معماری و طراحی داخلی

0
128
معماری و طراحی داخلی
معماری و طراحی داخلی

معماری و طراحی داخلی

موفقیت این نیست که هرگز اشتباه نکنیم، بلکه یعنی یک اشتباه را دوباره تکرار نکنیم.

معماری و طراحی داخلی : دکوراسیون داخلی امروزه اهمیت بسیار زیادی برای اکثر مردم پیدا کرده است. چرا که همراه با طراحی و معماری داخلی شیک و زیبا می تواند نتیجه ای مطلوب از لحاظ زیبایی و کاربردی را در طراحی ساختمان در بر داشته باشد.

دکوراسیون  داخلی : دکوراسیون داخلی تعریفی است که برای سلسله عملیات طراحی و اجرا در هماهنگ سازی ویژگی های بصری، عملکردی، کاربردی یک اتاق، فضا و یا ساختمان به کار برده می شود. کلمه دکوراسیون از یک واژه فرانسوی dekorāsiyon برگرفته شده است. این کلمه در لغت نامه دهخدا به معنای آراستن و تزئین صحنه می باشد که در زبان فرانسوی برای صحنه تئاتر و سینما به کار برده می شد. اما امروزه در زبان فارسی دکوراسیون داخلی به توجه به ترکیب رنگ ها، کاربرد وسایل و عناصر دکوراتیو و همچنین چیدمان مبلمان در فضاهای داخلی به نوعی که فضایی مطلوب را از لحاظ زیبایی ظاهری و عملکردی برای کاربر فراهم کند می پردازد.

معماری و طراحی داخلی
معماری و طراحی داخلی

عوامل متعددی در معماری و طراحی داخلی دکوراسیون موثر هستند. شناخت بافت ، رنگ ، فرم ، عمق ، بعد ها مانند کف ، سقف ، دیواری ، عناصر کاربردی و وسایل تزیینی و مبلمان در دکوراسیون داخلی از الزامات این رشته برای رسیدن به طراح دکوراسیون مناسب و خوشایند است. دکوراسیون داخلی یک میان رشته بین رشته طراحی و معماری است. در دکوراسیون داخلی همانقدر که توجه به ویژگی های کاربردی و ساختاری فضا باید توجه شود، ویژگی های هنرمندانه و زیبایی شناسانه فضای داخلی حائز اهمیت است. یک طراح دکوراسیون داخلی باید تناسب و هماهنگی را با طراحی داخلی فضا حفظ کند و از این جهت باید از قوه تجسم و خلاقیت بالایی در ردیف هنرهای تجسمی برخوردار باشد. دکوراسیون داخلی فضا باید با هدف بهینه کردن و ارتقا کیفیت زندگی و رضایت بخشی کاربر در فضا پیش برود. یک طراح دکوراسیون داخلی باید از علم رفتار مردم درکی متقابل داشته باشد تا بتواند فضایی پویا ، خلاق و کاربردی که یک طراح داخلی طراحی کرده است را تکمیل کند. ساماندهی فضا با در نظر گرفتن عملکرد آن ، طراحی و جانماییی فضا با توجه به طراحی پلان ساختمان و مسائل ایمنی ، رعایت مسائل آکوستیک و انتقال صدا ، انتخاب و چیدمان مبلمان ، وسایل دکوری ، ترکیب رنگ ها و تعادل رنگی یکی از وظایف متعدد یک طراح داخلی است. طراحی داخلی در واقع بین معماری داخلی و دکوراتوری است.

طراحی کابینت : طراحی آشپزخانه یکی از فضاهای پر اهمیت در طراحی داخله خانه به شمار می رود. آشپزخانه قلب خانه است. اتاقی که خانم خانه ساعت های زیادی را در آنجا سپری می کند. بنابراین آشپزخانه هایی که به زیبایی طراحی شده اند در حالی که از لحاظ کارکرد مناسب و کاربردی است می توانند فضایی رضایت بخش را برای تمامی اعضای خانواده فراهم کنند. در طراحی آشپزخانه ، کابینت آشپزخانه بزرگترین نقش را از لحاظ بصری و کاربردی دارند. چرا که کابینت های آشپزخانه دو وظیفه را به عهده دارند. به عنوان فضاهای نگهداری وسایل و ظروف آشپزخانه ، و دوم اینکه از جهت نما و جلوه ای که بر روی سطوح دیوارهای آشپزخانه دارند بسیار مورد توجه قرار می گیرند و می توانند به عنوان یک سطح نمایشی مانند ویترین عمل کنند.

معماری و طراحی داخلی
معماری و طراحی داخلی

طراحی اتاق کودک : تمام تلاش خانواده ها در طول زندگی برای آسودگی و آرامش خاطر کودک دلبندشان است. طراحی اتاق کودک ، فضایی که کودک برای سال های سال در آنجا رشد و پرورش می یابد تاثیر زیادی در تقویت رشد ذهنی و سلامت روان کودک دارد. شناخت رنگ ها و نیازهای کودک راهنمای خوبی برای طراحی اتاق کودک می باشد. مهمترین اصل در طراحی اتاق کودک توجه به سن رشد او است. در سال های اولیه رنگ های ملایم و آرامش بخش برای داشتن خوابی آرام و رضایت بخش در اتاق کودک مناسب است و هر هنگامی که زمان به راه رفتن و تلاش او برای شناخت دنیای جدید می رسد، بهتر است فضای اتاق کودک از رنگ های شاد و هیجان انگیز برای تقویت خلاقیت و بالا بردن هوش او طراحی شود.

به کارگیری کاغذ دیواری : امروزه با انواع رنگ ها و طرح های کاغذ دیواری ، خیلی از افراد دیگر از نقاشی ساده و معمولی دیوار دلزده و خسته شده اند. کاغذ دیواری ها با پوشش سطح وسیعی از فضای اتاق نقش پررنگی در طراحی داخلی خانه و فضاهای کاری دارند. نصب کاغذدیواری یکی از سریع ترین راه ها برای آراستن و زیبا کردن اتاق ها می باشد. کاغذ دیواری ها نسبت به رنگ کردن دیوار مزایای زیادی دارند. یکی از ویژگی های خوب کاغذ دیواری طرح های متنوع و زیبای آن است که می تواند سلیقه هر فردی را با توجه به سبک دکوراسیون اتاق دلخواه خود جلب کند. ویژگی دیگر کاغذ دیواری سرعت اجرا و نصب آن است به طوری که میتواند در یک روز خانه را نصب کرد و اینکه دیگر خبری از بوی آزار دهنده اتاق رنگ شده در خانه نیست. همین مزایا در کنار زیبایی بی حد کاغذ دیواریهای شیک آن را نسبت به رنگ آمیزی ساده دیوار ممتاز کرده است و در سال های اخیر یکی از پرطرفدارتر روش های معماری و طراحی داخلی اتاق کاغذ دیواری کردن آن است. کاغذ دیواری ها قابلیت شستشو دارند و می توانند به راحتی حتی با مواد شوینده تمیز شوند، این ویژگی مثبت کاغذدیواری به شما این اجازه را می دهد که در فضاهای مرطوب مانند سرویس بهداشتی ها ، فضاهایی که در معرض تماس مستقیم آب هستند نیز کاغذ دیواری استفاده نمایید.. از مزایای دیگر کاغذ دیواری می توان به ضد حریق بودن برخی از انواع آن اشاره نمود. این ویژگی از این جهت قابل توجه است که می تواند کاغذ دیواری را برای فضاهایی مانند آشپزخانه نیز استفاده نمود. خبر خوب دیگر در مورد کاغذ دیواری این است که برخی از کاغذ دیواری ها آکوستیک هستنند و می توانند باعث کاهش انتقال صدا در ساختمان شوند.

جداکننده نازکی برخوردارند ، کاغذ دیواری کردن دیوارها می تواند تا حدی انتقال صدا را کاهش دهد. کاغذدیواری ها در انواع مختلفی تولید می شوند و نوع پشت چسب دار نیز می تواند برای نصب به سطوح فلزی ، کابینت ها ، کمد های چوبی و .. استفاده شود. این نوع از کاغذ دیواری با رویه کاملا پی وی سی تولید شده اند و 100درصد قابل شستشو هستند و عمر بالایی دارند و راه به صرفه و سریعی برای تغییر و نوسازی کابینتهای قدیمی آشپزخانه و یا وسایل چوبی کهنه مانند جاکفشی و دراور ها می باشد.

معماری و طراحی داخلی
معماری و طراحی داخلی

معماری و طراحی نمای ساختمان : یکی از مبحث های مهم در معماری و طراحی داخلی، نمای ساختمان است.  که به عنوان اولین جلوه بصری ساختمان که با محیط بیرونی و مخاطب در ارتباط است از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه نمای ساختمان همانقدر نیازمند توجه است که معماری و معماری داخلی ساختمان برای کاربران مهم است. از این رو ، که اولین وجه ساختمان که هنگام خرید و فروش آپارتمان مورد توجه افراد قرار میگیرد ، مهندسین و مشاوران طراحی نمای ساختمان ، عوامل تاثیرگذار و اصول طراحی در نماسازی را به طور جدی برای کارفرمایان در نظر می گیرند و سعی بر ارائه طرحی زیبا از نظر بصری و رعایت تناسب با ساختمان های مجاور را پیش رو دارند. در فضاهای شهر ساختمان ها اجزای بافت شهر هستند. هر چقدر که بخواهیم شهر پویا و زنده باشد ، باید به زیبایی جلوه بصری و ظاهر ساختمان ها به عنوان جزئی از شهر که ما روزانه با چهره و سیمای آن روبرو هستیم بیشتر تلاش کنیم. نمای ساختمان به عنوان بخشی از ویژگی های بصری فضای عمومی شهر به حساب می آید. ساختمان نمی تواند صرفا یک عنصر خشک و منزوی در گوشه از شهر باشد که طراحی نمای آن صرفا صاحب آپارتمان و طراح آن را جلب کند. ساختمان به عنوان عضوی از شهر باید بتواند از لحاظ بصری ویژگی های زیبایی ، همخوانی و هماهنگی را با کلیت شهر حفظ کند. این اعتبار و جایگاه را با طراحی خوب نمای ساختمان بدست می آورد.

ایده های معماری و  طراحی داخلی که دکوراسیون خانه تان را زیباتر میکند.

*طراحی فضای پشت تلویزیون: دکوراسیون فضای مربوط به تلویزیون یکی از دکوراسیون های خاص در معماری طراحی  منزل است. سبک طراحی این دکوراسیون در محیط منزل اگر چه بسیار اندک است اما نمود بسیار زیادی دارد. رنگ دیوار پشت تلویزیون نیز جزئی از همین دکوراسیون می باشد.

معماری و طراحی داخلی
معماری و طراحی داخلی

رنگ دیوار پشت تلویزیون را از چه رنگ هایی انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ و نمای مناسب برای زمینه پشت تلویزیون اهمیت زیادی دارد. تلویزیون معمولاً در اتاق پذیرایی قرار می گیرد و محیطی که به خود اختصاص می دهد به عنوان مرکز خانه شناخته می شود. معمولاً بعد از ورود به فضای منزل اولین چیزی که جلب توجه می کند، فضای اختصاص یافته به تلویزیون و دکور آن است. برای طراحی دیوار پشت تلویزیون الگوهای زیادی پیشنهاد می شود.

ایده های برجسته سازی دیوار پشت تلویزیون

کاغذ دیواری: از جمله الگوهایی است که افراد علاقه زیادی به استفاده از آن دارند. طرح های زیبایی می توان برای کاغذ دیواری پشت تلویزیون در نظر گرفت.

رنگ آمیزی: گاهی ترجیح داده می شود به جای استفاده از الگوهای کاغذ دیواری، از رنگ خاص و جذابی استفاده شود. رنگ دیوار پشت تلویزیون از نظر سبک طراحی و … با بقیه نقاط خانه متفاوت است. علت این تمایز نیز کاملاً مشخص است.

استفاده از تزیین و دکوری: برای تمایز این محیط از وسایل تزیینی و نورپردازی خاص، طرح های جذاب و شیک استفاده می شود. رنگ دیوار پشت تلویزیون به برجسته شدن این محدوده کمک می کند. به همین خاطر در این محدوده سعی می شود از رنگ های جذاب و گرم استفاده شود.

معماری و طراحی داخلی
معماری و طراحی داخلی

*معماری داخلی لوکس: نورپردازی در زیبایی و جلوه معماری و نمای داخلی ساختمان شما تاثیر قابل توجهی دارد، در معماری های داخلی منازل نورپردازی و مدل های کفپوش و کاغذ دیواری و همچنین سقف منزل از اهمیت زیادی برخوردار هستند شما می توانید با دیزاین لوکس معماری داخلی ساختمان از داشتن خانه ای زیبا و مدرن بهره مند شوید. بهتر است که در طراحی معماری مدرن منزل خود طرح های متفاوت و زیبایی را بر روی دیوار و سقف خانه تان ایجاد کنید. دیوارها و سقف های مدرن مکملی برای داشتن یک خانه لوکس و جذاب به شمار می روند.

معماری و طراحی داخلی کافی شاپ: کافی شاپ مکانی برای ملاقات با دوستان، قهوه خوردن، کتاب خواندن می باشد. علاوه بر کیفیت خوراکی ها و نوشیدنی ها، طراحی و دکوراسیون خاص و منحصر به فرد کافی شاپ سهم به سزایی در جذب مشتریان دارد. در این مطلب با 20 طراحی مدرن دکوراسیون داخلی کافی شاپ آشنا می شوید. در واقع باید دکوراسیون کافی شاپ فضایی یونیک و مدرن باشد تا تجربه ای خاص را برای مشتریان به وجود آورد که بودن در آن کافه اولین انتخابشان شود. استفاده از تم رنگی جذاب تصویر ذهنی خاصی از کافه را در ذهن مشتری ایجاد می کند. همچنین استفاده از متریالی متفاوت در فضای داخلی کافی شاپ مثل چوب، بتن و… کافه را در نظر مشتری کاملا خاص می کند. نوع طراحی داخلی و معماری، مبلمان، وسایل تزئینی که می توانند نوستالژی، هنری، فانتزی و یا غیر معمول باشند، باعث می شوند که فضای داخلی کافه متفاوت و جالب شده و بین مردم جذاب و محبوب گردد. البته برای همه این موارد نیاز به نوآوری، خلاقیت و صرف هزینه می باشد.

معماری و طراحی داخلی
معماری و طراحی داخلی

*** معماری و ساختمان داخلی تلفیقی از علوم و هنرهای مختلفی می باشد. غیر از دانش در زمینه معماری علومی مانند روانشناسی، جامعه شناسی، محیط زیست، فلسفه در کنار هنر زیبایی شناختی و … در معماری داخلی دخیل می باشد. معماری یک حرفه ی پر رونق است و بر اساس آن می توانید طراحی داخلی شگفت انگیزی داشته باشید.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید