آبگرمکن دیواری بوتان

0
789
آبگرمکن دیواری بوتان
آبگرمکن دیواری بوتان

آبگرمکن دیواری بوتان

لازم نیست آدم از کوهی بالا رود تا بفهمد بلند است.

آبگرمکن دیواری بوتان : آبگرمکن چیست؟ بطور کلی آبگرمکن دستگاهی است که آب گرم مورد نیاز خانه و ساختمان و حتی مکان های صنعتی را فراهم می کند. اینکه یک آبگرمکن چطور این کار را انجام می دهد به نوع آن و نحوه کارکردش بستگی دارد. مثلا اگر بخواهند آب گرم مورد نیاز شرکت های صنعتی را تولید کنند، باید نوع خاص این دستگاه که بخار فوق داغ تولید می کند، استفاده شود. نکته مهمی که در انتخاب این وسیله باید مد نظر قرار بگیرد، کاربرد آن در محل مربوطه و حجم آب گرمی است که باید تولید نماید.

انواع مختلف آبگرمکن : به صورت کلی این دستگاه به دو دسته طبقه بندی می شود که هر دسته هم انواع خاص خود را دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

٭ آبگرمکن های نوع مستقیم: این دسته خود به چند نوع دیگر تقسیم بندی می شود که شامل: نفتی، گازی و الکتریکی هستند. در نوع مستقیم از هر مدلی که باشد منبع انرژی دستگاه داخل آن تعبیه شده است.

٭ آبگرمکن های نوع غیر مستقیم: این دسته ها به مدل های مختلف دو جداره، خورشیدی، کویلی طبقه بندی می شوند. در این نوع آبگرمکن ها منبعی که انرژی تولید می کند در داخل دستگاه نبوده و مثلا مانند موتور خانه در فضای موتور خانه قرار می گیرد.

آبگرمکن نفتی چطور کار می کند؟ منبع تولید انرژی در این نوع نفت است. نفت بعد از اینکه از کاربراتور عبور کرد با کمک یک لوله هایی که به لوله های رابط معروف هستند به اجاق یا فضای احتراق منتقل خواهد شد و در فضای اجاق با استفاده از هوایی که از یک روزنه وارد اجاق می شود، نفت شروع به سوختن کرده و حرارت و انرژی تولید می کند. گرمایی که از سوختن نفت ایجاد می شود آب را گرم خواهد کرد و میزان سوختی که برای این کار لازم است توسط کاربراتور تعیین می شود. این نوع آبگرمکن دودکش داشته و گازهای ناشی از سوختن نفت باید از طریق دودکش خارج شوند.

آبگرمکن گازی چطور کار می کند؟ در این نوع دستگاه منبع سوخت و تولید انرژی گاز است و این گاز می تواند گاز شهری و یا کپسول باشد. مهمترین جز در آبگرمکن گازی ترموستات است که اگر درست کار نکند دما و فشار داخل دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد و برای همین منظور یک شیر اطمینان داخل دستگاه تعبیه شده و در اثر بروز یک چنین مشکلی شیر اطمینان فشار را متعادل می کند. شیر پیلوت در آبگرمکن گازی باعث روشن ماندن شعله کوچک شده و اگر این شیر نباشد فضای داخل آبگرمکن با گاز پر می شود و احتمال انفجار داخل آن وجود خواهد داشت.

آبگرمکن الکتریکی چطور کار می کند؟ در این مدل دستگاه آلودگی های ناشی از مصرف گاز و یا نفت وجود نداشته وبسیار تمیز کار می کنند. البته اگر قیمت برق را در نظر نگیریم بسیار مقرون به صرفه خواهند بود. در این دستگاه وقتی دما به اندازه تعیین شده رسید، ترموستات جریان برق را قطع خواهد کرد. در دستگاه مذکور کنترل دما بر عهده ترموستات است و اگر دما از حد معین شده و مناسب بالاتر برود، المنت خاموش شده و اگر دما پایین تر از میزان تعیین شده شود، المنت روشن می شود.

آبگرمکن دوجداره چطور کار می کند؟ در مدل دو جداره برای اینکه انرژی گرمایی به هدر نرود از عایق در جداره خارجی دستگاه استفاده می شود و این کار باعث حفظ انرژی و مقرون به صرفه شدن دستگاه خواهد شد.

آبگرمکن کویلی چطور کار می کند؟ در این مدل دستگاه وظیفه تنظیم دما بر عهده یک پمپ است. به این شکل که وقتی دمای آب به میزان مورد نظر رسید پمپ مذکور جریان آب را قطع می کند و اگر دوباره لازم شد دمای آب بالا برود اینبار ترموستات پمپ را فعال کرده و جریان آب دوباره برقرار می شود.

آبگرمکن خورشیدی چطور کار می کند؟ در این مدل آبگرمکن کلکتورهای حرارتی خورشیدی در دستگاه تعبیه شده است که این کلکتورها باید انرژی خورشید را جذب کنند. خود این کلکتورها به دو دسته متمرکز کننده و غیر متمرکز کننده طبقه بندی می شوند. در کلکتورهای غیر متمرکز کننده دو نوع کلکتور صفحه تخت و لوله خلاء وجود دارد که این کلکتورها آب گرم مورد نیاز برای فضاها را تامین می کنند. کلکتورها صفحات فلزی دارند که این صفحات حاوی پوشش جاذب هستند. در زیر این صفحات لوله هایی وجود دارد که سیال مورد نظر در این لوله ها جریان داشته و در اثر تماس با این صفحات سیال داخل لوله ها گرم می شود.

آبگرمکن دیواری بوتان
آبگرمکن دیواری بوتان

ویژگی های آبگرمکن دیواری بوتان

٭ در دسترس بودن آب گرم به صورت مطمئن و مستمر با کمترین هزینه،‌ نیاز تمام مردم به شمار می رود و آبگرمکن های دیواری باکیفیت باید قادر باشند تمام انتظارات مصرف کنندگان از جمله دوام،کاهش مصرف انرژی، بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا و … را پاسخ دهند.

٭ به گزارش روابط عمومی بوتان،‌ هماهنگ بودن قابلیت های یک محصول با نیازهای مصرف کننده ویژگی مهمی است که باید در محصولی همچون آبگرمکن دیواری مدنظر قرار گیرد. یکی از نیازهای مهم مصرف کنندگان آبگرمکن در کشور ما تولید محصولی است که بتواند با فشار کم آب هماهنگ عمل کند .

٭ بر اساس این نیاز،‌ آبگرمکن هایی که با کمترین فشار آب- حتی معادل فشار آب یک شیر سماور در حین پر کردن یک استکان چای – کارایی خود را به نحو مطلوب حفظ کنند در مناطقی از کشور که دچار افت و نوسان فشار آب هستند با استقبال فراوان مواجه می شود . به علاوه این ویژگی موجب صرفه جویی در مصرف آب شده و کاهش هزینه های خانواده ها را نیز به همراه دارد. از آنجا که بر اساس تحقیقات صورت گرفته حدود 15 تا 20 درصد انرژي مصرفي هر خانوار ایرانی صرف تامين آب گرم بهداشتي مي‌شود، استفاده از چنین آبگرمکنی موجب صرفه جویی فراوانی در گاز مصرفی خانواده ها نیز می گردد.

٭ مزیت مهم دیگر مورد انتظار از آبگرمکن های دیواری، ایمنی بالا است. آبگرمکن هایی که دارای سیستم های ایمنی مانند کلید حرارتی برروی مبدل، کلید حرارتی برروی کلاهک تعدیل و دیگر سیستم های هوشمند قطع گاز هستند، ایمنی و بهره وری انرژی تضمین شده ای دارند.

٭ طول عمر وسایلی همچون آبگرمکن که در تماس مستمر با آب هستند همواره دغدغه مشتریان بوده است و برطرف کردن این دغدغه نیز مزیت مهم دیگری برای یک آبگرمن دیواری محسوب می شود. بنا به اعلام متخصصان تولید ،‌ آبگرمکن هایی که به فناوری توربولاتور مجهز شده و در مقابل رسوب املاح آب مقاوم باشند این دغدغه را برطرف می کنند. استفاده از توربولاتور در مبدل آبگرمکن موجب می شود که رسوب آب خیلی دیرتر در داخل مبدل ته نشین شود که همین موضوع موجب افزایش زمان رسوب گیری آن و افزایش عمر دستگاه می شود.

٭ یکی دیگر از ویژگی هایی که موجب اطمینان مصرف کنندگان به  محصولی همچون آبگرمکن دیواری می گردد،‌ تولید این محصول طبق استانداردهای روز ملی ایران و کسب تاییدیه ها و گواهینامه های کیفی مراجع شناخته شده و معتبر خارجی است. این استانداردها و گواهینامه ها بیانگر این نکته است که کیفیت تولید آبگرمکن دیواری به طور مستمر توسط مراجع ذیصلاح داخلی و خارجی مورد ارزیابی و نظارت قرار می گیرد.

٭ براساس این گزارش، یکی دیگر از مزایای مهم یک آبگرمکن دیواری باکیفیت و مورد اعتماد، گارانتی و خدمات پس از فروش این کالا است. بدیهی است که هر چه مدت گارانتی آبگرمکن دیواری طولانی تر و خدمات پس از فروش آن کامل تر، در دسترس تر و به روز تر باشد،‌ اعتماد و اطمینان مصرف کننده به آن محصول بیشتر خواهد بود.

٭ آخرین ویژگی که می تواند مصرف کنندگان را در مورد باکیفیت بودن یک آبگرمکن دیواری اقناع کند ،‌ صادراتی بودن این محصول است. محصولی مثل آبگرمکن دیواری اگر فقط در بازار داخلی مشتری داشته باشد کیفیت آن قطعا به اندازه محصولی که جای خود را در بازارهای صادراتی آسیا و اروپا باز کرده است، قابل اطمینان نیست. این ویژگی در مورد آبگرمکن های دیواری که صادرات مستمر به بازارهای اروپایی دارد،‌ چشمگیرتر است چرا که کشورهای اروپایی برای پذیرش یک محصول صنعتی به بازار خود استانداردهای کیفی سخت گیرانه تری را  دارند.

آبگرمکن دیواری بوتان
آبگرمکن دیواری بوتان

 راهنمای خرید آبگرمکن ديواری بوتان 

۱- آبگرمکن های گازی دیواری به دلیل اشغال فضای کمتر و نداشتن مخزن و همچنین مصرف انرژی پایین ترجایگزین بهتری برای آبگرمکن های ایستاده (مخزن دار) در آپارتمان ها و محیط های با فضای کم می باشند. آبگرمکن های گازی دیواری که به آن ها آبگرمکن های فوری نیز گفته می شود فاقد مخزن جهت نگهداری آب گرم می باشد. زمانی که در منزل شما نیاز به آب گرم داشته باشید، فورا آب سرد وارد مخزن و گرم شده و از طریق لوله کشی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این آبگرمکن‌ها پرکاربردترین نوع آبگرمکن در ایران هستند.

۲- آبگرمکن‌های دیواری با توجه به بزرگ و کوچک بودن خانه و نیاز خانواده‌ها در اندازه‌های مختلف تولید شده در بازار موجود هستند تامین سریع آب گرم باعث محبوبیت این آبگرمکن‌ها شده است. شاید تنها عیب این نوع از آبگرمکن‌ها گران بودن و نحوه نصب استاندارد می باشد.

۳- پارامتر های مهم انتخاب و خرید آبگرمکن دیواری را مد نظر داشته باشید  : ظرفیت (حداکثر قدرت حرارتی): نشان دهنده ظرفیت حرارتی آبگرمکن بوده که با واحد کیلوکالری در ساعت (kcal/h) اندازه گیری می شود. بالاتر بودن این مقدار موجب خروجی بیشتر آب گرم خواهد شد. بسیاری از مصرف‌کنندگان معیار خرید خود را براساس سایز مخزن قرار می‌دهند ولی باید بدانید که این واقعا درست و اصولی نیست. معیار شما باید تعداد گالن‌های آبی است که یک آبگرمکن در هر ساعت می‌تواند تولید کند. در واقع این معیار مشخص می‌کند که آبگرمکن مورد نظر در طول یک ساعت چه مقدار آب گرم تولید خواهد کرد. این مسئله بستگی به ظرفیت مخزن ، منبع گرما و اندازه شعله آبگرمکن دارد.

۴- کارایی (رده مصرف انرژی): از آنجا که آبگرمکن های گازی از جمله وسایل گازسوز پرمصرف هستند لذا توجه به رده مصرف انرژی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های برق و گاز خانوار داشته باشد. کارایی هر آبگرمکن بوسیله نمودارانرژی تعیین می‌شود که به ازای مقدار آب گرم تولید شده میزان سوخت مصرف شده را در یک روز معمولی محاسبه می‌کند. هر چقدر آبگرمکن فاکتور انرژی بالاتری داشته باشد، کارایی آبگرمکن بالاتر است

۵- نوع گاز مصرفی: آبگرمکن های گازی از نظر نوع گاز مصرفی به دو نوع شهری و مایع تقسیم می شوند.

۶- حداقل فشار آب ورودی: این مقدار نشان دهنده حداقل فشار آب ورودی لازم به منظور روشن شدن پکیج می باشد و بر اساس واحد بار (Bar) سنجیده می شود که برای مناطق با فشار آب کم در نظر گرفتن این عدد بسیار مهم می باشد.

۷- حداکثر خروجی آب گرم: نشان دهنده حداکثر مقدار آب گرم خروجی دستگاه بوده که بر حسب لیتر در دقیقه اندازه گیری می شود.

۸- نواع آبگرمکن از نظر شمعک

الف)-  پیلوت دار(شمعک دار یا شمعک دائم): در این مدل از آبگرمکن ها شمعک همیشه روشن باقی می ماند و در هنگام باز کردن شیر آب گرم شمعک مشعا را روشن میکند

ب )- سیستم آیونایز (بدون شمعک): برخلاف مدل های دارای شمعک دائم، شمعک آبگرمکن های مجهز به سیستم آیونایزر به صورت دائمی روشن نبوده و فقط در هنگام بازکردن شیر آب گرم برای روشن شدن مشعل آبگرمکن به صورت جرقه زدن عمل خواهد کرد. تفاوت این دو مدل به این صورت میباشد که در آبگرمکن های پیلوت دار، شمعک آبگرمکن، دائم روشن است ولی در مدل های آیونایز، شمعک دائمی حذف شده و برای روشن شدن دستگاه از سیستم جرقه زن هوشمند استفاده می شود. این سیستم علاوه بر کاهش مصرف گاز باعث کاهش ایجاد رسوب در دستگاه می شود.

آبگرمکن دیواری بوتان
آبگرمکن دیواری بوتان

۹- فن تخلیه آلاینده ها : آبگرمکن های دیواری مجهز به این سیستم با استفاده از فن تعبیه شده در مسیر خروجی دودکش، موجب افزایش سرعت خروج آلاینده ها از آبگرمکن می شود. این ویژگی موجب می گردد تا امکان استفاده از دودکش های با قطر کم و یا فاقد ارتفاع عمودی با تاییدیه سرویس کار مجاز فراهم شود.

۱۰- مقایسه هزینه‌ها : یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب مصرف‌کنندگان هزینه آبگرمکن است. این هزینه می‌تواند شامل هزینه خرید، نصب، تعمیر و نگه‌داری آن باشد. بهتر است قبل از خرید قیمت‌های مختلف برند های مختلف و همینطور طول عمر آن‌ها را با هم مقایسه و سپس تصمیم به خرید بگیرید. به جز این موارد ضمانت‌نامه‌ محصول در انتخاب آن مهم است و نشان‌دهنده کیفیت بالای محصول است. هر چند محصول‌ با ضمانت‌نامه اصولا قیمت بالاتری دارند ولی خوب خرید آن صددرصد به صرفه‌تر است.

٭٭٭ آبگرمکن های دیواری بوتان با بیش از نیم قرن سابقه تولید موفق در ایران، با  بهره گیری از فن آوری های روز جهان و مطابق با استاندارد های بین المللی و ملی در مدل ها و طرح های متفاوت تولید شده و به بازار عرضه می شوند. ٭٭٭ سپاس از نگاه سبزتان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید