درب

0
723
درب
درب

درب

درب ساختمان درواقع به جزئی از بنا اطلاق می شود که برخی فضاهای خالی بین دیوارها را پر می کند و یا باز و بسته شدن فضاهای داخلی و خارجی را به هم مربوط می نمایند و در برخی موارد عبور نور و تبادل هوا را میسر یا نا ممکن می کند. در یک ساختمان معمولا انواع درب ساختمان، درب ورودی آپارتمان و درب داخلی به کار میرود. از داشتن خانه کوچک ناراحت نباشید، کاربرد درب و ایده های مدرن در خانه، به شما کمک می کند. کاربرد درب در خانه حفظ حریم شخصی و جلوگیری از ورئود سرما و سرو صدا است. انتخاب جنس و رنگ انواع درب خانه، به بودجه ای که برای آن در نظر گرفتید و سلیقه شما بستگی دارد. انواع  ضد سرقت کاربردی برای پارکینگ، انباری یا درب ورودی ویلا محسوب می شود.

درب ورودی آپارتمان

ورودی آپارتمان سلیقه ی شما را به نمایش می گذارد، انتخابی بر اساس تفکر و متناسب با سبک معماری ساختمان داشته باشید. انواع درب ورودی آپارتمان باید با توجه به رعایت اصول دکوراسیونی و هارمونی طرح و رنگ آن با سایر واحدها انتخاب شود. برای تعویض یا خرید نوع ورودی آپارتمان، علاوه بر زیبایی، کیفیت و متریال آن، امنیت آن نیز مهم است. کاربرد انواع ضد سرقت حفاظت و ایجاد امنیت است که در انواع مختلف وجود دارد.

کاربرد انواع درب ورودی، زیبایی، عایق صوتی و حرارتی بودن با شکل و وزن مناسب است. ویژگی انواع نوع خوب، استحکام، جنس متناسب با شرایط آب و هوا و عمر مفید بالا می باشد. با انتخاب درب مناسب از ورود سروصدای محیط به داخل خانه و برعکس جلوگیری کرده، موجب آرامش اعضای خانه می شود. رفت و آمد بیشتر و امکان برخورد اشیا با درب ورودی وجود دار، بهتر است جنس آن ضد ضربه، ضد خش و مقاوم باشد.

درب
درب

انواع آن برحسب شرایط

1-محل قراگیری دربها: از نظرمحل قراگیری به دو دسته کلی درهای خارجی و داخلی تقسیم میگردند.

درب داخلی

نوع داخلی خانه، علاوه بر ایجاد نقش جداسازی و حریم شخصی، در جذابیت دکوراسیون داخلی تاثیرگذار است. برای انتخاب انواع درب داخلی خانه، می توان چرخشی درب را تعیین کرد که به راست یا چپ باشد. می توان مشخص کرد که در انواع لولا و دستگیره کجا قرار بگیرد، چرخش درب به سمت راهرو با سالن نباشد. درب داخلی برای فضاهای بزرگ، سنگین  همراه با تزئینات، برای فضاهای کوچک، سبک و طراحی ساده به کار می رود.

درب خارجی

نوع خارجی یعنی دری که به خارج از خانه باز می شود. مانند درب حیاط و درب کوچه و درب های واحد که در ساخت و سازه های اخیر،اغلب از نوع درب ضد سرقت هستند، نمونه هایی از درب خارجی هستند.

2-تعداد لنگه: یک لنگه، دو لنگه

3-جهت بازشو: مانند دربهای یک لنگه از نظر محل قرارگیری لولا به درهای راست که با دست راست به سمت خارج باز می شود و در های چپ که با دست چپ به سمت خارج باز می شوند. معمولا بازشوها به طرف داخل است و جزء محل های که از 20 نفر بیشتر جمعیت داشته باشد که در این صورت به سمت خارج باز می شود.

انواع آن از نظر عملکرد

*درب کشویی: درب کشویی دارای مدل های متنوع بوده، در میان طراحان و مالکان خانه های کوچک، پرطرفداراند. کاربرد کشویی که یکی از انواع نوع دکوراتیو است،برای تغییر دکوراسیون و ایجاد فضای متفاوت است. درب کشویی نسبت به انواع درب لولایی مزایای فراوانی دارد، برای بازو بسته شدن فضایی اشغال نمی کند. یکی از مزایا این است که در ساخت درب کشویی از بافت و جنس های مختلف برای ظاهر آن استفاده می شود. می توان آن را مطابق سبک خانه یا دوره تارخی خاصی تزئین کرد و با سایر اجزای دکوراسیون هماهنگ ساخت.

در ساخت انواع کشویی به سبک مدرن، از چوب و شیشه استفاده می شود. متریال کشویی موجب می شود نور به راحتی از آن عبور کرده، تمام فضای خانه روشن می شود. درب کشویی گاهی با آینه پوشانده می شود که معمولا این ایده در ساخت کمد دیواری کاربرد دارد. برای فضاهای کوچک و کم نور استفاده از کشویی دارای آینه بسیار مناسب است. گاهی اوقات تمام سطح آن را با شیشه می پوشانند و گاه نیز فقط بخشی از درب، شیشه ای است.

*درب پارکتی

درب پارکتی، به جای روی دیوار به داخل دیوار رفته، فضایی اشغال نمی کند و برای فضاهای کوچک مناسب است. نوع پارکتی این روزها در آپارتمان های کوچک خواستار زیادی دارد. انواع درب پارکتی برای تغییر هیجان انگیز در دکوراسیون خانه گزینه مناسبی محسوب می شوند. این سبک دارای دستگیره و قفل، نصب روی سقف کاذب، به شکل یک طرفه و دو طرفه و رنگ های متنوع وجود دارد.

*درب تاشو

درب تاشو به دو طرف تا می شود و معمولا برای کمد، انباری، آبدارخانه و فضاهای کوچک به کار می رود. تاشو با متریال های مختلفی از قبیل چوب، شیشه، آلومنیوم و… ساخته شده است. انواع تاشو به عنوان پارتیشن متحرک، قابلیت استفاده برای فضاهای مورد نیاز را دارد.

*درب ضد آب

این نوع از چوبی که در مقابل آب مقاوم بوده، ساخته شده و برای سرویس بهداشتی و حمام کاربرد دارد. انواع ضد آّ با نام های درب چوبی  ای بی اس و درب چوبی وجود دارد. هر دو نوع، ظاهری شبیه به چوب دارند و رنپ و کیفیت آنها در مقابل آب بی تغییر می ماند. نوع ضد آب، در برابر ضربه، رطوبت، آب و حشرات بسیار مقاوم است. این درب به درب پلاستیکی و چوبی شباهت دارد، آن را درب چوبی پلاستیکی نیز می نامند.

*درب اچ دی اف

در واقع از ورق اچ دی اف تشکیل شده که پشت و روی درب چوبی پرس می شود. انواع درب اچ دی اف بیشتر برای اتاق خواب و سرویس بهداشتی استفاده می شود. این نوع از انواع درب های چوبی، زیبا، بادوام و برای ورودی خانه گزینه ایده آلی است.

*درب چوبی

نوع چوبی قدیمی ترین انواع درب، کاملا از چوب ساخته شده، توپر است و هنوز طرفداران زیادی دارد. درب چوبی باید با توجه به مساحت و ابعاد خانه ساخته شود و از استحکام و دوام خوبی برخوردار است. این نوع در همه ی بخش های خانه، ورودی ساختمان،درب داخلی و سرویس بهداشتی، کاربرد دارد. انواع آن با طرح های مختلف، رنگ های متنوع، در انواع روکش دار نیز وجود دارد.

*درب روکش دار

انواع روکشی از ورق های پیش ساخته تشکیل می شود و فضای خالی بین ورق ها وجود دارد. در ساخت انواع روکشی فضای خالی با شبکه های چوبی مقوایی، پشم سنگ یا یونولیت پر می شود. درب روکشی به دلیل عایق بودن، گزینه مناسبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی و خروج گرمایشی، سرمایش و انتشار صداست.

*درب ام دی اف

این در بسیار زیبا و لوکس و البته بسیار با دوام بوده و در رنگ ها و طرح های متفاوت وجودارد.نوع ام دی اف در بخش های مختلفی از جمله ورودی خانه و لابی آپارتمان کاربرد دارد. انواع  در ام دی اف معمولا از چوب طبیعی مانند روس ساخته شده است. درب ام دی اف دارای روکش اس که روکش ها متنوع رنگی فروانی دارند. انواع در ام دی اف انتخاب دوستداران طبیعت و چوب است. و فضای گرم و صمیمانه ایجاد می کند.

درب
درب

*درب ضد سرقت

درب ضد سرقت با تعداد زیادی قفل و وزن بسیار سنگین ساخته می شود که سیستم امنیتی و حفاظتی خانه را تامین میکند. درب ضد سرقت در مقابل فشار، برش، اهرم و دستکاری قفل، از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار است. این در مجهز به دستگیره و قفل هوشمند در انواع مختلف، و از متریال با دوام و محکم ساخته شده است.

*درب ضد حریق

این در بدون هر گونه قفل و نگهدارنده ساخته می شود که در زمان حریق و خروج افراد، به راحتی باز شود. انواع درب ضد حریق معمولا در بخش پله های فرار یا بخشی از ساختمان نصب می شود. کاربرد این در هنگام حریق است که ساکنان با سرعت و راحت تر از ساختمان خارج شوند.

*درب اتوماتیک یا برقی

این در به دلیل کارایی و زیبایی، جلوگیری از اتلاف انرژِ و فراهم کردن ایمنی و راحتی، طرفداران بی شماری دارد. انواع درب اتوماتیک یا برقی با متریال های مختلف از قبیل شیشه و… ساخته شده است. هنگامی که افراد قصد عبور از درب اتوماتیک را دارند، با استفاده از نسور حرکتی یا نوری باز می شود. انواع درب اتوماتیک شامل درب کرکره ای، اسلایدینگ، درب کشویی یا جک ریلی، گردان، سکشنال یا زیر سقفی، بازویی یا پارکینگی است.

نکاتی درباره ی درب داخلی و درب اتاقی و انواع آن

*درب ام دی اف: این گونه درها علاوه بر داشتن کلاف چوبی میانی، از چوب روسی ساخته شده است و توسط دستگاه س ان سی و بدون دخالت دست و طرح این درب ها روی آنها طراحی می شود. همچنین دستگاه سی ان سی قادر به پیاده سازی ظریف ترین اشکال می باشد.

*درب اچ دی اف: یکی از پرکاربردترین انواع درب در ساختمان دربهای اچ دی اف می باشد، زیرا درب خارجی و درب اتاقی اچ دی اف دارای قیمت مناسب است.

*درب پی وی سی: چوبی پی وی سی معمولا به صورت اچ دی اف ساخته می شود. سپس توسط روکش پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرد. پی وی سی به علت مقاومتی که در برابر رطوبت دارد به عنوان دربی برای سرویس های بهداشتی قرار می گیرد. حتما درب حمام و دستشویی باید از پی وی سی ضد آب باشد.

*درهنگام خرید درب اتاقی و داخلی باید به این نکته توجه کنید که رنگ و طرح آن متناسب با رنگ دیوارها و دکوراسیون منزل شما باشد.

*درب اتاق و داخلی می توانند از جنس های مختلفی ساخته شده باشند که بستگی به شرایط محل نصب شما باید یکی از گزینه های موجود را خریداری نمایید. و اینکه حتما به یاد داشته باشید که یراق آلات درب خریداری شده شما دارای کیفیت خوبی باشد.

نکته ی آخر

درب ورودی خانه یا محل کار شما یکی از اولین مواردی است که میهمان یا هر کسی که به خانه یا محل کار شما می آید خواهد دید. از آنجا که اولین تصویر، همیشه در دید کلی افراد نسبت به خانه یا محل کار شما به شدت تاثیرگذار است، در انتخاب طرح و مدل شیک برای آن باید حتما اطلاعات لازم را کسب کنید، تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید