قیمت کلید و پریز

0
1347
قیمت کلید و پریز
قیمت کلید و پریز

قیمت کلید و پریز

اگرچه کسی نمیتواند برگردد به عقب و شروعی عالی داشته باشد، اما هر کسی میتواند از الان شروع کند و یک پایان عالی داشته باشد.

قیمت کلید و پریز : کلید و پریز چیست؟ کلید و پریزها از ابزار کنترل جریان برق هستند. کلید یا سوئیچ وسیله ای برای قطع و وصل یا تغییر مسیر جریان الکتریسیته در یک مدار است. کلید مکانیکی از کلیدهای پرکاربرد می باشند که اغلب با نیروی دست و تحت فرمان انسان کار می کنند. کلید خودکار مانند کلید نوری (دارای حسگر نور) و یا دما یا انواع دیگری از کلید است. کلید ابزار قطع و وصل مدار است که در مدارات الکتریکی برای اتصال و قطع جریان برق از آن استفاده می شود. در واقع کلید و پریز از جمله المان های ضروری در برق کشی ساختمان هستند که نه تنها از نظر کاربرد بلکه از نظر  دکوراسیون داخلی نیز مورد توجه و اهمیت قرار می گیرند. این عناصر کوچک در ابعاد و طرح های مختلف به بازار عرضه می شوند و قرار گرفتن آنها بر روی دیوار با انواع پوشش ها نظیر کاغذ دیواری، رنگ، پانل های چوبی و … نمایی بسیار جذاب و منحصر بفرد به فضای خانه می بخشد. نکته ای که در تولید کلید و پریز مورد توجه قرار می گیرد ایمنی آنها است. این قطعات مستقیماً با انرژی برق در ارتباط هستند بنابراین در ساخت آنها به نکات ایمنی دقت می شود. امروزه متناسب با هر نوع کاربرد از کلید و پریزهای مخصوص استفاده می شود. برای مثال در فضاهای باز و یا مرطوب از نوع کلید و پریز ضد آب و برای تزئین دکوراسیون داخلی از کلید و پریزهای کریستالی استفاده می شود. البته این قطعات کاربردی در مدل های مختلف با رنگ های گوناگون بر اساس سلیقه و بودجه افراد انتخاب و خریداری می گردند.

کلید بر اساس نوع استفاده و کاربرد به انواع مختلف تقسیم می شود

۱- کلید تک پل: نوعی کلید است که با آن فقط قدرت کنترل یک مصرف کننده از یک نقطه را داریم.

۲- کلید دو پل: کلیدی است که با آن قدرت قطع و وصل دو مصرف کننده را از یک نقطه داریم.

۳- کلید تبدیل: این نوع کلید به ما قدرت کنترل یک مصرف کننده را از دو نقطه می دهد.

۴- کلید صلیبی: از این کلید برای کنترل یک گروه مصرف کننده از چند نقطه استفاده می شود.

۵- پریز: وسیله ای است برای اتصال سیم ها در سیم کشی های ثابت و قابل انعطاف مانند دو شاخه برقی.

قیمت کلید و پریز
قیمت کلید و پریز

پریزها دارای انواع سه فاز و تکفاز هستند که خود آن ها بسته به نوع حفاظت متنوع هستند. برخی دارای اتصال به زمین (ارت) و برخی دیگر بدون اتصال هستند. کلید و پریز از آن دسته لوازم و وسایل مادام العمر یک ساختمان می باشد و در انتخاب آن می بایست نهایت دقت به عمل آید. علاوه بر دقت در هنگام خرید می بایست از کلید و پریز استاندارد و مرغوب استفاده گردد. مطابق مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان کلیه لوازم تجهیزات به کار رفته در محیط های نمناک می بایست ضد ترشح آب با درجه حفاظت حداقل IP44 باشند. با توجه به مطلب فوق در محیط های مرطوب از کلید و پریز پوشش دار یا همان کلید و پریز بارانی استفاده می کنند. بارانی از نفوذ آب و مایعات دیگر جلوگیری نموده و استفاده از کلید و پریز بارانی در محیط های مرطوب از ملزومات اصلی می باشد. از کلید و پریز بارانی در محیط های مرطوب و محیطی که علاوه بر وجود نم، دیوارها و کف ها برای نظافت معمولا با آب تحت فشار شسته می شود استفاده شود. کلید و پریز های بارانی معمولا دارای درپوش می باشد.

کلید و پریز نسوز : در دنیای مدرن امروز  استفاده از تکنولوژی هوشمند در تولید کلید و پریز این امکان را برای آنها فراهم نموده تا بتوان از راه دور آنها را کنترل نمود. متریالی که در ساخت تجهیزات روشنایی استفاده می شود اصولاً از جنس نسوز هستند و ایمنی را در ساختمان افزایش می دهند. کلید و پریزهای نسوز غیر قابل اشتعال بوده و طراحی اتصالات داخلی آنها به گونه ای است که احتمال ایجاد جرقه و احتراق را به میزان قابل توجه کاهش می دهد. این محصولات بر اساس استانداردهای لازم طراحی و ساخته میشوند و با طرح های گوناگون برای ارائه به مشتریان در بازار موجود هستند.

قیمت کلید و پریز
قیمت کلید و پریز
بخش های مختلف کلید و پریز

٭ مکانیزم درونی : مکانیزم درونی به ساختار درونی کلید و پریز که شامل سیم پیچی، اتصالات درونی و تعداد پل (تک پل و دوپل) است اشاره دارد.

٭ قاب : قاب کلید و پریز به قسمتی که بر روی دیوار نصب شده و قابل رویت است اشاره دارد. کلید و پریز هایی که در گذشته ساخته می شدند به قاب خود پیچ و مهره می شدند اما مدل های جدیدی که اخیراً به بازار عرضه می شوند به قاب متصل نمیشوند بلکه به راحتی بر روی دیوار قرار می گیرند. مکانیزم کلید و پریزهای جدید فنری است و به آسانی قابل نصب در عمق دیوار هستند.

٭ نحوه انتخاب کلید و پریز : اگر به فروشگاه های فروش لوازم الکتریکی مراجعه کنید با تنوعی از طرح و رنگ کلید و پریز روبرو خواهید شد. امروزه با راحتی می توان متناسب با هر نوع دکوراسیون داخلی، کلید و پریز مناسب انتخاب نمود و با توجه به مدرن و یا ساده بودن سبک طراحی نسبت به خرید اقدام کرد. خرید و انتخاب کلید و پریز باید با توجه به رنگ دیوار و تجهیزات روشنایی صورت گیرد. در حال حاضر این قطعات از جنس های مختلف با طرح های زیبا تولید می شوند. اصولاً جنس آنها از پلاستیک بسیار مرغوب است که از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه، پوسیدگی و تغییر رنگ برخوردار می باشد اما برخی از مدل ها از جنس چوب، چرم، آلیاژ برنج، فلز و یا کریستال ساخته می گردند. تنوع بالای این تجهیزات روشنایی انتخاب را برای مشتریان سخت نموده و آنها می بایست از بین مدل های بیشمار، مدل مناسب را پسند نمایند.

قیمت کلید و پریز
قیمت کلید و پریز

انواع کلید و پریز

۱- کلید لمسی : کلید لمسی یا تاچ از جمله مدرن ترین نوع کلید است که استفاده از آن در خانه های هوشمند رایج است. این کلید با حرارت دست فعال شده و عمل می کند.

۲- کلید و پریز تایمری : این نوع قطعات در مکان هایی مانند حیاط و راه پله که لامپ ها نباید مدام روشن به مانند نصب می شوند. کلید و پریزهای تایمری قابل تنظیم هستند و می توان زمان خاموش و یا روشن کردن آنها را کنترل نمود.

۳- کلید با سنسور حرکتی : کلیدهای سنسوردار به میزان قابل توجهی منجر به بهینه سازی مصرف انرژی برق می شوند زیرا تنها در صورت حضور افراد روشن شده و پس از مدتی خاموش می شوند. از این نوع تجهیزات در راهروها استفاده می شود.

۴- کلیدهای تک پل و دوپل : کلیدهای تک پل تنها برای خاموش و روشن کردن یک مدار مورد استفاده قرار می گیرند اما با استفاده از کلیدهای دوپل می توان دو مدار را قطع و وصل کرد.

۵- کلید دیمر : کلید دیمر در مکان هایی که میزان نور باید یکنواخت باشد کاربرد دارد. این کلیدها شدت نور را تنظیم و کم یا زیاد می کنند. از این نوع کلیدها در مکان هایی مانند سالن تئاتر استفاده می شود.

۶- کلید دیمر : کلید دیمر در مکان هایی که میزان نور باید یکنواخت باشد کاربرد دارد. این کلیدها شدت نور را تنظیم و کم یا زیاد می کنند. از این نوع کلیدها در مکان هایی مانند سالن تئاتر استفاده می شود.

۷- پریز برق ارت دار : این پریزها مجهز به یک سیم ارت دار هستند که برای تخلیه بار الکتریکی به زمین متصل شده اند. این سیم با انتقال الکتریسیته ساکنی که در مدار تخلیه شده مانع از برق گرفتگی افراد می شود.

۸- قیمت کلید و پریز : قیمت کلید و پریز با توجه به جنس و مدل آن متفاوت است. بی شک مدل های لوکس به دلیل کیفیت و طراحی منحصر بفرد قیمت بالاتری دارند. اگر به فروشگاه های عرضه لوازم برقی مراجعه کنید با تنوع بالایی از مدل ها روبرو خواهید شد که هر کدام قیمتی متفاوت دارند. شما با توجه به سلیقه و بودجه خود می توانید نسبت به خرید مدل دلخواه اقدام نمایید.

ویژگی های یک کلید و پریز خوب

٭ کلید و پریز یکی از آشناترین تجهیزات انتقال دهنده انرژی برق به محیط ما هستند و شاید اگر این دو قطعه با ارزش نبودند، ما اینقدر آسان به منبع برق دسترسی پیدا نمی کردیم، ضمن اینکه به وسیله این رابط های الکتریکی ایمنی استفاده از برق به حداکثر می رسد. در گذشته کلیدها در انواع محدودی در بازار موجود و فقط از لحاظ ظاهری تفاوت های اندکی با هم داشتند، مثلا ممکن بود در طراحی کلید پهن یا باریک بودن آن مد نظر قرار گیرد یا پریز ها هم همین طور، پریز های قدیمی بیشتر از نوع تخت بودند که دو شاخه در آن ها فرو می رفت، اما در حال حاضر اکثرا پریزها را با یک گودی گرد می سازند تا به شکل قالبی دوشاخه در آن جای می گیرد. کلید و پریز های امروز قابلیت های زیادی دارند، مجهز به سیستم کنترل از راه دور هستند یا حتی بعضی کلید ها به صورت لمسی عمل می کنند و طراحی ظاهری آنها هم زیباتر است. کلید های جدید نصب راحت تری دارند و نیازی به پیچ و مهره هم ندارند و به خاطر مکانیزم فنری پشتشان به راحتی در عمق دیوار قرار می گیرند و سیم پیچی های آنها در قسمت پشت کار است و معمولا به صورت یک مجموعه و در یک نقشه برق معین کلید و پریزها نصب می شوند. پریزها هم تنوع بیشتری نسبت به گذشته دارند و به علاوه یک پریز می تواند در عین حال چندین کاربرد داشته باشد و تبدیل به ورودی های دیگری شود، مثلا پریز یک فیشه به دو فیشه تبدیل می شود. از دیگر مزایای محصولات جدید کلید و پریز استفاده از پلی امید های نسوز برای جلوگیری از اشتعال است و همچنین دارای حلقه ای فنری در گلوگاه سوراخ های پریز جهت جلوگیری از تغییر شکل محل ورود دوشاخه و ایجاد جرقه و احتراق می باشد.

٭ در قسمت داخلی پریزها اتصالات مغزی داخلی پریز یک درپوش پلاستیکی شیشه ای جهت محافظت از خطر برق گرفتگی تعبیه شده تا نصاب با خیال راحت بتواند پریزها را نصب کند. در گذشته کلید پریزها فقط در رنگ های سفید و کرم موجود بود و تنوع کمی داشت، اما امروزه انواع رنگ ها و طرح ها در کلید پریزها مشاهده می شود و شما باید دقت کنید که کلید و پریزی که تهیه می کنید از پلاستیک مرغوبی ساخته شده باشد تا نشکند و پوسیده نشود، چرا که اگر جنس پلاستیک ان مرغوب نباشد، حتی ممکن است هنگام نصب بشکند و خرد شود. البته به همان نسبت نیز قیمت کلید و پریز فرق می کند

قیمت کلید و پریز
قیمت کلید و پریز

٭ از  نظر ظاهری کلید های جدید شکل های مربع، مستطیل و دایره ای جالبی دارند و اطراف پل متحرک کلید هم طراحی های بی نظیری انجام می دهند که می تواند با طراحی کاغذ دیواری اتاق نشمین شما متناست شود. از قابلیت های کلید های مدرن می توانیم به روشن شدن به وسیله چشمی اشاره کنیم؛ یعنی با حرکت دادن دستتان روبه روی چشمی کوچک کلید برق روشن می شود یا کلیدهایی که عبور افراد را تشخیص داده و چراغ آن ها روشن می شود، بعضی از این کلید ها قابلیت تنظیم میزان نور را با توجه به میزان روشنایی محیط دارند و بعضی از آنها هم میزان دمای محیط را سنجیده و در صورت افزایش دما نور را کم می کنند تا دما کاهش یابد.

٭ پریز های جدید با انواع ورودی ها دسترسی شما را به مرکز اطلاعات و تلفن و اینترنت و انواع ورودی های داده ها آسان می کند. بعضی از کلید های مدرن به این صورت تنظیم می شوند که روی هر کلید برای یک اتاق قسمت های مشخصی را می توانید تعریف کنید؛ مثلا یک کلید چهار بخشی که یک قسمت آن به چراغ بالای تخت مربوط می شود یک قسمت آن چراغ بالای در ورودی و… را به همین شکل تنظیم کنید تا تنها با استفاده از نزیک ترین کلیدی که در اطاقتان هست بتوانید نور تمام اتاق را تنظیم کنید. کلید های تایمری هم که کاربردشان بیشتر در محل هایی چون مسیر راه پله حیاط یا پشت بام است که نباید چراغ دائما روشن بماند در زمان های مختلفی قابل تنظیم هستند و با توجه به نیاز شما از روی دستگاه تایمری که به آن متصل می شوند تنظیم می گردد. یکی از مکان هایی که شما می توانید یک گستره عظیم از انواع و اقسام کلید ها و پریز های ایرانی و خارجی را مشاهده و خریداری کنید مرکز روشنایی تهران یعنی خیابان لاله زار است. در حال حاضر علاوه بر محصولات ایرانی مرغوب در بازار انواع متعددی از کشورهای آلمان و ترکیه در بازار موجود است

٭٭٭ سیستم نورپردازی ساختمان  با نصب کلید و پریز تکمیل می شود و زیبایی و جذابیت را برای فضا به ارمغان می آورد. وجود کلید و پریزهای لوکس بر روی انواع دیوارپوش نمایی متفاوت ایجاد کرده و توجه بیننده را به خود جلب می نماید. شاید با نگاه اول لوستر و چراغ های تزئینی بیشتر خودنمایی کنند اما با کمی دقت می توان به زیبایی این قطعات کوچک بر روی دیوار نیز پی برد. ٭٭٭

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید