جواز منطقه یک تهران

0
1124
جواز منطقه یک تهران
جواز منطقه یک تهران

جواز منطقه یک تهران : اگر میخواهید یک آپارتمان بسازید و به جای خانه قدیمی و کلنگیه خود ساختمانی شیک را بسازید، نیاز به اخذ جواز ساخت دارید. اجازه برای تخریب ساختمان فعلیتان و ساخت خانه ای جدید. باید پذیرفت که خانه های قدیمی در محله ها امروزه جایشان را به ساختمان های بلند داده اند که البته هر روز بر تعدادشان افزوده می شود. در مورد اخذ جواز ساخت و جواز منطقه یک تهران قبل از هر چیز نیاز به تصمیم گیری دارید.

مشاوره

جواز منطقه یک تهران

021-26765227

شما باید بدانید یک تصمیم گیری خوب که همه جنبه های ساخت یک دستگاه آپارتمان را در نظر گرفته باشد کمک می کند تا در این راه قدم های محکم تری بردارید. جنبه هایی مانند جایگزینی ساکنان فعلی ساختمان شما در خانه ای دیگر و مدت زمانی که طول می کشد تا آپارتمانی نو داشته باشید و از همه مهم تر هزینه ای که باید بابت این تصمیم بپردازید. بنابراین اگر آماده اید می بایست این مراحل را طی کرده و در این راه صبر هم داشته باشید.

پروانه یا جواز ساختمان پرونده رسمی از شهرداری است که به مالک یا پیمانکار اجازه می ‌دهد تا پروژه ساخت و ساز یا بازسازی را طبق چهارچوبی مشخص شروع کرده و ادامه دهد. انجام هرگونه عملیات ساخت و ساز بدون صدور پروانه ساختمان غیرقانونی است و توسط مراجع نظارت بر ساختمان متوقف خواهد شد. این استاندارها برای اطمینان از ایمنی صاحبان فعلی یا بعدی ساختمان در نظر گرفته ‌شده.

اصلی‌ ترین هدف اخذ مجوز ساخت و جواز منطقه یک تهران اطمینان از ساخت و سازی قانونی مطابق با مشخصات فنی و رعایت اصول شهرسازی مطابق با آیین‌ نامه ‌ها و ضوابط طرح جامع شهری است. بهره‌ مندی از تسهیلات بانکی، بیمه شدن ساختمان و افراد مشغول کار در ساختمان، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی و استفاده از تجارب فنی و مهندسی در ساخت بنا از دیگر دلایل اخذ جواز ساختمان به شمار می‌ روند.

جواز منطقه یک تهران
جواز منطقه یک تهران

چه زمانی به مجوز ساخت نیاز است؟

همه پروژه ‌های ساخت و ساز خانه و نوسازی به مجوز ساخت نیازی ندارد. در اغلب موارد تعمیرات و جایگزینی‌ های ساده می ‌تواند توسط پیمانکاران حرفه‌ای یا خود صاحب‌ خانه و بدون درخواست مجوز ساخت انجام شود. با این ‌حال پروژه‌ای که شامل اضافه کردن بنا یا تغییرات عمده در ساختار ساختمان باشد، معمولاً نیاز به مجوز ساخت از شهرداری دارد.

اگر برای این تغییرات پیمانکاری را استخدام کنید، فرآیند صدور پروانه ساختمان و مجوز ساخت را اداره کرده و هزینه‌ های جواز ساختمان را برآورد می‌ کند. اگر خودتان روال کاری را به عهده می ‌گیرید باید از شهرداری منطقه که برای دریافت جواز منطقه یک تهران باید از شهرداری منطقه یک درخواست مجوز کنید. توجه داشته باشید که ممکن است برخی از تغییرات ساخت و سازی که می‌خواهید انجام دهید نیاز به تأییدیه متخصص ساخت و ساز دارد و فقط توسط آن‌ ها قابل انجام است.

به‌ طور مثال کار کردن بروی خطوط گاز توسط صاحب ‌خانه ممنوع است و در صورت بروز مشکل یا تغییرات باید به اداره گاز اطلاع دهد تا جهت انجام عملیات در مکان حاضر شوند. الزامات و نکات موجود در مجوزها گسترده بوده و برای هر منطقه به‌ صورت جداگانه تدوین می ‌شود. بنابراین برای اطمینان از موارد جواز منطقه یک تهران باید به شهرداری منطقه ­یک مراجعه کرده و با آن ­ها در ارتباط باشید. زیرا برخی از مناطق برای کوچک‌ ترین تغییرات ساخت مثل حیاط سازی نیز به مجوز نیاز دارد.

انواع پروانه و جواز ساختمان

پروانه ساختمان سندی است که برای احداث ساختمان و رعایت اصول ساخت و ساز از طرف شهرداری ‌ها، صادر شده و در اختیار مالک قرار می ‌گیرد. پروانه ساختمانی اراضی بایر یا باغات، تخریب و نوسازی، تعویض مهندس، اضافه اشکوب، تغییر نقشه، توسعه بنا، تغییرات و تبدیل از انواع پروانه ساختمان هستند که جهت اخذ آن‌ها باید به شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک شهری مراجعه کرد. پروانه ساختمان اطلاعاتی از بنا و سازه ‌های آن در اختیار مالک قرار می ‌دهد که عبارت ‌اند از:

 • مساحت زیربنا
 • تعداد طبقات
 • نوع اسکلت ساختمان
 • مشخصات متقاضی صدور پروانه(مالک حقیقی یا حقوقی)
 • شماره پلاک ثبتی ملک
 • نام مهندس یا مهندسین ناظر
 • تاریخ صدور پروانه
 • کروکی زمین
 • مهلت شروع عملیات و اعتبار پروانه عموماً در صفحه اول پروانه صادر شده نوشته می ‌شود که در صورت لزوم قابل تمدید است.
 • اخذ سند مالکیت برای هر واحد مسکونی، با ارائه پایان کار توسط ناظر و صدور پایان کار توسط مرجع صدور پروانه ساختمان مرتبط است.
 • چنانچه بر اساس مفاد پروانه، تخلفی از مالک صورت گیرد ناظر موظف به گزارش تخلف به مرجع صدور پروانه خواهد بود تا از ادامه عملیات جلوگیری شود. رعایت مقررات ملی ساختمان در ساختمان ‌ها الزامی است.

جواز منطقه یک تهران

مراحل دریافت جواز منطقه یک تهران

برای گرفتن مجوزهای لازم و باید مراحل زیر به ترتیب طی شوند:

تشکیل پرونده

در اولین مرحله از مراحل صدور پروانه ساختمان مالک یا شخصی که از مالک وکالت دارد برای گرفتن جواز ساخت باید درخواست مجوز ساخت را در شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت کند. برای ثبت درخواست صدور پروانه ساختمان مالک باید اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر مثل کارت ملی یا شناسنامه و همچنین برگه تسویه‌ حساب عوارض نوسازی و عوارض شهرداری سال جاری و سال‌ های پیشین را به شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه داده و درخواست خود را کتباً در این مراکز ثبت کند.

دستور صدور بازدید

بعد از تشکیل پرونده توسط مالک، مسئولان شهرداری سایر روال پیشبرد پرونده را بر عهده می‌ گیرند؛ بنابراین مسئول شهرسازی جهت بازدید به مکان احداث ملک مراجعه می ‌کند تا ابعاد ملک، عرض خیابان و بنای ساختمان و مجاورین بنا را مورد بررسی قرار دهد. این بازدید در صدور مجوز ساخت تعداد طبقه‌ های جدید ساختمان مؤثر خواهد بود. به‌طور مثال اگر متراژ خانه از یک مقدار مشخصی کمتر باشد جواز ساختمان برای بیشتر از چهار طبقه صادر نخواهد شد.

بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک

در برخی از شهرهای بزرگ مثل تهران طرح تفصیلی اجرا می‌ شود یعنی قوانین ساخت ‌و ساز در هر نقطه شهر مشخص‌ شده است. کارشناس طرح تفصیلی کاربری ملک را در طرح جامع و تفصیلی شهر مشخص می ‌کند. در این بررسی اگر مشخص شود که ملک در طرحی از طرح ‌های شهرداری قرار دارد این موضوع با دقت بیشتری بررسی ‌شده تا مشخص شود که ساخت ‌و ساز بنا با پروژه‌ های عمرانی منطقه تداخل دارد یا خیر. اگر تداخلی مشاهده شد باید مشخص شود که میزان تراکم آن به چه میزان بوده و سپس اصلاحات آن انجام شود.

دستور نقشه

بعد از انجام مراحل فوق توسط کارشناس شهرسازی دستور تهیه نقشه به مالک صادر می ‌شود. در دستور نقشه اطلاعاتی مانند ابعاد باقی ‌مانده ملک پس از اصلاحات موردنظر شهرداری، مساحت زمین بعد از اصلاحات، تعداد طبقات و سطح اشغال ‌شده توسط هر طبقه ذکر می ‌شود. بر این اساس حجم ساختمان یعنی تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه بر طبق پهنه‌ ای که ملک در آن واقع ‌شده است و همچنین متراژ سند (نه متراژ موجودی زمین) و عرض‌ گذر تعیین می ‌شود. در مرحله بعد دستور نقشه به مهندس معمار ارجاع داده می ‌شود.

جواز منطقه یک تهران
جواز منطقه یک تهران

طراحی نقشه

در این مرحله از جواز منطقه یک تهران بر اساس ضوابط شهرداری منطقه یک و دستور نقشه صادر شده، نقشه معماری برای ملک طراحی می ‌شود. طراحی نقشه معماری از مهم ‌ترین مراحل صدور پروانه ساختمان است زیرا که حداکثر توانایی طرح به لحاظ متراژ، تعداد پارکینگ و کیفیت فضاها در آن ارائه می ‌شود.

بعد از طراحی نقشه معماری باید به شهرداری یا دفاتر خدمات شهری ارسال ‌شده تا بررسی شود. اگر نقشه معماری نیاز به اصلاح داشته باشد دفتر مهندسی ملزم به اصلاح نقشه بوده و پس از اصلاح مجدداً نقشه به دفاتر خدمات مهندسی ارجاع داده می‌شود تا تأییدیه نقشه دریافت شود.

پرداخت عوارض شهرداری

بعد از نهایی شدن نقشه معماری و رفع ایرادات عنوان ‌شده از سوی دفاتر خدمات شهری، عوارض نوسازی و همچنین عوارض شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری ساختمان توسط واحد صدور پروانه ساختمان محاسبه و تعیین می‌شود.

جواز منطقه یک تهران
جواز منطقه یک تهران

تهیه مدارک پیش ‌نویس

بعد از پرداخت عوارض شهرداری و دریافت تأییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری مبنی بر پرداخت عوارض شهرداری و عوارض نوسازی، باید مدارک پیش ‌نویس آماده شود. برای تهیه پیش ‌نویس خود مالک باید به دفاتر خدمات شهری مراجعه کرده و فرم درخواست تعیین ناظر را تکمیل کند. سپس باید منتظر تماس و معرفی ناظر از سوی دفاتر خدمات بماند. بعد از تعیین ناظر، بین مالک و ناظر قراردادی بسته می‌ شود.

در مجموع مدارک پیش ‌نویسی که باید توسط مالک تهیه و به دفاتر خدماتی ارائه شود عبارت‌اند از: برگه سبز مهره شده ۴ رشته شامل سازه، معماری، برق و مکانیک، برگه سبز یا سهمیه ناظر به همراه قرارداد مالک و ناظر، برگ تعهد رعایت اصلاحیه و تأییدیه نما، فایل ‌های نقشه سازه، برق و نقشه مکانیک، چک لیست ‌های مبحث ۱۹ و ۶ بارگذاری و زلزله، برگه تعهد مشاوره ژئوتکنیک و تأییدیه خاک.

صدور پروانه ساختمان

پس از اخذ تاییدها (نقشه ‌ها، دفتر خدمات شهری و طرح تفصیلی) به تاییدیه‌های رئیس صدور پروانه ساختمان، معاون شهرسازی و معماری و همچنین شهردار نیاز است که به صورت سیستمی انجام می‌ شود. با دریافت تاییدیه‌ ها، مجوز ساخت‌ و ساز چاپ و به امضای مالک، مهندسین، مسئولین شهرداری و شهردار رسیده که در نهایت، پروانه ساخت تحویل مالک می‌شود.

اخذ جواز ساخت

شما به آخر کار دریافت مجوز رسیده اید. اگر تمام این مراحل را درست انجام دهید مشکلی برای دریافت پروانه ساخت نخواهید داشت. اما تازه کار اصلی شما شروع شده است و باید از تخریب تا ساخت آپارتمانی جدید خود را وقف ساختمان جدیدتان کنید.

جواز منطقه یک تهران
جواز منطقه یک تهران

زمان اعتبار جواز منطقه یک تهران

 • نکته ‌ای که بعد از دریافت جواز منطقه یک تهران باید موردتوجه قرار گیرد این است که پروانه ساختمان تا ۲ سال از تاریخ صدور آن اعتبار دارد.
 • مدت ‌زمان لازم برای ساخت تمام پروژه ‌های ساختمانی بر اساس متراژ آن‌ها اعلام ‌شده و اگر مالک نتواند در این مدت ساخت و ساز را به اتمام برساند ابتدا به او اخطار داده ‌شده و سپس مشمول عوارض تعویق خواهد شد.
 • مهلت هر مرحله از عملیات ساختمانی برحسب متراژ و تعداد طبقات در جدولی تعیین می‌ گردد. به‌عنوان یک معیار کلی ساخت یک ساختمان حدود ۴ سال در نظر گرفته می ‌شود.
 • از آنجایی‌ که شهرداری فرصت کافی برای تمدید پروانه مجوز ساخت در نظر گرفته است بنابراین بعد از پایان این دوره تمدید پروانه ساختمان امکان ‌پذیر نخواهد بود.
 • بعد از گذشت مدت ‌زمان مجاز برای ساخت ساختمان مالک ملزم به دریافت مجوز ساخت جدید و پرداخت ۲۰ درصد از محاسبات پروانه به نرخ روز خواهد شد. در این صورت شهرداری پروانه قبلی را برای یک دوره سه‌ ساله تمدید می‌ کند.
 • اگر در حین ساخت بنا به دلایل مختلف نقشه معماری اولیه تغییر کند باید پرونده‌ای در دفاتر خدمات الکترونیک شهری تشکیل داده شود و مراحلی مشابه صدور پروانه اولیه طی شود تا پروانه جدیدی صادر گردد.
 • اگر در حین اجرا اضافه بنایی مازاد بر متراژ ذکرشده در پروانه مشاهده شود مالک باید مراحل گواهی عدم خلاف را طی کند و در صورت عدم تجاوز از مقادیر مجاز شهرداری باید بابت اضافه متراژ، عوارض شهرداری بپردازد تا گواهی عدم تخلف برای وی صادر شود.
 • اگر متراژ خلاف از مقدار مجاز مورد تأیید شهرداری بیشتر باشد با پرداخت عوارض شهرداری مشکل حل ‌نشده و موضوع در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح می‌شود و معمولاً رأی به تخریب داده خواهد شد.
جواز منطقه یک تهران
جواز منطقه یک تهران

نتیجه گیری

قبل از هر گونه ساخت و ساز در سطح شهر به گرفتن جواز ساخت از شهرداری نیاز است. پروانه ساختمان شامل اطلاعاتی در خصوص مساحت زیربنا، تعداد طبقات، نوع اسکلت ساختمان، مشخصات مالک حقیقی یا حقوقی، شماره پلاک ثبتی ملک، نام مهندسین ناظر، تاریخ صدور پروانه و کروکی زمین خواهد بود.

برای گرفتن جواز منطقه یک تهران مالک موظف است اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر و برگه تسویه‌ حساب عوارض شهرداری سال جاری و سال‌ های قبل را به شهرداری ارائه کرده و درخواست خود را ثبت کند. بعد از تشکیل پرونده سایر مراحل صدور پروانه ساختمان نظیر دستور صدور بازدید، بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک، دستور و طراحی نقشه، پرداخت عوارض نوسازی و عوارض شهرداری تهیه مدارک پیش ‌نویس باید به ترتیب انجام شود.

درنهایت هرکدام از مراحل به تأیید رئیس صدور پروانه، معاون شهرسازی و معماری و همچنین شهردار رسیده و پروانه ساختمان چاپ می‌ شود. می توانید برای اطلاعات بیشتر با شماره تماس بالای صفحه تماس بگیرید تا تیم مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید