروید. این کار باعث می‌شود فضای روی زمین خالی بماند و به همین دلیل بزرگتر نشان داده شود.

 

اهمیت نظم در بام سبز

اگر دوست دارید روف گاردن کوچک شما بزرگتر به نظر برسد، از شلوغ کردن آن خودداری کنید. قرار دادن حجم زیادی از وسایل که می‌تواند شامل آبنما، گلدان، گیاهان، صندلی و غیره باشد، باعث ایجاد بی نظمی بصری می‌شود که در نهایت می‌تواند بزرگترین فضاها را هم کوچک نشان دهد، چه رسد به فضایی که خود به خود کوچک است. بنابراین سعی کنید تا حد ممکن روف گاردن منزل یا محیط کارتان را مرتب و منظم نگه دارید تا محیط آن بزرگتر و دلنشین‌تر به نظر برسد.

 

وسایل بزرگ مناسب فضای کوچک روف گاردن هستند؟

واقعیت این است که ابعاد وسایل هر فضایی را بزرگی یا کوچکی همان فضا مشخص می‌کند. برای مثال نمی‌توان برای پر کردن یک خانه ویلایی بزرگ از میز و صندلی‌های کم جا استفاده کرد؛ همان طور نمی‌توان برای دکور یک روف گاردن کوچک سراغ مبلمان چوب پلاست بزرگ رفت. بهترین کار ایجاد تعادل بین ابعاد محیط و حجم اشیا است. پیشنهاد ما این است که برای پر کردن محیط روف گاردن‌های کوچک از آلاچیق‌هایی با اشکال هندسی منظم و کوچکتر استفاده کنید.

داخل آلاچیق را هم با مبلمانی که از سبک مینیمالیسم پیروی می‌کنند پر کنید؛ وسایلی کوچک و کاربردی که تزئینات زیادی ندارند و ساده طراحی شده‌اند. تمام این عوامل باعث می‌شود روف گاردن کوچک شما دست کمی از روف گاردن‌های بزرگتر نداشته باشد. اگر در طراحی روف گاردن از مبلمان ساده و با رنگ ملایم استفاده کرده اید بهتر است گل هایی با رنگ شاد و روشن را در این فضا بکارید. و اگر مبلمان به کار برده شده در فضای روف بام پر نقش و نگار هستند بهتر است گیاهان و گل ها با رنگ ملایم در این فضا کاشته شود.

 

روف گاردن کوچک
روف گاردن کوچک
به کارگیری قانون انعکاس در روف گاردن کوچک

اگر دوست دارید مساحت روف گاردن کوچک شما بزرگتر از چیزی که واقعا هست نشان داده شود، از قانون انعکاس استفاده کنید. استفاده از متریالی که رفله یا انعکاس اشیا را نشان می‌دهند یا استفاده از انواع آینه‌ها می‌تواند محیط کوچک و بسته را بزرگ و دلباز نشان دهد. در مورد روف گاردن می‌توانید از شیشه‌های آنتی رفلکس در بخشی از در ورودی استفاده کنید یا بخشی از دیوارها را با استفاده از آینه‌های قدی دیزاین کنید. وجود آینه به جای دیوار می‌تواند فضای شما را دو برابر نشان دهد. سعی کنید آینه را در بخشی از روف گاردن قرار دهید که امن است، سقف دارد و کمتر در معرض تغییرات آب و هوایی قرار می‌گیرد.

 

نورپردازی روف گاردن

با نورپردازی می‌توان بزرگترین محیط را دنج و کوچک نشان داد و یک روف گاردن کوچک را به روف گاردنی بزرگ و شیک تبدیل کرد؛ به همین دلیل نباید معجزه نورپردازی را در دکوراسیون روف گاردن دست کم گرفت. پیشنهاد ما این است که تا حد امکان بودجه‌ای را برای نورپردازی در نظر بگیرید و از تخصص حرفه ‌ای‌ها برای ایجاد محیطی دلباز و پر نور روی پشت بام منزل یا محیط کارتان بهره ببرید. متخصصان نورپردازی بهترین نقاط برای به کار گذاشتن بهترین و مناسبترین چراغ‌ها را شناسایی می‌کنند، نور را زاویه پردازی کرده و به آن عمق و حجم خواهند داد،  دانشی که تیم مهندسی ساز از آن آگاه است و تمامی تلاش خود را برای رضایت مشتری و خوشحالی شما به کار می گیرد. نوپردازی در طراحی روف گاردن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند, شما می توانید با نورپردازی مناسب زیبایی گل ها و گیاهان را در بام باغ افزایش دهید و علاوه بر این در هنگام غروب خورشید و شب نیز از فضای پشت بام منزل خود نهایت استفاده را ببرید. برای نوپردازی در روف گاردن می توانید از انواع لامپ های ریسه ای و خورشیدی و و نیز نورهای مخفی در میان سنگ ها و مبلمان استفاده کنید که لامپ های ریسه ای برای بام روف گاردن کوچک می توانند ایده مناسبی باشند.

روف گاردن کوچک
روف گاردن کوچک
گیاهان بزرگ و یا کوچک

در طراحی اغلب روف گاردن ها از گلدان های زیبا برای جذابیت بیشتر طراحی استفاده می شود که بهتر است در صورت وجود مبلمان در این بخش از گلدان های هماهنگ و متناسب با مبلمان استفاده کنید. توجه داشته باشید که انتخاب طرح و رنگ گلدان به اندازه انتخاب گیاهی که قرار است در گلدان کاشته شود حائز اهمیت است. استفاده از درختچه‌های نسبتا بزرگ و مطابق با شرایط آب و هوایی منطقه زندگی شما یکی از ایده‌هایی است که معمولا برای دکوراسیون روف گاردن پیشنهاد می‌شود؛ اما آیا می‌توان برای دکور یک روف گاردن کوچک هم سراغ درختچه‌ها رفت؟ جواب این سوال مثبت است؛ اما شرایطی دارد؛ از جمله اینکه تعداد این درختچه‌ها باید کم باشد و نباید رشدشان طی سال‌ها چندین برابر شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتی‌الامکان از گیاهانی با ابعاد کوچک و متوسط برای روف گاردنتان بهره ببرید و استفاده از گیاهان بزرگتر را به تعداد کم محدود کنید.

 

طراحی روف گاردن کوچک

طراحی و اجرایی کردن روف گاردن و در آخرین مرحله دکوراسیون بام سبز یا روف گاردن می‌تواند پروسه‌ای حساس باشد؛ از سنجش ظرفیت سقف برای تحمل تغییراتی که روف گاردن به دنبال خواهد داشت گرفته تا انتخاب متریال مناسب برای آلاچیق روف گاردن و مبلمان، همگی به نظر کارشناسی یک گروه متخصص نیاز دارد؛ در غیر این صورت یک اشتباه می‌تواند مقدار زیادی وقت، انرژی و هزینه را از بین ببرد. پیشنهاد می‌کنیم برای هر چه بهتر کردن انجام این پروسه از متخصصین معتبری که سابقه زیادی در زمینه اجرایی کردن روف گاردن در تهران و شهرستان‌ها را دارند، کمک بگیرید. مهندسی ساز یکی از این متخصصین است که با تیم حرفه‌ای و متخصصش آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه انواع روف گاردن است.

 

نکات اجرا روف گاردن

این نکات خاصیتهای کلی دارند و در رابطه با تمام سیستمهایی که قصد دارید روف گاردن خود را با توجه به آن بنا کنید، صدق می کند و صرفاً شامل یک سیستم نمیشود.

 

خاک روف گاردن

کلیدیترین بخش احداث یک روف گاردن، بخش انتخاب خاک آن است. واضح است که خاکِ هر گیاهی میتواند با خاک مناسب برای یک گیاه دیگر، متفاوت باشد اما برای احداث یک روف گاردن یا بام باغ خوب توجه به این نکات کلی دربارهی خاک آن الزامی است. اولاً لازم است که خاک روف گاردن از میان سبکترین خاکها انتخاب شود. کم کردن وزن در روف گاردنها از بهترین اتفاقات است. دوماً خاک روف گاردن باید توانایی بالایی در جذب آب داشته باشد و بتواند میزان بالایی از آب را در خود جذب کند و نگه دارد. باید به این نکته توجه داشت که روف گاردنها اکثراً روی پشتبامها بنا میشوند، بنابراین نباید هنگام بارش باران غرقاب شوند. انتخاب خاکی که قدرت جذب و نگهداری بالای آب را داشته باشد در جلوگیری از غرقاب شدن روف گاردن به هنگام باریدن باران، بسیار مؤثر خواهد بود. سوماً خاک مد نظر باید از کود مناسب غنی باشد تا تغذیه ی مناسب برای گیاهان به سرعت و سادگی رخ دهد. این ویژگی از آن سو اهمیتِ بسیار ویژهای دارد که تعویض خاک روف گاردن به سادگی رخ نمیدهد، بنابراین بهتر است تا از ابتدا خاکی بسیار مقوی انتخاب شود.

 

تقسیم وزن در تمامی نقاط پشت بام

روف گاردنها بعد از احداث، وزن مضاعفی را به پشتبام تحمیل میکنند. مخصوصاً اگر در ساخت آنها از آلاچیقها نیز استفاده شود. بنابراین طراحان و نصابان روف گاردن ها باید با محاسبه ی دقیق وزن ایجاد شده، آن را بر روی سقف نصب کنند.

 

ایزولاسیون در روف گاردن

ایزولاسیون از مهمترین بخشهای احداث روف گاردن است. اگر قبل از احداث یک روف گاردن بر روی سطح پشتبام به خوبی عملیات ایزولاسیون انجام نپذیرد، به مرور آب به زیر سطح روف گاردن نفوذ خواهد کرد و به علت رسیدن به سطح پشت بام، مشکلات عدیدهای را رقم خواهد زد.

 

در ادامه بعد از بررسی تمامی نکات چند ایده مبتکرانه برای ساخت وطراحی روف گاردن کوچک را بیان میکنیم که می توانند زیبایی و دلنشینی فضای روف گاردن کوچک شما را چند برابر کنند.

نیمکت چوبی توکار

اگر تمایل دارید از زندگی شهری خود فاصله بگیرید، قطعا عاشق این ایده طراحی روف گاردن خواهید شد. تعبیه و احداث نیمکت چوبی توکار در آلاچیق روف گاردن می‌تواند ایده‌ای شگفت انگیز باشد. به خصوص آنکه سقف آلاچیقتان کوتاه و روباز باشد و چشمانتان به نمای خیره کننده آسمان بالاسرتان اشراف داشته باشد. این ایده از آنِ افرادی است که همچنان با فاصله از تمدن شهری قصد دارند روابط اجتماعی گسترده‌ای داشته باشند!

 

روف گاردن کوچک
روف گاردن کوچک
کفپوش چوبی

بام سبز ترکیبی از مجموعه‌های طبیعی است. بنابراین، المان‌های طراحی روف گاردن باید شامل عناصر طبیعی باشد. و یکی از عناصر طبیعی قطعا چوب است. نصب کفپوش چوبی ایده‌ای متناسب با طراحی بام سبز به شمار می‌رود. از آنجا که بام سبز استعاره‌ای از دامن طبیعت است، ترکیب چوب و گیاهان به مثابه جنگل می‌درخشد.

طراحی هتلی لوکس

ایرادی ندارد، اگر همچنان خواستار ایده‌های مدرن طراحی روف گاردن باشید. اگرچه دنیای طبیعی و دکوراسیون کلاسیک زیباست، اما، گاهی اوقات هیچ چیز به مثابه دنیای روز و تکنولوژی قادر به فراهم آوردن المان‌های راحتی نیست. و در این راستا، هیچکس قطعا قادر به چشم پوشی از امکانات یک هتل مجلل نمی‌باشد. اگر به فضای روز و مدرن علاقه دارید، از صندلی‌های سوینگ رو به نمای خارجی استفاده نمائید و فضایتان را به طرزی رمانتیک با روشنایی‌های مدرن نورانی کنید.

روف گاردن کوچک
روف گاردن کوچک
کاناپه تختخواب شو

گاهی مدرنیته جوابگوی راحتی شما نیست و هر طور شده ترجیح می‌دهید از فضای معمول، باز و راحت خود بهره ببرید. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به محض ورود به دامنه طبیعت، تمایل به چرت زدنتان بیدار می‌شود، یک جفت کاناپه راحتی تختخواب شو بگذارید. این ایده طراحی روف گاردن مستقیما با راحتی و آسایش خودتان ارتباط دارد.

روف گاردن کوچک
روف گاردن کوچک
گیاهان بالارونده

بالارونده‌ها و ویره‌ها فقط ایده‌های دکوراتیو طراحی روف گاردن نیستند. آن‌ها قادر به ایجاد بافت و پوشاندن نازیبایی‌های سطحی دیوار می‌باشند.

چمن کاری

چمن کاری می‌تواند ایده‌ای زیبا در مرکز روف گاردن محسوب گردد. برپایی چنین ایده‌ای در راس طراحی روف گاردن تداعی گر فضای سبز کوچک اما باطراوت و زنده است.

قیمت روف گاردن کوچک

در نهایت مسئله مهمی که وجود دارد بحث قیمت تمام شده برای روف گاردن کوچک، است. مطمئا هرچه متراژ کمتری برای طراحی و ساخت وجود داشته باشد از هزینه ها کاسته می شود اما مواردی مثل انتخاب متریال ساخت روف گاردن، تجهیزات روف گاردن، میزان مقاومت ساختمان وغیره تاثیر مستقیم خود را بر روی قیمت تمام شده می گذراند. برای اطلاع دقیق از میزان هزینه ها با شماره تماس بالا صفحه تماس حاصل کنید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید