بازسازی سقف قدیمی

0
1829
بازسازی سقف قدیمی
بازسازی سقف قدیمی

بازسازی سقف قدیمی

تعمیر همیشه خوب است،  وقتی میخواهید عوض نکنید اما نو شود، این یعنی خلاقیت، گاهی ما انسانها نیز به تعمیر افکار کهنه امان احتیاج داریم، آن وقت نو می شویم و زیبا.

بازسازی سقف قدیمی : در گذشته زیبایی و بازسازی سقف و دیوار ها بسیار مورد توجه بوده است. استفاده از گچ بری هایی برای سقف، ایجاد طاقچه هایی با گچ بری های زیبا و خلاقانه یکی از چیزهای مورد علاقه آن زمان در دکوراسیون داخلی منزل بوده است. به گونه ای که حتی طرح ها و نقاشی های زیبایی هم روی دیوار و سقف انجام می شده که هم زیبایی آن را دو چندان کند و هم فضای خانه را دل نشین تر کند. از این رو زیبایی سقف و دیوارها یکی از مهم ترین عناصر در بازسازی ساختمان های قدیمیبوده است. تا اینکه کم کم این گچ بری ها و اهمیت سقف و دیوار در منزل کاهش یافت و طرح های ساده تری برای سقف و دیوار در نظر گرفته شد.

بازسازی سقف به جای تخریب، راه‌حلی کم هزینه : اغلب مردم برای ایجاد تغییر و تحول از بازسازی و نوسازی ساختمان به‌جای تخریب و ساخت یک مجموعه جدید بهره می‌برند. به همین سبب زمانی ‌که ساختمان‌ها جذابیت و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند، می‌توان از تعمیر و بازسازی ساختمان برای ایجاد فضایی جدید استفاده کرد. سقف به‌عنوان یکی از مهم‌ترین المان‌های معماری داخلی، دارای قابلیت بسیاری در ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی است؛ بنابراین می‌توان با تغییر در ساختار سقف و نورپردازی آن، تغییرات قابل‌توجهی در دکوراسیون سقف به وجود آورد. نوشتار حاضر ضمن معرفی سقف و انواع آن، روش‌هایی را برای بازسازی سقف ساختمان عنوان می‌کند.

بازسازی سقف قدیمی
بازسازی سقف قدیمی

سقف و انواع آن : سقف به‌عنوان یکی از بخش‌های اصلی فضای داخلی در ساختمان‌های یک یا چند طبقه، جهت محافظت از نور آفتاب، برودت، باران و برف و همچنین جداسازی طبقات از یکدیگر نیز به کار می‌رود. استفاده از سقف‌های کوتاه در مناطق سردسیر به‌منظور افزایش دمای محیط و همچنین بهره‌گیری از سقف‌های بلند در مناطق گرمسیر به سبب جریان داشتن هوا مرسوم است. سقف‌ها از انواع مختلفی برخوردار هستند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

▪ سقف نیازیت : در این سقف‌ها استفاده از تیرچه‌های فلزی و آرماتورهای جداگانه به‌جای میل‌گرد زیگزاگ کاربرد دارد. از تفاوت‌های عمده تیرچه‌های نیازیت با سایر آن‌ها، می‌توان به عدم نیاز بتن در آن اشاره کرد.

▪ طاق ضربی : استفاده از این نوع سقف به سبب وزن بالا و عملکرد بسیار ضعیف در هنگام زلزله، مورد تائید ضوابط و آیین‌نامه نیست. با اینکه سقف‌های طاق ضربی منسوخ‌شده‌اند؛ اما هنوز می‌توان استفاده از آن‌ها را در ساختمان‌های زیادی مشاهده کرد. ساخت سقف‌های طاق ضربی به‌راحتی و با هزینه کم انجام می‌شود.

▪ کامپوزیت : این سقف‌ها از ترکیبی از فولاد و بتن ساخته می‌شوند. استفاده از برشگیر، نبشی و یا گل‌میخ برای رعایت یکپارچگی سقف‌های کامپوزیت حائز اهمیت است. برای قالب‌بندی این سقف‌ها به‌طورمعمول از تخته‌کوبی و یا قالب‌های موقت استفاده می‌کنند. از مشکلات سقف‌های کامپوزیت می‌توان به وجود لرزش در سقف، عدم وجود فضای کافی جهت عبور تأسیسات در فضای زیر سقف، محدودیت در اجرای دهانه‌های بلند و عدم سازگاری در اسکلت بتنی اشاره کرد.

▪دال بتنی : سقف‌های دال بتنی به سبب وزن بالا، سرعت اجرای پایین و همچنین هزینه بالا کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. از اجزای تشکیل‌دهنده این سقف‌ها می‌توان به آرماتور و بتن اشاره کرد. سقف‌های دال بتنی به‌طور عمده در دودسته دال یک‌طرفه و دوطرفه قرار می‌گیرند که تفاوت آن‌ها در میزان و جهت قرارگیری آرماتورهای آن‌ها است.

▪ تیرچه بلوک : از اجزای تشکیل‌دهنده سقف تیرچه‌بلوک می‌توان به تیرچه، بلوک پرکننده، بتن، آرماتور حراتی و آرماتور تقویتی برش اشاره کرد. در این سقف‌ها می‌توان با حذف بلوک پرکننده و استفاده از قالب، فضایی را برای عبور تأسیسات اختصاص داد.

بازسازی سقف قدیمی
بازسازی سقف قدیمی
بازسازی سقف و ایجاد سقف های دکوراتیو

بعد از دوره ای که سقف و دیوارهای ساده می ساختند امروزه دوباره سقف و دیوار مورد توجه قرار گرفته شده است . و افراد علاقمند به بازسازی سقف و دیوار منزل خود و ایجاد سقف های دکوراتیو به سبک های دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک شده اند. اگر سقف منزل شما ساده است و می خواهید که آن را زیبا تر کنید. یکی از راه ها استفاده از گچ بری ها و یا رابینز بندی هایی با نور پردازی مناسب است. شما می توانید دور تا دور سقف خود را با این روش ها قاب کنید. این مدل ها زیبایی خاصی به منزل شما می دهد. استفاده از یک یا چند لوستر متناسب با بزرگی فضای و سقف ساختمان شما نیز می تواند. به زیبایی هر چه بیشتر سقف منزل کمک کند. اگر گچ بری ها و رابینز بندی ها با رنگ های متناسب با دکور منزل شما نقاشی شود. زیبایی آن بیشتر چشم را می نوازد. معمولا استفاده از رنگ تیره تر از دیوار برای منزل یک حس خوب و آرامشی را در دکوراسیون القا می کند. رنگ های تیره تر برای سقف موجب می شود که سقف کوتاه تر از چیزی که هست به نظر بیاید. وحس صمیمیت به ویژه برای منازل با فضای بزرگ بیشتر احساس می شود. اما اگر سقف منزل شما کوتاه و فضای منزل شما نیز کوچک است می توانید از رنگ های روشن برای سقف استفاده کنید.

ایده پردازی برای بازسازی سقف و دیوارها : یکی از ایده پردازی ها برای بازسازی سقف و دیوار این است که اول تمام دکوراسیون منزل خود را مشخص کنید. بهتر است که ابتدا رنگ هایی که می خواهید در دکوراسیون استفاده کنید را انتخاب کنید. رنگ مبل ها و پرده ها و …سپس تصمیم بگیرید که برای سقف چه رنگی می خواهید. اگر سقف منزل شما کوتاه است. و می خواهید بلند تر از چیزی که هست به نظر بیاید، از پرده هایی استفاده کنید که دیوار را بلند تر به نظر برساند. پرده هایی با خط های افقی برای این کار مناسب نیست. بهتر است از پرده ای روشن با خط ها یا طرح های عمودی استفاده کنید.چوب پرده را در بالاترین نقطه ممکن نصب کنید و از دو والان با رنگ تیره تر که در کنار جمع شده اند استفاده کنید. هم چنین اگر نمی خواهید از گچ بری استفاده کنید می توانید با استفاده از قاب های فایبرگلاس یا پلی پروپیلن سقف خانه خود را قاب کنید.و از نورپردازی با رنگ روشن استفاده کنید. هم چنین از این قاب ها به صورت عمودی در نقاطی از دیوارهای منزل نصب کنید . تا فضا بزرگ تر و دیوارها بلندتر به نظر برسد.در آشپزخانه ها نیز سقف متناسب با کابینت آشپزخانه اجرا میشود. اگر سقف منزل تان بلند است و می خواهید که کوتاه تر از چیزی که هست. به نظر برسد بهتر است از پرده های دو تکه که به صورت افقی روی هم نصب می شود استفاده کنید. البته در این صورت دست شما برای انتخاب مدل پرده بازتر است. اما بهتر است از رنگ های تیره تر استفاده کنید. همچنین برای سقف از رنگ تیره تر استفاده کنید. و بخشی از این رنگ را روی چند دیوار هم بیاورید به طوری که دیوار و سقف یک رنگ باشند.این کار موجب می شود سقف کوتاه تر به نظر برسد. که در باسازی سقف قدیمی باید حتما به آن توجه داشت.

بازسازی سقف قدیمی
بازسازی سقف قدیمی

نورپردازی‌های طبلی سقفی : این نورپردازی‌ها بر روی سقف نصب می‌شوند و از ظاهری دایره‌ای و مربعی برخوردار هستند. از این نورپردازی معمولاً در راهروها، اتاق‌های استراحت و نشیمن، گنجه‌ها و کمدهای دیواری، سرویس‌های بهداشتی و هر مکان نیازمند به روشنایی با نور معمولی و متعادل استفاده می‌شود. در بازسازی سقف های قدیمی ایده ی خوبی هستن و ظاهر مدرن تری به آن خواهند داد.  برای استفاده از نورپردازی در تعمیر و بازسازی سقف، رعایت نکات زیر حائز اهمیت است. نورپردازی در هر فضا، به عناصر موجود در آن جلوه ویژه‌ای می‌بخشد.یک نورپردازی مناسب به ایجاد نقاط کانونی و یک مرز مشخص برای فضاهای مختلف خانه کمک می‌کند.برای ایجاد نورپردازی‌های خلاقانه در سقف‌های کاذب، توجه به عناصر موجود بر روی سقف نظیر گچ‌بری‌ها اهمیت زیادی دارد.استفاده از چندین منبع نوری در نورپردازی سقف، موجب افزایش جذابیت و زیبایی سقف می‌شود. برای این منظور می‌توان با توجه به سلیقه خود، از منابع خطی، نقطه‌ای و یا موضعی استفاده کرد.

اهمیت بازسازی سقف قدیمی : اهمیت بازسازی سقف و زیباسازی آن از گذشته برای افراد بسیار مهم بوده است. به طوری که از روش های مختلفی برای زیبا سازی آن استفاده می کردند. هر چند که پس از آن سقف نقش کمرنگ تری پیدا کرد و خیلی به آن اهمیت نمی دادند. اما امروز دوباره به اهمیت زیبایی سقف در دکوراسیون پی برده اند. تلاش می شود. با استفاده از ایده های قدیمی و کلاسیک برای سقف و همچنین استفاده از طراحی های مدرن. برای آن به زیباسازی هر چه بیشتر ساختمان ها کمک شود. استفاده از رنگ ها در زیبایی سقف بسیار مهم است. استفاده از متریال های مختلف نیز امروزه استفاده می شود که رنگ های متفاوت و متنوعی دارند. و با رنگ های هر دکوراسیونی مطابقت پیدا می کنند. هم چنین نور پردازی سقف و دیوار نیز از چیزهای دیگری است که در دکوراسیون سقف بسیار مهم است. و امروزه به اهمیت آن پی برده و چشم های زیادی را خیره به سقف ها می نماید.

بازسازی و تقویت سقف به‌جای تعویض آن

جلوگیری از نفوذ آب، یکی از اساسی‌ترین نقش‌های سقف محسوب می‌شود. سقف‌های مسطح به همین علت بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند؛ این امر بخصوص در بازسازی سقف قدیمی بسیار توجه شود. زیرا هیچ شیبی برای تخلیه آب باران و برف ذوب‌شده وجود ندارد. برای پیشگیری از خطرات ناشی از نفوذ آب، می‌توان از پوشش‌هایی نظیر سقف‌های پیش‌ساخته بر روی بام فعلی استفاده کرد. استفاده از سقف‌های فلزی شیب‌دار یکی از راه‌های بازسازی و تقویت سقف محسوب می‎شود. از مزایای این روش می‌توان عمر بالا و نگهداری کم اشاره کرد. سقف‌های مسطح تقویت‌شده با سطوح فلزی کم شیب یا پرشیب، علاوه بر محافظت بیشتر و بهتر از ساختمان و افزایش طول عمر آن‌ها، در زیبایی ظاهر و همچنین کاهش هزینه‌ها نیز اثر می‌گذارند. وجود شکاف‌ها و درزهای عمیق در سقف، علاوه بر نفوذ آب به داخل ساختمان می‌تواند موجب ایجاد خسارت‌هایی به سقف و ایجاد نم و رطوبت داخل ساختمان شود. استفاده از لایه‌های دیگر ایزوگام، قیر و قیرگونی از راه‌های مناسب برای تعمیر ایزوگام و عایق رطوبتی سقف ساختمان به شمار می‌رود.

▪▪▪ سقف در سازه‌های گوناگون به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین عناصر معماری داخلی مطرح است. از این بخش در ساختمان‌های یک و دوطبقه برای جلوگیری از ورود نور آفتاب، برودت، باران و برف و همچنین جداسازی طبقات از یکدیگر استفاده می‌شود. برای افزایش جذابیت و زیبایی ساختمان و همچنین رفع عیب‌های آن تعمیر و بازسازی سقف دارای اهمیت است. ▪▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید