راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

0
930
راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان
راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

بهتر است آدم کارهای کمی انجام دهد، ولی از آن‌ها لذت کامل ببرد.

راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان : پکیج دیواری علاوه بر تامین آب گرم مصرفی در منزل ، آب گرم مورد نیاز برای شوفاژ ها را در زمستان فراهم می کند . استفاده از پکیج دیواری به نسبت آبگرمکن دیواری و سیستم شوفاژ  خانه مرکزی مزایای بسیاری دارد .پکیج از نظر میزان صدا بسیار کم صداتر بوده و نوسانات دمای آب در آن اصلا محسوس نیست . روشن شدن و کارکرد آن در مقایسه با آبگرمکن و شوفاژ خانه مرکزی بسیار کم صداتر است و همه مهمتر راندمان آن در مقایسه با سیستم شوفاژ خانه مرکزی بسیار بالاتر است.از دیگر مزایای استفاده از پکیج ،اشغال فضای خیلی کم در مقایسه با سیستم آبگرمکن ایستاده و سیستم شوفاژ خانه مرکزی می باشد.

در این بخش به سه مبحث مهم در انتخاب پکیج گرمایشی می پردازیم:

۱- ظرفیت دستگاه : دستگاه های پکیج دیواری در ظرفیت های مختلف  در بازار موجود بوده که شما با توجه به متراژ واحد مسکونی خود می توانید در بین این مدل ها انتخاب کنید.

ظرفیت حرارتی خروجی                      متراژ مناسب

۲۴۰۰۰ Kcal                                      تا ۱۲۰ متر مربع

۲۸۰۰۰ Kcal                                      از ۱۲۰ تا ۱۸۰ متر مربع

۳۲۰۰۰ Kcal                                      از ۱۸۰ تا ۲۲۰ متر مربع

۳۵۰۰۰ Kcal                                      از ۲۲۰ تا ۲۷۰ متر مربع

این متراژها حدودی بوده و برای شرایط مختلف، ظرفیت گرمایشی مورد نیاز متفاوت می باشد. از جمله عواملی که در این مهم تاثیر گذار هستند میتوان به :

٭ سیستم گرمایشی (رادیاتور-فن کوئل-کویل داکت اسپلیت و …)

٭ تعداد سرویس بهداشتی

٭ طبقه اول-میانی یا آخر بودن

٭ باز یا بسته بودن فضای ساختمان های همسایه (مثال : شما در آپارتمانی با متراژ ۱۱۰ متر مربع واقع در طبقه چهارم  هستید و ساختمان های سمت چپ و راست آن آپارتمان، ۲ طبقه هستند. بنابراین واحد شما از چهار طرف باز است، در این صورت با توجه به بار گرمایی بیشتر ۲۸۰۰۰ کیلوکالری پینهاد می شود.)

٭ فاصله تا آخرین رادیاتور

٭ یک یا چند طبقه بودن بنا

راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان
راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

٭ فن دار یا بدون فن : دستگاه های پکیج دیواری از نظر نحوه خروج گاز های حاصل از احتراق دارای دو حالت فن دار و بدون فن می باشند. دستگاه های فن دار دارای محفظه احتراق بسته بوده و قابلیت نصب در بیرون از ساختمان را دارند و باد یا طوفان تاثیری بر عملکرد دستگاه نمی گذارد. دستگاه های دارای محفظه احتراق بسته قابلیت نصب دودکش دوجداره را دارند. مزیت استفاده از دودکش دوجداره عدم استفاده دستگاه از اکسیژن محیط بوده و به این ترتیب  اکسیژن محیط حفظ شده و رطوبت محیط نیز بدلیل احتراق ایزوله، حفظ می شود. نصب دودکش دوجداره دارای شرایط خاصی بوده که به تشخیص نصاب در محل انجام می شود. دستگاه های پکیج دیواری بدون فن تنها در داخل واحد نصب می شوند. شرایط نصب پکیج بدون فن در داخل واحد شامل متراژ ساختمان بوده که نباید کمتر از ۷۰ متر مربع باشد. (طبق مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان (۱۳۹۰) حداقل متراژ قابل تایید برای نصب پکیج در واحد آپارتمانی (مسکونی یا اداری ) ۶۴ متر مربع می باشد.) همچنین دودکش در نظر گرفته شده برای دستگاه می بایستی ۱۵ سانتی متر بوده و ارتفاع خروجی آن بیش از ۴ متر باشد. در یک جمع بندی کلی پکیج های با محفظه احتراق بسته یا فن دار برای نصب در تمامی محیط ها مناسب بوده ولی پکیج های بدون فن نیاز به شرایط خاصی دارند.

قیمت پکیج بوتان

٭ سیستم تامین آب گرم (تک مبدل، دو مبدل، مخزن دار و …) : پکیج های گرمایشی دیواری بدون در نظر گرفتن ظرفیت گرمایشی به انواع تک مبدل، دو مبدل و مخزن دار تقسیم می گردد. پکیج های تک مبدله دارای یک مبدل حرارتی دو منظوره (Dual Heat Exchanger) جهت تامین آب گرم مصرفی و گرمایش می باشد، لذا آبگرم بهداشتی را در لحظه تامین کرده و ممکن است در برخی از اوقات دچار نوسان دمای آبگرم بهداشتی شوند. سیستم تک مبدله قدیمی ترین سیستم پکیج دیواری بوده و امروزه در اکثر محصولات تبدیل به دو مبدله شده است. پکیج های دو مبدله دارای دو مبدل حرارتی جهت تامین آب گرم مصرفی و آب گرم سیستم گرمایشی بطور جداگانه می باشد. مبدل اولیه بصورت مستقیم با مشعل در تماس بوده و مبدل ثانویه، یک مبدل صفحه ای برای گرم کردن آب به صورت غیر مستقیم می باشد. بدلیل وجود مبدل صفحه ای برای گرم کردن آب گرم بهداشتی، نوسانات دما بسیار کم شده و همچنین کاربر قادر به تنظیم دمای آب خروجی می باشد. پکیج های گرمایشی دو مبدله به دلیل وجود دو مبدل گرمایشی، برای شهرهایی که دارای املاح بالای آب هستند نیز بسیار توصیه  می شود. پکیج های گرمایشی مناسب دارای دو مبدل حرارتی بوده که کارایی بالا و عدم اختلال در آب گرم مصرفی را همزمان دارند. در پکیج های مخزن دار در بخش مبدل ثانویه که جهت تامین آبگرم بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، به جای استفاده از مبدل صفحه ای، از یک مخزن کویل دار استفاده شده که قابلیت ذخیره آبگرم را دارد. پکیج های مخزن دار در مقابل رسوب بسیار مقاوم بوده و آبگرم بهداشتی را کاملا بدون نوسان دمایی در اختیار مصرف کننده قرار می دهند.

ویژگی های پکیج بوتان

دانستن ویژگی های بوتان میتواند راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان باشد. طبق کاتالوگ رسمی این پکیج که در سایت بوتان ثبت گردیده است 3 قطعه استفاده شده در مدل پارما 24 اروپایی می باشد که این 3 قطعه شامل موارد زیر می باشد:

٭ پمپ سیرکولاتور

٭ شیر سه طرفه

٭ مبدل حرارتی

از سیستم های پیشرفته و تکنولوژی استفاده شده در این پکیج می توان به موارد زیر اشاره کرد :

٭ مشعل اتمسفریک با سیستم جرقه زن خودکار

٭ سیستم آیونایز حفاظت از شعله

٭ سیستم ایمنی تخلیه گازهای ناشی از احتراق

٭ سیستم عیب یاب الکترونیکی

٭ سیستم ضد یخ زدگی

٭ سیستم ضد گریپاژ پمپ و شیر سه طرفه

٭ سیستم ایمنی کنترل حداقل و حداکثر دمای آب مدارگرمایش

٭ سیستم کنترل میکروپروسسوری عملکرد دستگاه

٭ سیستم احتراق آهسته قابل تنظیم

٭ سیستم ضد نوسان دمای آب گرم مصرفی

٭ سیستم بای پس خودکار

٭ سیستم تنظیم خودکار جریان گاز

٭ سیستم هواگیری خودکار

نهایتا طبق اعلام بوتان پکیج PARMA 24RSi قابلیت راندمان بالا تا 93% را دارد.

راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان
راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

علت تفاوت قیمت پکیج های ایرانی و خارجی

+ پمپ : قیمت پمپ های داخل بازار برای پکیج های بـــوتان و یا ایران رادیاتور قیمتی در حدود 180 الی 200 هزار تومان می باشد در حالی که قیمت پمپ برای دستگاه های آریستون قیمتی بین 118 الی 200 پوند انگلستان را دارد که با تبدیل آن به تومان ایران معادل 650 هزار تومان الی 1 میلیون و 100 هزار تومان خواهد شد. با کم کردن تعرفه های داخلی انگلستان می توان قیمت را چیزی در حدود 500 الی 850 تومان برآورد کرد که باز هم نسبت به پمپ هایی که در داخل ایران برای پکیج های ایرانی استفاده می شود اختلاف قیمت بسیار زیاد است.

٭ توجه ٭ قیمتهای ذکر شده با توجه به نوسانات بازار ثابت نمی باشند.

+مبدل : مبدل ها نیز به همین شکل می باشد. قیمت مبدل در ایران که از سایت ها استخراج شده برای دستگاه های بوتان و ایران چیزی در حدود 400 هزار تومان می باشد در حالی که مبدل برای پکیج های آریستون چیزی در حدود 260 الی 300 پوند انگلستان قیمت گذاری شده است که با احتساب کم کردن تعرفه های داخلی انگلستان و تبدیل آن به تومان قیمتی معادل بین 1 میلیون و 100 هزار تومان الی 1 میلیون 350 هزار تومان خواهد شد.

بدیهی است این قیمت های مراکز خدمات می باشد و قاعدتا کارخانجات این ها را با قیمت های پایین تری خریداری خواهند کرد. اما بنای ما اختلاف قیمتی است که بین این دو قلم جنس تولید پکیج ایرانی و خارجی است. نمونه های پمپ و مبدل برای کالاهای خارجی نیز در ایران با قیمت های پایین تری یافت می شود اما بنا به این دلیل که از اصل یا نبودن آن اطلاعات دقیقی نداریم، مبنا را سایت های خارجی گذاشته ایم. نتیجتا در مقایسه پکیج های ایران رادیاتور ، بوتان و آریستون ایتالیا در می یابیم دلیل تفاوت قیمت کالای درجه ی یک وارداتی و کالای با کیفیت ایرانی را متوجه خواهیم شد، از حق نگذریم کالاهای درجه 1 خارجی از کیفیت و طول عمر بیشتری برخوردار خواهند بود.

آشنایی با سیستم و قطعات پکیج بوتان

وقتی آب به داخل پکیج دیواری هدایت میشود، با عبور از سنسور فشار میکروسوئیچ آن را فعال میکند و فرمانی از طریق برد کنترل الکترونیک مدار رادیاتورها به شیر سه طرفه ی برقی ارسال میشود. با این کار، رادیاتورها موقتا قطع و آب مدار گرمایشی به مبدل حرارتی ثانویه پیوسته لوله هدایت می شود. به این ترتیب آب فوری برای استفاده تامین می گردد. پکیج بوتان از قطعات الکترونیکی و مکانیکی تشکیل شده است. البته در مدل های قدیمی بوتان از برد الکترونیکی استفاده می شود. فن در پکیج بوتان نقش مکش هوا به داخل محفظه ی احتراق و بیرون راندن گاز های سمی و دود حاصل از احتراق را به بیرون از پکیج بر عهده دارد. این گاز ها با دودکش به خارج ساختمان منتقل میشوند. سایر قطعات پکیج بوتان شامل جرقه زن، شیر گاز، سنسور جریان آب گرم مصرفی، شیر اطمینان، مبدل ها، ترموستات و سنسور جریان مبدل اصلی هستند که همه ی اینها در داخل پکیج دیواری بوتان جای گرفته اند. برخی از مدل های پکیج بوتان دارای محفظه ی احتراق بسته و برخی دیگر دارای محفظه احتراق باز هستند. که هر کدام مطابق با شرایط محیطی بنا ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند.

پکیج های بوتان دارای محفظه احتراق بسته : در پکیج هایی که از محفظه ی احتراق بسته استفاده میکنند ، عمل تخلیه ی دود و مکش هوا از طریق یک دودکش دوجداره صورت میگیرد. این مدل ها برای تبادل هوا به داخل و بیرون محفظه ، مجهز به یک فن هستند. این نوع از پکیج بوتان در خانه هایی که زیربنای کمی دارند یا از نظر اکسیژن رسانی به محیط مشکل دارند گزینه ای مناسب است. در پایین عکس پکیج بوتان که دارای محفظه ی بسته است را مشاهده می کنید. این عکس مربوط به پکیج شوفاژ دیواری بوتان مدل “Parma 24RSi” است.

راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان
راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

پکیج های بوتان دارای محفظه احتراق باز : این مدل ها ، برخلاف مدل محفظه بسته ، هوای مورد نیاز برای احتراق در داخل پکیج را از محیط اطراف دریافت میکنند. این نوع از پکیج شوفاژ دیواری بوتان مناسب مکان هایی است که از نظر تامین اکسیژن مشکلی ندارند و یا در مجاورت باد مستقیم نیستند. در پایین عکس پکیج بوتان که دارای محفظه ی باز است را مشاهده میکنید. این عکس مربوط به پکیج شوفاژ دیواری بوتان مدل “Parma22i” است.

راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

٭ مشخصات پکیج بوتان میتواند نسبت به شرایط آب و هوایی ، موقعیت ساختمان و مصالح مصرفی و فضای بنا متغیر باشد. به عنوان مثال مدل “Parma22i” دارای محفظه احتراق باز که حداکثر جوابگوی واحدهایی تا 200 مترمکعب و پکیج بوتان “Parma 24RSi” دارای محفظه احتراق بسته است که در هنگام خرید باید دودکش مخصوص آن را هم خریداری کنید.

٭ یکی از ویژگی های پکیج  بوتان سیستم ضد یخ آن است. در این سیستم، در صورت رسیدن دمای آب به کمتر از  7 درجه سانتیگراد ، پمپ فعال میشود تا حرارت آب را به 10 درجه سانتیگراد برساند. اگر با این عمل ، دمای آب داخل پکیج بوتان بالا نرفت و به 4 درجه سانتیگراد رسید ، مشعل دستگاه روشن شده و درجه ی آب را به سطح ایمن میرساند تا از یخ زدن جلوگیری کند.

٭ ابعاد پکیج بوتان : اندازه پکیج بوتان فارغ از مشخصات داخلی آن در ابعادی تقریبا یکسان تولید میشوند. این پکیج ها با ابعاد “400 میلی متر” طول ، “740 میلی متر” عرض و “300 میلی متر” ارتفاع در دسترس مشتریان قرار میگیرند.

٭ مشخصات پکیج بوتان : یکی از مهم ترین بخش هایی که باید در هنگام مورد توجه قرار گیرد، مشخصات فنی پکیج بوتان است تا متناسب با شرایط بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنیم. این مشخصات عبارت اند از : حرارت ورودی و خروجی، دمای آب مدار، فشار آب راه انداز، ارتفاع پمپ، ظرفیت منبع، وزن و همینطور دودکش مورد نیاز ( در مدل هایی که محفظه احتراق بسته دارند.) همچنین مشخصات پکیج بوتان بسته به هزینه ای که برای آن خرج می کنید ، امکاناتی مثل سیستم های عیب یابی الکترونیکی ، سیستم ایمنی تخلیه ی گاز ، سیستم ضد نوسان و … را دارا می باشند. به عنوان مثال در بعضی مشخصات پکیج بوتان مثل مدل “Perla Pro 24RSi” ، نمایشگر دیجیتال عنوان شده که اطلاعاتی مثل وضعیت های کاری دستگاه ، دمای لحظه ای مدار گرمایش ، دمای آب گرم مصرفی و همینطور کدهای عیب یابی در صورت بروز مشکل را به نمایش میگذارد. مورد بعدی که باید در مشخصات پکیج بوتان توجه شود ، وضعیت قطعات یدکی پکیج بوتان است. خوشبختانه در صورت بروز مشکل به راحتی می توانید قطعات یدکی پکیج بوتان را از نمایندگی های پکیج بوتان یا فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان
راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

طریقه ی نصب پکیج دیواری بوتان : بعد از خریداری پکیج دیواری بوتان نوبت به نصب و راه اندازی پکیج است.  نکات مهم محصول در دفترچه راهنمای نصب پکیج دیواری بوتان قابل دسترسی است. پس حتما قبل از نصب پکیج بوتان ، دفترچه راهنمای نصب پکیج دیواری بوتان را مطالعه کنید.  توجه داشته باشید که نصب پکیج بوتان باید توسط سرویسکار مجاز انجام شود ، درغیر این صورت گارانتی محصول از بین میرود. همچنین قبل از نصب پکیج بوتان باید از وجود انشعابات زیر در محل راه اندازی پکیج اطمینان حاصل کنید :

۱- انشعاب لوله های آب سرد و گرم به همراه شیرآلات مربوطه

۲- انشعاب لوله ی گاز

۳- دهانه و دودکش استاندارد بالای محل نصب

از دودکش برای خارج کردن گاز های حاصل از احتراق در پکیج بوتان استفاده میشود. این گاز ها سمی هستند و درصورت نشت گاز به داخل ممکن است باعث خفگی شوند پس به جنس ، سلامت و وضعیت تنفس دودکش پکیج بوتان اهمیت جدی بدهید.  دودکش پکیج شوفاژ  دیواری باید دوجداره باشد تا از لوله ی داخلی هوای تازه را برای احتراق وارد دستگاه و از لوله ی خارجی ، گاز های سمی را خارج کنند. اندازه ی استاندارد این لوله ها “16 سانتی متر” قطر لوله داخلی و “10 سانتی متر” قطر لوله خارجی است. البته پیشنهاد میکنم این دودکش ها را در هنگام خرید پکیج دیواری بوتان از نمایندگی ها تهیه کنید تا در آینده به مشکل نخورید.  به خاطر داشته باشید که دودکش باید از نظر تمیز بودن و عدم گرفتگی مسیر کنترل شود. زنگ زدگی و پوسیدگی روکش فلزی دودکش میتواند نشانه ای از عدم خروج کامل دود باشد. درصورت مشاهده¬ی این زنگ زدگی ها، دودکش پکیج را بررسی کنید. نصب کلاهک H در خروجی دودکش بهترین روش برای جلوگیری از جریان پیدا کردن باد در دودکش است. باد باعث اختلال در ورود اکسیژن و خروج گاز های سمی ناشی از احتراق میشود و به این ترتیب، پکیج دیواری به  خوبی کار نمیکند.

راهنمای پکیج بوتان :صفحه ی کنترل در مدل های مختلف پکیج بوتان تفاوت دارد. بعضی از مدل های بوتان مثل “Verona 24RSi” دارای صفحه نمایش دیجیتال و بعضی دیگر مانند “Parma 24RSi ” دارای یک نمایشگر ساده و دسته های تنظیم هستند. اما تمام تنظیمات دستگاه در همه ی مدل های پکیج دیواری بوتان در جلوی پکیج قرار دارند و  شامل دسته¬ی تنظیم وضعیت دمای مدار، دسته ی تنظیم دمای آب گرم مصرفی و نمایشگر فشار آب هستند.

در پکیج های بوتان سه نوع وضعیت برای تنظیم دمای مدار گرمایش وجود دارد که میتوانید بسته به نیاز خود آن را تغییر دهیدکه شامل وضعیت تابستانی ، وضعیت قطع موقت و وضعیت زمستانی میشود. وضعیت تابستانی برای زمانی کاربرد دارد که شما فقط به آب گرم نیاز دارید. وضعیت قطع موقت برای خاموش کردن موقت پکیج بوتان کاربرد دارد ، در این وضعیت سیستم های ضد گریپاژ و ضد یخ در حالت فعال باقی می مانند. وضعیت زمستانی در شرایطی کاربرد دارد که شما هم به آب گرم و هم به گرمایش محیط همزمان نیاز دارید. توضیحات بیشتر در مورد این سه وضعیت در دفترچه راهنمای نصب پکیج دیواری بوتان داده شده است. به منظور تست و روشن کردن پکیج بوتان ابتدا از باز بودن شیرهای اصلی آب و گاز اطمینان حاصل کنید. سپس درپوش های خروج هوای شیر هواگیری را باز کرده و شیر پرکن پکیج بوتان را به آرامی باز کنید تا آب کم کم وارد مدار گرمایش شود. هنگامی که عقربه ی نمایشگر فشار به محدوده مجاز رسید ، شیر را ببندید. حالا پکیج دیواری بوتان آماده ی روشن شدن است. برای روشن کردن پکیج بوتان وضعیت را روی “وضعیت قطع موقت” قرار داده و دوشاخه را به پریز برق بزنید. با این کار پکیج دیواری بوتان آماده¬ی استفاده است و میتوانید به وضعیت دلخواه آن را تنظیم کنید یا دما را تغییر دهید.

راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان
راهنمای انتخاب خرید پکیج دیواری بوتان

٭ نکات ایمنی و افزایش طول عمر پکیج بوتان ٭

هرگز با پای برهنه و دستان مرطوب به پکیج شوفاژ دیواری بوتان دست نزنید.  یادتان باشد قبل از تمیز کردن پکیج بوتان، حتما دوشاخه دستگاه را از پریز برق بکشید تا از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری شود. همچنین از قرار دادن مواد قابل اشتعال در نزدیکی پکیج بوتان خودداری کنید. برای افزایش طول عمر پکیج بوتان و جلوگیری از هرگونه آسیب ناشی از نوسان برق ، از محافظ برق استفاده کنید. همینطور اگر مدت زیادی از دستگاه استفاده نمیکنید ، پکیج شوفاژ دیواری بوتان را بطور کامل خاموش نمایید. نکته ی دیگری که باید رعایت شود ، فشار آب در داخل پکیج بوتان است. فشار آب پکیج نباید پایین تر از حد مجاز “1” بیاید. در صورت پایین آمدن سطح آب ، شیر پرکن را باز کنید تا به حالت طبیعی برگردد. کار کردن پکیج بوتان بدون آب باعث آسیب های جدی و کاهش طول عمر دستگاه میشود. کاهش غیر معمول فشار آب میتواند دلایلی مثل نشتی آب از لوله ها، خرابی شیر پرکن و یا تنظیم نبودن منبع انبساط داشته باشد که میتوانید با بررسی و تست مسیر آب به پکیج بوتان ، مشکل را پیدا کرده و تعمیرات لازم را انجام دهید. توجه کنید که هیچ نشتی در سیستم لوله کشی، رادیاتورها و پکیج نباید باشد. البته کاهش فشار آب هر سه ماه یک بار مشکلی ندارد و طبیعی است. نکته¬ی بعدی اینکه، به هیچ عنوان از دودکش هایی با قطر کمتر از حد استاندارد استفاده نکنید، قطر کم دودکش باعث انفجاری روشن شدن پکیج بوتان و آسیب های جدی میشود. در تابستان به دلیل گرمی هوا ممکن است حرارت پکیج به مقدار زیادی بالا برود. در صورت مشاهده ی حرارت غیر عادی، آن را به متخصصین پکیج شوفاژ دیواری بوتان اطلاع دهید. قرار دادن کولر و فن هوای قوی در مجاورت پکیج باعث اختلال در تنفس پکیج از دودکش میشود و میتواند فشار زیادی به دستگاه وارد کرده و باعث کاهش عمر پکیج بوتان شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید