اجرای سیمان شسته

0
5013
اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته

اجرای سیمان شسته : کاربرد اصلی اجرای سیمان شسته در نمای ساختمان است. در واقع نمای شسته جز نماهای اندودی می باشد. اندود در واقع پوشش یکنواختی است که بر روی سفت کاری ساختمان اجرا می شود. نمای شسته ترکیبی است از سنگ دانه های دانه بندی شده با رنگ های مختلف و پودر سنگ و سیمان سفید. چون در اجرای سیمان شسته سیمان بعد از اجرا و به عنوان مرحله پایانی با آب شسته می شود، به اسم اجرای سیمان شسته رایج است.

خواص سیمان در نما

موجب طول عمر بیشتری میشود و بی خطر تر از نمای سنگ میباشد و همچنین باعث یک تکه بودن نما هم میشود و در شرایط گرما و سرما مقاوم تر وکم هزینه تر از نمای سنگ و چوب و … میباشد.

اجرای سیمان شسته

زیرسازی نما

قبل از هرچیز در اجرای سیمان شسته باید سطحی متناسب با طرح مورد نظر ایجاد نمود؛ که این کار را معمولا با شاسی کشی های فلزی همراه با رابیتس انجام می دهند.

اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته

پس از زیرسازی پس از زیرسازی به دو روش زیر صورت می گیرد:

 • پس از زیرسازی، ملات خمیری سیمان و پودر سنگ نسبتا روانی را با توجه به رنگ مورد نیاز روی دیوار قرار می دهند سپس اقدام به پاشیدن سنگدانه های ریز رنگی (سنگدانه جوشقان از کیفیت مناسبی جهت این امر برخوردار است) می نمایند. بوسیله فشار بسیار کمی این سنگدانه ها را داخل ملات خمیری مقداری فرو میبرند و در نهایت بوسیله کشیدن اسفنج آغشته به آب روی سطح آن، سنگدانه ها شسته شده و تا حدودی نمایان می گردد.
 • پس از زیرسازی، ملاتی خمیری بوسیله ترکیب نمودن سیمان، پودر سنگ و سنگدانه های رنگی ساخته شده و با ضخامت یک الی سه سانتیمتر روی سطح کشیده می شود. سپس قبل از خشک شدن و همزمان با پاشیدن آب روی آن، بوسیله ماله سطح آن را صیقلی کرده و در نهایت سطح آن را با اسفنج آغشته به آب تا حدی ماساژ می دهند که سنگدانه های رنگی آن کاملا نمایان گردند.

روش اجرای سیمان شسته

سیمان شسته حاصل از ترکیب درصد معینی از سیمان سفید یا سیمان سیاه (با توجه رنگ نمای پایانی انتخاب میشود) و پودر های رنگی طبیعی یا پودر سنگ رنگی و سنگ های نمره بندی شده، است که به همراه آب ترکیب شده و ملات مینشوند و بوسیله ماله و سایر ابزارهای سیمانی کاری روی سطح کار اجرا می شود. کیفیت نمای پایانی به ظرافت و مهارت استادکاران بستگی دارد.

در اجرای این نما در ساختمان ها برای اجرای بهتر کار و یک دست شدن نمای پایانی ابتدا سطح زیرین را با استفاده از ملات ماسه سیمان پلاستر میکنند تا سطح زیر کار یک دست و هموار شود این کار باعث می شود علاوه برآن که سطح پایانی نما یک دست و بدون نقص میشود در استفاده مصالح شسته نیز صرفه جویی می شود. سپس از شیشه فروشی ها نوار شیشه که برای نمای شسته آماده می کنند تهیه می کنند.

بر روی کار با توجه به طرح نهایی ریسمان کشی کرده و شیشه ها را با توجه به ریسمان بر روی کار نصب می کنند. حال مخلوط سنگهای دانه بندی شده و پودر سنگ و سیمان سفید با توجه به رنگ نهایی کار با هم مخلوط کرده و یک ملات یکنواختی را آماده کرده و با تخته ماله بر روی کار مابین شیشه ها را پر می کنند.

از انواع سنگ ها و پودر های رنگی می توان سنگ کریستال و پودر کریستال، سنگ جوشقان و پودر جوشقان، و سایر های سنگ های رنگی مانند سنگ قرمز، سنگ جگری، سنگ لیمویی، سنگ مرمر، سنگ سیاه و سنگ سبز، پودر سنگ را نام برد. بعد از زمان حدود ۲۰ دقیقه که سیمان گیرش اولیه پیدا کرد با فرچه یا ابر خیس روی کار را شسته تا سیمان سفید روی سنگ دانه ها پاک شود و سنگ دانه ها نمایان شوند. شاید لازم باشد در چندین مرحله این کار تکرار شود. در این مرحله می توان شیشه ها را بیرون کشید با خرد کردن یا بگذاریم شیشه ها در کار نهایی باقی بمانند که این مورد بستگی به طرح نهایی دارد. طرح ها بصورت خطی یا لوزی یا مربع مربع و یا اشکال متنوع اجرا می شود.

اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته

مزایای اجرای سیمان شسته

 • یکی از مزایای اجرای سیمان شسته در صورتی که خوب اجرا شود استحکام و ماندگاری بالای آن است.
 • می توان طرح ها ی متنوعی مانند نمای سنگ اجرا کرد ولی با هیزینه بسیار کمتر.
 • تنوع رنگی آن بسیار بالا می باشد.
 • بعضی رنگها کثیفی را نمایان نمی کنند. البته اگر در کار نهایی درز ایجاد کنیم در داخل درزها ممکن است خاک جمع شود و نما را کثیف نشان دهد.
معایب اجرای سیمان شسته
 • سرعت اجرای سیمان شسته پایین است
 • عایق رطوبت مناسبی نیست. البته می توان روی کار از مواد عایق بیرنگ استفاده کرد. از این روش بر روی کف هم می توان اجرا نمود که به اسم کف شسته معروف است و بیشتر در فضای بیرون یا باغ کاربرد دارد.

در ادامه به بررسی روش های دیگر استفاده از سیمان در ساختمان و نمای ساختمان می پردازیم:

سیمان رنگی

سیمان رنگی نوعی سیمان سفید است که با استفاده از رنگدانه ‌ها به رنگ‌های مختلف در می‌آید. سیمان به صورت کلی به رنگ طوسی یا سفید در کشور تولید می شود که معمولا برای ساختن سیمان رنگی، مواد رنگی معدنی بی اثر شیمیایی را به سیمان سفید می افزایند. با سیمان پرتلند معمولی نیز می توان فقط سیمان ها به رنگهای قرمز، قهوه ای و سیاه ساخت. سیمان به رنگ های مختلف و سفید بیشتر به منظور کارهای تزئینی مصرف می شوند. رنگ سیمان باید در برابر عوامل جوی پایدار و مقاوم باشد. با توجه به نیازهای جدید در صنعت ساختمان و میل به ایجاد تنوع بیشتر در طرح ها استفاده از ملات رنگی کاربرد بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است که با داشتن مقاومت استاندارد در مقابل سایش آب و آفتاب استفاده از این ملات را توجیه پذیر کرده است.

اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته
مزایای سیمان رنگی
 • یکپارچه و بدون درز بودن
 • خاصیت چسبندگی به سطوح زیرین
 • ثبات رنگ در مقابل رطوبت و نور خورشید
 • از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد
 • براساس آیین نامه جدید بلند مرتبه سازی در زمینه سبک سازی ساختمان و دوری از مصالح جدا شونده در نما
 • آب گریز و غبارگریز شدن نمای ساختمان
 • سازگار با محیط زیست
طریقه رنگی کردن سیمان

زمان مناسب برای تولید سیمان و ترکیب اکسید ها در مرحله آسیاب کردن کلینکر سیمان میباشد. اضافه کردن مواد در هنگام ساخت ملات از مقاومت بتن کم میکند. سیمان به رنگ های سفید، آبی، زرد، قرمز، سبز، قهوه ای، نارنجی و مشکی که هر کدام به جزء سفید داری ۷ طیف مختلف رنگی بوده و مجموعا ۵۶ رنگ را تولید می کنند.

انواع نماهای سیمانی

نمای تگرگی و ماهوتی

پوششی به ضخامت ۲ سانتی متر از ملات سیمان، پودر سنگ و خاک سنگ که با استفاده از دستگاه دوغاب پاش روی نمای تخته ماله ای پاشیده می شود.اگر در این ملات از مصالح درشت دانه استفاده شود، نما دارای ناهمواری زیادی خواهد بود و به آن تگرگی گفته می شود و اگر از مصالح با دانه بندی ریز استفاده شود، ناهمواری نما کمتر بوده و به آن ماهوتی می گویند.

اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته
نمای تیشه ای یا نمای چکشی

اندود سیمانی چکشی از دو لایه تشکیل می شود. لایه اول که آستری به ضخامت ۲ سانتی متر با ملات ماسه و سیمان سفید یا سیمان رنگی است و بر روی آن لایه ای از ملات موزائیک به ضخامت ۱.۵ سانتی متر کشیده می شود. لایه دوم که با ماله کشیده می شود دارای بندهایی است که با شیشه پر می شود و پس خشک شدن اندود، سطح آن را با تیشه های مخصوص تیشه داری می کنند.

نمای سیمانی آبساب و موزائیک شسته

این نما که به آن اندود سیمانی آبساب هم می گویند مانند نمای چکشی از لایه آستر با ملات ماسه و سیمان سفید یا رنگی و لایه ملات موزائیک تشکیل می شود اما روش پرداخت این اندودها متفاوت است.برای اجرای نمای سیمانی آبساب، پیش از خشک شدن، سطح لایه را با آب خیس کرده و تا نمایان شدن مصالح سنگی، سطح کار را با برس می سایند. در صورتی که پس از خشک شدن، لایه نهایی را با سنگ سنباده به قدری ساییده که کاملا صیقلی و مانند موزائیک شود به آن نمای سیمانی موزائیک گفته می شود.روش دیگر، پرداخت با آب و اسید است، در این حالت پیش از آنکه سطح لایه اندود خودش را بگیرد، با آب و اسید می سایند تا سنگ دانه ها به شکل برجسته و درشت و سیمان به صورت ریز و فرو رفته، نمایان شود و به آن اندود سیمانی شسته گفته می شود.

نمای خراشی

پس از اجرای لایه آستر با ملات ماسه و سیمان و لایه تخته ماله با ملات ماسه، پودر سنگ، خاک سنگ و سیمان، مقدار کمی مصالح سنگی به ضخامت ۲ میلیمتر روی سطح کار مالیده و روی آن را با ماله مخصوص می کشند تا خراش هایی روی سطح ایجاد شود.

اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته
نمای رومی سیمانی

نمای رومی یا نمای کلاسیک که الهام گرفته از معماری کلاسیک و معماری ساختمان های روم و یونان باستان است امروزه جزو نماهای زیبا و پر طرفدار در کشور می باشد و با استقبال زیادی مواجه شده است.نمای رومی به خاطر معماری پیچیده و مصالح گران قیمتی که در آن به کار می رود معمولا تداعی کننده شکوه و عظمت و لوکس بودن ساختمان است و تعلق آن به قشر مرفه جامعه است.برای اجرای نمای رومی معمولا از سنگ های طبیعی مثل مرمر، گرانیت و تراورتن استفاده می شود، این در حالی است که برای کاهش هزینه ها می توان به جای سنگ از سیمان سفید هم استفاده کرد.نمای رومی سیمانی زیبایی نمای رومی سنگی را ندارد اما با توجه به کاهش محسوس هزینه ها، طرفداران زیادی دارد. اجرای نمای سیمانی رومی بیشتر برای ساختمان های ویلایی متداول است.

محدودیت ‌ها و مزایای نمای سیمانی

دیوار بنایی یا بتنی پوشیده شده با نمای سیمانی یک دیوار مانع است. اگر وسیله‌ ای برای زه کشی آب باران از مجموعه وجود نداشته باشد، آب باران از طریق نما نفوذ می‌کند. دیوار فلزی LSF مشخصات یک دیوار مانع را ندارد. اگرچه دیوار LSF پوشیده شده با نمای سیمانی، به گونه‌ای نیست که بتوان آنرا دیوار زه‌کش نامید ولی آزمایش‌های نفوذ آب نشان می دهد که بارش باران همراه با وزش باد، منجر به عبور آب از مانع مقاوم در برابر آب در پشت نما (صفحه زه کش) خواهد شد.

ساخت خوب، صلبیت لایه زیرین و استفاده از درزهای کنترل، درزهای انبساط و درزگیرها برای یک مجموعه نمای سیمانی با عملکرد مناسب مخصوصاً در آب و هوای مرطوب ضروری است. به علاوه، با توجه به آنکه این نوع نما از مصالح سیمانی پرتلند است، سطحی نفوذپذیر در برابر هوا تلقی می ‌شود. اگر آب درون نما نفوذ کند، به محض قطع بارش، آب، بخار خواهد شد و دیوار شروع به خشک شدن می ‌نماید. با یک لایه نهایی پلیمری اکریلیک، تبخیر آب کندتر خواهد بود.

اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته

البته نازکی نسبی و وزن سبک مشکلاتی را برای خشک نگه داشتن دیوار پوشیده شده با نمای سیمانی در مناطق مرطوب ایجاد نماید. لذا روکش نما معمولاً به منظور استفاده در مناطق نسبتاً خشک توصیه می‌شود. این نوع نما در رنگ‌های مختلف موجود است. این امر عامل مهمی در بحث زیبایی شناختی ساختمان با پرداخت نمای سیمانی است.

نصب صفحات سیمانی

نصب صفحات سیمانی به زیر قاب، به دو روش خشک و تر، با استفاده از پیچ یا پرچ صورت می ‌گیرد. برای انجام این کار، لازم است تخته ‌ها سوراخ کاری شوند. سوراخ کاری می ‌تواند در پای کار صورت گیرد، ولی برای دقت بیش تر و کیفیت بالاتر، در صورت امکان در کارخانه انجام شود. این امر، علاوه بر افزایش سرعت اجرا، دقت برش و دوام قطعات، باعث بهبود کیفیت ظاهری نما می‌شود. لازم به ذکر است که این روش اجرا تنها در صورتی عملی است که بازشدگی‌ ها در نما دارای نظم باشند و امکان تیپ کردن قطعات سیمانی فراهم باشد. در صورتی‌ که قرار باشد بر روی صفحات سیمانی نما اندودکاری صورت گیرد، موضوع کیفیت برش مطرح نبوده و تمامی اقدامات برش می تواند بدون هیچ مشکلی در پای کار صورت گیرد.

اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته

به منظور حفظ زبری طبیعی مصالح بنایی، درزهای ملات در دیوار بنایی ابزار زده نمی ‌شود. به وضوح، سطح بنایی باید تمیز و عاری از نقص‌ هایی باشد که اتصال بین نما و مصالح بنایی را با اختلال همراه سازد. با توجه به آنکه مصالح بنایی متخلخل هستند، ممکن است آب را از مخلوط جذب نموده و آب کافی در نمای سیمانی باقی نماند. بنابراین، سطح بنایی باید قبل از اجرای لایه پایه خیسانده شود.

نمای سیمانی یک لایه

در نمای سیمانی یک لایه، دو لایه پایه مرسوم (لایه پایه اول و لایه پایه دوم) با یک لایه پایه جایگزین می‌شود. مخلوط لایه پایه، شامل الیاف شیشه به اضافه سیمان پرتلند و آهک است که باید با آب و ماسه برای تهیه مصالح لایه پایه ترکیب شود. عموماً ضخامت لایه پایه برای نما ۱۲ میلی متر است و به روشی مشابه لایه خراشیده اجرا شده و سطح آن مشابه لایه پایه دوم صاف می‌شود. ممکن است یک لایه پایه ضخیم‌تر، برای تأمین مقاومت در برابر آتش نیاز باشد. لایه نهایی برروی نما یک لایه به روش مشابه نمای سیمانی دو لایه مرسوم اجرا می‌شود.نمای سیمانی یک لایه باعث کاهش عملیات اجرایی می‌شود. الیاف شیشه در لایه پایه باعث کاهش ترک خوردگی و افزایش مقاومت خمشی و مقاومت در برابر ضربه می‌شود.

اجرای سیمان شسته
اجرای سیمان شسته

قیمت اجرای سیمان شسته

قیمت های سیمان شسته شامل دوبخش میشود، قیمت مصالح واجرت اجرا. در نتیجه برای اطلاع دقیق از قیمت اجرای سیمان شسته با شماره تماس بالای صفحه تماس بگیرید تا کارشناسان ما در مهندسی ساز شما را راهنمایی کنند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید