فلاشینگ نما

1
2651
فلاشینگ نما
فلاشینگ نما

فلاشینگ نما : به پوشش های خم شده ورق های گالوانیزه که بسته به نیاز با خم کاری بر روی نما و سقف نصب می گردند به اصطلاح فلاشینگ نما می گویند. فلاشینگ نما ساختمان یک راهکار عالی برای مراقبت از نما و زیباسازی نمای ساختمان می باشد. فلاشینگ نما بر اساس طرح پیشنهادی مهندس ساختمان در ابعاد مختلف و با ضخمات های گوناگون قابل ساخت می باشد. در برخی مواقع از فلاشینگ تنها برای زیبا سازی نمای ساختمان استفاده می شود تا با ترکیبی از متریال های گوناگون در کنار هم زیبایی بیشتری به نمای ساختمان بدهد.

فلاشینگ را می‌توان به دو دسته کلی فلاشینگ نمای شیروانی (نمای شیروانی) و قرنیز (فلاشینگ پنجره و فلاشینگ بام) تقسیم‌بندی نمود. معمولا جهت استفاده از فلاشینگ در سقف‌های شیروانی این ابزار را بر روی آخرین پروفایل سازه شیروانی جوش (و یا پرچ) می‌کنند و در زیر ورق‌های شیروانی قرار می‌گیرد. با توجه به نوع خرپا و سازه شیروانی و ارتفاع مفیدی که از نمای شیروانی انتظار می‌رود و همچنین با توجه به نوع نما از سایزها و طرح‌های متنوع قابل تولید است.

 

کاربری فلاشینگ چیست؟

اگر زیبایی کارتان اهمیت دارد، مصالح و متریال های مختلفی را میتوانید برای گوشه های کار خود انتخاب کنید که یکی از انها فلاشینگ های یو و ال شکل (پوشش های خمکاری شده) از جنس خود پانل هاست که به صورت آماده از پیش برش خورده و خمکاری شده تا برای گوشه های کار بتواند استفاده نمود، همچنین این فلاشینگ ها در عایق کاری و درز بندی کمک شایانی میکند. البته اجرای تیزه برای سقف های دو شیب واجب است اما اجرای ابرو و نما و لمبه سلیقه ای میباشد و به زیبایی کار کمک میکند.

فلاشینگ نما
فلاشینگ نما

موارد استفاده از فلاشینگ نما

 • استفاده پوششی : قسمت های تیز تاج شاختمان و جانپناه ها یکی از قسمت هایی از ساختمان می باشند که نیازمند نصب این ورق ها می باشد
 • مراقبت از پنجره ها در برابر برخورد قطعات باران با شیشه نما و نفوذ آب باران به درون فضای داخلی
 • پوشش اتصالات پانل ساندویچ
 • کاور نمودن سقف
 • پوشش نقاط اتصال دو دیوار
 • پوشش سقف
 • افزایش زیبایی ساختمان و….

 

کاربرد نمای فلاشینگ

کاربرد نمای فلاشینگ در سازه های شیروانی به این صورت است که معمولا فلاشینگ را به آخرین بخش فلزی و زیر صفحات شیروانی نصب می کنند تا از ورود آب به سازه شیروانی جلوگیری نموده و زیبایی نما را نیز در بر داشته باشد.

از نظر کاربرد، انواع فلاشینگ متفاوت می باشند به طوری که فلاشینگ روی دیوار برای جلوگیری از ورود برف و باران بوده که از ورق روغنی و رنگی در ضخامت های گوناگون استفاده می شود.

دیگر نوع فلاشینگ برای نمای پیشانی ساختمان بوده و همچنین برای پوشش سقف نورگیر نیز از فلاشینگ هایی با جنس پلی کربنات با فایبرگلاس استفاده می شود. و اما دیگر نوع این ورق ها که برای محوطه سرباز پارکینگ و آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرد از انواع ورق رنگی است.

برای اجرای پوشش بام سوله ها، انبارها، کارگاه صنعتی، سالن های ورزشی، کارخانه جات، پاساژها، گلخانه ها و استخرها نیز از ورق های فلزی و ساندویچ پانل استفاده می شود. اجرای لمبه کاری و ورق کاری زیر پوشش سقف توسط ورق های روغنی رنگی بوده که در زیر کنسول بیرونی سقف شیبدار نیز دیده می ‌شود.

در پارتیشن های داخلی محوطه های اداری تجاری، سردخانه های صنعتی، محوطه های ورزشی و ساختمان ها نیز از ساندویچ ‌پانل به عنوان فلاشینگ استفاده می کنند. فلاشینگ ساندویچ پانل از انواع این ورق ها بوده که برای آب بندی و زیبا شدن ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه داشته باشید فلاشینگ ساندویچ پانل معمولاً در ساختمان هایی که دارای زاویه های خاص هستند استفاده شده و دیگر کاربرد آن در بخش درزها می باشد که به عنوان درپوش مورد استفاده قرار می گیرد.

فلاشینگ نما
فلاشینگ نما

انواع فلاشینگ نما

فلاشینگ هلالی

این فلاشینگ طرفداران بسیاری در معماران و سازنده ها دارد از این جهت که بسیار زیبا و شکیل بوده و در عین حال به عنوان یک پوشش دهنده ی قوی برای شیروانی ها  به حساب می آید علت نام گذاری آن به خاطر شکل هلالی آن بوده که از این نوع فلاشینگ در ابعاد و ضخامت های مختلف با ورق گالوانیزه میتوان استفاده کرد که همین مزیت آنرا بسیار پر کاربرد کرده است

فلاشینگ پله دار

همانطور که از اسم این فلاشینگ مشخص است مشخصه ی فنی آن به این ترتیب است که به شکل پله پله ساخته شده ، و نمایی بسیار ساده اما پر کاربرد دارد که عموما برای پوشش دهی شیروانی ها در اندازه های مختلف و تعداد پله های مختلف به کار میرود .

فلاشینگ نمای آئینه (نوع رومی)

فلاشینگ آئینه ای، به دلیل نوع متریال آن معمولا به عنوان سقف شیروانی ها به کار برده میشود و به دلیل واجد شرایط بودن میتوان از ورق هایی با رنگ های مختلف از آن استفاده کرد.

انواع فلاشینگ

فلاشینگ نما
فلاشینگ نما

فلاشینگ ساندویچ پانل

کاربرد عمومی آن برای بازسازی ، بهسازی و زیباتر کردن و گاهی آببندی کردن ساختمان هاست نوعی پوشش و استتار سقف هایی که شکل شیروانی دارند و پشت بامها است. این ابزار در زیبا سازی یک سازه و مخفی کردن زاویه های سخیف آن کاربرد زیادی دارد، این پوشش از جنس ساندویچ پانل ها تولید می شود برای زاویه های راس خط ( خط الراس ) با گام ساندویچ پانل ( به طور مثال ساندویچ پانل سقفی) تولید می شود.

 

 

یکی از کاربردهای فلاشینگ ها در بخش های درز می باشد و از آنها به عنوان درپوش نیز می توان استفاده کرد، آن ها برای لبه پنجره ها هم استفاده می شود، این پوشش در ابعاد و طرح های مختلف به متدهای خم کاری ، جوشکاری ، برش کاری ساخته می شود و روی سطح های رو باز ساختمانها نصب می شوند.

مزایای استفاده از فلاشینگ نما

مزایای استفاده از فلاشینگ ساندویچ پانل

 • مخفی کردن خرپا در شیروانی
 • عدم امکان پیچش باد که ممکن است باعث کندن ورقهای شیروانی شود
 • بوجود آوردن زیبایی در سقف شیروانی
 • آببندی سقف شیروانی
 • استفاده از آن ها در قطعات پیش ساخته ساختمان ها

 

فلاشینگ ساختمان 90 درجه u شکل

این نوع فلاشینگ پر مصرف برای پوشش دور تا دور حاشیه ساندویچ پانل سقفی کاربرد دارد به جز قسمت آبریز که فلاشینگ سه پله استفاده میشود؛ فلاشینگ یو میتواند برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری نیز مورد مصرف قرار گیرد و حتی در مواردی که ارتفاع دیوار کوتاه باشد میتوان به جای آهن کشی از این نوع فلاشینگ استفاده نمود به صورتی که ضلع داخلی فلاشینگ به سقف یا کف پیچ یا پرچ میشود و ساندویچ پانل دیواری در داخل این فلاشینگ ققرار گرفته و پرچ میشود و نگهدارنده ساندویچ پانل خواهد بود.

زوایای این فلاشینگ به صورت 90 درجه خمکاری شده و یک سانت از لبه های دو طرف به صورت یه خم کوچک به سمت داخل خمکاری شده که مهمترین مزیت آن ایجاد استحکام و صاف نگهداشتن لبه های ورق میباشد چرا که اگر این خم کوچک وجود نداشته باشد لبه های فلاشینگ به صورت موجی در طول کار حرکت میکند که در نهایت نمای خوبی ندارد.

فلاشینگ نما
فلاشینگ نما

فلاشینگ سه پله (به شکل Z)

این نوع فلاشینگ برای قسمت حاشیه ی جلویی ساندویچ پانل سقفی قسمت آبریز مورد استفاده قرار میگیرد که جهت پوشش عایق میانی و زیبایی هرچه بیشتر میباشد بعلاوه این فلاشینگ میتواند عایق میانی را در برابر عوامل جوی، نور افتاب، جویده شدن یا پرندگان محفوظ و ایمن کند. فلاشینگ سه پله برای قسمت زیرین ساندویچ پانل دیواری نیز مورد مصرف قرار میگیرد. قسمت حاشیه ساندویچ پانل دیواری که در هنگام نصب بر روی زمین یا کرسی آجری قرار میگیرد باید توسط این نوع فلاشینگ پوشیده شود که اولا از پوسیدگی و خرابی عایق و ورق جلوگیری کند و دوما باعث هدایت هرچه بهتر و بیشتر آب به سمت بیرون سوله یا اتاق میشود.

این فلاشینگ با زوایای 90 درجه خمکاری میشود و یک سانت از لبه های نهایی آن یک خم کوچک برای استحکام و زیبایی بیشتر دارد.

 

فلاشینگ تیزه (فلاشینگ تاج)

این نوف فلاشینگ برای تاج سوله یا سقف های دو شیب مورد استفاده قرار میگیرد که در محل شکست یا نوک تاج سوله از این نوع فلاشینگ استفاده میشود که همان طور که در تصاویر ملاحظه میکنید به شکل زیبایی خمکاری شده و مهمترین کاربرد آن آب بندی سقف و قسمت اتصال دو سقف به یکدیگر میباشد، در این نوع فلاشینگ از مشتقات دیگری چون فوم درزگیر و فلاشینگ زیره تاج نیز استفاده میشود تا فرآیند آب بندی و درزبندی کامل شود، فوم درزگیر برای پوشاندن موج های ساندویچ پانل یا ورق گالوانیزه و فلاشین گزیره تاج برای پوشش سقف از زیر کار مورد مصرف قرار میگیرد.

این نوع فلاشینگ با زوایای مشخصی خمکاری میشود و از زیبایی خاصی برخوردار است.

همان طور که گفته شد این فلاشینگ از سه بخش تکیل میشود. فوم درزگیر، موج ذوزنقه و فلاشینگ زیره (که فقط یک خم از وسط دارد) هم به آن اضافه میشوند که برای نصب نهایی ضروری میباشند.

فلاشینگ نبشی (به شکل L میباشد با زاویه 90 درجه)

این نوع فلاشینگ در دو نوع داخل رنگی یا بیرون رنگی تولید میشود که برای گوشه های کار در محل رسیدن دو دیوار به یکدیگر نصب میشوند که یکی برای نمای خارجی و یکی برای نمای داخلی مورد مصرف قرار میگیرد، همچنین از این نوع فلاشینگ میتوان برای پوشاندن نقاط اتصال سقف به دیوار به صورت افقی از داخل یا از خارج کار استفاده نمود که هم به عایق بندی مناسب و کامل کمک میکند و هم در صورت استفاده از رنگ های مکمل با سقف یا دیوار میتواند ترکیب و زیبایی پروژه را زینت ببخشد.

یک سانت از لبه های آخر نبشی ها به سمت داخل یا خارج خمکاری شده اند که این کار باعث استحکام و زیبایی نبشی خواهد شد.

انواع ورق های فلاشینگ ساختمان

ورق های مورد استفاده در فلاشینگ نما سه دسته میباشند که هر کدام قیمت خاص خود را دارند و انواع آن عبارت اند از

 • ورق سیاه روغنی
 • ورق های آلو مینیومی
 • ورق های گالوانیزه

از لحاظ قیمت و کیفیت ورق های سیاه روغنی نسبت به ورق های گالوانیزه و آلومینیومی پایین تر میباشد و ورق های گالوانیزه نسبت به ورق های آلومینیمی پایینتر میباشد و از همه گرانتر ورق آلومینیومی میباشد که برترین کیفیت را نیز دارد

 

نمای فلاشینگ پنجره

فلاشینگ نما
فلاشینگ نما

نمای فلاشینگ پنجره را می توان یک نیاز اساسی بری جلوگیری از باران به دخل محیط  مسکونی و پایه پنجره ها دانست.

می توان با استفاده از نمای فلاشینگ پنجره زیبایی  نما را به صورت چشمگیری افزایش داد و در کنار این امر نیز به زیبایی نما  از  ورود براران به داخل ولک گیری ناشی از باران شیشه های پنجره جلوگیری به عمل آورد.

استفاده از نمای فلاشینگ پنجره در نما و ساختمان یکی از پرکاربرد ترین موارد استفاده از این خدمات می باشد زیرا با نصب این ورق ها می توان از برخورد آب باران با پنجره و نفوذ در ساختمان جلوگیری به عمل آورد.

 

نمای فلاشینگ دیوار

فلاشینگ روی دیوار می تواند یک انتخاب بسیار عالی برای زیباتر کردن سطح دیوار ها باشد از این رو بهتر است روی دیوار ها و جان پناه ها بهره گرفته شود تا بتوان زیبایی بسیار زیادی را به دیوار ها بخشید.

برای نمای فلاشینگ دیوار به منظور آب بندی دیوار ها و جلوگیری از نفوذ آن بهره گرفته می شود همواره استفاده از فلاشینگ روی دیوار توسط ورق های متنوعی که در بازار موجود می باشد برای مقاصد گوناگونی در ساختمان می توان بهره گرفت.

فلاشینگ نما
فلاشینگ نما

قیمت فلاشینگ

قیمت فلاشینگ به عوامل بسیاری ماننده، آلیاژ ورق فلاشینگ ، ضخامت ورق فلاشینگ نما، ابعاد فلاشینگ ( عرض و طول ) ورق و نوع خم بستگی دارد. برای اطلاع دقیق از هزینه ها با شماره تماس بالای صفحه تماس بگیرید تا کارشناسان ما در تیم مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید