دکوراسیون منزل سنتی

0
3006
دکوراسیون منزل سنتی
دکوراسیون منزل سنتی

گاهی با یک ایده ساده ی سنتی می توانیم از مرزهای مدرنیته دور شویم و به آرامشی برسیم که در سبک مدرن نمی توان یافت گاهی باید به عقب برگشت شاید آرامش گمشده مان آنجا باشد.

دکوراسیون منزل سنتی
دکوراسیون منزل سنتی

دکوراسیون منزل سنتی : دکور سنتی یک ایده وسیع است که طیف گسترده ای از دکور روستایی فرانسه تا نئوکلاسیک را شامل می شود. لوازم کلاسیک، کاغذ دیواری شیک، پرده های زیبا، طرح آنتیک، فرش های طرح دار و بافت دار، نورپردازی نقطه ای و البته رنگ های مختلف، این طرح را به وجود می آورند. تصور نکنید این فضاها شلوغ می شوند. امروزه طراحان داخلی سبک سنتی و مدرن را ادغام می کنند. در چیدمان سنتی قاجار که زمان نزدیکتری به ما دارد،  اغلب از روکشهای قرمز تیره موسوم به «لاکی» استفاده می کنند. صندلی های چوبی با رنگ سبز باز و روکش های لاکی، صندوقچه های سبز روشن با نقاشی گل مرغ و مخده، بالش های بزرگ برای لم دادن که از مخمل قرمز تهیه شده، خصوصیات این معماری را نشان می دهد. کفپوش قالی  کاشان و کاشمر با این نوع دکور هماهنگ است. برای شروع می توانید مبل ها و میز نهارخوری را جمع کنید و به جای آن ها از تخت های سنتی استفاده کنید.

روشهای ایجاد دکوراسیون سنتی در منزل

☆ در کل هر وسیله ای که مدل امروزی دارد را جمع کنید و به جای آن ها وسایل سنتی و قدیمی جایگزین کنید. مهم است که بدانیم از چه سبک و ماده ای استفاده می کنیم. برای مثال، میزهای گران قیمت خاتم کاری با فرش های کرم قهوه ای ـ شتری و طرح منظم بته جقه هماهنگ می شود و منبت با قالی های کاشان رنگین تناسب دارند.

☆ فضاسازی کنید. مکان های تاریخی به خصوص خانه های قدیمی مانند کاخ صاحبقرانیه تهران، بروجردی های کاشان و زینت الملک «نارنجستان» شیراز هنوز حال هوای تازه و خوش گذشته را دارند، با دقت در این مکان ها فکر شما متمرکز می شود.

☆ خرت و پرت سنتی نخرید حتی در فضای سنتی هم فکر ما احتیاج به نفس کشیدن دارد، شمعدان و اتو و کشکول و شمشیر معرق و… جز شلوغی و هزینه اضافه برای شما چه دربردارند.

☆ یک آب نما به یاد حوض خانه های قدیمی، چیدن مخده های بزرگ با رنگ های سنگین و قل قل سماور، از هر چه فکر کنید سنتی تر است. چای را از سماور زیبا روی یک مخده مخمل بزرگ بنوشید.

☆ پرده های کلفت سبز با بته جقه های قرمز، مخمل زرشکی با شرابه طلایی و پرده های سرمه دوزی دستی برای محیط سنتی شما مناسب است.

☆ اجزای کوچک تر را با دقت انتخاب کنید. برای مثال، رومیزی ها را با پرده و مبل هماهنگ کنید و سماور و لاله ها را جای مناسبی قرار دهید. حتی در دکور سنتی کاربرد و قابل استفاده بودن اولین و اولویت است.

ایده های جذاب برای دکوراسیون سنتی منزل

ترکیب دکوراسیون سنتی و مدرن با کاشی‌های سنتی

کاشیکاری یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که شما حتما آن را در دیوار و سقف مساجد و اماکن مذهبی زیاد دیده‌اید. کاشی‌ در خانه‌های قدیمی و معماری بومی حضور جدی داشته است و شما می‌توانید آن‌ها را در سر در ورودی خانه، حوض و آبراه باغ‌ها، حیاط، آشپزخانه و حمام خانه‌های قدیمی ایرانی پیدا کنید. یکی از ایده‎های جذاب برای ترکیب دکوراسیون سنتی و مدرن استفاده از کاشی‎ها در طراحی داخلی خانه می‌باشد. که یک دکوراسیون منزل سنتی را برای شما فراهم می آورد. این روزها کاشی‎ها نمی‎توانند در همان قالب گذشته در دکوراسیون فضاهای مدرن بکار برده شوند و شما باید شیوه‌های جدیدتری را در پیش بگیرید. اولین پیشنهاد ما به شما استفاده از کاشی‌های سنتی برای دیوار پشتی کابینت‌ها و سینک ظرفشویی است. این دیوار که در طراحی داخلی با نام بک اسپلش(backsplash) شناخته می‏شود، گزینه‎ی جالبی برای دکوراسیون آشپزخانه با کاشی‎های سنتی می‌باشد. اگر می خواهید یک دکوراسیون سنتی منزل داشته باشید شما می‌توانید با استفاده از کاشی‎ها انواع طرح و نقوش اصیل و سنتی ایرانی را به فضای خانه‎تان بیاورید و آن را با کابینت‌های چوبی مدرن خود ترکیب نمایید. مطمئنا چنین ایده‌ای حس و حال بسیار شگفت‌انگیزی را برای تمامی فضاهای خانه به وجود خواهد آورد.

دکوراسیون منزل سنتی
دکوراسیون منزل سنتی

شما می‌توانید از این کاشی‎های سنتی برای دکوراسیون اتاق نشیمن‌تان نیز استفاده کنید. این کاشی‌ها می‌توانند دیوار تاکید جذابی را در دکور خانه‌تان ایجاد کنند. در واقع دیوار تاکید، دیواری است که طراحی آن از لحاظ رنگ، بافت یا الگو از سایر دیوارهای اتاق متفاوت می‌باشد. شما می‌توانید از انواع کاغذ دیواری، سنگ، آجر، چوب، گچ‌بری یا هر ایده‌ای که مدنظرتان است، بدین منظور استفاده کنید. ایجاد دیوار تاکید اصلا سخت نیست و شما می‌توانید با کمک رنگ، الگو یا تکسچر، آن را به دکوراسیون‌تان اضافه کنید.

☆ علاوه بر این شما می‌توانید از کاشی‎های سنتی به عنوان قسمتی از کفپوش خانه نیز استفاده کنید و فضای نشیمن دنج و جذابی را برای خودتان بسازید.

▪ شیشههای رنگی

همانطور که می‌دانید نور در فرهنگ ایرانی بسیار مقدس و محترم بوده است. اگر نگاهی به خانه‎های قدیمی بیندازید پنجره‎های بزرگ ارسی با شیشه‎های رنگی را مشاهده می‌کنید که بیشترین میزان نور طبیعی را به داخل خانه هدایت می‌کنند. شما می‌توانید از این شیشه‎های رنگی در دکوراسیون مدرن‎تان نیز استفاده کنید و جذابیت فضای زندگی خود را چندین برابر نمایید.

▪ مبلمان و لوازم دکوری

معمولا مبلمان بخش اعظمی از دکوراسیون هر خانه‎ای را تشکیل می‌دهد و تاثیر مستقیمی در حس و حال فضای زندگی شما دارد. با اینکه امروزه انواع تخت‌های سنتی با نقش‌ونگارهای اصیل ایرانی در بازار موجود است اما خوب به هر حال خرید مبلمان جدید می‌تواند هزینه‏‌ی هنگفتی را به شما تحمیل نمایید. شما می‌توانید سبک مبلمان جدید خود را با لوازم دکوری سنتی ترکیب کنید و فضای دنج و راحتی را برای خودتان بسازید. مثلا می‌توانید از انواع گلیم‎ و جاجیم دستباف و کوسن‎هایی با طراحی‎های سنتی برای تزئین مبل‎تان استفاده کنید. تلفق صنایع دستی سنتی با زندگی مدرن می‌تواند به حفظ و ماندگاری آن‎ها کمک کند و در عین حفظ حس و حال مدرن فضا، رنگ و روح تازه‌ای را به محیط زندگی شما ببخشد.

▪ پشتی و مخده

در گذشته پشتی و مخده برای ایجاد مکانی راحت به‌منظور نشستن استفاده می‌شد اما در حال حاضر می‌توان از این وسایل به‌عنوان نمادهایی جهت اجرای سبک سنتی در منازل استفاده نمود. قرمز لاکی و آبی فیروزه‌ای از جمله رنگ‌های رایج در دکوراسیون سنتی منزل هستند که به‌خوبی یادآور فضای سنتی با ترکیبی کاملا ایرانی می‌باشند. شما با استفاده از مخده‌ها، جاجیم‌ها و فرش‌های دستبافت می‌توانید رنگ قرمز لاکی را به‌راحتی در دکوراسیون سنتی منزل خود به کار ببرید. همچنین به‌واسطه تزئین فضای منزل خود با استفاده از ظروف سفالی، کاشی‌ها و لوازم دکوری و تزئینی دیگر می‌توان رنگ آبی فیروزه‌ای را به دکوراسیون خانه اضافه نمود.

دکوراسیون منزل سنتی
دکوراسیون منزل سنتی

▪ کرسی

مطمئنا اگر خودتان تاکنون تجربه نشستن یا خوابیدن زیر یک کرسی را کسب نکرده باشید اما به‌طور حتم خاطرات بسیاری را در رابطه با استفاده از کرسی در خانه‌ها از زبان بزرگترهای خود شنیده‌اید. کرسی در گذشته نه تنها به‌عنوان وسیله‌ای گرمایشی در خانه‌های قدیمی به کار می‌رفته است بلکه همچنین وجود این وسیله در منازل بهانه‌ای به‌منظور جمع‌شدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر بوده و از این جهت سبب ایجاد صفا و صمیمیت بیشتر در بین افراد می‌شده است. شما این امکان را دارید که برای ایجاد فضایی مشابه آنچه که از طریق قرار‌دادن کرسی در خانه‌ها در زمان گذشته فراهم بوده است با استفاده از بخاری برقی، میز و لحاف فضایی گرم و دلچسب را به‌منظور استراحت و خواب خود فراهم سازید. اگر فضای خانه شما امکان اجرای چنین ایده‌ای را به شما می‌دهد حتما این مورد را جدی بگیرید و آن را به دکوراسیون سنتی منزل خود اضافه کنید.

▪ سماور

چای به‌عنوان یک نوشیدنی شرقی از دیرباز تاکنون همواره در فرهنگ ایران و ایرانی جایگاه ویژه و ممتازی را به خود اختصاص داده است به‌گونه‌ای که امروزه نقش انکارناپذیر آن در زندگی ما به‌خوبی آشکار و نمایان است. بر این اساس می‌توان گفت سماور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده در تهیه این نوشیدنی محبوب و پرطرفدار از جمله نمادهایی است که در دکوراسیون سنتی خانه‌های ایرانی به چشم می‌خورد. استفاده از سماور در دکوراسیون سنتی منزل این امکان را برای شما ایجاد می‌کند که فضایی گرم و صمیمی را در منزل مسکونی خود تجربه کنید.

دکوراسیون منزل سنتی
دکوراسیون منزل سنتی

▪ طاقچه

با نگاهی به سبک معماری خانه‌های قدیمی به‌خوبی در می‌یابیم یکی از موارد معمول در معماری این خانه‌ها وجود طاقچه‌هایی بوده است که ساکنین خانه غالبا از آن‌ها برای قرار‌دادن برخی وسایل و تزئین فضای داخلی منزل استفاده می‌کردند. در آن زمان تزئین اولیه این طاقچه‌ها در بسیاری از مواقع با استفاده از پارچه‌های زیبای گل‌دوزی‌شده‌ای صورت می‌گرفت و سپس انواع گوناگونی از اشیای منزل از جمله رادیوهای قدیمی، قاب عکس، ظروف دکوری و غیره بر روی آن قرار داده می‌شد. در زندگی امروز که دیگر خبری از این طاقچه‌ها در طراحی فضای داخلی خانه‌ها نیست می‌توان از قسمت بالای یک شومینه و یا شلف‌های دیواری به جای طاقچه استفاده نمود.

▪ استفاده از کوزه‌های قدیمی

همچنین به جای استفاده از گلدان‌های تزئینی نیز می‌توانید کوزه‌های قدیمی را در گوشه اتاق‌های منزل خود قرار دهید. یک ایده جالب برای طراحی فضای خانه به‌شیوه‌ای سنتی آن است که با استفاده از خمره‌ها و کوزه‌های قدیمی در اندازه‌های مختلف آن‌ها یک آب‌نمای متفاوت و خلاقانه برای منزل خود طراحی کنید. ایده‌پردازی به‌کمک لوازم قدیمی که در دسترس دارید کار بسیار راحتی است و کافی است با صرف کمی ذوق و سلیقه در این رابطه برای تغییر وضعیت دکوراسیون منزل خود اقدام به عمل آورید تا به نتیجه مطلوبی که در ذهن خود دارید دست پیدا کنید.

نکات مهم در رابطه با اجرای دکوراسیون سنتی منزل

توجه به نکاتی چند در رابطه با اجرای دکوراسیون سنتی منزل در فضای خانه میتواند شما را برای دستیابی به تجربه‌ای شیرین و دلپذیر از زندگی به سبک سنتی یاری نماید. برای این که بتوانید سبک سنتی را در فضای خانه خود پیاده کنید می‌بایست در فضای منزل حس نظم ذاتی را ایجاد کنید. برای انجام این کار می‌توانید مبلمان بزرگ خانه را که وزن زیادی دارد در مقابل نقاطی که در کانون توجه هستند به‌طور مثال پنجره یا شومینه قرار دهید تا به این شکل فضا متعادل شود.

گروه‌بندی‌کردن و آرایش لوازم، فکر خوبی است و هر جایی که امکانش باشد باید تقارن ایجاد شود. سبک سنتی، استفاده‌کردن از رنگ‌های غنی را در دکوراسیون منزل تاکنون دنبال کرده است. البته باید توجه داشت در یک فضای سنتی رنگ در کانون توجه قرار نمی‌گیرد بلکه حضور آن بیشتر در پشت صحنه احساس می‌شود به‌گونه‌ای که قادر است به تمام فضاها گرمی ببخشد. در سبک سنتی رنگ‌های تیره چوب پیشرو هستند. در این رابطه می‌توان به استفاده از چوب بلوط، گردو، ماهون و گیلاس تکیه بیشتری داشت. اگر در نظر داشته باشید با استفاده از رنگ عمق بیشتری به محیط پیرامون خود بدهید می‌توانید با استفاده از بامبو و چوب‌هایی با رنگ روشن‌تر به‌راحتی به مقصود مورد نظر خود دسترسی داشته باشید.

دکوراسیون منزل سنتی
دکوراسیون منزل سنتی

استفاده از پرده بافتنی در دکوراسیون سنتی منزل

البته باید این نکته را نیز یادآور شد سبک سنتی محتاج این نیست که محیط پیرامون شما به‌صورت کامل و مطلق با استفاده از چوب پوشش داده شود. موضوع دیگر در رابطه با دکوراسیون سنتی منزل آن است که در این سبک اتاق‌های یک خانه دارای لبه‌هایی نرم و منحنی هستند. مبلمان خانه نیز به‌طور معمول دوستانه ولی رسمی هستند و به‌شکلی ساخته می‌شوند که سبب جذب افراد به سمت خود می‌گردند. استفاده از پرده‌ای با بافتی دنج و گیرا نیز از دیگر راهکارهایی است که می‌توانید برای دستیابی به یک سبک سنتی در فضای خانه خود به آن توجه داشته باشید. همچنین استفاده ار منسوجات غیر پارچه‌ای تاثیر قابل توجهی در اجرای دکوراسیون سنتی منزل شما خواهد داشت. برای مثال شما این امکان را دارید که از قطعات کریستال در لوستر خانه خود استفاده نمایید و برای کارهای هنری نیز فریم‌هایی را که طلاکاری‌شده هستند مورد استفاده قرار دهید.

▪▪▪ اگر به دنبال ایجاد حس صمیمیت در خانه خود هستید استفاده از دکوراسیون سنتی منزل راهکار مناسبی در جهت دستیابی به این هدف خواهد بود. از طریق اجرای دکوراسیون سنتی منزل در خانه خود می‌توانید فضای خانه را بسیار دلنشین و راحت جلوه دهید و از سبک‌‌های رسمی مدرن دور باشید. ▪▪▪سپاس

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید