اجرای نمای سنگ خشک

0
1067
اجرای نمای سنگ خشک
اجرای نمای سنگ خشک

اجرای نمای سنگ خشک : با توجه به میزان وزنی که اجرای نماهای سنتی برروی سازه یک ساختمان وارد می نماید و همچنین مشکلات متداولی نظیر جدا شدن سنگ از نما و یا حتی ترک برداشتن مصالح آن که پس از اجرای آنها دیده می شود، مهندسین در پی پیدا نمودن راهکارهای اجرایی برای برطرف نمودن این مشکلات، دست به ابتکاراتی زدند که در دهه هفتاد میلادی منجر به نصب سنگ بر روی نما، بدون استفاده از ملات در آمریکا و اروپا گردید. با بررسی های اجرایی و مشخص شدن مشکلات موجود در این نوع روش اجرا، مهندسان توانستند تجهیزات متنوعی را برای نصب سنگ برروی نما پیدا کنند و این تجهیزات را به شکل امروزی درآورند.

نمای خشک

نمای خشک به نمایی گفته می شود که در آن برای اتصال پوشش نما به ساختمان، از نوعی سیستم نصب سبک با اتصالات مکانیکی و بدون ملات استفاده می شود. در نمای خشک مصالحی که پوسته ساختمان را تشکیل می دهند، به اندازه ای از دیواره اصلی فاصله دارند. نمای خشک از لایه های متعددی تشکیل شده است که شامل پوسته بیرونی، فضای داخلی تهویه پذیر، لایه عایق حرارتی و دیواره داخلی ساختمان می شود که همه لایه ها به وسیله سازه های فولادی و آلومینیومی، به سازه ساختمان متصل شده اند.

در نصب نمای خشک سنگ، که به عنوان سیستم مکانیکی اجرای نما نیز عنوان می شود، از پیچ و مهره فلزی جاسازی شده برای هدف اتصال سنگ به نما استفاده می شود. سنگ مورد استفاده در این روش باید ضخیم باشد، زیرا این روش نیاز به حفاری و ایجاد سوراخ در سنگ، برای جاگذاری پیچ های فلزی، دارد که در صورت نداشتن ضخامت کافی منجر به ایجاد ترک در سنگ می شود.

اجرای نمای سنگ خشک
اجرای نمای سنگ خشک
تفاوت فنی بین نمای معمول و نمای خشک چیست؟

همانگونه که از عنوان نمای خشک بر می آید، تفاوت اصلی این نما با نمای معمول (ملاتی) در نوع اتصال مصالح نما به سازه ساختمان می باشد. به این تریتب که در نمای خشک بر خلاف نمای ملاتی،  ملات در نما حذف می شود و سطح رویه (سرامیک،سنگ،سمنت برد و … ) به وسیله یک سری اتصالات مکانیکی (عمدتاً فلزی) به سازه ساختمان متصل می گردد.

اهمیت استفاده از نمای خشک

توسعه روز افزون تولید محصولات مختلف جهت استفاده در نمای ساختمان و همچنین استفاده طراحان از مصالح نوین در نما از طرفی و محدودیت های روش معمول (ملاتی) اجرای نما از طرف دیگر، باعث شده هر روزه نیاز به استفاده از اتصالات خشک در نمای ساختمان بیشتر از قبل احساس شود. به این ترتیب که نصب نما به صورت خشک، امکان نصب مصالح نوین ساختمانی با تنوع طرح و جنس و رنگ فراوان را برای ما فراهم می آورد. به عنوان مثال به علت جذب آب بسیار پایین سرامیک های پرسلانی (حداکثر 0.5 درصد ) باعث می شود که چسبندگی ملات ماسه سیمان به آن در حد صفر باشد و در نتیجه امکان استفاده از سرامیک پرسلانی در نما به روش معمول، امکان پذیر نباشد. این مسئله در مورد مصالح وریه نوین ساختمان دیگر مانند HPL ، کورین، ترموود نیز صادق است.

مراحل اجرای نمای سنگ خشک

مراحل اجرای نمای خشک سنگ شامل انتخاب وسایل اتصال متناسب با توجه به نوع و ابعاد سنگ و ایجاد شکاف متناسب در سنگ برای قرارگیری آن ها، آماده سازی دیوار زیر نما و نصب قطعه قطعه پنل های سنگی نما است.

اجرای نمای سنگ خشک
اجرای نمای سنگ خشک
انتخاب و تهیه مواد برای اجرای نمای سنگ خشک

برای اتصال خشک سنگ به دیوار نما به بست سنگ نما یا اسکوپ سنگ، میخ، پیچ و در صورت لزوم تکیه گاه برای پشتیبانی و نصب اسکوپ سنگ و تیوب پلاستیکی محافظ نیاز است.

اسکوپ سنگ نما ، مکانیسمی است که درون شیار کم عمق ایجاد شده در سنگ قرار می گیرد و سنگ را به تمام بخش های زیرین، شامل دیوار نما و در اتصال تر به ملات پشت آن، متصل و فیکس می کند. اسکوپ سنگ همچنین زمانی که تکیه گاه باید بخش های بزرگی از بار سنگ ها را تحمل کند، برای جلوگیری از سقوط سنگ به کار می رود. بست سنگ نما باید از فولاد ضد زنگ ساخته شود. ابعاد بست های دیوارکوب سنگ نما و میخ آن ها بستگی به نوع آن ها دارد. اسکوپ سنگ می تواند با و یا بدون مفصل، در نقاط انتخاب شده در بدنه سنگ که شکاف داده شده است، ثابت شود. اسکوپ سنگ همچنین می تواند برای نصب سنگ نما روی هر زیر لایه مانند دیوار بتنی، چوبی و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

میخ سنگ نیز یک فیکس کننده تکیه گاهی است که برای سطوح مختلف از جمله طیف گسترده ای از بتن و زیر لایه های ساختمانی زبر و یا صاف مناسب است. هنگامی که پین نصب می شود ، هیچ بار مرده ای به سمت پایین منتقل نمی شود. ظرفیت حفره هایی که پین سنگ درون آن ها قرار میگیرد بین 40 تا 115 میلی متر است. برای نصب پین، وسیله یا مهارت خاصی نیاز نیست. یک مته با سر مته 16 میلی متری ، چکش ، پانچ و آچار تمام چیز هایی است که مورد نیاز است.

آماده سازی دیوار زیر نما

پس از آماده سازی مواد ، پاکسازی سطح دیوار از خاک و گرد وغبار انجام می گیرد. اگر دیوار به تازگی ساخته شده باشد باید از خشک شدن آن اطمینان حاصل نمود ، به طوری که میخ بتواند به خوبی در سوراخ حفاری شده محکم و ثابت شود.

نصب پنل های سنگی نما

ابتدا باید به طور دقیق محل سوراخ مشخص شود. به طور معمول، نصب از گوشه سمت چپ یا گوشه سمت راست دیوار و با فاصله حداقل 2 میلی متر شروع می شود. با توجه به اندازه میخ، سوراخ با عمق و ضخامت مناسب حفاری می شود. ابعاد استاندارد سوراخ می تواند 80 تا 100 میلی متر باشد. پیچ را در سوراخ قرار داده و میخ را با زاویه ای در آن قرار می دهند که با شکاف ایجاد شده در سنگ مطابقت داشته باشد.

اجرای نمای سنگ خشک
اجرای نمای سنگ خشک

اولین سنگ طبیعی را جاگذاری می کنند و پیچ ها و میخ را محکم می کنند. قبل و بعد از نصب هر پنل سنگ باید از تراز بودن آن اطمینان حاصل کرد. بعد از مطمئن بودن از تراز بودن سنگ نما، محافظ پلاستیکی به کار رفته شده برای جلوگیری از ایجاد ترک در سنگ برداشته می شود. بین هر دو سنگ، فاصله ای حداقل به میزان 2 میلی متر در نظر گرفته شده است. به طور مشابه و به صورت متوالی کل دیوار پوشش داده می شود و خشکه چینی سنگ اجرا می گردد.

روش های اجرای نمای سنگ خشک

اجرای سنگ خشک به روش نمایان

یکی از سریعترین روش های اجرای نمای سنگ خشک می باشد. در این روش با استفاده از اسکوپ هایی که در سطح نما نمایان هستند، سنگ را بر روی زیرسازی نصب می کنند. از ویژگی های بارز این روش ، امکان نصب سنگ های با ضخامت های متفاوت می باشد.

اجرای نمای سنگ خشک
اجرای نمای سنگ خشک

اجرای نمای سنگ خشک به روش غیرنمایان

در این روش با توجه به استفاده از زیرسازی آلومینیومی، حجم زیادی از زیرسازی آهنی کاهش می یابد. از طرفی امکان نصب کلیپس ها بر روی قطعات عمودی آلومینیومی فراهم می شود. در این روش بخاطر استفاده از کلیپس ها، سرعت و کیفیت اجرای کار افزایش می یابد.

اجرای نمای سنگ خشک به روش غیرنمایان شیاری

این روش، برای اجرای سنگ های دارای ضخامت بیش از 2 سانتی متر توصیه می شود. قطعات اسکوپ در شیارهای ایجاد شده در ضخامت سنگ قرار می گیرند و سپس اسکوپ های گالونیزه با استفاده از پیچ به نبشی زیرسازی نصب می شوند.

اجرای نمای سنگ خشک به روش غیرنمایان انکری

این سیستم از جدترین سیستم های اجرای نمای سنگ خشک است. این روش دارای دو بخش زیرسازی آهنی و آلومینیومی می باشد که باعث می شود در مقابل بارهای جانبی مانند زلزله عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. در این روش با استفاده از دستگاه مخصوص، سوراخی در محل تعیین شده در سنگ با توجه به ضخامت سنگ، که اصطلاحا به آن پافیلی می گویند، ایجاد می شود. بعد از ایجاد سوراخ پافیلی در سنگ، با استفاده از انکرهای مخصوص آلیاژی که به کلیپس متصل می شود، سنگ را به زیرسازی نما متصل و رگلاژ می کنند.

اجرای نمای سنگ خشک به روش غیرنمایان پیمی

این روش برای نصب سنگ های با ضخامت بالاتر از 2 سانتی متر و دارای تراکم کافی توصیه می شود. در این روش در ضخامت سنگ سوراخ هایی ایجاد می گردد و با استفاده از اسکوپ های پیمی گالوانیزه و استیل، سنگ در محل خود نصب و رگلاژ می شود.

اهمیت اجرای صحیح نمای سنگ خشک

نمای سنگ خشک از جدیدترین نماهای ساختمانی است و اجرای آن نیاز به افراد متخصص و کاردان دارد. در صورتی که نمای سنگ خشک به درستی اجرا نشود، مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت و باعث از بین رفتن سرمایه و وقت ما خواهد شد. مشکلاتی مثل عدم زیبایی، عدم مقاومت کافی سنگ در نما، جداشدگی سنگ از نما، عدم عایق بودن نما و مشکلاتی دیگری که به وجود خواهد آمد. از این رو بایستی اجرای نمای سنگ خشک که کاری کاملا تخصصی است، توسط افراد متخصص انجام شود.

اجرای نمای سنگ خشک
اجرای نمای سنگ خشک

مزایای اجرای نمای سنگ خشک

نصب نما به روش خشک، روشی کاملاً مطمئن و رایج است. در این روش برخلاف روش تر(با ملات) فضایی خالی بین دیوار و سنگ نما وجود دارد که این فضای خالی در مواقع تغییرات آب و هوایی مانع ترک خوردن و شکستن سنگ نما می‌شود. در صورتی که در روش نصب سنگ نما با ملات فضای بین دیوار و سنگ کاملاً با ملات پر می‌شود و سنگ به دیوار می‌چسبد و در صورت انقباض و انبساط سنگ، احتمال ترک خوردن و شکستن آن بسیار بالا می‌رود.

در نصب خشک سنگ نما، فضای خالی‌ای به میزان تقریبی 30 تا 45 میلی متر بین جدار خارجی دیوار و سنگ نما واقع می‌شود که منجر به وجود یک لایۀ هوایی بین دیوار و سنگ نما می‌شود و به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند. نصب خشک سنگ نما، ما را در ایجاد نمایی کامل و بی نقص و دارای زیبایی دلخواه در سریع‌ترین زمان ممکن یاری می‌رساند. با این روش شدیداً در زمان ساخت بنا  صرفه جویی می‌شود.

اجرای نمای سنگ خشک
اجرای نمای سنگ خشک

معایب اجرای نمای سنگ خشک

در نصب نمای سنگ خشک ساختمان به دلیل سوراخ کردن سنگ، احتمال ترک خوردگی و یا شکستن سنگ در حین این عمل وجود دارد. بنابراین انجام این روش نیاز به  مهارت و توجه یژه دارد. چرا که سوراخ کردن نادرست سنگ‌ نما منجر به خراب شدن سنگ می‌شود. هر چند نصب خشک سنگ نما مانع ترک‌ خوردگی و شکستگی بعد از نصب سنگ می‌شود اما در حین نصب چنانکه دقت و مهارت لازم وجود نداشته باشد به سنگ آسیب وارد خواهد شد. بنابراین این روش به نیروی کار ماهر و در عین حال گران نیازمند است و هزینه نصب را مقداری افزایش خواهد داد.

چه نوع مصالحی به روش نمای خشک قابل نصب است؟

هر گونه مصالحی که قابلیت استفاده در نمای داخلی و خارجی ساختمان را داشته باشد و با هر ابعادی ( البته متعارف ) از ضخامت 5 میلیمتر تا 50 میلیمتر به روش نمای خشک قابل نصب است. البته باید به این موضوع توجه داشت که هر چه مصالح رویه در ابعاد بزرگتری استفاده شود، میزان هزینه مصالح زیرسازی کاهش می یابد.

حالت بهینه دیوار جهت اجرای نمای خشک، دیوار های پیوسته با طول و ارتفاع زیاد و با حداقل تعداد و ابعاد بازشو می باشد. در این حالت از کمترین میزان مصالح جهت زیر سازی نما استفاده میشود. هر اندازه که میزان سطوح بازشو بیشتر شود میزان مصرف مصالح زیرسازی برای هر متر مربع افزایش یافته و در نتیجه هزینه تمام شده نما بیشتر می شود. به گونه ای که برای دیوارهایی که با شیشه های با ابعاد بزرگ پوشیده شده اند و نما فقط در قسمت های باریکی انجام می شود، اجرای نمای خشک بسیار پرهزینه تر است.

اجرای نمای سنگ خشک
اجرای نمای سنگ خشک

قیمت اجرای نمای سنگ خشک

چه پارامترهایی بر قیمت اجرای نمای خشک تأثیر می گذارند ؟ پارامتر های مختلفی در هزینه تمام شده نمای خشک تاثیر گذار هستند که مهم ترین آنها عبارتند از:

  • قیمت مصالح سطح رویه
  • نوع سیستم مورد استفاده جهت نصب
  • نوع سازه ساختمان
  • ابعاد مصالح رویه و میزان برشکاری مورد نیاز آنها
  • شکل معماری و حجم ساختمان و میزان شکستهای موجود در سطح نما
  • ارتفاع ساختمان
  • موقعیت جغرافیایی پروژه

برای اطلاع دقیق از قیمت ها می توانید با شماره تماس بالای صفحه تماس بگیرید تا تیم مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید