بازسازی خانه های قدیمی کوچک

1
2204
بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

بازسازی خانه های قدیمی کوچک : همیشه آثار قدیمی حس خیلی خوبی را به ما می دهد، شاید حس خانه ی مادربزرگ یا حس بودن در کنار گذشتگانی که آنها را دوست داشتیم و یا شاید خاطراتی که گاهی برایمان ناخوشایند بود. اما گاهی مدرن بودن بر همه چیز غلبه می کند و به راحتی بر روی این خاطرات می نشیند، و البته بدم نیست اگر این سبک ها به زیبایی نقاب نو بگذارند بر چهره ی کهنه ی تاریخ.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک

زندگی در خانه ی دلخواه همیشه از آرزوها و اهداف انسان بوده است. اما با توجه به کمبود زمین با متراژ و قواره مناسب در کلان شهرها و بالا بودن هزینه ساخت و ساز، شاید بازسازی خانه های موجود و قدیمی راه حل بهتری برای دستیابی به این هدف باشد. از آنجا که پروسه بازسازی بسیار حساس و شامل نکات بسیار زیادی است، بهتر است طی گامهایی با ترتیب خاص و بسیار برنامه ریزی شده پیش برود.

ابتدا باید نیازها و خواسته های کارفرما لیست شوند و با موقعیت موجود تطبیق داد شوند. سپس با برداشت نقشه فعلی خانه، نقشه های کلی مطابق با خواسته های کارفرما و وضع موجود تهیه شوند. پس از این مرحله باید برآورد مالی مطابق با نقشه ها و میزان کارهای مورد نیاز و نوع وسایل مورد نظر تهیه شود و بودجه لازم محاسبه و پیش بینی شود.

پس از تهیه چک لیست خواسته های کارفرما، تهیه نقشه ها و برآورد بودجه، باید لیست اقدامات لازم قبل از بازسازی با ترتیب موردنیاز فراهم شود. به عنوان مثال برای بازسازی برخی خانه های قدیمی ممکن است پیش از هر اقدامی مقاوم سازی نیاز باشد. و پس از مرحله مقدماتی، پروسه اصلی بازسازی شروع می شود.

تعیین لیست خواسته های کارفرما : درمرحله اول باید دید کارفرما خواهان بازسازی به سبک سنتی و قدیمی است یا سبک مدرن را ترجیح می دهد. و چقدر میتواند و توانایی دارد که بازسازی خانه های قدیمی کوچک را انجام بدهد. همه این مسئله روی اقدامات بعدی به شدت تاثیر گذار است.

اقداماتی از قبیل نوع پلان، رنگ بندی، انتخاب متریال مورد استفاده برای دیوارها، نوع مبلمان و پرده ها، برداشتن دیوارها و طاقچه ها یا باقی گذاشتن آنها و … تاثیر پذیر از نوع سبک انتخابی هستند. حتی ممکن است کارفرما ترجیح دهد با نگه داشتن بخشهایی از خانه به سبک قدیمی و تغییر سایر بخشها به سبک مدرن، سبک تلفیقی در کوراسیون را برای بازسازی انتخاب کند.

تعیین راهکارها برای تامین نیازها :  پیش از برآورد بودجه باید تعیین شود که چه اقدامات و تغییراتی قرار است انجام شود. برای دستیابی  به نیازها ممکن است لازم باشد قسمتهای قدیمی مانند طاقچه ها، شومینه های قدیمی، گوشه های بدون استفاده و … حفظ شوند و با اندک تغییراتی نظیر اضافه کردن شلف ها و … کاربرد بهینه ای مثل یک کتابخانه کوچک یا مکانی برای قرار دادن وسایل تزیینی و دکوری برای آن تعیین شود.

ممکن است ترجیح دهید پنجره های متعدد خانه های قدیمی را به هم وصل کرده و یک یا دو بازشو بزرگ و مدرن ایجاد کنید. این بازشو می تواند با یک پرده سرتاسری روی آن دیوار، تبدیل به یک عنصر دکوراتیو شود. شاید کارفرما خواهان حفظ پنجره های قدیمی با شیشه های رنگی شود با اینکه هدف بازسازی خانه های قدیمی کوچک است، اما گاهی چندین تیکه از سنت و قدیمی بودن یک عنصر می تواند به عنوان نقطه قوت یک دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

رنگ بندی : اگر خانه ای قدیمی را بازسازی می کنید و قرار نیست هزینه یا زمان زیادی را برای حذف و تغییر جزییات صرف کنید، برای پوشاندن و یک دست کردن جزییات زیاد و پرکار خانه های قدیمی مثل طاقچه ها، گچبری ها و … بهتر است از رنگ سفید به صورت وسیع روی تمام این جزییات استفاده کنید. حتی می توانید از رنگی بسیار روشن به جای سفید استفاده کنید به خصوص اگر بازسازی خانه قدیمی کوچک باشد، این کار باعث یکدست دیده شدن دیوارهای پر جزییات و بزرگتر نشان دادن آن می شود.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

تعویض وسایل : وسایلی که لازم است تعویض شوند را مشخص کنید. مثلا اگر در حال بازسازی خانه ای سنتی و قدیمی به سبک مدرن هستید باید مبلهای سلطنتی و استیل را با مبلهای مدرن راحتی و ساده تر به رنگهای خنثی و ملایم تغییر دهید. توجه داشته باشید در مورد قفسه ها، چراغ های ایستاده، وسایل دکوری، پرده ها و سایر وسایل نیز به همین شکل عمل کنید اما در مورد فرشها اوضاع کمی متفاوت است. در تمام دنیا حتی در دکوراسیون مدرن نیز ممکن است از طرح فرش سنتی و اصیل استفاده شود و این به دلیل ارزش و اهمیت مادی و هنری فرش و قالی است.

بنابراین نیازی نیست حتما طرح فرش مدرن را جایگزین کنید و این باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها می شود. حتی در دکوراسیون مدرن به تعداد کمتری فرش احتیاج دارید و قرار نیست مثل خانه های قدیمی کل فضا را با قالی بپوشانید. کفپوش ها را حتما عوض کنید. در بیشتر خانه های قدیمی از موکت یا نهایتا سرامیکهای قدیمی برای کف استفاده شده است. بهتر است کفپوش جایگزین مناسبی از جنس چوب یا سرامیک انتخاب شود.

برآورد بودجه : پس از تهیه نقشه های مورد نظر و نوع مبلمان و وسایل … بر اساس نیازها، باید بودجه بندی انجام شده و هزینه ها برآورد شود. علاوه بر هزینه خرید ها و تعویض وسایل، دستمزد کارگران و استادکاران نیز باید در محاسبه هزینه ها لحاظ شود. همیشه درصدی هم به عنوان هزینه ی کارهای غیر قابل پیش بینی در نظر بگیرید.

در صورتی طرح کلی باسازی خانه های قدیمی کوچک با خواسته های کارفرما مطابقت داشته باشد، یا اینکه خواهان نگه داشتن قسمتهایی به همان سبک قدیمی باشد، و یا در صورت سالم بودن و به روز بودن برخی وسایل، می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد و این موارد را از لیست بودجه حذف کرد.

اقدامات پیش از بازسازی : پیش از اقدام به بازسازی، برای جلوگیری از مسایل پیش بینی نشده و نیز مدیریت بودجه، باید یک سری از کارهای مقدماتی انجام شود. به عنوان مثال چک کردن لوله کشی ها، شیرآلات، سیستم برقی ساختمان ( بخصوص در بازسازی خانه های قدیمی کوچک‌ )  و عایق های بام اولین گام بررسی است. اگر امکان تخلیه خانه در هنگام بازسازی وجود ندارد، باید یکی از اتاقها یا یک مکان مناسب در خانه را برای قرار دادن وسایل دسته بندی شده در نظر بگیرید.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک مقرون به صرفه است

قیمت تمام شده باسازی خانه های قدیمی و کلنگی نسبت به قیمت تمام شده زمین و ساخت خانه در آن یا خرید خانه ای نو و انجام دکوراسیون آن، پایین تر است. مضاف بر این امکان صرفه جویی در هزینه های بازسازی هم وجود دارد. با انتخاب سبک تلفیقی که این روزها طرفدارهای زیادی در تمام دنیا دارد می توان المان های دوست داشتنی و زیبای خانه های قدیمی مثل پنجره هایی با شیشه های رنگی، دستگیره های خاص، چراغ های محوطه قدیمی و … را که عمدتا طرح هایی کلاسیک و اصیل و زیبا دارند را نگه داشت و از این طریق هزینه های بازسازی را مدیریت کرد.

اقدامات دیگر باسازی خانه های قدیمی کوچک

▪ زدودن سیاهی ها و تمیزکاری :  علی رغم تلاش زیاد برای حفظ پاکیزگی خانه، نمی توان جلوی تجمع جرم و کثیفی طی سالیان دراز که بر ظاهر داخلی خانه تاثیر می گذارد را گرفت. شاید آشپزخانه شما به قدری دوده و جرم گرفته باشد که رنگ دیوارها و کاشی ها طی سال هایی که خانه را خریداری کرده اید تغییر کرده باشد، بنابراین حال زمان آن رسیده است که قبل از اجرای هرگونه ایده های پیچیده طراحی، با استفاده از شوینده های قوی به پاک کردن آشپزخانه بپردازید و کاشی ها و دیوارها را برق بیندازید.

گذر زمان باعث به جا ماندن کثیفی در فضای بیرونی نیز می شود. بنابراین لازم است که با استفاده از آب و مواد شوینده، لکه ها و کثیفی های به جا مانده طی این سالیان را از بین ببرید.

▪ تجدید رنگ آمیزی :  رنگ، بهترین وسیله برای مخفی کردن و رفع توجه از معایب می باشد. در این شرایط بهتر است با رنگ قبلی خداحافظی کرده و از طیف روشن تر و درخشان تری از همان رنگ برای تجدید رنگ سقف ها و دیوارها استفاده نمایید. بعضی ایده های تزئینی بسیار مقرون به صرفه می باشد. تغییرات جزئی و کنتراست هایی چشم گیر می توانند مورد استقبال قرار گیرند.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

▪ تعویض کاغذ دیواری ها :  استفاده از انواع کاغذ دیواری برای دیوار اصلی می تواند ایده خوبی باشد، اما پوشاندن تمام دیوارها با یک کاغذ دیواری از ایده های طراحی های قدیمی می باشد. حذف کاغذ دیواری های قدیمی باعث ایجاد تازگی و تغییر در حس و حال فضای اتاق می شود و به شما کمک می کند که تنها با یک تغییر ساده خانه خود را به سبک مدرن تغییر دهید. انجام این کار متحمل هزینه زیادی نیست و راهی ارزان قیمت در جهت تغییر دکوراسیون داخلی خانه می باشد.

▪ استفاده از شیشه های رنگی : استفاده از پنجره هایی با شیشه های رنگی از ایده های لذت بخش طراحی خانه ها می باشد، به این خاطر اگر شانس برخورداری از این پنجره ها را دارید، آن را در معرض دید همگان قرار دهید. برای برجسته سازی این گونه پنجره ها، از رنگ سفید برای دیوارهای اطراف آن ها استفاده نمایید یا ازکاغذ دیواری با طرح هندسی مخالف طرح پنجره، برای ایجاد چشم اندازی زیبا استفاده کنید.

▪ نوسازی سطوح چوبی : اگر قصد دارید کمی بیش تر از بودجه کنار گذاشته شده صرف بازسازی خانه خود کنید، کفپوش ها را از قلم نیاندازید. بدون شک کفپوش ها بیشتر از سایر قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرند و به همین خاطر بیش تر آسیب می بینند و ظاهر داخلی خانه را تحت تاثیر قرار می دهند. به همین خاطر تعویض آن ها با کفپوش چوبی مدرن بسیار مهم می باشد. این کار می تواند توسط شخص شما انجام پذیرد و یا اگر به دنبال صرفه جویی در وقت هستید این کار را به یک متخصص بسپارید. اگر میزان بودجه شما اجازه می دهد تنها به استفاده از وکس و سیلر اکتفا نکنید و کل کفپوش را تعویض نمایید.

خرید لوازم خانگی جدید

آشپزخانه های مدرن به لوازم جدید و مناسب تری نیاز دارند. خرید لوازم خانگی جدید تنها در ظاهر اثر گذار نمی باشد. این گونه وسایل قرار نیست تا همیشه برای شما کار کنند، به علاوه با گذشت زمان کارایی آن ها کم می شود. البته تعویض این گونه وسایل متحمل هزینه زیادی می باشد و یکی از گران ترین ایده های تغییر دکوراسیون محسوب می شود، اما در نهایت با انجام این کار این گارانتی برای شما وجود دارد که تا مدت ها می توانید از این گونه وسایل استفاده نمایید.

در کنار تمامی مواردی که گفته شد چند روش که با استفاده از آنها میتوانیم فرآیند بازسازی منزل و یا به طور کلی ملک خود را سرعت ببخشیم، ذکر میکنیم.

بازسازی ساختمان، گزینه ای کلیدی و مهم محسوب شده و امروزه در سطح جهان ، به عنوان یک خدمات شناخته شده برای هر نوع ساختمان در حال اجرا باشد. به علاوه انجام موارد مختلفی همچون مطالعات سازه ای و معماری در بازسازی ساختمان امری تخصصی بوده و می بایست توسط نیروهای ماهری که در این زمینه تاکنون فعالیت حرفه ای داشته اند، صورت پذیرد. چرا که هنر بازسازی خانه، انجام کار با پایین ترین هزینه بوده و این کار تنها از پیمانکاری باتجربه در این زمینه ساخته خواهد بود

 

اگر قصد بازسازی خانه خود را دارید باید موارد زیادی را مدنظر قرار دهید و برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا بتوانید هم هزینه ها را مدیریت کرده و هم سریع تر خانه تان را بازسازی کنید. با توجه به تغییر جمعیت خانواده، بالا رفتن سن بچه ها و تغییر نیاز خانواده خانه به تغییراتی نیاز دارد که هر چه سریعتر انجام شود می توانید به روال عادی زندگی خود برگردید و هزینه های مربوط به کارگر و … کاهش می یابد.

در مورد تغییراتی که می خواهید کاملا مطمئن باشید از ابتدای کار لیستی از آن ها تهیه کنید. این خانه به چه چیزهایی نیاز دارد و چه قسمت هایی قابل حذف است؟ هنگام بازسازی منزل باید از خودتان بپرسید، باید تصمیم بگیرید چقدر می خواهید خرج کنید؟ در و پنجره ها قرار است چه تغییری کنند؟ چه نوع دکوری دوست دارید؟

 

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

 

 1.  دیوارها در بازسازی منزل

باید در مورد پوشش دیوارها تصمیم گیری کنید می توانید دیوارها را رنگ بزنید یا موارد دیگری مثل کاغذ دیواری، سنگ دکوراتیو، پوستر سه بعدی و …. را انتخاب کنید البته سعی کنید این انتخاب با وسایل خانه تان همخوانی داشته باشد. می توانید خودتان خانه را رنگ بزنید اما برای سریعتر انجام شده کارها و کیفیت بهتر کار می توانید نقاش بیاورید.

 

 1.  دکوراسیون داخلی به هنگام بازسازی

باید برای طراحی فضای داخلی خانه خود اصول دکوراسیون داخلی را در نظر گرفته و موارد مختلف را به دقت بررسی کنید بهتر است با یک طراح مشورت کنید تا گزینه های مختلف را با توجه به فضا و متراژ منزل شما پیشنهاد دهد با کمک گرفتن از یک متخصص با آرامش خاطر بیشتر می توانید موارد دیگر را در نظر بگیرید استفاده از متخصص کمی هزینه دارد اما داشتن خانه ای زییا ارزش کمی هزینه را دارد.

 

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

 

 1.  انتخاب رنگ منزل در بازسازی

رنگ سفید و کرم در ایران طرفداران زیادی دارد اما برای داشتن فضایی متفاوت می توانید جسارت به خرج داده و به سراغ رنگ های دیگری بروید رنگ های مورد علاقه خود را به فضای خانه بیاورید امروزه رنگ های آبی و سبز و … هممورد استفاده کارفرمایان قرار می گیرند.

 

 1.  بازسازی کف خانه

باید کفپوش مناسب برای خانه تان را انتخاب کنید و گزینه های مختلفی مثل پارکت، کاشی های گرافیکی یا موزاییک پیش روی شماست باید با توجه به بودجه خودتان و رنگی که برای دیوارها انتخاب کرده اید و طراحی داخلی منزلتان برای آن تصمیم گیری کنید.

 

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

 

 1.  تغییرات در آشپزخانه

تغییر در آشپزخانه اغلب با تعویض کابینت ها و برداشتن دیوار ها همراه بوده و پر هزینه است اما می توانید تغییرات جزیی تر با هزینه کمتری ایجاد کرد در آشپزخانه می توانید با نوسازی درب های کابینت یا کف آشپزخانه تغییرات زیادی ایجاد کرد همچنین باید ارتفاع کابینت ها را در نظر گرفته و از ابزار ها و وسایل مدرن برای تغییرات زیبا می توانیم استفاده کنیم امروزه  ساختار جزیره ای در آشپزخانه ها متداول است ولی به خاطر داشته باشید که آشپزخانه شما باید با سایر اجزای خانه هماهنگی داشته باشد.

 

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

 

 1.  بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب باید با توجه به نیازهای شخصی هر فرد باشد که برای قفسه بندی کمد ها باید مدنظر قرار گیرد همچنین رنگ اتاق هر کس به سلیقه خود شخص انجام می گیرد باید اندازه تخت خواب با در نظر بگیریم هر چه تختخواب کوچکتر باشد می توانیم از کمد بزرگتری بهره ببریم.

 

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

 

 1.  تغییرات در بازسازی سریع سرویس بهداشتی و حمام

باید نظر کارشناسان را جویا شوید اگر لوله ها و شیرآلات نیاز به تعویض داشته باشند هزینه زیادی برای شما دارد برای بازسازی حمام و توالت اولویت با تعمیر لوله کشی است بعد از آن تعویض کاشی، تهویه و شیرآلات و …

 

 1.  بررسی دقیق هزینه های بازسازی منزل

باید در مورد هزینه های مربوط به رنگ، کاشی یا پارکت و …. را جستجو کنید و دقیقا دستمزد ها را بررسی کنید کیفیت کار را در کنار قیمت مناسب در نظر بگیرید تا هزینه ها از بودجه ای که در نظر گرفته اید بیشتر نشود و کارهایتان به خاطر هزینه ها نیمه کاره رها نشود.

 

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

 

 1.  بررسی زمان انجام هر کار در بازسازی خانه

برای یک بازسازی سریع همه چیز را زمان سنجی کنید تا زمان کل پروژه محاسبه شود پس با اولویت بندی کارها و در نظر گرفتن یک زمان اضافی برای تاخیرهای احتمالی (در هز پروژه ای امکان ناهماهنگی و تاخیر وجود دارد که ما باید آن را در برنامه ریزی خود بگنجانیم) برنامه بازسازی خانه شما آماده می شود.

 

چند سوال مهم  را باید هنگام بازسازی منزل از خودتان بپرسید:

چه نوع دکوری را دوست دارید؟سنتی را بیشتر ترجیح می دهید یا مدرن، باید با اعضای خانواده به تفاهم برسید تا بتوانید موارد مختلف را انتخاب کنید همچنین می توانید از سبک تلفیقی بهره ببرید مثلا می توانید در خانه مدرنتان یک گلیم یا یک دست مبل قدیمی آنتیک داشته باشید.چه قسمت هایی حذف و چه قسمت هایی باقی می مانند؟

وقتی می خواهیم خانه خود را بازسازی کنیم باید در مورد تصمیمات مربوط به حذف برخی قسمت ها مثل دیوارها دقت زیادی بکنیم و تاثیر حذف آن ها را در بقیه قسمت های خانه در نظر بگیریم. در یک خانه قدیمی قسمت های زائد زیادی وجو دارد که قابل حذف است می توانید تاقچه های کمتری داشته باشید و اتاق نشیمن بزرگتان را کوچکتر و اتاق خواب به خانه اضافه کنید یا حتی می توانید تاقچه ها را به کتابخانه تبدیل کنید.

 

در بازسازی در و پنجره ها چه تغییری باید بکنند؟

می توانید یک پنجره بزرگ از چندین پنجره کوچک بسازید یا در های اضافی را حذف کنید در خانه های قدیمی پنجره های کوچکی بین اتاق ها مثلا بین آشپزخانه و نشیمن وجود داشته که شما می توانید آن ها را حذف یا به خانه تان اضافه کنید و برای ارتباط و جا به جایی وسایل از آن ها استفاده کنید.

 

آیا بودجه ای برای خرید مبلمان یا فرش جدید در نظر گرفته اید؟

با کوچک و بزرگ شدن اتاق ها و تغیر در دکوراسیون داخلی ممکن است به فرش و قالیچه های کوچکتر یا بزرگتر نیاز پیدا کنید یا با تغییر رنگ دیوارها باید مبلمانتان را عوض کنید می توانید از رنگ های کرم و سفید استفاده کنید که ناچار به تغییر لوازم خانه تان نشوید.

 

نتیجه گیری

برای سرعت بخشیدن به کار بازسازی منزل باید بدانید چه می خواهید اگر قصد بازسازی خانه خود را دارید باید موارد زیادی را مدنظر قرار دهید و برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا بتوانید هم هزینه ها را مدیریت کرده و هم سریع تر خانه تان را بازسازی کنید. با توجه به تغییر جمعیت خانواده، بالا رفتن سن بچه ها و تغییر نیاز خانواده خانه باید تغییر کند که هر چه سریعتر انجام شود می توانید به روال عادی زندگی خود برگردید

شما باید بتوانید به خوبی برای همه اجزا تصمیم گیری کنید، سعی کنید لیستی جداگانه تهیه کنید و تمام مواردی که به ذهنتان می رسد یادداشت کنید تا چیزی از قلم نیفتد.

بیان پایانی

بازسازی خانه های قدیمی کوچک باعث افزایش عمر مفید آنها می شود، بنابراین گاهی با کمتر هزینه کردن می توان خانه ی جدید با امکانات به روز فراهم کرد.

1 نظر

 1. سلام خسته نباشید
  میخواستم ببینم قیمت بازسازی درچه سطحیه واسه یه خونه ۴۰۰متری قدیمی و چجوری باید هزینه پرداخت بشه؟اقساطیم میشه؟

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید