پشم سنگ

1
296
پشم سنگ
پشم سنگ

پشم سنگ : پشم سنگ که در زبان انگلیسی rock wool نامیده می شود از خانواده عایق های حرارتی متشکل از الیاف معدنی است . محصولات عایق پشم سنگ نقش مهمی در صرفه جویی انرژی به وسیله کاهش مصرف انرژی در خانه ها، ساختمان های اداری، تجاری و کارخانه های تولیدی دارند.

 

از طرفی پشم سنگ به عنوان عایق صوتی-حرارتی با تحمل دمای بالای ۷۵۰ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد و نیز تحمل برودتی ۳۰ درجه سانتیگراد دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار کمی بوده و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتنی ۲۲ برابر دیوار آجری است به همین دلیل در اکثر کشورها تخفیف ویژه ای در مورد بیمه ساختمان هایی که با پَشم سنگ عایق شده اند قائل می شوند. هم چنین با تمامی مصالحی که ساختمان و صنایع به کار می روند سازگار است و در تماس با مصالح مشکلی به وجود نمی آورد .

 

انواع پشم سنگ
پشم سنگ
پشم سنگ

– پشم سنگ فله ای : این نوع عایق صوتی حرارتی بصورت پشم سنگ خام حلاجی شده تولید و به مصرف می رسد و از آن برای پر کردن فضاهای فاقد شکل هندسی منظم استفاده می شود.

 

 

 

پشم سنگ
پشم سنگ

– پشم سنگ لحافی : این نوع عایق پشم سنگ بصورت رولی به بازار ارائه می شود و بسیار انعطاف پذیر می باشد. پشم سنگ لحافی در انواع مختلف بدون روکش و با روکش آلومینیومی و کاغذ کرافت تولید می شود و برای عایق کاری سقف ساختمان ها، سوله ها، دیوارها، سقف های کاذب، کانال های تهویه هوا و سطوح با انحنای کم استفاده می شود.

 

 

پشم سنگ
پشم سنگ

– پشم سنگ پتویی: عایق پتویی پشم سنگ یک عایق حرارتی صوتی حیاتی برای صنایع به حساب می آید و عموما جهت عایق کاری ماشین آلات، تجهیزات صنعتی و لوله های با قطر بالا استفاده می شود. در این نوع عایق پشم سنگ از هیچ نوع عامل پیوندی استفاده نشده است.

 

 

 

پشم سنگ
پشم سنگ

– پشم سنگ تخته ای: این نوع پشم سنگ یکی از پرکاربردترین محصولات پشم سنگ می باشد، زمینه های کاربردی بسیاری دارد و تقریبا در تمام صنایع از آن استفاده می شود. در صنعت ساختمان سازی در عایق کاری صوتی و حرارتی دیوار، کف و سقف کاربرد فراوانی دارد و صنایع کوره سازی، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها از مصرف کننده گان عمده این محصول هستند. این محصول در دانسیته و ضخامت های مختلف تولید می شود.

 

 

پشم سنگ
پشم سنگ

– پشم سنگ لوله : همانطور که از نام آن پیداست، عایق لوله ای پشم سنگ برای عایق کاری کانال و لوله ها در تاسیسات ساختمانی و صنعتی کاربرد دارد. پشم سنگ لوله ای در قطر استاندارد لوله های موجود در بازار و در ضخامت های مختلف برای عایق کاری کانال و لوله تولید می شود. این محصولات پشم سنگ با پوشش خارجی یا بدون پوشش تولید می شوند.

 

 

 

عایق های پشم سنگ یا پشم معدنی نزدیک به 44% کل عایق های بکار رفته در صنایع مختلف و ساختمان ها را شامل می شوند.

 

مزایای پشم سنگ

 • دمای کارکرد بالا
 • هدایت الکتریکی بسیار کم
 • نصب آسان
 • ضریب انتقال حرارت پایین
 • امکان تولید در ابعاد و چگالی مختلف
 • به دلیل سبک بودن بار اضافی به سطوح عایق کاری شده وارد نمی کند
 • قدرت جذب بالای صوت
 • انتقال صدای کم

 

کاربرد های پشم سنگ در بخش صنعت

از مزایای پشم سنگ کاربرد آن برای عایق کردن ماشین ها در صنعت میباشد. نیروگاه ها ، پالایشگاه های نفت و گاز ، مجتمع های پتروشیمی ، صنایع سیمان و صنایع سنگین بدون عایق کاری دقیق و اصولی تجهیزات و محیط کار خود قادر به فعالیت نمی باشند و عایق پشم سنگ به دلیل دارا بودن محدوده دمای کار بالا ۸۰۰ درجه سانتی گراد به عنوان عایقی منحصر به فرد در صنایع فوق مطرح است.

از ویژگی‌های مهم پشم سنگ ، مقاومت در برابر آتش می‌باشد. عایق حرارتی پشم سنگ به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته می‌شود چون آتش‌گیر نمی‌باشد و شعله‌ور نمی‌شود. هنگام بروز حریق سازه‌های فلزی (جذب حرارت زیاد و داغ شدن)، مقاومت مکانیکی خود را از دست داده و کل سازه فرو می‌ریزد؛ بنابراین از عایق پشم سنگ برای عایق کاری سازه‌های فلزی استفاده می‌گردد (ستون‌ها و تیرهای ساختمان را با پَشم سنگ با روش‌های مناسب عایق کاری می‌کنند) و حتی تا ده ساعت در صورت تداوم حریق برای سازه هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.

 

کاربرد های پشم سنگ در ساختمان

از مهمترین مزایای پشم سنگ کاربرد های پشم سنگ در بخش ساختمان میباشد. مهمترین قسمت های ساختمان که با عایق حرارتی پشم سنگ پوشانده میشوند :

 

 • عایق کاری دیوارهای ساختمان از داخل و خارج
 • عایق کاری بام ساختمان از داخل و خارج
 • عایق کاری کف ساختمان

 

پشم سنگ
پشم سنگ

پشم شیشه

پشم شیشه در زبان انگلیسی به  fiberglass, rockwool, glass wool اطلاق میشود. پشم شیشه از انواع  الیاف معدنی است که در واقع پشم شیشه نوعی عایق حرارتی صوتی میباشد که متشکل از مواد بازیافت شده از شیشه ذوب شده همراه با مقداری ماسه معمولی و رزین است. الیاف پشم شیشه بسیار کوچک و ریز است وسوزنی شکل می باشد. یک رول از پشم شیشه معادل حداقل 10 بطری شیشه بازیافتی است. پشم شیشه به صورت رشته های پشم شیشه یا شیشه ای تولید می شود و شامل الیاف استوانه ای نسبتا کوتاه طولی است. اصطلاح پشم نیز مترادف با فیبر بازیافتی یا ضعیف شده میباشد.

 

انواع پوشش پشم شیشه
 • فویل آلومینیومی
 • بافت سیاه شیشه ای
 • الیاف پارچه ای شیشه ای

 

کاربری پشم شیشه
 • عایق دیوار حفره
 • کاشی های سقف
 • دیوار پرده
 • مجرای لوله کشی
 • عایق صوتی
 • عایق حرارتی
 • ساندویچ پانل ها
 • کانال های هوایی که قبلا عایق شده اند
 • ساخت مخازن
 • کاربری های گوناگون صنعتی وساختمانی و…

 

پشم سنگ
پشم سنگ
محدوده دمایی مناسب برای پشم شیشه

بازه دمایی متعادل برای پشم شیشه در کاربردهای گوناگون از منفی صد و نود وپنج درجه سانتیگراد تا صد و بیست درجه سانتی گراد است. اما در کاربرد های خاص این بازه دمایی به 450 درجه سانتیگراد می رسد.

 

مقاومت دمایی پشم شیشه

پشم شیشه نیز مانند سایر عایق ها تا دمای خاصی قادر به تحمل دما میباشد که آستانه دمایی پشم شیشه تا 550 درجه سانتیگراد است اما با این تفاوت که پشم شیشه نقشی در روند توسعه آتش سوزی ندارد و گازهای گلخانه ای و سمی در هنگام آتش سوزی از خود تولید نمیکند.

 

تجهیزات ایمنی در برابر پشم شیشه

بنابر تحقیقات متعدد دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که الیاف پشم شیشه سرطان زا می باشد و مولد بیماریهای ریوی و پوستی میباشد. این سرطان زایی پشم شیشه حتی بر روی حیوانات و هرگونه بافتی تأثیر بسزایی دارد و ایجاد تومور میکند. لذا هنگام کار نباید در تماس مستقیم با پشم شیشه بود و نصابین و کارگران هنگام کار باید حتما از عینک و دستکشها ,پوشش های یکبار مصرف و لباس های با آستین بلند استفاده کنند.

 

عایق صوتی بودن پشم شیشه

پشم شیشه با جذب انرژی صوتی باعث بهبود روند عملکرد صوتی دیوارها , کف , سقف و انتقال هرگونه آلودگی صوتی میشود.

 

پایداری زیستی محیطی پشم شیشه

پشم شیشه نه تنها موجب صرفه جویی در استفاده از انرزی می شود بلکه باعث کاهش تولید انرژی نیز می شود؛ بدین صورت که با ایجاد تعادل گرمایش و سرمایش مورد نیاز محیط باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می شود. که این امر موجبات صرفه جویی از زمان در یافتن منابع مواد خام, تولید, توزیع و نصب و راه اندازی را فراهم می کند؛ که 84% آن از مواد بازیافتی ساخته شده و باعث کاهش دفع زباله و هدر نرفتن منابع با ارزش می شود.

مزایای پشم شیشه

 • دارا بودن چگالی های متنوع
 • سبک بودن عایق پشم شیشه
 • آسانی در نصب آن
 • کند سوزی و ضریب انتشار کم گاز سمی
 • دارا بودن خاصیت آکوستیک

 

معایب پشم شیشه
 • ساختار فیبری آن که در برابر رطوبت مقاومت کمی از خود نشان می دهد.
 • ایجاد مشکلات پوستی ,ضعف در دید و مشکلات تنفسی و ریوی در تماس مستقیم
 • مقاومت پایین پشم شیشه در برابر رطوبت

 

استفاده از فناوری نانو در پشم شیشه

با توجه به معایب یاد شده برای پشم شیشه امروزه به خوبی میتوان بر اساس فناوری نانو تکنولوژیک در انواع الیاف معدنی از جمله پشم شیشه باعث جلوگیری از هرگونه آسیب دیدگی آن میشود. استفاده از نانو باعث تولید چند نوع پشم شیشه با فناوری نوین را می دهد که در ذیل به آن اشاره شده است:

 

 • پشم شیشه پلاست معمولی : از این محصول در سقف سوله های فلزی و یابین دیوارهای جداکننده استفاده می شود.
 • پشم شیشه پلاست آنتی باکتریال : این نوع از پشم شیشه پلاست خاصیت ضد میکروب و قارچ زدگی را در بر دارد.
 • پشم شیشه پلاست آنتی فایر: این محصول خاصیت ضد شعله ور شدن و گسترش حریق را دارد که باعث کند سوزی خود محصول و محیط اطراف آن می یاشد.
 • پشم شیشه پلاست آنتی استاتیک: آنتی استاتیک بودن محصول در کارتن پلاست باعث ایجاد خاصیت ضد بار الکتریکی میشود و همچنین باعث شستشوی راحت پشم شیشه پلاست می شود.

 

فناوری های جدید در عایق پشم شیشه

از جدیدترین تولیدات پشم شیشه , میتوان به تولید پانلهای ایزواکوستیک اشاره نمود. این پانلها 4 نوع خواص کاربری دارند که  شامل:

 • خواص جذبی صوتی بسیار بالا و کم نمودن آلودگی صوتی
 • تفاوت بالا نسبت به رطوبت محیط(تا سقف 95% رطوبت نسبی)
 • عکس العمل مناسب در برابر حریق
 • رنگ بندی متنوع

 

فروش پشم سنگ

پشم سنگ
پشم سنگ

اگر تصمیم خرید پشم سنگ را دارید به شما توصیه می‌کنیم، در صورتی که ساکن استان تهران  هستید، از بین انواع مختلف پشم سنگ در شهر تهران پشم سنگ با ویژگی‌های مدنظر خود را جستجو نموده و درصورتی‌ که نمایندگان فروش آن در تهران موجود هستند، با آن‌ها تماس بگیرید.

در ادامه از پنج کارخانه برتر تولید پشم سنگ در ایران خواهیم گفت:

شرکت پشم سنگ آسیا

مجتمع تولیدی پشم سنگ آسیا با تولید عایق های ایزوترم، عایق های تخته ای و لوله ای در این صنعت پیشگام بوده است. این مجتمع در راستای حمایت از تولید ملی و اشتغال زایی اقدام به گسترش و بومی سازی تولیدات خود نموده است. همچنین در جهت کمک به جهش صنعتی کشور همیشه از نوآوری در تولیدات خود بهره برده و بسته بندی های مناسبی برای این محصول عرضه می کند.

جهانی کردن محصول، کاهش قیمت پشم سنگ تولیدی، به روز بودن محصولات و رعایت استانداردهای جهانی از مهمترین اهداف این مجتمع است. این مجموعه سعی در حفظ کیفیت تولید دارد و معتقد است هیچگاه نباید کیفیت را فدای کمیت کند و با سرلوحه قرار دادن این شعار توانسته مورد توجه شرکت ملی گاز ایران و شرکت گاز پارس جنوبی باشد.

 

شرکت صنایع عایق سپاهان

شرکت صنایع عایق سپاهان در سال ۸۲ با هدف ارتقاء بهره وری و افزایش تحقق تولید ایرانی تاسیس شد. از آنجا که لازم است برای حمایت از کالای داخلی کیفیت آن بالا برده شود یک تیم از کارشناسان خبره در این شرکت، روی تولید عایق متمرکز هستند. حضور و نظارت این این تیم منجر شده تا محصول نهایی با حفظ انرژی و کاهش اتلاف نیرو تولید گردد.

افزایش بهره وری منجر به ارتقا تولید و قراردادن کیفیت بعنوان یک اصل اساسی شده است. تعیین قیمت پشم سنگ بصورت کاملا منصفانه و با در نظر گرفتن شرایط بازار نیز یکی از دلایلی است که سپاهان توانسته سهم عده ای از بازار داخلی و بخش قابل توجهی از بازارهای خارجی را از آن خود کند. به علاوه برای صرفه جویی در سوخت و کاهش آلودگی محیط زیست همواره سیاست هایی توسط تیم مدیریت تصویب و اجرا شده است.

 

شرکت پشم سنگ اسپادانا

پشم سنگ و سرباره اسپادانا در راستای ایجاد فرصت های جدید سرمایه گذاری داخلی و آزمودن خود در چالش های جدید تجارت خارجی با ارائه انواع ایزوترم ، فنوپانل، ایزوپایپ، تولید را شروع کرد. این مجموعه با تبدیل منابع سنگ بازالت به الیاف و سپس پشم‌سنگ توانسته عایقی را تولید کند که توانایی چشمگیری در صرفه جویی انرژی در مصنوعات ساخته شده داشته باشد. هم‌چنین مفتخر است ضمن ارائه محصول با کیفیت، قیمت پشم سنگ را مقرون به صرفه و منطقی عرضه کند. محصولات تولیدی اسپادانا با کلیه مصالح ساختمانی سازگار بوده و مشکلی به وجود نمی‌آورد.

کارخانه جهان عایق پارس

شرکت جهان عایق پارس در سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۳۵۰۰۰ متر مربع تاسیس و از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را در زمینه تولید و مشاوره فنی عایق های گرم، سرد، ورق و لوازم جانبی مربوطه آغاز کرد و توانست به یکی از بزرگترین شرکت های این حوزه در ایران تبدیل شود. این شرکت با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و پرسنلی متخصص و مجرب و نیز استفاده از مواد اولیه برتر همچون سنگ بازالت، توانسته است محصولاتی تولید نماید که کیفیت آن ها توسط مراکز تحقیقاتی مرجع به تایید رسیده و موفق به دریافت استاندارد IMS(ISO 18001, 14001,9001) شده است.

کارخانه صنایع عایق های معدنی پوشینگر

تمرکز اصلی پوشینگر در تولید انواع عایق صوتی و حرارتی است و در راستای افزایش بهره وری، کارآفرینی ملی و کاهش نرخ تورم از مواد اولیه داخلی در تولید استفاده می کند. این مجتمع رعایت استانداردهای کیفی را سرلوحه کار خود قرار داده و توانسته ارتباط موثری را ما بین مصرف کننده و بازرگانان ایجاد کند.

 

پشم شیشه ایران

پشم سنگ
پشم سنگ

بعد از معرفی کارخانه های برتر تولیدی پشم سنگ در ایران نوبت به کارخانه های برتر تولید پشم شیشه در ایران است.

شرکت پشم شیشه ایران

مجموعه تولیدی پشم شیشه ایران پیشرو در تولید عایق های حرارتی، رطوبتی و صوتی پیش ساخته می باشد. خطوط تولید این مجموعه با بهره گیری از دانش فنی متخصصان اروپایی احداث شده. بر این اساس پشم شیشه ایران مدعی است تولیداتش قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را دارا است.

 

شرکت پشم شیشه پارس

شرکت پشم شیشه پارس در سال ۱۳۷۶ تاسیس شد. اين مجموعه با استفاده از تکنولوژی مدرن، ماشین های تمام اتوماتیک و استفاده از نیروهای متخصص و کارآزموده هموار تلاش می کند که محصولات خود را مطابق با کیفیت جهانی برای مصارف داخلی و عرضه در بازار جهانی آماده کند. مجموعه پارس افتخار دارد نیازهای داخلی هموطنان را با معقول ترین قیمت تولید نماید. همچنین توانایی تامین سفارشات خارجی را دارد و در صورت لزوم می تواند با صادرات محصولات با کیفیت خود نقش بسزایی در زمینه معرفی انواع پشم شیشه تولید ایرانی در بازار جهانی داشته باشد و سعی دارد بعنوان یک نوآور در عرصه های جهانی شناخته شود.

 

شرکت ایزوگام پشم شیشه

این شرکت با داشتن گواهینامه های بین المللی در زمینه تولید پشم شیشه و استفاده هدفمند از کارمندان و مدیران عملیاتی متخصص توانسته محصولات خود را با کیفیت جهانی و مطابق با درخواست مصرف کننده و اصول روز دنیا تولید کند. کیفیت بالا در کنار قیمت مناسب سبب می شود این مجموعه ضمن حفظ سهم خود در بازار داخلی باشد در شرایط اقتصادی کنونی بتواند مشتری داخلی را نیز راضی نگه دارد. بعلاوه با افزایش تولید خود نیم نگاهی به صادرات محصولات خود به درخواست کننده های خارجی دارد.

 

شرکت بازرگانی تولیدی ایران پارس

شرکت بازرگانی تولیدی ایران پارس توانسته با استفاده از دستگهاه ها و ماشین آلات پیشرفته و استفاده از مواد و وسایل با کیفیت محصولات خود را دربالاترین استانداردهای جهان تولید کند. این مجتمع برای رفاه حال هموطنان، قیمت پشم شیشه تولیدی خود را با نازلترین حد ممکن عرضه می کند. همچنین لازم به ذکر است ایران پارس توانسته در آسیا نیز جایگاه خود را به عنوان یک فروشنده ثابت کند.

 

شرکت تولیدی و بازرگانی هیرمان

فعالان در مجموعه تولیدی هیرمان همیشه سعی داشته اند کالا های تولیدی را با تکیه بر دانش روز دنیا تولید کنند، لذا از همان ابتدای کار ضمن استفاده از مواد مصرفی با کیفیت عالی و تکنولوژی بروز، برای ایجاد اطمینان در مصرف کنندگان، مطابق با دستوالعمل سازمان های حفاظت از محیط زیست کار کرده تا مصرف کنندگان بتوانند با خیال راحت از این محصولات استفاده کنند.

 

فروش پشم سنگ

قیمت پشم سنگ با توجه به تنوع زیاد محصولات و علاوه بر آن تنوع بسیار زیاد در ضخامت های تولیدی و همچنین چگالی های متفاوت و همچنین متراژ درخواستی بسیار متفاوت می باشد.

پس قبل از خرید پشم سنگ از نوع پشم سنگ مورد نیاز خود مطمئن شوید و همچنین متراژی را که می خواهید در آن از پشم سنگ استفاده کنید دقیقا مشخص کنید که تمامی این عوامل بر روی قیمت پشم سنگ تاثیر خواهند گذاشت.

 

 فروش پشم شیشه ایران

استفاده از پشم شیشه در سطح جهانی بیش از 70 سال سابقه دارد و در ایران در حدود 40 سال است که صنعتگران در بخش های خصوصی و دولتی این الیاف را تولید میکنند. هرچمد در بازه گسترده تری میتوان گفت که به طور کلی استفاده و تولید الیاف معدنی به سال 1800 میلادی در بخش بین المللی میرسد. قیمت پشم شیشه به سه مورد بستگی دارد:

 • نوع روکش
 • دانسیته یا تراکم پشم شیشه در هر مترمکعب
 • ضخامت

پشم شیشه 5سانت یکی از پر مصرف ترین پشم شیشه ها می باشد که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دانسیته های پشم شیشه ها علاوه بر  D8 و D12 شامل  D10، D16، D14، D16، D18، D20  نیز می باشد.

پشم شیشه با روکش های متفرقه نیز توسط افرادی سودجو به بازار عرضه می شود که با توجه به کیفیت و جنس ضعیف آنها دارای قیمت پایین تری هستند. این نوع پشم شیشه ها به علت قابلیت اشتعال زایی آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شوند. پشم شیشه ها فقط در دو ضخامت 5سانت و 2.5سانت تولید می شوند.

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید