پیمانکاری داربست تهران

1
705
پیمانکاری داربست تهران
پیمانکاری داربست تهران

مهمترین چیزی که می تواند برای یک کارگر مهم باشد امنیت است، آدمی در سایه امنیت کارها را به بهترین نحو انجام خواهد داد.

پیمانکاری داربست تهران : داربست چیست ؟ داربست یک سازه چوبی یا فلزی موقتی است که برای دسترسی به نقاط دشوار به هنگام ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها بکار می‌رود. داربست ها که از میله‌های فلزی و چوبی ساخته می‌شوند گاه به عنوان تکیه‌گاه برای بخشی از دیگر سازه‌ها هم استفاده می‌شوند. ساخت داربست ها مهارت ویژه‌ای نیاز دارد زیرا در صورت فروریختن یک داربست خطر تلفات جانی بسیار زیاد است. داربست های فلزی قالباً بصورت لوله های ۶ متری ، ۳متری و قالب و بست تشکیل میشوند. ولی چون ساختمانها در متراژهای مختلفی ساخته شده اند لوله هایی با متراژهای کوچکتر وبزرگترنیز در نصب داربست کاربرد دارند. یکی از ویژگی های داربست خوب داشتن فاصله مناسب با بدنه است که معمولاً ۳۰cm است. در بعضی مواقع نیز به دستور بنا و یا معمار و مهندسین مربوطه نسبت به نوع انجام کار در روی بدنه فاصله ها کم یا زیاد میشوند. پیمانکاری داربست چیست؟ انجام دادن عملیات داربست اجاره یا شخصی توسط افراد با تجربه از نصب و آماده سازی آن و پیاده سازی پیمانکاری داربست می گویند.

هدف داربست بندی : نصب داربست برای نما و موارد دیگر مانند: داربست برای رنگ‌آمیزی, سنگ‌کاری و سیمان‌کاری، نماشویی و…عموما با یک رویه داربست بندی می‌شوند و تفاوت آن در بالا و پایین بسته‌شده قالب‌های داربست جهت دسترسی استفاده‌کننده قرارمی گیرند. پیمانکاری داربست تهران  یعنی بستن قرارداد جهت اجرا ی انواع داربست.

انواع داربست برای اجرا

داربست مثلثی فلزی :  اين نوع داربست از فريمهای مثلثی تشكيل شده اند كه به صورت نر و ماده به يكديگر متصل مي‌شوند و در كفراژبندی دال يا تير و همچنين پلها به كار مي‌روند. فريم اين نوع داربست در سه تيپ ۵/۰  و۷۵/۰ و ۱ متري توليد ميشوند كه با قرار دادن سرجكهای قابل رگلاژ در قسمت بالای اين داربست ها برای هر ارتفاعی قابل تنظيم مي‌‌باشند. عرض فريم‌ های داربستی مثلثی ۱۲۰ سانتيمتر می باشد كه ميتواند دارای مقاطع افقی مثلثی يا مربعی باشد.▪ داربست‌های چوبی یا Wooden Scaffolding : قدیمی‌ترین و ساده‌ترین نوع داربست از نوع چوبی است، این نوع داربست اغلب به‌صورت ثابت و توسط تخته، خرک و پل اجرا می‌گردد، اجرا این نوع سازه با توجه به شیوه ساخت آن زمان‌برتر از سازه‌های دیگر خواهد بود.

▪ داربست‌های فلزی یا Metal Scaffolding : متداول‌ترین نوع این سازه موقت در ایران فلزی است که طول عمر و مقاومت بالایی نیز دارد، این سازه در ابعاد مختلف یافت می‌شود که توسط بست های فلزی به یکدیگر قفل می‌شوند.

▪ داربست‌های معلق یا Suspended Scaffolding : همان‌طور که از نام این داربست‌ها مشخص است، این نوع از داربست‌ها به‌صورت معلق اجرا و استفاده می‌شوند و انواع مختلفی مانند کلایمرها، قالب‌های لغزنده و … دارند. مزیت این قالب‌ها جابه‌جایی در ارتفاع بدون نیاز به قالب‌بندی‌های مرتفع و طولانی است و در صنعت ساختمان نیز استفاده می‌شود. این نوع از داربست برعکس داربست‌های چوبی و فلزی از روی زمین احداث نمی‌شوند بلکه تکیه‌گاه آنها و محل آویزان شدن آنها از سقف می‌باشد.

▪ داربست‌های پایه‌دار یا Standing Scaffolding : این نوع از داربست‌ها به دلیل خطر واژگونی و… اغلب دارای ارتفاع محدودی از سطح زمین هستند، اما با توجه به‌سرعت برپایی و امکان جابه‌جایی سریع برای ارتفاع‌های محدود بسیار کاربردی هستند. قبل از استفاده از این نوع داربست‌ها باید پایه‌های آن ثابت‌شده و سپس با استفاده از نردبان استفاده گردد.

پیمانکار داربست تهران یا اجاره داربست فلزی و اجاره داربست چرخدار متحرک از خدماتی است که شرکتهای مختلف در تهران این خدمت را ارائه می دهند، داربست بندی و نصب داربست  بسیار مهم می باشد و حتما باید توسط تیم حرفه ای و با تجربه انجام شود، شرکتی را پیدا کردید که از بابت کار آنها خیالتان راحت است می توانید  با آنها قرارداد ببندید، بله اجاره داربست از هر نوع آن مقید قوانین ک مقرارتی است که در اکثر شرکتها یکسان می باشد این قرارداد بین کارفرما و پیمانکار بسته می شود. که به شرح زیر می باشد.

پیمانکاری داربست تهران
پیمانکاری داربست تهران

قرارداد اجرای داربست

این قرارداد مابین ………………………….. به نشانی …………………………………………………………………………………………………… و تلفن ………………………………… که از این پس کارفرما نامیده می شود از یک طرف و ………………………. فرزند …………………. متولد …………….. صادره از ………………….. به شماره شناسنامه ………………………… به نشانی …………………………………………………………………………………. و تلفن …………………………. که از این پس پیمانکار نامیده می شود از طرف دیگر به شرح زیر منعقد می گردد.

ماده 1- موضوع قرارداد

موضوع قرارداد عبارتست از حمل و نصب و برچیدن داربست آن برای نماهای بیرونی و سالن های داخلی جهت اجرای سایر عملیات ساختمانی در ساختمان ……………………….. طبقه به نشانی ……………………………………………………………………….. دارای پروانه ساختمانی شماره ……………………..

ماده 2- مشخصات فنی

به طور کلی مشخصات فنی براساس دستورالعمل های صادره از جانب مهندس ناظر و کارفرما می باشد.

ماده 3- مدت قرارداد

3-1- مدت زمان کرایه داربست ……………. ماه شمسی از تاریخ انعقاد قرارداد پیش بینی می باشد.

3-2- مدت زمان اجرای داربست برای محل های تعیین شده ……………… روز تعیین می گردد.

ماده 4- تعهدات پیمانکار

4-1- پیمانکار موظف است بلافاصله پس از ابلاغ قرارداد، نسبت به تجهیز کارگاه و شروع عملیات اجرایی اقدام نماید.

4-2- پیمانکار موظف است کارهای موضوع قرارداد را شخصاً انجام دهد و حق واگذاری تمام یا قسمتی از موضوع پیمان را به دیگری ندارد.

4-3- پیمانکار مجاز به تعطیلی کار بدون اجازه کارفرما نمی باشد. پیمانکار موظف است از لوله و اتصالات سالم و مرغوب استفاده نماید.

4-4- نصب، تغییر، تعمیر و یا پیاده نمودن اجرای داربست باید توسط داربست بند ماهر انجام پذیرفته و تحویل کارفرما گردد.

4-5- پیمانکار نبایستی پایه های داربست را روی زمین بگذارد بلکه بایستی روی شالوده مناسبی که قابلیت توزیع بار را دارا می باشد، قرار دهد.

4-6- پیمانکار بایستی داربست را طوری مهار نماید که هیچ گونه نوسانی نداشته باشد.

4-7- پیمانکار باید داربست را در هر 10 متر ارتفاع به وسیله مهار به ساختمان محکم نماید.

4-8- داربستی که پیمانکار اجرای می نماید بایستی در برابر عبور و مرور کارگران و بارهای لازم و بادهای موضعی مقاوم باشد.

4-9- در زمانی که محل نصب داربست در نزدیکی خطوط برق باشد پیمانکار بایستی مراتب را به کارفرما اعلام و تا پس از هماهنگی کارفرما با اداره برق تدابیر لازم اندیشیده شود.

4-10- کلیه قسمت های داربست شامل جایگاه اجزای نگهدارنده، تکیه گاه ها، اتصالات، راه های عبور و پلکان داربست باید با استفاده از مصالح مناسب و مرغوب ساخته شده باشد.

4-11- اجزای فلزی داربست شامل لوله ها، بست ها، پایه ها، چفت ها و سایر قطعات آن، باید سالم و بدون ترک خوردگی و عیب باشد و همچنین لوله های داربست باید مستقیم و بدون خمیدگی باشد.

4-12- کلیه عملیات مربوط به نصب، تغییر، تعمیر یا پیاده کردن داربست، باید توسط افراد ذیصلاح انجام شود.

4-13- داربست باید در موارد ذیل توسط شخص ذیصلاح مورد بازدید و کنترل قرار گیرد تا از پایداری، استحکام و ایمنی آن اطمینان حاصل شود:

الف. قبل از شروع به استفاده از آن

ب. حداقل هفته ای یک بار در حین استفاده

ج. پس از هر گونه تغییرات و یا ایجاد وقفه در استفاده از آن

د. پس از وقوع باد، طوفان، زلزله و عوامل مشابه که استحکام و پایداری داربست مورد تردید قرار گیرد.

4-14- برای جلوگیری از خطر سقوط کارگران، باید در طرف باز جایگاه های کار، نرده حفاظتی مطابق بند ذیل نصب شود:

الف. ارتفاع نرده حفاظتی از کف طبقه یا سکوی کار باید 100 سانتی متر باشد. همچنین ارتفاع نرده راه پله باید 80  سانتی متر باشد.

ب. نرده حفاظتی باید در فواصل 2 متر، دارای پایه های عمودی بوده و ساختمان و اجزاء سازه آن دارای چنان مقاومتی باشد که بتواند در مقابل حداقل 100کیلوگرم فشار و ضربه ای وارده در تمام جهات مقاومت نماید. به علاوه نرده باید مقاومت لازم را برای مواقعی که در معرض برخورد با وسائل متحرک قرار می گیرد، داشته باشد. همچنین برای پیشگیری از مصالح و ابزار کار از روی کف جایگاه ها باید در لبه های باز جایگاه ها پاخوری های چوبی نصب شود.

4-15- در فصل سرما هنگامی که روی جایگاه های داربست برف یا یخ وجود داشته باشد، کارگران باید روی آن کار کنند مگر آنکه قبلاً برف و یخ از روی جایگاه ها برداشته شود.

4-16- پیمانکار موظف است کلیه وسائل و ابزار کار جهت اجرای قرارداد از جمله لوله های داربست، اتصالات و بست های مربوطه، آچارهای لازم، دستکش مناسب، کمربند ایمنی، لباس ضخیم کار، …………… را تهیه نموده و مسئولیت تعمیرات وسایل مزبور به عهده پیمانکار می باشد.

4-17- پیمانکار تأیید می نماید که کلیه اسناد، مدارک و نقشه های موضوع مندرج در ماده یک این قرارداد را کاملاً مطالعه نموده و از آن کاملاً اطلاع حاصل کرده است. به طور خلاصه پیمانکار تأیید می نماید که  هنگام امضاء قرارداد، مطالعات کافی به عمل آورده و هیچ نکته ای باقی نمانده است که بعداً بتواند در مورد آن استناد به جهل خود نماید.

4-18- پیمانکار تأیید می نماید که محل کارگاه و محل اجرای پروژه مورد قرارداد را کاملاً رؤیت نموده است.

4-19- پیمانکار مؤظف به رعایت موارد حفاظتی و ایمنی کار و به طور کلی رعایت موارد مبحث 12 مقررات ملی ساختمان ایران در کارگاه می باشد، چنانچه در اثر عدم  رعایت شرایط ایمنی کار توسط پیمانکار و یا قصور کارکنان وی، خود یا افراد پیمانکار و یا دیگران دچار سانحه شوند، جبران کلیه عواقب مالی، حقوقی و جزایی به عهده پیمانکار می باشد و کارفرما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نخواهد داشت، وسایل ایمنی و حفاظتی شامل کلاه چانه دار، کفش ایمنی، کمربند ایمنی، لباس ضخیم کار، دستکش مناسب و … می باشد.

4-20- کارفرما مخیر می باشد که حجم قرارداد را تا میزان 25 درصد افزایش یا کاهش دهد و پیمانکار از این بابت هیچ گونه اعتراضی نخواهد داشت و مبالغ واحد قرارداد هیچ تغییری نخواهد کرد.

4-21- تهیه و پرداخت هزینه های بیمه، ایاب و ذهاب

، مسکن و غذای افراد پیمانکار به عهده وی می باشد.

4-22- پیمانکار موظف است افراد دارای صلاحیت فنی را به کار گمارد در این صورت کارفرما و ناظر حق خواهند داشت طی نامه ای به پیمانکار اعلام و پیمانکار نیز بایستی نسبت به تعویض افراد فاقد صلاحیت اقدام نماید.

4-23- در صورتی که افراد پیمانکار به تشخیص کارفرما و مهندس ناظر و سرپرست کارگاه در داخل کارگاه به هر شکلی باعث بروز هر نوع خسارتی گردند، پیمانکار موظف به جبران آن به هزینه خود بوده و در صورت استنکاف، کارفرما مخیر خواهد بود رأساً خسارت وارده را مرتفع و هزینه آن را به هر طریقی که صلاح بداند از پیمانکار وصول نماید.

4-24- مسئولیت کشف هرگونه فساد، فحشا، کلاهبرداری، درگیری و مشابه آن توسط افراد پیمانکار در طول مدت اجرای پروژه به عهده پیمانکار می باشد.

4-25- پرداخت هایی مانند عیدی، انعام، پاداش و … به کارگران خود به عهده پیمانکار می باشد.

4-26- پیمانکار موظف است ایام و ساعات کاری کارگاه را رعایت نموده و ترتیبی اتخاذ نماید تا سر و صدای اجرای عملیات باعث مزاحمت همسایگان نگردد. در صورت نیاز به اضافه کاری با کسب مجوز از کارفرما، مجاز خواهد بود.

4-27- کارفرما در هیچ یک از موارد احتمالی مورد اختلاف پیمانکار و کارکنان او دخالتی نداشته و مسئولیت هرگونه عوارض ناشی از درخواست های حقوق و موضوعات رفاهی کارکنان پیمانکار به عهده خود پیمانکار است.

4-28- پیمانکار موظف است که کلیه مقررات قانون کار و سایر قوانین موضوعه کشور را رعایت نماید و تأکید می گردد حق به کارگیری اتباع خارجی و مخصوصاً نیروهای افغانی را ندارد.

4-29- پیمانکار موظف است جهت تهیه صورت وضعیت با نماینده قانونی کارفرما نسبت به متراژ داربست نصب شده اقدام نماید.

4-30- اشکالات فنی کار ناشی از قصور پیمانکار که منجر به دستور تخریب یا اصلاح گردد متوجه پیمانکار بوده و موظف است مورد اشکال را به هزینه خود رفع نماید.

پیمانکاری داربست تهران
پیمانکاری داربست تهران

ماده 5- تعهدات کارفرما

5-1- آب و برق مورد نیاز پیمانکار، جهت اجرای عملیات در محل کارگاه و هر طبقه به طور مجزا با کارفرما می باشد.

5-2- کارفرما موظف است مکانی جهت استراحت و غذاخوری برای کارگران مهیا نماید.

5-3- کارفرما بایستی سرویس بهداشتی مناسب و کافی برای کارگران احداث نماید.

5-4- کارفرما بایستی کارگاه را در مقابل حوادث کارگاهی بیمه نماید این بیمه شامل بیمه ساختمان در حال احداث، ساختمان های اطراف و اشخاصی است در آن مشغول به کار می باشند.

تبصره(1) پیمانکار می تواند در حد بیمه مسئولیت کارگاه در صورت حادثه از محل بیمه استفاده نماید.

ماده 6- مبلغ قرارداد

مبلغ موضوع ماده یک قرارداد مطابق ردیف های زیر می باشد:

6-1- اجاره یک ماه داربست نما تا 200 مترمربع ………………………….. ریال و مازاد آن هر مترمربع ……………………….. ریال.

6-2- اجاره یک ماه داربست کفراژ ساده تا 200 مترمکعب …………………………. ریال و مازاد آن هر متر مکعب …………………. ریال.

تبصره (2) نرخ ردیف 6-1 برای داربست تا ارتفاع 25 متر می باشد.

تبصره (3) نصب داربست نما به مدت کمتر از یک ماه، یک ماه کامل محاسبه می گردد و مازاد بر یک ماه روزانه یک   سی ام کرایه ماهانه محاسبه می گردد.

تبصره (4) به قیمت های مندرج در ماده شش این قرارداد هیچگونه تعدیل یا به عبارت دیگر افزایش نرخی تعلق نخواهد گرفت.

تبصره (5) هیچ گونه اضافه بها مانند سختی کار، ارتفاع زیاد، انحنا، زاویه داشتن و سایر صعوبت هایی که اجرای کار را مشکل تر می کند، قابل پرداخت نیست.

تبصره (6) قیمت واحد در ماده شش تعیین کننده مشخصات نیست بلکه این قیمت در صورتی قابل اعمال می باشد که کارهای انجام شده بر طبق نقشه و مشخصات فنی باشد.

تبصره (7) پیمانکار نمی تواند به استناد و شرح قیمت ماده شش و مقایسه آن با قیمت های روز وجوه دیگری را مطالبه نماید.

ماده7- کسورات قانونی

از این قرارداد 5% بیمه و 5% مالیات کسر خواهد شد که …………………………..

ماده 8- نحوه پرداخت

پرداخت موقت براساس سطح یا حجم داربست اجرا شده و به ازاء هر ماه معادل 60% مبالغ قرارداد و پس از کسر کسورات قانونی پرداخت خواهد شد که پس از باز نمودن داربست مابقی مبلغ قرارداد پرداخت خواهد شد.

ماده 9- تغییر مدت قرارداد در شرایط زیر مجاز خواهد بود

9-1- با توافق طرفین

9-2- در صورتی که قوانین و مقررات جدیدی از طرف مراجع قانونی مرتبط وضع شود که در مدت اجرای قرارداد مؤثر باشد.

9-3- موارد فورس ماژور مانند زلزله، سیل، آتش سوزی، آتشفشان، انقلاب، جنگ و غیره.

ماده 10-حل اختلاف

هرگاه در اجرای مفاد قرارداد بین طرفین اختلافی رخ دهد و این اختلاف را نتوان از طریق مذاکره حل و فصل نمود، اختلاف حاصله از طریق ارجاع به داور مرضی الطرفین حل و فصل خواهد شد. …………………………… به عنوان  داور مرضی الطرفین انتخاب گردیدند و داوری ایشان برای طرفین لازم الاجراست.

ماده 11- فسخ

11-1- در صورتی که پیمانکار بیش از   برنامه زمان بندی تأخیر داشته باشد کارفرما می تواند قرارداد را فسخ نماید.

11-2- در صورت انتقال قرارداد یا واگذاری عملیات به اشخاص ثالث از طرف پیمانکار، کارفرما می تواند قرارداد را فسخ نماید.

11-3- عدم حسن اجرا یا عدم اجرای کامل قسمتی از هر یک از مراحل این قرارداد حق فسخ را برای کارفرما نخواهد داشت.

11-4- تأخیر در شروع به کار بیش از ……………. روز از تاریخ انعقاد قرارداد کارفرما می تواند قرارداد را فسخ نماید.

11-5- در صورت بروز هرگونه حوادث فورس ماژور و قهریه قرارداد می تواند فسخ گردد.

11-6- در صورت غیبت و یا تعطیلی کار بدون کسب اجازه از کارفرما قرارداد فسخ می گردد.

ماده 12- جریمه

در صورت تأخیر در اجرای عملیات به شرطی که میزان تأخیر موجبات فسخ را فراهم نیاورد پیمانکار به ازاء هر روز تأخیر غیر مجاز معادل …………………………….. ریال جریمه خواهد شد. تشخیص مجاز یا غیرمجاز بودن تأخیر با مهندس ناظر و کارفرما است.

این قرارداد در 12 ماده و 7 تبصره در دو نسخه متحد المتن که هر یک حکم واحد را دارند در تاریخ …………………….. تنظیم گردیده است.

پیمانکار                                                                                                                             کارفرما

نحوه پرداخت : ماده:کارفرما مکلف است که به محض انقضای مدت قرار داد اجناس داربست را در قبال اخذ رسید کتبی به پیمانکار تحویل دهد.

تبصره: در صورت عدم پرداخت بموقع کل مبلغ قرارداد توسط کارفرما به پیمانکار ،کارفرما مکلف است به ازای هر روز تاخیر  10 درصد مبلغ ماه اول بابت اجرت المثل ایام تاخیر در پرداخت  را به پیمانکار پرداخت نماید.

شرایط تمدید قرارداد نصب و اجاره داربست: این قرارداد در صورت نیاز کارفرما به صورت کتبی با توافق طرفین قابل تمدید خواهد بود.

تبصره: در صورت اتمام قرار داد و عدم تحویل بموقع اجناس به پیمانکار توسط کارفرما ،کارفرما مکلف است روزانه مبلغ 10 درصد مبلغ ماه اول بابت اجرت المثل ایام تاخیر در تحویل به پیمانکار پرداخت نماید.

پیمانکاری داربست تهران
پیمانکاری داربست تهران

شرایط قرار داد نصب و اجاره داربست:

☆ کارفرما با امضا این قرار داد لوازم داربست فلزی لازم در موضوع را پس از نصب تحویل میگیرد.

☆ وظیفه حفظ و نگهداری داربست به عهده کارفرما میباشد و با گرفتن رسید تحویل از پیمانکار این مسئولیت ساقط میگردد.

☆ پیمانکار موظف است طی دو روز از زمان اعلام  کتبی کارفرما مبادرت به جمع آوری داربست نماید.

☆ پیمانکار داربست موضوع قرارداد را به صورت مقاوم ایستا و صحیح سالم به کارفرما تحویل مینماید.پس از تحویل با عنایت به عدم حضور پیمانکار در روز های بعد و تغییرات احتمالی توسط کارگران کارفرما و حوادث احتمالی از قبیل اصابت ضربه و گود برداری و …، از آن پس مسئولیت ایستائی، خسارات احتمالی و نیز جلوگیری از سرقت داربست به عهده کارفرما میباشد.

☆ حداقل هزینه هر سرویس تعمیرات و تغییرات مبلغ چهارصد هزار تومان و با توجه به میزان کار افزایش میابد.

☆ پیمانکار موظف است خود و عوامل اجرائی خود را  بیمه نماید.

☆ کارفرما موظف است فضای کاری لازم جهت اجرای داربست  توسط پیمانکار را فراهم نماید و از تردد افراد و یا حضور وسایل نقلیه و حضور کالاهای ارزشمند دیگر درمحل پروژه و محدوده پیرامونی آن جلوگیری به عمل آورد، لذا در صورت هر گونه آسیب به موارد مذکور  در هنگام اجرای نصب داربست توسط پیمانکار مسئولیت به عهده کارفرما میباشد.

▪▪▪ پیمانکاری و اجرای داربست بسیار مهم است که توسط افراد کاربلد و با تجربه کافی انجام شود، در غیر این صورت جان کارگران تهدید خواهد شد، پیمانکاران و کارفرمایان در درجه اول باید بتوانند امنیت را برای کارگران فراهم آورند. ▪▪▪ سپاس

1 نظر

  1. با سلام با اجازتون مطالب با ذکر نام و نشانی لینک سایت شما در سایت خودم ارتفاع کاران بابک نشر میدم و ما از همکارای شما هستیم در زمینه داربست فعالیت میکنیم

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید