مبلمان مدرن

1
2414
مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

 

مبلمان مدرن

مدرن که یک واژه لاتین می باشد در واژگان فارسی به معنای جدید و تازه معنی شده است ، با توجه به معنی این کلمه می توان دریافت هر چیزی که به تازگی مد شده باشد را می توان با برچسب مدرن به کار گرفت؛ بی آن که کسی بتواند بر آن خرده بگیرد.

سبک مدرن  یکی از سبکهای محبوب و پرطرفدار در دکوراسیون داخلی منزل است که سه اصل زیبایی، سادگی و راحتی را برای زندگی های امروزی در خانه ها و آپارتمانها ی کوچک و بزرگ مدنظر قرار می دهد. سبک دکوراسیون مدرن، در حقیقت سبک مینیمال و خلوت تلقی می شود. مهمترین اصل برای طراح دکوراسیون مدرن، سادگی است. همانطور که می دانید، بی نظمی و شلوغی در دنیای پر مشغله امروز باعث فشار و استرس برای بسیاری از افراد می شود. اما دکور مدرن، و ساده و آرامش بخش در منزل زیبایی، کارآمدی و راحتی را برای شما به ارمغان می آورد. در یک جمله می توان گفت که هدف از طراحی دکوراسیون، ایجاد فضایی ساده و خلوت و در عین حال شک ، زیبا و کارآمد است.

واژه مبلمان در ذهن اغلب ما تداعی نشیمن و یا صندلی را دارد، اما در حقیقت این است که امروزه این واژه مفهومی بسیار فراگیر و گسترده تر دارد. این گستردگی به جایی رسیده که بسیاری از طراحان داخلی، عناصر معماری داخلی ساختمان، نظیر درب، پنجره، کابینت و… را نیز به عنوان مبلمان در نظر می گیرند.

در ابتدا طراحی مبلمان کلاسیک به گونه ای بود که بسیاری  رسمی تر و شق و رق تر به نظر می رسید. همچمنین اغلب این طرح ها بسیار بزرگ و پر زرق و برق بودند. به مرور زمان تغییر ذائقه مرم و همچنین تحول در طراحی مبلمان و دکوراسیون داخلی ، مبلمان مدرن وارد بازار شدند.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

مبل مدرن چیست؟

مبلمانی هستند که به طراحی دکوراسیون اطراف و الگوهای سرد و مینیمالیستی وابسته اند و طراحان سعی می کنند که چندان به ترکیب رنگی آن توجه نکنند. در واقع، مهمترین ویژگی مبلمان مدرن این است که تنوع رنگی آنها بیشتر به صورت یکپارچه و تک رنگ هستند که چندان برای زیبایی به استفاده از چوب متکی نیستند.


تفاوت مبل مدرن و کلاسیک

تفاوت این دو مبل به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و از جهات مختلف می توان آنها را مورد بررسی قرار داد. به عنوان مثال، از لحاظ طراحی و ساخت، در مبل کلاسیک توجه زیادی به ظرافت و جزئیات می شود که اصولا با استفاده از چوب و با روش های منبت کاری ایجاد می شود. این در حالی است که در سرویس مبلمان مدرن بیشتر به استفاده از رنگهای جدید، و پوشش با استفاده از پارچه ها و روکش های مختلف توجه می شود.

همچنین در چینش مبلمان مدرن معمولا الگوی خاصی وجود نداردو طراحی دکوراسیون می تواند با پشتوانه به سلیقه ی خود فرد و با توجه به الگوی داخلی ساختمان، آنها بچیند. در حالی که چیدمان مبل کلاسیک ثابت بوده و طراح نمی تواند آنها را چندان تغییر دهد.

جنس مبلمان مدرن

این مبلمان را در زیز مجموعه مبلمان راحتی و نیمه راحتی می توانید پیدا کنید. در ساختار این مبل ها پارچه های زیادی استفاده می شود، حتی برای راحتی بیشتر استفاده کنندگان در طی روز روی دسته های مبل نیز پارچه کار شده است. به علت اینکه در این مبلمان پارچه زیادی به کار رفته است، اگر خواستید برای منزلتان استفاده کنید حتما از مبل های مدرنی که از پارچه های با کیفیت ساخته شده اند، استفاده کنید.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

ویژگی اصلی

در این سبک مبلمان هیچ نوع جزئیات و تزئینات اضافه ای وجود ندارد، هر چه مبلمان و صندلی ها ساده تر و کمتر باشند، جلوه و زیبایی دکوراسیون مدرن افزایش پیدا می کند.

این مبلمان در مقایسه با انواع مبلمان دیگر، وزن کمتری دارند و سبک تر هستند.نوع طراحی این مبل و فرم آن به صورتی است که ظاهری خودمانی وراحت به آن می دهد، طراحی مبلمان مدرن بسیار متنوع است و در همه آنها استاندارد های یکسانی رعایت می شود. نوع طرح و نقشه استفاده شده در این سبک از مبلمان، امروزی تر است و به همین دلیل نه تنها به خوبی با فضاهای مختلف سازگار می شود، بلکه با سلیقه و روحیات بیشتر افراد همخوانی دارد. معمولا از خطوط ساده و هندسی در طراحی آن استفاده می شود، که این موضوع باعث می شود در عین سادگی از لحاظ زیباشناختی و بصری، زیباتر و چشم نوازتر باشد.

مبل سبک  انواع مختلفی دارد و با طراحی های گوناگونی مثل مبلمان مدرن ایتالیایی یا مبلمان مدرن ترک در بازار تولید و عرضه می شوند. اما یکی از محبوبترین و کاربردی ترین مدل های آن، مبلمان راحتی است که توانسته جای خود را در دکوراسیون خانه ایرانی باز کند.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

مبلمان راحتی معمولا دو نوع است:

مبلمان که کاملان راحتی است و برای استفاده در اتاق نشیمن و استراحت کاربرد دارد.

مبلمان نیمه راحتی که تا حدی رسمی بوده و برای اتاق پذیرایی و نشیمن مهمان مناسب است. مبلمان نیمه راحتی مدرن برای استفاده در فضای های اداری هک مناسب است و به آن مبل مدرن ادارای گفته می شود.

مبل راحتی مدرن یکی از انواع مبل ایرانی می باشد که امروزه در طرح های مختلف تولید می شود، این مبلها معمولا از نمونه ها و ژورنالهای خارجی ایده گیری می شوند. و تعداد کمی از شرکتهای تولید کننده مبل ایرانی دارای طرح انحصاری مبل مدرن می باشند.سبکهای پر طرفدار مدرن امروزه در بازار ایران سهم زیادی را به خود اختصاص داده اند و در بازار عرضه می شوند.با ما همراه باشید تا با انواع مبلمان مدرن آشنا شوید.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

انواع این سبک

مبل های راحتی تنوع بسیاری دارند و از آنجایی که اغلب تماما پارچه هستند، طراحان خلاق مبل با ترکیب انواع پارچه های خوش نقش و رنگا رنگ مدل های زیبای طراحی  را اجرا کرده اند. مبلمان راحتی به لحاظ هارمونی و هماهنگی با اکثر دکوراسیون ها همخوانی دارد و نسبت به سایر انواع مبلمان، انتخاب راحتری خواهید داشت.

مبلمان مدرن ال، مبلمان چوب و پارچه، مبل چرمی، مبلمان تخت خوابشو و مبلمان چند منظوره از انواع مبلمان راحتی مدرنی است که برای چیدمان در خانه هایی با سبک دکوراسیون مدرن، بسیار مناسب هستند.                                                                                                                                                                                       

مبلمان مدرن ال

اگر خانه شما کوچک است، بهتر است برای استفاده بهینه از فضا، سراغ مبلمان مدرن نیم ست و یا مبلمان مدرن ال بروید. یکی دیگر از ایده های جالب برای انتخاب این نوع مبلمان، مبل های قطعه ای است. در این مدلها هر تعداد قطعه ای که بخرید، تعدادی هم متصل کننده در کنار خود خواهد داشت، که قطعات را در کنار هم محکمتر نگه دارد.

مبلمان مدرن ال یکی از پرطرفدارترین طرح های مبلمان راحتی مدرن است که بیشتر به دلیل  کاربرد خود در خانه های کوچک و برای ایجاد فضای دنج و صمیمی شناخته شده است. مبلمان ال با وجود اینکه فضای کمتری را اشغال می کنند اما در مقایسه با مبل های معمولی جای بیشتری برای نشستن در اختیار شما قرار می دهند. مبلمان ال به خوبی گوشه و  دو ضلع اتاق نشمین را پر کرده و مرکز اتاق را خالی نگه می دارد و باعث می شود فضای  اتاق شما بازتر و بزرگتر به نظر برسد. مبلمان مدرن ال و یا نیمه ال برای جداسازی فضاهای مختلف در خانه هم کاربرد های زیادی دارد.

مدل مبل ال از انواع مدل مبلمان چند منظوره برای اتاق نشیمن و یا پذیرایی است. این مدل مبلمانها فضای زیادی را برای نشستن در اختیار شما قرار می دهد و علاوه بر مبلمان ال نسبت به سایر مبلمانها فضای کمتری از دکوراسیون منزل را اشغال می کند از این رو انواع مدل مبل ال برای پذیرایی و اتاق نشیمن با متراژ کوچک می توانن انتخاب ایده آل و مناسبی باشند.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

مبلمان چوب و پارچه

همانطور که از اسمش پیدا است ترکیبی از چوب و پارچه می باشد، البته لازم به ذکر است که به هیچ عنوان نباید فکر کنید که در محصولاتی مانند مبل تمام پارچه اصلا از چوب استفاده نشده است.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

مبلمان چرمی

این نوع مبل ها طرفداران بسیاری داشته و گزینه خرید بسیاری از خانواده ها در هنگام انتخاب مبلمان است، به دلیل نمایش زیبای فریم مبل در پوشش براق و بعضا مات خود چشم های افراد را به سمت خود جلب و جذب می نماید، محل قرارگیری مبل های چرمی معمولا در اتاق نشیمن می باشد.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

مبلمان تخت خواب شو

مبل های تختخواب شو یا مبل های تخت خوابی، یکی از بهترین گزینه ها برای فراهم کردن آسایش حال مصرف کنندگان در فضاهای کوچک به شمار می روند. این گونه مبل ها عموما به صورت کاناپه های دو نفره و سه نفره تهیه می شوند. البته گاها برخی از آنها به صورت مبل های یک نفره نیز تهیه و ساخته می شوند که در این صورت به عنوان تخت یک نفره مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین رنگبندی و نوع طراحی این نوع مبل ها بسیار متنوع است.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

مبلمان مدرن کلاسیک

این سبک از مبلمان تلفیقی از دو نوع مبل استیل و مبل راحتی است. یعنی علاوه بر دارا بودن قسمتهای چوبی و منبت کاری شده، نشیمن و تکیه گاهی نرم و راحت دارد. البته در مبلمان مدرن کلاسیک از منبت کاری کمتری نسبت به مبل استیل استفاده شده است و بیشتر روی ظرافت کاری آن کار شده است. مبلمان مدرن کلاسیک در واقع  هر دو سبک مبل استیل و مبل راحتی را همزمان  انجام می دهد؛ یعنی مبلمان مدرن کلاسیک فضایی شیک و مجلل به همراه نشیمنی نرم و راحت برایتان فراهم می کند. زیبایی و ظرافت مبلمان کلاسیک در مقایسه با سایر مدل های مبلمان راحتی و مدرن بیشتر است و می توان این نوع مبلمان شیک و مدرن در فضای رسمی خانه هم استفاده کرد.

مبلمان مدرن
مبلمان مدرن

سخن آخر

مبل ها یکی از وسایل مورد استفاده در منزل است که تاثیر زیادی در زیبایی دکوراسیون خواهد داشت و برای طراحان دکوراسیون یک عنصر مهم قابل تامل در زیباتر شدن فضای منزل است. امروزه با توجه با رسانه ها و عکس های مختلف در سراسر مغازه ها و ارئه دهنده های مبلمان می بینید که صحبت از مبل های مدرن است. مبل های مدرن امروزه طرفداران  و خریدارن بسیاری را به خود جذب کرده است.

1 نظر

  1. با سلام طراح و مدلساز مبلمان راحتی هستم بابیست سال سابقه اگر مدلهاتون قدیمی شده و یا تازه کارخانه راه اندازی کردید

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید