قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹

0
499
قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹
قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹

قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹

من به شانس اعتقاد دارم، چون هر وقت بیشتر تلاش می کنم، بیشتر شانس می آورم.

قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹: طراحی داخلی چیست؟ طراحی داخلی  حرفه ایست که  به طراحی فضای داخلی مربوط است و مانند معماری کلی ساختمان، شامل تمام بخش های سازه، تاسیسات، مصالح، رنگ، دکوراسیون و…. اما در داخل فضا می باشد. به بیانی ساده تر می توانیم معماری داخلی را طراحی اجزا و فضای ثابت داخلی و طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را چگونگی چیدمان فضاها و اجزا متغیر آن تعریف کنیم. یک معمار داخلی ابتدا باید طراحی داخلی را به گونه ای انجام دهد که پاسخگوی عملکرد، نیازها رفتار ها و اقلیم و .. باشد و سپس به چگونگی تعریف حس آن فضا از منظر نور، رنگ، مبلمان و … می پردازد.

به یاد داشته باشیم که طراحی داخلی می تواند بر روی سازه و مقطع معماری تاثیر بگذارد زیرا قبل از این که فضاها را با مبلمان متغیر فضایی پر کنیم، به تعریف فضای معماری داخلی آن فضاها می پردازیم . در طراحی داخلی ما تنها به دنبال چیدمان های گوناگون مبلمان متغیر، کف سازی ها و … نیستیم، بلکه به دنبال کشف، خلق و ایجاد فضایی از طریق تعاریف مختلف فضایی و طراحی مبلمان های ثابت آن فضاها هستیم ، تا بتوانند حوزه و عملکرد یک فضا را دقیق تر تعریف کند، به دنبال نورگیر ی ها، اختلاف ارتفاع ها، جلو و عقب رفتگی ها و شکل و فرم کلی فضاها هستیم ، تا بدون مبلمان متغیر نیز بتوانیم عملکرد و شخصیت فضایی آن را تشخیص دهیم. دکوراسیون داخلی فراتر از یک چیدمان ساده و سریع فضا است و الگوی استفاده از آن را برای استفاده کننده تعیین می کند.و با ایجاد پتانسیل ها و محدودیت ها در مبلمان ثابت فضایی، کاربری و چگونگی استفاده از آن فضا را به ما معرفی می کند. پس از این مرحله چیدمان اجزا متغیر می تواند به ایجاد و درک حس فضا بسیار کمک کند. اما زمانی شما یک طراحی موفق خواهید داشت، که بتوانید قوانین دکوراسیون داخلی را رعایت کنید.

قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹
قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹

۱۲ قانون مهم دکوراسیون داخلی در سال  ۲٠۱۹به یاد داشته باشید، قوانینی در دکوراسیون داخلی و نکاتی در چیدمان منزل وجود دارد که اگر رعایت شود، دکوراسیونی بسیار زیبا خلق میکنید. حتما شما هم وقتی وارد خانه ای می شوید اولین چیزی به چشمتان می آید وسایل آن مکان از قبیل مبل، فرش، میز ناهارخوری، لوستر، انواع تابلو، گلدان و … می باشد که اگر به درستی و زیبایی اصول چیدمان و انتخاب آن ها رعایت شده باشد مجذوب دکوراسیون آن خانه می شوید.هر سالی قوانین منحصر به خود را در طراحی دکوراسیون داخلی دارد و این تفاوت به دلیل سبک ها و رنگ هایی است که هر سال مد می شود. ما در اینجا می خواهیم به قوانین  دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹ بپردازیم. قبل از آن لازم است بدانیم طراح کیست.  لطفا با ما همراه باشید.

طراح دکوراسیون کیست؟ امروزه گروهی از افراد در جامعه وجود دارند که وظیفه این چیدمان را برعهده دارند که به آن ها دکوراتور یا طراح دکوراسیون داخلی می گویند. اصولا دکوراتور ها دارای ذهنی سرشار از خلاقیت و ایده می باشند که می توانند طبق سلیقه افراد و علاقه مندی آنها یک دکوراسیون داخلی منزل متفاوت برای آن ها خلق کنند که با ورود به خانه سرشار از آرامش و جذابیت برای افراد باشد.

فرق طراح دکوراسیون و طراح داخلی چیست؟ بسیاری از افراد، طراح دکوراسیون داخلی و طراح داخلی را  هم معنی می دانند؛ اما باید گفت که این دو تفاوت بسیاری با هم دارند. همانطور که اشاره شد، طراح دکوراسیون داخلی، گروهی از افراد می باشند که وظیفه ترکیب و چیدمان وسایل منزل (از جمله کاغذ دیواری، رنگ ساختمان، انواع مبل، لوستر ها، تابلوها، فرش ها، و سایر لوازم تزئینی و دکوری)؛ متناسب با درخواست مشتری و علایق او را دارد. اما طراح داخلی کیست؟ طراح داخلی در واقع کسی است که شکل و فرم داخلی ساختمان را پیاده سازی می کند و همواره در کنار معمار ساختمان و با توجه بر اصول و قواعد طراحی معماری کار خود را پیش می برد و گاهی در صورت نیاز برای اجرای طرح داخلی ساختمان می تواند با معمار ساختمان به توافق برسد و معماری ساختمان را طبق قواعد استاندارد تغییر دهد.

*نکته مهم*

هیچگاه یک طراح دکوراسیون منزل نمی تواند کار یک طراح داخلی را انجام دهد زیرا برای انجام طراحی داخلی نیاز به مدرک می باشد؛ اما یک طراح داخلی در صورت برخوردار بودن از ذهنی خلاق و هنرمند به راحتی می تواند یک طراح دکوراسیون منزل باشد.

اولین نکته ای که در طراح دکوراسیون داخلی به آن توجه داشت میزان علاقه مندی و شخصیت شناسی و تصویرسازی شما  از محیط می باشد. دانستن اینکه به چه رنگ یا سبکی (مدرن، کلاسیک، سنتی و …) علاقه مند هستید و تصویر سازی آنچه که می خواهید، کار دشواری نمی باشد. در واقع هویت شناسی کمک شایانی در این زمینه می باشد تا طراحان دکوراسیون بتوانند هوشمندانه تر مراحل طراحی را اجرا نمایند.

قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹
قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹

قانون اول: ایجاد نقطه تمرکز: اگر شما فردی هستید که به عنوان مثال به رنگ زرد و یا به گلدان علاقه بسیاری دارید لزومی ندارد که دکوراسیون منزل خود از این رنگ یا گلدان به صورت افراطی استفاده کنید. زیاده روی در استفاده از یک شی یا رنگ از جذابیت و آرامش حاکم بر دکوراسیون شما می کاهد؛ به عنوان مثال اگر شما علاقه مند به رنگ زرد می باشید می توانید از توناژ های متفاوت رنگ زرد برای دکوراسیون خانه خود استفاده نمایید تا خانه ای زیباتر و خاص تر داشته باشید.سال 2019 سالی پر از تنوع رنگ وطرح است. بنابراین یک رنگ نباشید.

قانون دوم: لوازم خود را فردی انتخاب کنید! در طراحی دکوراسیون منزل  یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که لوازم دکوراتیو همچون شمع ها، گلدان، قاب عکس و … را به صورت فرد انتخاب کنید تا جذابیت دیداری را برای افراد چندین برابر کند.

قانون سوم: خانه خود را گرم کنید! اگر احساس می کنید خانه شما سرد و بی روح می باشد می توانید با استفاده از عناصر طبیعی همچون چوب و یا استفاده از گل های طبیعی به خانه خود گرما ببخشید و از آن لذت ببرید. چوب یکی از متریال هایی است که در سال ۲٠۱۹ بسیار مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است.

قانون چهارم:  استفاده از نورپردازی متفاوت روشنایی و استفاده از نورهای مختلف در دکوراسیون منزل یکی دیگر از نکات شایان ذکر می باشد؛ استفاده از هالوژن ها و لوستر ها در خانه جدا از جذابیت ظاهری باعث ایجاد حس و حال مختلف برای افراد می شود. به عنوان مثال استفاده از نور کم و ملایم یک فضای احساسی و رمانتیک را برای شما پدید می آورد در صورتی که استفاده از نور زیاد هیجان و انرژی را با خود همراه دارد. پس سعی کنید از نورهای مختلف برای ایجاد هر نوع فضایی که احتیاج دارید استفاده نمایید.

قانون پنجم: انتخاب و چیدمان صحیح مبل: یکی از عدم همخوانی هایی که در بسیاری از خانه های کوچک دیده می شود استفاده نادرست از مبل می باشد. خرید مبل مناسب نیز از دیگر موارد مهم در دکوراسیون داخلی می باشد. در نظر بگیرید که برخی افراد دارای خانه هایی کوچک می باشند از به دلیل علاقه به سبک خاصی از مبل متاسفانه مبلی را انتخاب و خریداری می کنند که برای خانه آن ها بزرگ می باشد و جدا از دست و پا گیر بودن مجبور می شوند که پس مدت اندکی مجددا هزینه ای اضافی بابت خرید مبل بپردازند. پس بهتر است زمانی که می خواهید اقدام به خرید مبل خانه خود کنید متراژ خانه را در نظر بگیرید سپس اقدام نمایید.

قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹
قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹

قانون ششم: برای استفاده از رنگ های خاص جسور باشید! بخصوص سال ۲٠۱۹ که رنگ مرجانی زنده که یه رنگ بسیار شاد و جذابی است. بعضی از افراد به رنگ های خاص علاقه بسیاری دارند و دوست دارند دیوار های خانه خود را به رنگ مورد علاقه خود رنگ آمیزی کنند اما از اینکه پس از مدتی پشیمان شوند و یا مورد پسند دیگران نباشد از این کار خودداری می کنند؛ زیبایی و خاص بودن یک دکوراسیون داخلی همان طور که که در بالا به آن اشاره شد زیاده روی در یک چیز نیست. شما می توانید زمانی که به رنگ خاصی علاقه مند هستید یکی از دیوارهای منزل خود را برای این رنگ در نظر بگیرید و سایر دیوار ها را با کاغذ دیواری و یا رنگ های دیگر ترکیب کنید. در رنگ آمیزی دیوار ها هر چه جسورتر و البته با دقت عمل کنید مطمئنا فضایی زیباتر و منحصر به فرد خلق می شود. نکته دیگری که در این قسمت باید به آن اشاره کرد عدم استفاده از رنگ سفید بر روی تمامی دیوار ها می باشد؛ بسیاری از افراد برای راحتی و جلوگیری از سردرگمی خود رنگ سفید را برای تمام خانه انتخاب می کنند که این کار صحیح نمی باشد زیرا یک خانه یکنواخت و بی روح تحویل شما داده می شود.

قانون هفتم: افراط نکردن در دنبال کردن مد، اگر شما از آن دسته افراد می باشد که به مد و رایج شدن وسایل و لوازم منزل علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم که برای دکوراسیون داخلی منزل خود در این زمینه زیاده روی نکنید، به عنوان مثال فرض کنید طرح های شلوغ مدتی است که بین مردم باب شده است شما نباید تمام خانه خود را پر از طرح ها و وسایل شلوغ کنید بلکه می توانید با استفاده از یک تابلوی شلوغ و یا چند کوسن با طرح شلوغ جلوه به روز و متفاوتی به خانه خود دهید.

قانون هشتم:  آویز کردن صحیح قاب ها:اگر می خواهید بر روی یک دیوار تنها یک قاب عکس یا تابلو نقاشی آویزان کنید می توانید بر حسب رعایت استاندارد در هر جای دیوار آن را استفاده کنید اما برای آویزان کردن چندین قاب بر روی یک دیوار سعی کنید، آن ها را در کنار هم یا بر روی هم قرار دهید و فاصله ای حدود پنج تا ده سانتی متر بین هر قاب را رعایت کنید تا زیبایی هر قاب نمایان شود و از فاصله انداختن زیاد بین هر قاب خودداری نمایید.

قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹
قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹

قانون نهم: کفپوش مناسب با ابعاد خانه استفاده کنید!تاثیر استفاده از کفپوش مناسب در طراحی دکوراسیون شاید برای برخی از افراد مهم به نظر نرسد اما باید اشاره کرد که برای خانه هایی با ابعاد کوچک حتما از کف پوش هایی در ابعاد کوچک استفاده کنید تا خانه شما بزرگتر به نظر برسد. به طور کلی برای خانه های کوچک از کف پوش هایی با ابعاد کوچک، و برای خانه هایی بزرگ از کف پوش هایی با ابعاد بزرگ باید استفاده کرد.

قانون دهم:  استفاده از پارتیشن: پارتیشن به عنوان جدا کننده فضا یکی از وسایل کارآمد در طراحی دکوراسیون می باشد؛ در صورتی که شما علاقه مند به ایجاد چندین فضای مجزا در خانه خود می باشید می توانید از پارتیشن استفاده کنید. همچنین اگر علاقه چندانی به پارتیشن ندارید میتوانید چیدمان مبل ها را به صورتی هوشمندانه ترتیب دهید که به عنوان مثال فضای نشیمن و پذیرایی از یکدیگر جدا شوند.

قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹
قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹

قانون یازدهم: لایه های روشنایی متفاوت در طراحی دکوراسیون منزل در نظر بگیرید، طراحی مناسب یا نامناسب روشنایی در دکوراسیون اتاق می تواند تاثیر زیادی در خلق و خوی اتاق شما داشته باشد. تلاش خود را انجام دهید که نور از زاویه های مختلف به اتاق روشنایی بد. سعی کنید فقط از لامپ یا لوستر و یا هرچیز روشنایی روی سقف استفاده نکنید. به تابش نور و روشنایی از گوشه های اتاق توجه خاصی داشته باشید این نوع روشنی ها باعث میشود دکوراسیون منزل بهتری با افزایش خلق و خوی داشته باشید.

قانون دوازدهم: عبور از کاشی‌های سفید و دیوار سفید: یک عمر است که همیشه از سفید برای طراحی داخلی آشپزخانه و دیوارهای منزل تان استفاده کرده اید، اکثر ما عاشق استفاده از کاشی‌های سفید و تمیز در دیوار آشپزخانه هستیم. اما اکثر طراحان به کاربرد کاشی‌های طرح‌دار در سال جدید تاکید می‌کنند. اینبار در سال ۲٠۱۹ بیشتر از رنگها و طرح ها استفاده می شود.  قوانین دکوراسیون داخلی سال ۲٠۱۹ عبور از قوانین کهنه ی قدیمی می باشد.

*** اگر چه در دکوراسیون داخلی ۲۰۱۹ برخی عناصر هرگز از طراحی داخلی حذف نمی‌شوند، همانطور که در سالهای قبل حذف نشد. اما هر ساله سبک طراحی داخلی جدیدی می‌آید و به ما خواهند گفت چه چیز جدیدی برای سال جدید در انتظارمان می‌باشد.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید