سنگ اسلب و قیمت آن

2
7827
سنگ اسلب و قیمت آن
سنگ اسلب و قیمت آن

سنگ اسلب و قیمت آن

پرندگانی که در قفس به دنیا آمده اند پرواز را بیماری می پندارند.

سنگ اسلب و قیمت آن : قیمت سنگ اسلب : همانند سنگ تایل، قیمت سنگ اسلب نیز متاثر از  فاکتورهای متعددی می باشد. بعد از نوع سنگ و خاستگاه آن که ممکن است سنگ داخلی یا خارجی باشد فاکتورهایی مانند سایز اسلب، ضخامت، جهت برش (بی موج یا موج دار) نوع فرآوری، بوک مچینگ، تقاضای بازار، مقدار سفارش و برخی فاکتورهای دیگر قیمت سنگ اسلب را تعیین می نمایند.

نوع سنگ : بسته به نوع سنگ که ممکن است تراورتن، مرمریت (ایرانی با خارجی)، گرانیت (داخلی یا وارداتی)، کوارتزیت خارجی، لایمستون، چینی یا مرمر باشد قیمت سنگ پایه ی متفاوتی خواهد داشت. انواع مختلف تراورتن، گرانیت یا مرمریت قیمت های متفاوتی خواهند داشت. به عنوان مثال در بین تراورتن های روشن هر قدر رنگ روشن تر باشد، قیمت نیز بالاتر خواهد بود. بعضی از رنگها نیز بخاطر تقاضای بالای بازار قیمت های بالاتری خواهند داشت.

سایز اسلب :  در اغلب اوقات قیمت سنگ اسلب با سایز آن نسبت مستقیم دارد. هر قدر اسلب سایز بزرگتر و نیز ابعاد متناسب و شکل هندسی منظم تر (مستطیل) داشته باشد قیمت آن نیز گران تر خواهد بود.

سنگ اسلب و قیمت آن
سنگ اسلب و قیمت آن

ضخامت : معمول ترین ضخامت های اسلب ۲، ۳ و ۴ سانت می باشد و در این بین ضخامت ۲ و ۳ محبوب تر می باشند. ضخامت نیز همانند سایز نسبت مستقیم با قیمت خواهد داشت.

جهت برش و فن آوری : در برخی انواع سنگ جهت برش در قیمت نهایی آن ممکن است تاثیر گذار باشد. حتی در صورت یکسان بودن نوع سنگ، سایز و ضخامت، نوع فرآوری می‌تواند در قیمت تاثیر گذار باشد.

بوک مچینگ : چینش جناغی یا همان بوک مچ اسلب سنگ به دلیل پروسه‌ ی زمانبر و دقیق یکی از عوامل مهم تاثیر گذار در قیمت اسلب سنگ می‌باشد. برای انجام بوک مچینگ باید از اسلب هایی که از یک  کوپ (بلوک) واحد برش خورده اند و طرح های یکسان دارند استفاده شود. دو سطح مجاور (یا بیشتر) طراحی شده و نحوه چینش اسلب ها به گونه ای طراحی می ‌گردد که نقش های یونیک و زیبا تشکیل گردد.

در مرحله بعدی بسته به نوع سطح و فرآوری مورد نیاز پروسه ی متفاوتی روی سطح اسلب انجام شود که نتیجه نهایی سطحی کاملا صیقلی و براق، مات و یا چرمی باشد. در پروسه ی تولید اسلب بوک مچ به جای پرداخت یک طرفه از هر اسلب، آنها را بصورت متناوب فرآوری می کنند تا اسلب ها در در سمت های مخالف هم پولیش شده و جلا داده شوند. در نهایت هنگامی که اسلبهای بوک مچ شده کنار یکدیگر قرار می گیرند، مانند یک کتاب باز بنظر رسیده و یک تصویر آینه ای از یکدیگر به نمایش می گذارند.

سنگ اسلب و قیمت آن
سنگ اسلب و قیمت آن

لیست قیمت سنگ

بعلت نوسانات قیمت سنگ خام اغلب شرکت های تولید کننده سنگ ناچار هستند سنگ اسلب و قیمت آن  و لیست قیمت سنگ های ساختمانی خود را مرتب به روز نمایند. از  طرفی، سنگهای ساختمانی در سایزهای بسیار مختلف و نیز فرآوری های متنوع قابل ارائه می باشند. همچنین هر پروژه ساختمانی با توجه به شرایط خاص خود نیازمند محصولات با سایز، ابزار و یا برش خاص می باشد.  به همین علت ارائه لیست قیمت ثابت و کامل ممکن نبوده و اکثر شرکت ها بعد از دریافت مقادیر مورد نیاز، سایز و نوع فرآوری مورد نیاز و مشخصات ریز پروژه اقدام به محاسبه و اعلام قیمت سنگ و یا تهیه لیست قیمت سنگ برای پروژه ی مورد نظر نمایند.

کاربری

هنگام انتخاب سنگهای ساختمانی باید به نوع کاربری آن توجه ویژه داشت. بسته به نوع فضایی که قصد استفاده سنگ برای آن دارید باید فاکتورهای بسیاری را در نظر  گرفت. انواع متفاوت سنگ ساختمانی (گرانیت، مرمریت، تراورتن، مرمر و کوارتزیت) خواص مختلفی دارند. درجه سختی، دانه بندی و تخلخل، جذب آب و غیره مواردی است که باید با توجه به کاربری و محل استفاده سنگ به آن توجه نمود.  سنگی که  به عنوان سنگ نما استفاده می شود باید نسبت به سنگی که برای کف پذیرایی یا یک مرکز خرید پر تردد استفاده می شود خصوصیات متفاوتی داشته باشد. همچنین محاسبه قیمت سنگ کابینت یا یک بوک مچ لابی فقط به متراژ آن وابسته نبوده و نوع ابزار، میزان برش، فرآوری و غیره نیز در قیمت آن تاثیر مستقیم دارد.

سایز سنگ

سایز تایل و اسلب مهمترین عامل تعیین کننده قیمت سنگ ساختمانی بوده و بر اساس بزرگی یا کوچکی تایل، سایز استاندارد یا سفارشی و میزان پرت سنگ قیمت مشخص می شود. برخی سایزها استاندارد هستند، به عنوان مثال سایزهای ۴۰×۴۰، ۵۰×۵۰، ۶۰×۶۰، ۸۰×۸۰ استاندارد بوده ولی برخی سایزهای دیگر سفارشی می باشند.

سنگ اسلب و قیمت آن در ساختمان

این سنگ ها در انواع مختلف در بازار به فروش می رسند و مشتریان می توانند با توجه به کاربرد آنها و بودجه خود، سنگ مورد نظر را انتخاب نمایند. قیمت سنگ بر اساس درجه یک یا دو بودن آن و همچنین ابعاد محاسبه می شود. اگر بخواهیم یک میانگین برای قیمت سنگ در کشور مشخص کنیم، می توان مبلغی از ۳۰ هزار تومان تا۹۰۰ هزار تومان تخمین زد. قیمت هر متر مربع سنگ مرمر ۳۵ الی ۵۵۰ هزار تومان، هر متر مربع سنگ تراورتناز ۳۰ الی ۳۰۰ هزار تومان، هر متر مربع سنگ گرانیت از۶۰۰ الی ۹۰۰ هزار تومان و هر متر مربع سنگ چینیکریستال ۲۳۰ الی ۳۰۰ هزار تومان می باشد. شما با توجه به نیاز خود می توانید به مراکز مختلف فروش سنگ در شهر خود مراجعه کنید و با مقایسه قیمت ها اقدام به خرید نمائید.

سنگ اسلب و قیمت آن
سنگ اسلب و قیمت آن

سنگ های اسلب بر اساس کاربرد مصارف ویژه ای را دارند عمده ترین سنگ های ساختمانی که در ایران بکار می روند عبارتند از؛

٭ سنگ گرانیت

ویژگی : ۱- بارز ترین ویژگی سنگ گرانیت سخت بودن  آن است كه علت آن بالا بودن درصد سیلیس موجود در سنگ می باشد .

۲- طبق مطالعات زمین شناختی سنگ گرانیت در طولانی مدت بر روی سلامتی انسان آثار منفی بر جای می گذارد.

۳- از سنگ گرانیت سبب شده تا اره هایی كه برای برش گرانیت به كار میرود.

۴- با اره ی دیگر سنگها متفاوت باشد.

موارد استفاده : مناسب برای نما ، كف و پله اما به خاطر سخت بودن برای کارهای حجمی و ابزار زنی مناسب نیست. موارد مصرف بیشتر در مراكز عمومی می باشد.

٭ سنگ مرمریت : ویژگی : سنگ مرمریت برعكس گرانیت نه تنها سنگ  سختی نیست بلكه به دلیل عدم مقاومت کافی در برابر تغییرات آب و هوایی در فضاهای خارجی ساختمان بکار نمی رود موارد استفاده : فضاهای داخلی ساختمان ( كف و پله و…) و کارهای حجمی و ابزار زنی ( به دلیل نرم بودن)

٭ سنگ مرمر : ویژگی : سنگ مرمر گرانترین  سنگ ساختمانی در  دنیاست . استخراج آن دشوار است و بهترین ذخایر آن در ایران می باشد. سنگ مرمر بر خلاف  سنگ گرانیت دارای خاصیت های درمانی بوده ( منبع  كلسیم ) و آرام بخش است . شاید علت استفاده از سنگ مرمر در اغلب مکانهای مذهبی مشرق زمین همین می باشد. سنگ مرمر همچنین تنها خانواده ای از سنگ هاست ( سنگ های ساختمانی) كه بجز چند استثنا تمامی آن نور را از خود عبور می دهند. موارد استفاده : مناسب برای همه موارد یعنی فضاهای داخلی و خارجی ولی ترجیحا” نباید در فضاهای خارجی استفاده كرد  همینطور کارهای حجمی و ابزار زنی . البته سنگ های مرمر در طولانی  مدت در اثر شرایط جوی كم رنگ می شوند و در مناطق سردسیر و در فضای باز استفاده نمی شود.

٭ سنگ چینی و كریستال : ویژگی: معمولا” سفید رنگ و با رگه های آبی، سیاه و یا زرد رنگ. سنگ چینی و کریستال بسیار مقاوم است . سنگ چینی و کریستال امروزه تقریبا” منسوخ شده  است و به ندرت در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

٭ سنگ های چینی و کریستال معروف مانند قروه  ، الیگودرز، تبریز ، سیرجان و… موارد استفاده: مناسب برای همه موارد ، یعنی فضاهای داخلی و خارجی و نیز استفاده های حجمی و ابزار زنی .

٭ سنگ لایمستون : ویژگی : در زبان انگلیسی به معنای سنگ آهک است و در اصطلاح به آن گل سنگ می گویند كه این خود نشان دهنده نرم بودن و مقاومت بسیار پایین سنگ آهک  است. در نتیجه چندان  متداول نیست و از لحاظ درخواست بازار در رتبه آخر سنگهای ساختمانی قرار دارد . علاوه بر این چرك پذیر بوده و دارای قدرت جذب آب بالا می باشد. موارد استفاده: به دلیل نرم بودن عمدتا برای ابزار زنی و کارهای حجمی مورد استفاده قرار می گیرد. برای فضاهای خارجی ساختمان اصلا مناسب نیست.سطح آن به راحتی خراش بر می دارد.

سنگ اسلب و قیمت آن
سنگ اسلب و قیمت آن

٭ سنگ تراورتن : ویژگی : سنگ تراورتن امروزه پرکاربردترین سنگ در نمای ساختمان هاست . برجسته ترین ویژگی آن  وجود حفره های موجود در سنگ می باشد كه موجب شده تا قدرت جذب آن نیز بالا رود . سنگ تراورتن همزمان دو ویژگی مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی و در عین حال نرم بودن برای استفاده های ابزار زنی را به صورت یکجا در خود دارد و بر عكس سنگ مرمر استخراج آن از معادن چندان دشوار نیست. حفره های موجود در سطح سنگ تراورتن توسط رزین یا

بتونه قابل ترمیم بوده و از نظر تنوع رنگ مانند سنگ گرانیت در سطح بالایی قرار دارد. موارد استفاده : مناسب برای تمامی موارد، در فضاهای خارجی ، داخلی ، ابزار زنی و کارهای حجمی .

٭٭٭ سنگ های اسلب که از رنگ و ظاهر مناسبی برخوردار هستند و علاوه بر دوام بالا مقاومت خمشی و کششی خوبی دارند برای تزئینات داخل ساختمان کاربرد دارند. این سنگ ها برای تزئین دیوار شومینه، ستون ها، قاب درب و پنجره و … به کار می روند. این سنگ ها قابلیت بسیار زیادی دارند. ٭٭٭

2 نظرات

  1. با عرض سلام و خسته نباشید.
    دوست عزیز مطالب سایتتون بسیار مفیده
    شما سنگ اسلب هم میفروشید؟

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید