لودر

0
1065
لودر

لودر

یکی از ماشین هایی است که برای حفاری، راه سازی و پروژه های ساخت و ساز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. با کمک این ماشین عملیات حمل بتن به محل قالب ها، بارگیری به داخل کامیون ها،حفاری،ایجاد خاکریز، پر کردن گودال ها و … را میتوان انجام داد .

بر روی ماشین لودرمیتوان جرثقیل لیفتراک، لوله بر، کانال کن، برف روب و لوله گذار را برای انجام کارهای متنوع نصب کرد.

لودران چرخ لاستیکی دارای دو نوع معمولی و کمر شکن می باشند.

لودر کشویی نسبت به انواع کوچکتر بوده و دارای یک بیل مکانیکی تعبیه شده در پشت دستگاه می باشد.

موتور آن در پشت دستگاه تعبیه می گردد تا هدایت گر نسبت به فضای مورد کار خود نزدیکتر بوده و کنترل بیشتری بر کارش داشته باشد.

نوعی چرخ جدید برای انواع لودر چرخ لاستیکی طراحی گردیده است که دارای عاج های ضخیمی است و حرکت ماشین رادر زمین های گل آلود تسهیل می نماید.

از سوی دیگر وزن موتور در پشت لودر موجب ایجاد تعادل در لودر در زمان پُر شدن جام آن گردد.

از لودر برای پاکسازی زمین نیز استفاده می کنند.

این ماشین ها بیشتر برای کندن، حفاری و گودبرداری مورد استفاده می باشد؛ که انجام این کارها توسط آن موجب تسهیل انجام می گردد.

بکهو لودر ها انواعی هستند که چند منظوره طراحی شده اند؛ با این نوع می توان چندین کار را انجام داد.

برای حفاری در خاک های سخت از جام صخره کن لودر بهره برده می شود.

لودر
لودر

لودر چیست؟

ماشینی شبیه تراکتور است که برای انجامکارهای ساختمان سازی و راه سازی استفاده میشود.این ماشین در قسمت جلوی خود یک جام دارد که به طور هیدرولیکی کار می کند و قابل هدایت است.

موارد استفاده از آن چیست؟

به طور اساسی از این ماشین می توانند کارهای مختلفی  را انجام دهندکه در چهار دسته زیر مشخص شده اند.

+ بارگیری و حمل مواد:

با استفاده ازآن  می توان موادی مانندشن و ماسه ،خاک، سنگ های خرد شده،پس ماندهای جا مانده از تولیدات کارخانه ها و واحد های صنعتی و…را داخل ماشین های حمل بارمانند تریلی وکامیون کرد وآن ها جابه جا نمود.

+ انتقال و بلند کردن بار:

می توان مواد و مصالح ساختمانی از قبیل بلوک بتنی،آجرو یا دیوار پیش ساخته و … راجابه جا نمود.

+ خاکبرداری:

برای حفاری و کندن زمین یا گود برداری زمین استفاده از این ماشین بسیار مناسب است زیرا سرعت انجام کارها با لودر بسیار بیشتر از دیگر ماشین آلات است.

 + تمیز کردن سطح زمین:

در زمین هایی که جنس خاک آن زیاد  سفت وسخت نیست می توان با استفاده از آن زمین را تمیز کرد.همچنین در تخریب آسفالت جاده ها برای نوسازی آن می توان از لودر هایی که جام آن ها دندانه دار است استفاده کرد. در مواقعی که آسفالت ضخامت زیادی دارد می توان با وصل کردن قطعه ای به پشت لودر که خراشنده یا Rispersنامیده می شود هم آسفالت را کند و هم آن را بارگیری کرد.

انواع لودر

 •  دارای چرخ لاستیکی
 • دارای چرخ زنجیری
 • بکهو لودر

لودر چرخ لاستیکی

ماشین هایی که دارای چرخ لاستیکی هستند در انواع کوچک ،بزرگ و خیلی بزرگ ساخته می شوند. این نوع به علت دارا بودن چرخ لاستیکی سرعت ‌‌بیشتری دارند.نقطه قوت استفاده از این نوع ماشین ها در این است که فشار کمتری بر زمین وارد می کنند و با تغییر اندازه باد لاستیک ها می توان فشار را نیز تغییر داد.

این مدل ،برای حفاری در داخل شهر ها عملکرد مناسبی دارد و به محل حفاری آسیب بسیار کمتری وارد می کند.

یکی از معایب  عبارت است در زمین هایی که سنگ های تیز بر اثر کندن و حفاری زمین به وجود آمده اند، ممکن است باعث آسیب دیدن لاستیک های لودر شوند.

همچنین حرکت در زمین های خیس و پر از گل و لای با چرخ لاستیکی مشکل است.البته نوع جدیدی از لاستیک ها برای این نوع از لودرها ساخته شده که عاج های ضخیمی دارد که میتواند به راحتی در مناطق سنگلاخی کار کند.این لودرهادر دو نوع کمر شکن و معمولی وجود دارند.

نوع کمر شکن که اغلب در لودر های بزرگ کاربر دارد، دارای نوعی شاسی است که قسمت جلو را به وسیله یک فصل به قسمت عقب لودر وصل می کند.در نوع پیشرفته این ماشین آلات برای راحتی عملکرد راننده از سیستم هدایت الکتریکی و هیدرولیکی استفاده شده است.

سیستم کنترل این نوع ماشین ها دو گونه است.در لودرهای از نوع معمولی سیستم هدایت بهوسیله فرمان وحرکت لاستیک ها و درنوع کمر شکن سیستم کنترل توسط دو عدد جک هیدرولیکی کار می کند.

لودر
لودر

لودر چرخ زنجیری

اینها همانند لودر چرخ لاستیکی کار می کنند.این نوع از لودرها می توانند در زمین هایی کار کنند که لودر چرخ لاستیکی قادر به کار کردن در آن نیست و علت این تفاوت فشاری است که نوع چرخ زنجیری به زمین وارد می کند و چون اصطکاک لودرهای چرخ زنجیری با زمین زیاد است می توانند از قدرت موتور خود نهایت استفاده را در حفاری از زمین داشته باشند.

این نوع ازمی تواند بر روی سطوحی که شیب جانبی شان حدود 40% باشد نیز حرکت کند در حالیکه این میزان برای نوع چرخ لاستیکی حدود 20% است.همچنین این نوع از لودر توانایی بالا رفتن از شیب های زیاد را نیز دارد. اما سرعت این نوع از لودر چرخ لاستیکی کمتر است و در مواردی که فاصله محل بارگیری ومحل حمل مواد زیاد است بازدهی پایینی دارد.

بکهو لودر

به این نوع ماشین همه کاره گفته می شود چون کار های زیادی می تواند انجام دهد.همچنین این ماشین می تواند در خاک های نرم و خاک های کشاورزی به عنوان لودر استفاده شود.

انواع بکهو لودر

 • بکهو لودر ثابت
 • بکهو لودر گردان
 • بکهو لودر کشویی

بکهو لودر ثابت

یک  بیل مکانیکی  دارد که توانایی چرخش ۱۸۰ درجه را دارد.

بکهو لودر گردان

نسبت به دیگر انواع بکهولودرها توانایی حفاری کمتری دارد و حالت کشویی دارد.بکهو لودر گردان لودر ندارد و زاویه حرکت چرخشی آن ۲۷۰ درجه است.

بکهو لودر کشویی

در دو نوع ساخته می شود: یک نوع کشویی هیدرولیکی و یک نوع کشویی مکانیکی

نوع کشویی نوع تکامل یافته بکهولودر ثابت است و اکثرا در عملیات های شهری قابل استفاده است.

بکهو لودرکشویی هیدرولیک کاملترین نمونه مدل کشویی مکانیکی است.

از ویژگی های بکهو لودر کشویی هیدرولیکی می توان به سهولت انجام کشویی و عدم آسیب به سطوح آسفالت در هنگام کشش برای کشویی شدن است.

این نوع که به نسبت بقیه لودرها کوچکتر است یک بیل مکانیکی تعبیه شده در پشت خود دارد و برای کارهای کم و سبک مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع  دو کاره هستند و در کارهای کوچک از آن ها استفاده می شود.مخصوصا اگر پروژه ای مربوط به کندن زمین باشد.در حقیقت بکهو تراکتوری است که در جلو مجهز به باکت یا Loader و در پشت Back Hoe یا بیل عقب است.

کاربرد بکهو لودر

برای انجام کارهای سبک  و بارگیری برای ماشین های حمل خاک استفاده می شود.

قسمت های اصلی لودر

این قسمت ها عبارت اند از :

 • سیستم هیدرو لیک
 • شاسی
 • موتور
 • جام

سیستم هیدرو لیک : این سیستم وظیفه دارد تا نیرو را از موتور ماشین به جام منتقل کند.امروزه کیفیت روغن های سیستم هیدرولیک باعث افزایش محافظت آن در برابر فرسایش شده است.

شاسی: شاسی چار چوبی است که ماشین در آن قرار گرفته است .اکثر لودر ها دارای شاسی تراکتور هستند.شاسی ماشین هایی که دارای چرخ زنجیری هستند یکپارچه است امالودر های دارای چرخ لاستیکی میتواند به صورت کمر شکن و یا به صورت یکپارچه باشد. لودر هایی که کمر شکن هستند از دو قسمت تشکیل شده اند. در حالیکه یک قسمت از آن ها می تواند ثابت باشد قسمت دیگر می تواند در فضایی که قرار گرفته گردش کند .برتری این نوع از لودر های کمر شکن در این است که در فضاهای کوچک نیز به راحتی کار می کنند.

موتور 

موتور نیرویی  که برای حرکت لودر نیاز است را تامین می کند.در لودرهایی که چرخ زنجیری دارند موتور اغلب درقسمت پشت سرراننده قرار می گیرد.

موتور به دلایل مختلفی در قسمت پشت سر راننده قرار می گیرد.یکی از این دلایل این است که  راننده به فضایی که در آن کار می کند نزدیک تر است و به راحتی می تواند ماشین را کنترل کند.

وزن موتور می تواند باعث تعدیل نیروی حاصل از پر شدن جام  و تعادل لودر شود.

در مدل بکهو لودر به دلیل اینکه دید راننده باز تر است ،موتور در جلوی آن قرار گرفته است.

لودر هایی که چرخ لاستیکی دارند و محور جلویشان  گردان است موتورشان در جلو قرار دارد.

سوخت مصرفی لودر ها می تواند بنزین ، گازوئیل ویا استفاده از نیروی برق(الکتریسیته) باشد.

جام یا باکت لودر

باکت یا جام از قسمت های اصلی لودر است که به قسمت جلویی آن متصل گردیده و کارهایی نظیر حفاری با آن انجام می گیرد.

الحاقات لودر

 • لبه برش
 • تیغه انتهایی
 • مبدل کناری که به دلیل عدم جابه جایی مکان
 • تیغه برش وسط
 • تیغه برش کناری

انواع جام در لودر:

جام یونیورسال

این جام دندانه هایی دارد که می تواند در خاک ،بیشتر نفوذ کند و برای اکثر خاک ها به جز خاک هایی که سنگ زیاد دارد قابل استفاده است.

جام های عمومی حفاری

به این دلیل به آن ها عمومی می گویند که در بیشتر خاک برداری ها استفاده می شوند.

جام های صخره کن

این جام ها مخصوص مناطق با خاک سخت است چون طراحی  آن به صورتی است که به راحتی در چنین خاک هایی نفوذ می کند.

 انواع جام لودر از نظر کاربرد

 • سنگ گیر
 • معمولی
 • تخلیه از بغل
 • کنده گیر
 • چند کاره

انواع لودر به لحاظ تخلیه بار

 • تخلیه از بغل
 • تخلیه از جلو
 • تخلیه از عقب

سایر انواع لودر

لودر های بیل گردان : این لودر می تواند بیل خود را به اطراف بچرخاند و در مسیر هایی که باریک هستند کارایی زیادی دارد.

تله لودر یا لودر های بازویی: این ماشین ها بازوی تلسکوپی دارند .

لودر بابکت:این لودر ابعاد کوچکی دارد و برای کارهای کوچک کارایی دارد.

لودرهای خاک بر سر:این ماشین ها برای کار در معدن مناسب هستند.

ماشینی چند منظوره

لودر که در کارهای ساختمانی، کشاورزی و… مورد استفاده است به عنوان ماشینی چند منظوره می باشد که هدایتگر آن می تواند با اتصال الحاقات از آن به منظورهای مختلف بهره ببرد. با هم تاکید بر این است که تجهیزاتی نظیر لودر می بایستی توسط یک نیروی انسانس متبحر مورد استفاده قرار گیرند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید